Położenie dziecka podczas porodu ma znaczący wpływ na jego przebieg. Obecnie badania USG pozwalają na dokładne określenie, w jakiej pozycji znajduje się maluch i podjęcie odpowiednich do tego kroków. W jakich pozycjach może ustawić się dziecko, kiedy zbliża się ta pora, w której ma przyjść na świat? I co to oznacza dla niego oraz rodzącej mamy?
To położenie fizjologiczne, najbezpieczniejsze dla dziecka i mamy, w tej pozycji na świat przychodzi większość dzieci: głową w dół. Ułożenie to, w zależności od ustawienia samej główki może mieć kilka odmian:
Około 5% dzieci ustawia się do porodu na odwrót: głową do góry, a nogami i miednicą na dół. W zależności od ułożenia nóg, wyróżnia się:
Zwykle w taki sposób rodzą się wcześniaki, które nie zdążyły się obrócić, ale też bliźnięta, czy dzieci, które miały zbyt mało wód płodowych. Poród taki jest trudny i choć jest szansa na pomyślne zakończenie, to wielu lekarzy zaleca albo próbę obrócenia dziecka jeszcze przed porodem, albo cesarskie cięcie.
Niewielki procent dzieci ustawia się w poprzek – wówczas poród siłami natury jest niemożliwy i jeżeli nawet pod wpływem skurczy dziecko się nie obróci (większość dzieci to jednak robi), to wówczas cesarskie cięcie jest koniecznością.
Zobacz też:
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin