Położenia dziecka przy porodzie - informacje ogólne

Data:

Położenie dziecka podczas porodu ma znaczący wpływ na jego przebieg. Obecnie badania USG pozwalają na dokładne określenie, w jakiej pozycji znajduje się maluch i podjęcie odpowiednich do tego kroków. W jakich pozycjach może ustawić się dziecko, kiedy zbliża się ta pora, w której ma przyjść na świat? I co to oznacza dla niego oraz rodzącej mamy?

 

położenie dziecka podczas porodu

 

Położenie podłużne

To położenie fizjologiczne, najbezpieczniejsze dla dziecka i mamy, w tej pozycji na świat przychodzi większość dzieci: głową w dół. Ułożenie to, w zależności od ustawienia samej główki może mieć kilka odmian:

  • położenie potylicowe przednie, gdy dziecko przygina brodę do klatki piersiowej, a częścią „przodującą” jest potylica. Jest to najbardziej korzystne, bo twarz jest osłaniana – znajduje się przodem do kręgosłupa matki;
  • położenie potylicowe tylne, gdy dziecko obróci twarz w taki sposób, że potylica uciska na kręgosłup matki – taki poród jest zwykle bardziej bolesny, czasem wymaga też interwencji lekarza, który próżnociągiem lub kleszczami musi pomóc dziecku;
  • położenia odgięciowe, gdy dziecko odgina głowę do tyłu zamiast przygiąć ją do klatki piersiowej. Jeśli dziecko jest małe, to rodzi się zwykle bez problemów, większy maluch może jednak utknąć, a to wymaga pomocy chirurgicznej – cesarskiego ciecia.

 

Położenie miednicowe

Około 5% dzieci ustawia się do porodu na odwrót: głową do góry, a nogami i miednicą na dół. W zależności od ułożenia nóg, wyróżnia się:

  • położenie pośladkowe-miednicowe zupełne, gdy nogi dziecka są zgięte w biodrach i kolanach;
  • położenie pośladkowe-miednicowe niezupełne, gdy nogi są zgięte w biodrach, ale proste w kolanach;
  • położenie stópkowe lub kolankowe, gdy nogi są wyprostowane w biodrach, a częścią przodującą są stopy lub kolana.

Zwykle w taki sposób rodzą się wcześniaki, które nie zdążyły się obrócić, ale też bliźnięta, czy dzieci, które miały zbyt mało wód płodowych. Poród taki jest trudny i choć jest szansa na pomyślne zakończenie, to wielu lekarzy zaleca albo próbę obrócenia dziecka jeszcze przed porodem, albo cesarskie cięcie.

 

Położenie poprzeczne

Niewielki procent dzieci ustawia się w poprzek – wówczas poród siłami natury jest niemożliwy i jeżeli nawet pod wpływem skurczy dziecko się nie obróci (większość dzieci to jednak robi), to wówczas cesarskie cięcie jest koniecznością.

 

Zobacz też:

Ułożenie dziecka

Zmiana ułożenia dziecka

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Kati Molin

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Przydatne informacje, ale mam nadzieje, że jakieś wskazówki też da nam położna...