Produkty, których nie powinnaś jeść w ciąży. Rozwiąż quiz i odbierz przepisy na pyszne dania

Data:

Czy wiesz, że dieta przyszłej mamy może wpłynąć na metabolizm dziecka jeszcze przed urodzeniem? Poznaj produkty, których powinnaś unikać w ciąży, rozwiąż quiz i odbierz wyjątkowe przepisy i porady dla przyszłych mam. [kliknij tutaj, aby rozwiązać quiz]

 

Żywienie w ciąży

 

Zrezygnuj z niezdrowych przekąsek i używek

Jako przyszła mama na pewno pożegnałaś się już z alkoholem i papierosami. Pamiętaj, że jedzenie, które spożywasz, odżywia również Twoje dziecko – Twoja dieta podczas ciąży wpływa na jego przyszłe nawyki. Już w Twoim brzuchu rozpoczyna się tzw. programowanie żywieniowe – jeśli teraz „nauczysz” malucha, że głód można zaspokajać wysoko przetworzonymi słodyczami (batoniki, cukierki, ciastka), niezdrowymi przekąskami (chipsy, solone orzechy) albo fastfoodami (pizza, frytki, kebab), to z dużym prawdopodobieństwem będą one częścią jego przyszłego jadłospisu. Układając swoje codzienne menu w ciąży wybierasz produkty zarówno dla siebie, jak i dla dziecka – i to na długie lata. Twoje słuszne wybory żywieniowe wesprą programowanie organizmu Twojego malucha na zdrowie, nawet w życiu dorosłym.

 

Przed zjedzeniem ugotuj!

Przyszłe mamy powinny wykluczyć z diety surowe i niedopieczone mięso i ryby – takie produkty mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów, które dla rozwijającego się organizmu Twojego dziecka będą poważnym zagrożeniem. Dlatego na czas ciąży i karmienia piersią lepiej zrezygnować z tatara, kawioru, sushi z surową rybą i dań, które mogą zawierać surowe mięso. Niewskazane dla przyszłych mam są też pleśniowe sery i surowe lub niedogotowane jajka. Zalecenia te potraktuj jako szansę na urozmaicenie diety. Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z ukochanego sushi, przyrządzaj je z pieczonego mięsa, z warzywami, omletem, albo w postaci supermodnego, owocowego „frushi”. Kogel-mogel możesz zastąpić np. koktajlami mleczno-owocowymi.

 

Kawa czy herbata?

Poradnik żywienia w ciążyDuże ilości kawy lub herbaty również „programują” przyszły metabolizm Twojego dziecka oraz wypłukują z Twojego organizmu cenne dla niego składniki. W czasie ciąży zrezygnuj z kawy lub ogranicz jej spożywanie do jednej filiżanki dziennie. Unikaj napojów instant, typu „3w1” lub rozpuszczalnych kaw smakowych, wypróbuj za to kawę zbożową albo z cykorii. Zamiast czarnej herbaty, pij herbatę czerwoną, herbatki owocowe albo ziołowe. Jeśli na opakowaniu nie ma informacji o tym, czy w ciąży możesz pić dane zioła, skonsultuj się z lekarzem. Odstaw cukier i słodziki. Jeśli musisz słodzić herbatę, używaj syropu klonowego, z agawy lub niewielkiej ilości cukru trzcinowego nierafinowanego. Zrezygnuj też z kolorowych napojów gazowanych, pamiętaj, że nektary i soki dostępne w sklepie mogą zawierać duże ilości cukru, sztucznych barwników i konserwantów. Soki wyciskaj w domu sama – wcześniej dokładnie umyj owoce. Unikaj nieprzegotowanej wody z kranu. Najlepiej pij butelkowaną niegazowaną wodę źródlaną lub niskozmineralizowaną.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo jeść w ciąży? Rozwiąż quiz na stronie WWW.1000dni.pl  Ze strony www.1000dni.pl możesz też pobrać bezpłatny „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka, który powstał w ramach partnerstwa przy programie edukacyjnym „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

 

Komentarze
Dodaj komentarz
27-8-2015
Ocena:
Wiele kobiet o tym nie wie, ale dieta kreuje gusta dziecka! :-) dlatego najważniejsze, żeby było smacznie i zdrowo. Ja skorzystałam z diety na bellybestfriend - specjalnie dla cięzarnych :)