Data publikacji:

Położenia dziecka przy porodzie - informacje ogólne

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Położenie dziecka podczas porodu ma znaczący wpływ na jego przebieg. Obecnie badania USG pozwalają na dokładne określenie, w jakiej pozycji znajduje się maluch i podjęcie odpowiednich do tego kroków. W jakich pozycjach może ustawić się dziecko, kiedy zbliża się ta pora, w której ma przyjść na świat? I co to oznacza dla niego oraz rodzącej mamy?

 

położenie dziecka podczas porodu

 

Położenie podłużne

To położenie fizjologiczne, najbezpieczniejsze dla dziecka i mamy, w tej pozycji na świat przychodzi większość dzieci: głową w dół. Ułożenie to, w zależności od ustawienia samej główki może mieć kilka odmian:

  • położenie potylicowe przednie, gdy dziecko przygina brodę do klatki piersiowej, a częścią „przodującą” jest potylica. Jest to najbardziej korzystne, bo twarz jest osłaniana – znajduje się przodem do kręgosłupa matki;
  • położenie potylicowe tylne, gdy dziecko obróci twarz w taki sposób, że potylica uciska na kręgosłup matki – taki poród jest zwykle bardziej bolesny, czasem wymaga też interwencji lekarza, który próżnociągiem lub kleszczami musi pomóc dziecku;
  • położenia odgięciowe, gdy dziecko odgina głowę do tyłu zamiast przygiąć ją do klatki piersiowej. Jeśli dziecko jest małe, to rodzi się zwykle bez problemów, większy maluch może jednak utknąć, a to wymaga pomocy chirurgicznej – cesarskiego ciecia.

 

Położenie miednicowe

Około 5% dzieci ustawia się do porodu na odwrót: głową do góry, a nogami i miednicą na dół. W zależności od ułożenia nóg, wyróżnia się:

  • położenie pośladkowe-miednicowe zupełne, gdy nogi dziecka są zgięte w biodrach i kolanach;
  • położenie pośladkowe-miednicowe niezupełne, gdy nogi są zgięte w biodrach, ale proste w kolanach;
  • położenie stópkowe lub kolankowe, gdy nogi są wyprostowane w biodrach, a częścią przodującą są stopy lub kolana.

Zwykle w taki sposób rodzą się wcześniaki, które nie zdążyły się obrócić, ale też bliźnięta, czy dzieci, które miały zbyt mało wód płodowych. Poród taki jest trudny i choć jest szansa na pomyślne zakończenie, to wielu lekarzy zaleca albo próbę obrócenia dziecka jeszcze przed porodem, albo cesarskie cięcie.

 

Położenie poprzeczne

Niewielki procent dzieci ustawia się w poprzek – wówczas poród siłami natury jest niemożliwy i jeżeli nawet pod wpływem skurczy dziecko się nie obróci (większość dzieci to jednak robi), to wówczas cesarskie cięcie jest koniecznością.

 

Zobacz też:

Ułożenie dziecka

Zmiana ułożenia dziecka

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Przydatne informacje, ale mam nadzieje, że jakieś wskazówki też da nam położna...
Czy poród zawsze musi być bolesny?

Poród jak po maśle: Na czym polega metoda Butter Birth i jak może ułatwić poród?

2024-12-20
Wiele kobiet marzy o tym, aby ich poród przebiegł szybko, sprawnie i bez komplikacji. Czy jest to możliwe? Metoda Butter Birth, określana jako „poród jak po maśle”, przyciąga uwagę przyszłych mam, oferując techniki, które mogą pomóc w łagodniejszym przejściu przez ten wyjątkowy moment. Na czym polega ta metoda i jakie korzyści może przynieść? Odpowiadamy!
wyprawka do szpitala

Wyprawka do szpitala – jak ją przygotować, aby czuć się spokojnie i komfortowo?

2024-09-30
Przygotowanie wyprawki do szpitala to ważny krok przed porodem. To moment, kiedy każda przyszła mama chce mieć pewność, że ma wszystko, co potrzebne, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Dowiedz się, co zabrać na porodówkę, aby być w pełni przygotowaną i poczuć się komfortowo w tym wyjątkowym momencie. Podpowiemy również, jak przygotować się psychicznie na te wyjątkowe chwile.
Co kupić na baby shower

Prezent dla przyszłej mamy: 10 oryginalnych propozycji

2024-09-09
Przyjaciółka, siostra lub partnerka spodziewa się dziecka, a ty nie wiesz, co podarować jej po porodzie? Wręczenie upominku mamie jest niezwykle miłym gestem, który pomoże jej lepiej odnaleźć się w nowej roli i podjąć życiowe wyzwanie z większą werwą. Dziś przedstawiamy 10 oryginalnych prezentów dla mamy po porodzie, a także garść propozycji, które sprawdzą się z okazji baby shower.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.