Data publikacji:

Konflikt z dziadkami - wychowanie dziecka

Autor: Tamara Rosłoń

Koncepcja wychowywania dzieci przez ich dziadków nie jest niczym nowym. Od wielu lat starsi i bogatsi w doświadczenie ludzie pomagali swoim własnym dzieciom, gdy przyszło do wychowywania młodszego pokolenia. Dziś, zważywszy na okoliczności, które zazwyczaj wymagają, by oboje rodziców pracowało, trend ten jest kontynuowany. Co jednak, jeśli pomoc, nawet ta, bez której trudno byłoby się obejść, nie do końca jest przez nas chciana? Jak załagodzić konflikt i odnaleźć wspólny mianownik w bardzo często różnym podejściu do wychowania?

 

wychowanie dziecka

 

Kto w końcu wychowuje dzieci?

Większość rodziców, których dzieci są już nastolatkami pewnie zgodzi się, że kiedy dzieci były małe, chcieli włożyć w ich wychowanie jak najwięcej sił, nie życząc sobie, by cokolwiek mogło wpłynąć na te wysiłki. Nawet, jeśli niektórzy bardziej niż inni szukali porady i wsparcia u dziadków swych pociech, odnajdywali różnicę pomiędzy pomocą w potrzebie, a zwykłym wtrącaniem się w wychowanie.

Czy dziadkowie mają prawo mówić, jak powinniśmy wychowywać swoje dzieci? Bez względu na to jak bardzo są oni opiekuńczy, kochający i chętni do pomocy – nie! Wychowanie dzieci jest przede wszystkim głównym obowiązkiem ich rodziców.

 

Dziadkowie - pomagają czy wtrącają się?

Istnieje pewna cecha, która wiąże się ze wszystkimi rodzajami miłości – partnerskiej, matczynej, itd. Jest nią szacunek. Tak, jak Wasi rodzice chcieli samodzielnie się Wami zajmować, tak i Wy pragniecie sami wychowywać dzieci. To normalne. Nikt przecież nie życzy sobie, by ktoś inny podważał jego autorytet, nawet jeśli jest „starszy stażem”. Bez względu na to, jak nasi rodzice „szanują” podejście do wychowania naszych dzieci, istnieją tacy, którzy pod pewnym względem czują, że ich wiedza i doświadczenie przewyższa umiejętności młodej mamy i młodego taty, stąd starają się im narzucić mniej lub bardziej chciane wskazówki.

 

Wychowanie dzieci - wyznaczanie granic

Ważne jest, by odnaleźć różnicę pomiędzy pomocą, a zwykłym mieszaniem się w Wasze życie. Jeśli czujecie, że granica się zaciera, powinniście postarać się wytłumaczyć swoim rodzicom jak ważne jest dla Was ich wsparcie i jak bardzo doceniacie to, że w każdej chwili możecie na nich liczyć. Jednocześnie dajcie im do zrozumienia, że potraficie samodzielnie radzić sobie z problemami i sami chcecie decydować o tym, jak ma być wychowywany ich wnuk. Ustalcie granice wpływów. Jeśli czujecie się krytykowani i oceniani, koniecznie powiedzcie o tym.

 

Z drugiej strony – spójrzcie również na swych rodziców ze zrozumieniem. Ich dzieci, czyli Wy, właśnie wkroczyły w nowy etap – rodzicielstwo. Dlatego też poznają je oni teraz z innej, zupełnie nowej strony - w rolach matki i ojca. Nic więc dziwnego, że martwią się, że nie ze wszystkim możecie sobie poradzić. Nie pozbawiając dziadków roli ekspertów i konsekwentnie wcielając w życie oparty na kompromisach plan wychowawczy, z pewnością uda się Wam uniknąć rywalizacji i opierać Wasze relacje na wzajemnym zaufaniu.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Tatyana Gladskih All right reserved


Autor

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Dziadkowie bywają bardzo nadopiekuńczy i bywa, że wiedzą wszystko najlepiej. Ale jeżeli ustali się z nimi jasno zasady postępowania od początku to nie powinno być tak źle. Przynajmniej tak było w moim przypadku.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.