Data publikacji:

Konflikt z dziadkami - wychowanie dziecka

Autor: Tamara Rosłoń

Koncepcja wychowywania dzieci przez ich dziadków nie jest niczym nowym. Od wielu lat starsi i bogatsi w doświadczenie ludzie pomagali swoim własnym dzieciom, gdy przyszło do wychowywania młodszego pokolenia. Dziś, zważywszy na okoliczności, które zazwyczaj wymagają, by oboje rodziców pracowało, trend ten jest kontynuowany. Co jednak, jeśli pomoc, nawet ta, bez której trudno byłoby się obejść, nie do końca jest przez nas chciana? Jak załagodzić konflikt i odnaleźć wspólny mianownik w bardzo często różnym podejściu do wychowania?

 

wychowanie dziecka

 

Kto w końcu wychowuje dzieci?

Większość rodziców, których dzieci są już nastolatkami pewnie zgodzi się, że kiedy dzieci były małe, chcieli włożyć w ich wychowanie jak najwięcej sił, nie życząc sobie, by cokolwiek mogło wpłynąć na te wysiłki. Nawet, jeśli niektórzy bardziej niż inni szukali porady i wsparcia u dziadków swych pociech, odnajdywali różnicę pomiędzy pomocą w potrzebie, a zwykłym wtrącaniem się w wychowanie.

Czy dziadkowie mają prawo mówić, jak powinniśmy wychowywać swoje dzieci? Bez względu na to jak bardzo są oni opiekuńczy, kochający i chętni do pomocy – nie! Wychowanie dzieci jest przede wszystkim głównym obowiązkiem ich rodziców.

 

Dziadkowie - pomagają czy wtrącają się?

Istnieje pewna cecha, która wiąże się ze wszystkimi rodzajami miłości – partnerskiej, matczynej, itd. Jest nią szacunek. Tak, jak Wasi rodzice chcieli samodzielnie się Wami zajmować, tak i Wy pragniecie sami wychowywać dzieci. To normalne. Nikt przecież nie życzy sobie, by ktoś inny podważał jego autorytet, nawet jeśli jest „starszy stażem”. Bez względu na to, jak nasi rodzice „szanują” podejście do wychowania naszych dzieci, istnieją tacy, którzy pod pewnym względem czują, że ich wiedza i doświadczenie przewyższa umiejętności młodej mamy i młodego taty, stąd starają się im narzucić mniej lub bardziej chciane wskazówki.

 

Wychowanie dzieci - wyznaczanie granic

Ważne jest, by odnaleźć różnicę pomiędzy pomocą, a zwykłym mieszaniem się w Wasze życie. Jeśli czujecie, że granica się zaciera, powinniście postarać się wytłumaczyć swoim rodzicom jak ważne jest dla Was ich wsparcie i jak bardzo doceniacie to, że w każdej chwili możecie na nich liczyć. Jednocześnie dajcie im do zrozumienia, że potraficie samodzielnie radzić sobie z problemami i sami chcecie decydować o tym, jak ma być wychowywany ich wnuk. Ustalcie granice wpływów. Jeśli czujecie się krytykowani i oceniani, koniecznie powiedzcie o tym.

 

Z drugiej strony – spójrzcie również na swych rodziców ze zrozumieniem. Ich dzieci, czyli Wy, właśnie wkroczyły w nowy etap – rodzicielstwo. Dlatego też poznają je oni teraz z innej, zupełnie nowej strony - w rolach matki i ojca. Nic więc dziwnego, że martwią się, że nie ze wszystkim możecie sobie poradzić. Nie pozbawiając dziadków roli ekspertów i konsekwentnie wcielając w życie oparty na kompromisach plan wychowawczy, z pewnością uda się Wam uniknąć rywalizacji i opierać Wasze relacje na wzajemnym zaufaniu.

 

 

Zdjęcie: Fotolia by © Tatyana Gladskih All right reserved


Autor

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Dziadkowie bywają bardzo nadopiekuńczy i bywa, że wiedzą wszystko najlepiej. Ale jeżeli ustali się z nimi jasno zasady postępowania od początku to nie powinno być tak źle. Przynajmniej tak było w moim przypadku.
rozmowy o mikołaju

Trudne rozmowy o Mikołaju – jak odpowiadać na pytania dziecka?

2024-12-02
Dla wielu dzieci Mikołaj to symbol świątecznej magii, ale w pewnym momencie maluchy zaczynają zadawać trudne pytania. Czy Mikołaj istnieje? Skąd bierze prezenty? Jak poradzić sobie z dziecięcymi wątpliwościami i odpowiedzieć na te pytania w sposób mądry i pełen ciepła? Podpowiadamy, jak rozmawiać, by magia Świąt trwała jak najdłużej.
sprzątanie zabawek

Jak rozwiązać odwieczny problem sprzątania zabawek? Praktyczne porady dla rodziców

2024-11-25
Sprzątanie zabawek to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Kiedy podłoga tonie w klockach, autkach i lalkach, zastanawiamy się, jak nauczyć dziecko porządku. W tym artykule podpowiemy, jak wprowadzić malucha w świat samodzielnego sprzątania oraz jak sprawić, aby codzienne porządki stały się dla niego nawykiem.
przygotują dziecko do dorosłości

5 umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku odnaleźć się w dorosłym świecie

2024-09-25
Każdy rodzic chce, aby jego dziecko dobrze poradziło sobie w dorosłym życiu. Ale jak tego dokonać? Warto skupić się na rozwijaniu umiejętności, które będą nieocenione w przyszłości. Od samodzielności, przez zarządzanie emocjami, aż po krytyczne myślenie – oto pięć kluczowych umiejętności, które pomogą Twojemu dziecku stanąć na własnych nogach w dorosłym świecie.
Jak oduczyć dziecko smoczka

Jak oduczyć dziecko smoczka?

2024-07-25
Odstawienie smoczka to jeden z tych momentów w życiu dziecka, który wywołuje u rodziców spory niepokój. Jak oduczyć dziecko smoczka możliwe delikatnie? Jak reagować, gdy maluszek domaga się zwrotu swojego „uspokajacza”? I kiedy najlepiej odstawić smoczek? Na te i inne pytana odpowiadamy w poniższym artykule.
bunt 3-latka

Wszystko, co musisz wiedzieć o buncie 3-latka. Jak reagować?

2023-12-22
Bycie rodzicem trzylatka to niezwykła podróż pełna radości i odkryć. Jednak właśnie w tym wieku dzieci potrafią dać upust swoim emocjom w formie buntu. Jak sobie z tym radzić? W tym poradniku dowiesz się, jak pokierować małym buntownikiem i przekształcić wybuchy gniewu w naukę i pogłębienie wzajemnej relacji.
Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.