Data publikacji:

Adrenalina - walcz lub uciekaj

Autor: Marta Podgórska

Adrenalina współdziała z noradrenaliną w naszych organizmach, są one silnie od siebie zależne. Hormony te najczęściej kojarzymy z silną reakcją alergiczną, albo sytuacją dużego stresu. I słuszne, bo wówczas nasz organizm produkuje adrenalinę. Jednak pojawia się ona również w czasie porodu. Jej działanie zostało wręcz genialnie zaplanowane przez Matkę Naturę, aby ułatwić rodzącej kobiecie powicie dziecka na świat.

 

adrenalina przy porodzie

 

Skąd się bierze adrenalina?

Adrenalina oraz noradrenalina są wydzielane przez gruczoł nadnerczy. Nazywane są dość powszechnie hormonami walki lub ucieczki z ang. „Fight or flight”, można spotkać się ze wspólnym dla nich określeniem katecholamin, które powstało z uwagi na wysoki poziom zależności pomiędzy nimi. Jej podstawowym zadaniem jest pomoc organizmowi, aby dał radę sprostać sytuacji silnego zagrożenia.

Wydzielanie się adrenaliny następuje najczęściej w obliczu silnego lęku, strachu, stresu, głodu, zimna, czy też poczucia zagrożenia. Pojawienie się katecholamin powoduje mobilizację lub aktywację współczulnego układu nerwowego do podjęcia walki, lub do ucieczki. W czasie porodu hormony te pojawiają się u wszystkich ssaków.

 

Adrenalina w czasie porodu

Gdy rozpoczyna się akcja porodowa, w pierwszym odczuciu u kobiety pojawia się stres. Wynika to z otoczenia – szpitalna izba przyjęć, sala porodowa, czy też rozmaite procedury szpitalne. Wówczas następuje wzrost poziomu adrenaliny w organizmie. Jej pojawienie się powoduje obniżenie poziomu innego hormonu – oksytocyny, która odpowiedzialna jest za skurcze macicy. Z tego powodu, w pierwszej fazie porodu, gdy kobieta dotrze do szpitala, regularne i częste wcześniej skurcze ustają. Powracają po pewnym czasie, gdy oswoi się z sytuacją. Wówczas zaczyna się druga faza porodu.

Adrenalina powoduje czasowe zahamowanie akcji porodowej u ssaków w pierwszym etapie narodzin. Jest to ważne u niektórych zwierząt, u ludzi odgrywało znaczenie, gdy dzieci przychodziły na świat dawniej, bardziej naturalnie, nie w szpitalach. Matka zyskiwała dzięki temu sposobność do ucieczki i schronienia się w bezpiecznym miejscu na czas porodu.

 

Kontynuacja akcji porodowej

Chwilę przed rozpoczęciem się drugiej fazy porodu, w organizmie kobiety dochodzi do silnego wyrzutu adrenaliny. Wynika to z faktu, że w czasie parcia przyszła matka potrzebuje maksymalnej mobilizacji i sił do walki. Pojawia się więc jako dawka ogromnej energii, która umożliwia bezpieczne przyjście dziecka na świat.

 

Jak rozpoznać, że rozpoczyna się drugi etap porodu, dzięki adrenalinie?

Silny wyrzut adrenaliny pozwala nam zaobserwować, że poród staje się zaawansowany. U kobiety zauważalne jest znaczące rozszerzenie źrenic, w sposób całkowicie instynktowny przyjmuje pozycje wyprostowaną, ma silną, wręcz nieodpartą potrzebę chwycenia się czegoś bądź kogoś. W tym czasie matka ma dużo energii, jest czujna, odczuwa suchość w ustach. Kobieta może zachowywać się nie do końca racjonalnie i dawać upuść swojemu lękowi, podekscytowaniu lub złości. Jednak gwałtowny napływ adrenaliny wywołuje kilka silnych skurczów, które sprawiają, że dziecko pojawia się na świecie w sposób stosunkowo łatwy oraz szybki.

 

 

Zakończenie porodu

Gdy kończy się poród, a dziecko jest już na świecie, poziomy adrenaliny i noradrenaliny u matki ulegają gwałtownemu spadkowi. W tym czasie powinno się zadbać, aby w otoczeniu kobiety było ciepło, gdyż świeżo upieczona matka jest bardzo wrażliwa na zimno. Jeśli dopuścimy do znacznego wychłodzenia jej ciała, to w związku z zimnem pojawi się stres, który spowoduje utrzymanie się wysokiego poziomu adrenaliny i noradrenaliny. Sytuacja taka powoduje zablokowanie naturalnego wydzielania się oksytocyny, a co za tym idzie, znacząco wzrasta ryzyko krwotoku poporodowego. Hormony te stanowią element biologicznego, elastycznego koktajlu hormonalnego, jaki pojawia się w obliczu porodu u każdej kobiety, i silnie oddziałują na naturalne zachowania macierzyńskie.

 

Adrenalina w czasie porodu występuje również u dziecka!

Poród wiąże się z dużym stresem i ekscytacją również dla dziecka, które właśnie przychodzi na świat. Stąd w jego organizmie również występuje wysoki poziom adrenaliny i noradrenaliny. Hormony te stanowią dla malucha zabezpieczenie przed wystąpieniem niedotlenienia tkanek i narządów oraz wynikającą z tego kwasicą. Duża ilość tych hormonów u dziecka jest również biologiczne uwarunkowana. Dzięki niej nasza pociecha rodzi się z otwartymi oczami i pozostaje czujna w czasie pierwszego kontaktu z matką. Jeśli poród przebiega bez komplikacji to poziom hormonów walki i ucieczki u dziecka również szybko spada, gdy zostaje utulone przez matkę w bezpośrednim kontakcie. Z tego powodu tak duży nacisk kładzie się na kontakt skóra do skóry, zaraz po przyjściu dziecka na świat.

 

Ogranicz stres!

Przygotowując się do porodu warto m.in. odwiedzić szpital, w którym będziemy rodzić, poznać izbę przyjęć, zapytać o procedury. Wówczas w momencie, gdy pojedziemy ze skurczami rodzić, stres będzie mniejszy. Dzięki czemu poród może być jeszcze łatwiejszy.

W czasie porodu warto również zatroszczyć się o ograniczenie do minimum bodźców, które mogą wywoływać stres lub podenerwowanie, takich jak: gwałtowne dźwięki, ostre światło, badania wewnętrzne czy nagłe interwencje medyczne.

 

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Marta Podgórska

Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.

Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/

koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?