Data modyfikacji:

Wcześniactwo i jego konsekwencje w przyszłości

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Za wcześniactwo uznaje się urodzenie dziecka między 22. a 37. tygodniem ciąży (przed 259. dniem ciąży). W rezultacie przedwczesnego porodu dziecko nie zdążyło osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki. Poza problemami noworodka podczas narodzin, wcześniak w późniejszym okresie będzie również odczuwał konsekwencje zbyt wczesnego przyjścia na świat – m.in. może być słabszy i bardziej chorowity.

wczesniak

 

Wcześniactwo - towarzyszące mu nieprawidłowości

W zależności od stopnia wcześniactwa, u dzieci urodzonych przed terminem zachodzi szereg nieprawidłowości. Te najpoważniejsze znacznie ograniczają możliwości dziecka do przeżycia bez pomocy współczesnej medycyny:

  • niedobór masy ciała i wzrostu,
  • niedorozwój (uszkodzenie płuc, niewydolność oddechowa),
  • zaburzenia wzroku (retinopatia) i słuchu,
  • przedłużona żółtaczka noworodka,
  • zaburzenia neurologiczne i rozwojowe - dlatego wskazana jest właściwa stymulacja dotykowa m.in. poprzez karmienie piersią.


Nieprawidłowości te mogą wywołać szeregu powikłań wcześniaczych takich jak: przetrwały przewód tętniczy, martwicze zapalenie jelit, krwotoki śródczaszkowe, opóźniony rozwój umysłowy czy dysplazja oskrzelowo-płucna.

 

W dzisiejszych czasach wcześniaki tuż po narodzinach spędzają pewien okres w inkubatorach. Podobnie jak w brzuchu matki - malec rozwija się w nich i nabiera sił do życia w normalnych warunkach.

 

Wcześniaki w przedszkolu

Niestety każdy wcześniak w przyszłości będzie bardziej chorowity niż dziecko urodzone pod koniec 9. miesiąca ciąży. U maluchów, przedszkolaków zazwyczaj objawia się to częstymi chorobami dróg oddechowych, zapaleniami oskrzeli, alergiami. Poza tym szkraby są niższe i drobniejsze od rówieśników. Gdy dorosną, nadal mogą być bardziej podatne na choroby. Jednak jeśli chodzi o rozwój intelektualny, nie odstają od równolatków. W wieku 5. lat są już tak samo rozwinięte jak inne brzdące.

 

Wcześniak w życiu dorosłym

Na przykładzie swojej dwudziestokilkuletnej znajomej wiem, że problemy, a raczej konsekwencje przedwczesnego przyjścia na świat, nadal są odczuwalne. W tym przypadku nie chodzi tylko o choroby dróg oddechowych itp. ale już o dolegliwości związane z innymi organami ciała. Liczne schorzenia nerek, zapalenie wyrostka, a nawet problemy z zajściem w ciążę - to częste dolegliwości dorosłych wcześniaków.

 

Przedwcześnie urodzeni, nie mają łatwo. Udało im się przeżyć okres narodzin, kiedy rokowania ich stanu zdrowia były niskie - oznacza to, że są ogromnie silni. Mimo trudności w życiu, z tak wielką wolą przetrwania, poradzą sobie w każdej sytuacji. A to, że będą drobniejsze od rówieśników nie szkodzi - może łatwiej będzie im utrzymać wagę ;)

