Czy wiesz, że dieta przyszłej mamy może wpłynąć na metabolizm dziecka jeszcze przed urodzeniem? Poznaj produkty, których powinnaś unikać w ciąży, rozwiąż quiz i odbierz wyjątkowe przepisy i porady dla przyszłych mam.
Jako przyszła mama na pewno pożegnałaś się już z alkoholem i papierosami. Pamiętaj, że jedzenie, które spożywasz, odżywia również Twoje dziecko – Twoja dieta podczas ciąży wpływa na jego przyszłe nawyki. Już w Twoim brzuchu rozpoczyna się tzw. programowanie żywieniowe – jeśli teraz „nauczysz” malucha, że głód można zaspokajać wysoko przetworzonymi słodyczami (batoniki, cukierki, ciastka), niezdrowymi przekąskami (chipsy, solone orzechy) albo fastfoodami (pizza, frytki, kebab), to z dużym prawdopodobieństwem będą one częścią jego przyszłego jadłospisu. Układając swoje codzienne menu w ciąży wybierasz produkty zarówno dla siebie, jak i dla dziecka – i to na długie lata. Twoje słuszne wybory żywieniowe wesprą programowanie organizmu Twojego malucha na zdrowie, nawet w życiu dorosłym.
Przyszłe mamy powinny wykluczyć z diety surowe i niedopieczone mięso i ryby – takie produkty mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów, które dla rozwijającego się organizmu Twojego dziecka będą poważnym zagrożeniem. Dlatego na czas ciąży i karmienia piersią lepiej zrezygnować z tatara, kawioru, sushi z surową rybą i dań, które mogą zawierać surowe mięso. Niewskazane dla przyszłych mam są też pleśniowe sery i surowe lub niedogotowane jajka. Zalecenia te potraktuj jako szansę na urozmaicenie diety. Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z ukochanego sushi, przyrządzaj je z pieczonego mięsa, z warzywami, omletem, albo w postaci supermodnego, owocowego „frushi”. Kogel-mogel możesz zastąpić np. koktajlami mleczno-owocowymi.
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo jeść w ciąży? Rozwiąż quiz na stronie 1000dni.pl Ze strony 1000dni.pl możesz też pobrać bezpłatny „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka, który powstał w ramach partnerstwa przy programie edukacyjnym „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.