Ile można mieć cesarskich cięć?

Data:

Cięcie cesarskie, potocznie zwane cesarką, to zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyjęciu dziecka tą drogą. Zwykle wykonuje się go, gdy naturalny poród jest niemożliwy lub grozi zdrowiu i życiu matki albo dziecka.

 

cesarskie cięcie

 

Wskazania

Wskazania do zakończenia ciąży taką metodą mogą być przede wszystkim położnicze, tzn.: nieprawidłowe ułożenie dziecka, zaburzenia pracy jego serca, wypadnięcie pępowiny, krwotok spowodowany pęknięciem macicy lub zbyt wczesnym odklejaniem się łożyska. Także w przypadku porodu przedwczesnego lekarz może podjąć decyzję o cesarce. Wskazaniem do takiego rozwiązania mogą być także wszelkie poważne choroby matki. Wówczas wie ona już wcześniej, że nie powinna rodzić naturalnie, a zaplanowanie tego zabiegu pozwala przyszłej mamie lepiej się do niego przygotować. Lekarze mogą wtedy zastosować znieczulenie zewnątrzoponowe (środek znieczulający podawany jest specjalnym cewnikiem do przestrzeni pomiędzy ścianą kostną kanału kręgowego a błoną otaczającą rdzeń kręgowy i stamtąd działa na nerwy rdzeniowe). W przypadkach nagłych (zagrożenie życia) stosowana jest narkoza.

 

A może... cesarka na życzenie?

Jednym ze wskazań do cesarki jest tokofobia – lęk przed porodem. Pojawia się on zarówno u kobiet, które nie rodziły, jaki i tych, które mają za sobą to doświadczenie i wspominają je bardzo źle. Lekarze uważają, że przełamywanie na siłę tego lęku, może poczynić znaczne szkody w psychice kobiety i decydują się na zabieg. Cesarskie cięcie trwa z reguły krócej niż poród naturalny i jest mniej bolesne (natomiast dłużej może goić się rana), wzrasta też ryzyko powikłań w czasie i po operacji.

Do... ilu razy sztuka?

Wbrew obiegowym opiniom, cesarka to jednak poważny zabieg, którego trudność wzrasta wraz z każdą kolejną ciążą. Po cięciu pozostają blizny, mogą się też tworzyć zrosty. Niestety mogą one powstawać także poza samym miejscem nacięcia. Utrudnia to przeprowadzenie każdej kolejnej operacji w obrębie jamy brzusznej. To właśnie dlatego lekarze odradzają czwartą i kolejną ciążę.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Monkey Business

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
27-9-2019
Ocena:
Powiem tak jest po 4cc
18-1-2019
Ocena:
Miałam 6 CC i wszystkie bez powikla
14-7-2018
Ocena:
Ja jestem po 4 cesarce pekla macica podczas zabiegu ale żyje i kest ok
28-5-2018
Ocena:
Witam. Może jest tu mama która jest po 3cc i zaszła w kolejną ciążę?. Bo ja jestem obecnie po 3 CC i teraz jestem w 4 ciąży. Prawdopodobnie jest to ciąża bliźniacza. Bardzo się boje przebiegu ciąży.
3-4-2018
Ocena:
Czy któraś z mam z 4cc jest z łodzi ?
22-1-2018
Ocena:
Urodziłam pięcioro dzieci przez cięcie.Najgorzej wspominam trzeci zabieg.Dostałam przeciwbólowo morfine i bardzo źle się czułam.Przy czwartej i piątej nie brałam w ogóle przeciwbólowych .Za każdym razem szybko doszłam do siebie.
12-10-2017
Ocena:
Witam.mnie czeka czwarta cesarska i bardzo się boję..wszyscy mnie straszą..mam troje zdrowych dzieci i cc przeszłam ok..mam nadzieję że o tum razem zakończy się dobrze..
9-12-2016
Ocena:
mam 28 lat,mam 3 corki i 1 synka,wszystkie pociechy przyszly na swiat poprzez cesarskie ciecie,najgorsza cesarke jaka przeszlam byla ta pierwsza :-( po kolejnych wlasnie szybko dochodzilam do siebie,to zalezy tez od organizmu,spotkalam kobiete ktora przeszla 6 cesarek. pozdrawiam
16-11-2016
Ocena:
witam ja urodzilam 3 wspanialych dzieci 2 cureczki i syna przez cesarke w roku 2009 kolejne 2011 i 2014 dwujkę na 3ujce w bytomiu a syna na 5tce jest tam wspaniala opieka tez mi co kolejne dziecko odradzano ale udalo sie . mialam ryzyko wyciecia macicy i zastanawiam sie jak za pare lat bym zaszla w ciaze czy bym przezyla
12-9-2016
Ocena:
Obecnie jestem w 35tc i jest to moja czwarta ciąża i jednocześnie czwarta cesarska.