Data modyfikacji:

Produkty, których nie powinnaś jeść w ciąży. Rozwiąż quiz i odbierz przepisy na pyszne dania

Autor: Anna Marszałek

Czy wiesz, że dieta przyszłej mamy może wpłynąć na metabolizm dziecka jeszcze przed urodzeniem? Poznaj produkty, których powinnaś unikać w ciąży, rozwiąż quiz i odbierz wyjątkowe przepisy i porady dla przyszłych mam.

 

Żywienie w ciąży

 

Zrezygnuj z niezdrowych przekąsek i używek

Jako przyszła mama na pewno pożegnałaś się już z alkoholem i papierosami. Pamiętaj, że jedzenie, które spożywasz, odżywia również Twoje dziecko – Twoja dieta podczas ciąży wpływa na jego przyszłe nawyki. Już w Twoim brzuchu rozpoczyna się tzw. programowanie żywieniowe – jeśli teraz „nauczysz” malucha, że głód można zaspokajać wysoko przetworzonymi słodyczami (batoniki, cukierki, ciastka), niezdrowymi przekąskami (chipsy, solone orzechy) albo fastfoodami (pizza, frytki, kebab), to z dużym prawdopodobieństwem będą one częścią jego przyszłego jadłospisu. Układając swoje codzienne menu w ciąży wybierasz produkty zarówno dla siebie, jak i dla dziecka – i to na długie lata. Twoje słuszne wybory żywieniowe wesprą programowanie organizmu Twojego malucha na zdrowie, nawet w życiu dorosłym.

 

Przed zjedzeniem ugotuj!

Przyszłe mamy powinny wykluczyć z diety surowe i niedopieczone mięso i ryby – takie produkty mogą być źródłem groźnych bakterii chorobotwórczych lub pasożytów, które dla rozwijającego się organizmu Twojego dziecka będą poważnym zagrożeniem. Dlatego na czas ciąży i karmienia piersią lepiej zrezygnować z tatara, kawioru, sushi z surową rybą i dań, które mogą zawierać surowe mięso. Niewskazane dla przyszłych mam są też pleśniowe sery i surowe lub niedogotowane jajka. Zalecenia te potraktuj jako szansę na urozmaicenie diety. Jeśli nie wyobrażasz sobie rezygnacji z ukochanego sushi, przyrządzaj je z pieczonego mięsa, z warzywami, omletem, albo w postaci supermodnego, owocowego „frushi”. Kogel-mogel możesz zastąpić np. koktajlami mleczno-owocowymi.

 

Kawa czy herbata?

Poradnik żywienia w ciąży

 
Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak prawidłowo jeść w ciąży? Rozwiąż quiz na stronie 1000dni.pl  Ze strony 1000dni.pl możesz też pobrać bezpłatny „Poradnik żywienia kobiet w ciąży” opracowany przez ekspertów Instytutu Matki i Dziecka, który powstał w ramach partnerstwa przy programie edukacyjnym „1000 pierwszych dni dla zdrowia”.

Komentarze
27-08-2015
Ocena:
Wiele kobiet o tym nie wie, ale dieta kreuje gusta dziecka! :-) dlatego najważniejsze, żeby było smacznie i zdrowo. Ja skorzystałam z diety na bellybestfriend - specjalnie dla cięzarnych :)
ćwiczenia w ciąży

Ćwiczenia w ciąży: które są dozwolone dla przyszłej mamy?

2024-05-22
Zaszłaś w ciążę i zastanawiasz się, czy możesz utrzymać dotychczasowy poziom aktywności fizycznej? Czy ćwiczenia są bezpieczne dla ciebie i maluszka? Odpowiadamy – trening w ciąży nie jest zabroniony, a wręcz warto z niego korzystać! Dobra forma przyszłej mamy pozytywnie wpływa na maluszka, a także na przygotowanie ciała do wyzwania, jakim jest poród. Sprawdź, jakie ćwiczenia w ciąży możesz wykonywać bez żadnych obaw.
bieganie w ciąży

Bieganie w ciąży, czyli czy będąc w ciąży, można biegać

2022-07-09
Lubisz biegać, ale nie wiesz, czy możesz to robić po zajściu w ciążę? Na szczęście bieganie w ciąży wcale nie jest tak niebezpieczne, jak się wielu osobom wydaje. Możesz to robić, chociaż oczywiście pod pewnymi warunkami oraz tylko wtedy, jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo. Poniżej znajdziesz informacje, kiedy bieganie w ciąży jest niewskazane i o czym pamiętać, rozpoczynając trening.
suplementy

Jakie suplementy w ciąży stosować?

2022-03-13
Gdy kobieta spodziewa się dziecka, znacząco wzrasta jej zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy. Już na etapie planowania dziecka warto zastanowić się nad suplementacją niektórych z nich. Dzięki temu zwiększysz szansę na prawidłowy rozwój maluszek oraz to, że ciąża minie ci w dobrym zdrowiu i samopoczuciu. Jakie suplementy w ciąży warto stosować?
orzechy w ciąży

Orzechy w ciąży. Czy można jeść? Jakie?

2021-12-07
Jeśli spodziewasz się dziecka, to zapewne często stajesz przed dylematem, czy to, na co masz ochotę, nie zaszkodzi maluszkowi. Chodzi nie tylko o takie smakołyki jak ser z pleśnią czy surowe ryby, ale również o niektóre owoce albo… orzechy. Sprawdź, czy możesz jeść orzechy w ciąży i jeśli tak, to które warto wybrać.
jaką wodę pić w ciąży

Jaką wodę pić w ciąży? Czy można gazowaną?

2021-11-13
Jaką wodę pić w ciąży? Czy wzmożone pragnienie w ciąży to coś naturalnego? Która woda jest lepsza dla ciężarnej – mineralna czy źródlana? I czy to prawda, że woda gazowana w ciąży to nienajlepszy pomysł? Te i inne pytanie zadaje sobie wiele przyszłych mam. W tym artykule postaramy się na nie odpowiedzieć.
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.