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © binagel

Komentarze
29-07-2020
Ocena:
u mnie się sprawdziło to, że maluch będzie chorowity. Niestety łapał każdą infekcję. Na szczęście teraz jest już znacznie lepiej, bo mu regularnie podaję krople acidolac z dobrymi bakteriami i to wzmacnia odporność skutecznie
02-02-2018
Ocena:
Moja coreczka ur. 24 tyg z waga 850 gr. Spadkowa 560 dzis ma rok i nawet lekarze pytaja sie wielokrotnie czy ja wiem co oznacza wczesniak z 24 tyg, dopiero gdy pokazuje dokumentacje przecieraja oczy, jest zawsze usmiechnieta a wlasciwie zaraza usmiechem , na rehabilitacji udowadnia i pokazuje swa sile, waga przypomina dziecko roczne ur. Oczasie bo ma juz 10 kg. Spotkalo ja chyba wszystko naj gorsze wylew retinopatia operaxja zamkniecia botalla, operacja zolodka aby sonde mozna bylo wprowadzic.... nie wyglada na dziecko ktore tyle przeszlo ... jest naprawde wielkim cudem...
26-10-2017
Ocena:
Troszeczke to nie tak. Wedlug nowych badan tak na prawde jak duza retinopatia wystepuje tak mocno wczesniak byl i bedzie obciazony. Np. Mielismy na oddziale wczesniaka 27tydzien 870g na skraju przezycia. Poza anemia obecnie a minelo juz 6 lat brak wspomnianych powyzej konsekwencji. Monitorujemy blisko 600 wczesniakow rocznie baza danych rosnie i na przykladzie 30 letnich wczesniakow wszystkie wspomniane objawy malaly wraz z zaawansowaniem medycyny. Srednio 8x mniej objawow w kazdym 5 leciu. I tak po tych 30 latach ratujemy wczesniaki nawet 500gramowe!! Bez mocnych obciazen. Prawie 98% wczesniskow przychodzi na swiat ze wzgledu niewydolnosci szyjki macicy reszta to choroby, patologie plodowe czy styl zycia okolo 2%. W Japonii opracowano metode bez pessarow i szyc ktora na 1000 kobiet na razie dalo 100% powodzenia. Rekordzistka donosila ciaze z 3mm szyjka nie zmieniajac stylu zycia. Wkladka zakladana jest w macicy przed worek owodniowy zatykajac swiatlo macicy. Trzeba uszkkdzic niestety czop sluzowy ale jest to skuteczne. Wkladka jest malenka okolo 2.5cm x 1.2 cm po sklada sie z polimerow szybko reagujacych o wiekszej chlonnosci. W kontakcie z wilgocia osiaga rozmiar planowy 22cm x 12cm odsuwa plod od zejscia w dol macicy. Zamyka ja jest nosnikiem rowniez lekow l. Stanowi lepsze podparcie plodu i amortyzacje. Porod dodatkowo moze odbyc sie nie tylko cc ale tez silami natury. Wkladka jest tak miekka i elastyczna, ze mozna ja wyciagnac bez nawet dyskomfortu u kobiety. Minusem jest cena na razie nie ma masowej produkcji jeszcze 5 lat badan. Koszt to 12 tys dolarow za sztuke.
rumianek dla niemowlaka

Jaka butelka dla wcześniaka będzie najlepsza? Propozycje produktów

2023-10-17
Butelka dla wcześniaka różni się od butelki dla dziecka urodzonego w terminie. Powinna mieć minimalny przepływ, tak aby dziecko nie krztusiło się w trakcie jedzenia. Smoczek musi być wykonany z mięciutkiego silikonu, dobrze byłoby również, aby kształtem przypominał kobiecą brodawkę. Jako że wcześniaki w większym stopniu narażone są na kolki, produkt taki powinien mieć również mechanizm antykolkowy. Sprawdź, jakie butelki dla wcześniaków spełniają te wymagania.
Jeśli lekarze nie widzą przeciwwskazań, wcześniaki w dobrym

Szczepienia dla wcześniaka

2021-02-03
Jesteś mamą wcześniaka? Sprawdź jak wygląda kalendarz szczepień Twojego dziecka. Które szczepienia są obowiązkowe, a które zalecane. Zobacz które z nich refunduje państwo.
stópki wcześniaka

Wyprawka dla wcześniaka

2018-01-02
9 miesięcy to kupa czasu! Zdążę kupić wyprawkę, przygotować mieszkanie/dom/pokój, spakować torbę do szpitala... Plany planami, a maluch i tak pojawia się na świ...
wcześniak, noworodek, zapalenie jelit, NEC

NEC, czyli martwicze zapalenie jelit - Dzidziusiowo.pl

2017-07-14
Schorzenia takie, jak retinopatia , czy dysplazja oskrzelowo-płucna to choroby występujące głównie u wcześniaków. Podobnie jest z martwiczym zapaleniem jelit. C...
Wcześniak, dziecko, noworodek

Wcześniak rehabilitowany, czyli Vojta vs Bobath - Dzidziusiowo.pl

2017-06-20
Wcześniak wcześniakowi nierówny, co oznacza po prostu, że nie każde dziecko urodzone przed czasem czeka rehabilitacja. Jednak faktem jest, że każdy wcześniak po...
Wirus RSV, wcześniak, niemowlak, sen niemowlaka

Wcześniaki pod ostrzałem, czyli wirus RSV - Dzidziusiowo.pl

2017-06-06
Wśród zagrożeń jakie mogą czyhać na dzieci, włącznie z tymi, które urodziły się przedwcześnie, jest wiele chorób i ich winowajców. O jednych mówi się więcej i c...
Przetrwały przewód tętniczy Botalla to wrodzona wada serca u

Serduszko wcześniaka - przetrwały przewód tętniczy Botalla - Dzidziusiowo.pl

2017-02-17
Wszystko zaczyna się od bicia serduszka, które przyszli rodzice mogą usłyszeć podczas jednego z pierwszych badań USG. Ta chwila, gdy lekarz odnajduje małą fasol...