Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat między 22 a 37. tygodniem ciąży. Noworodki te osiągają zazwyczaj wagę poniżej 2500g, ich skóra ma żywo-czerwoną barwę, jest bardzo cienka i pokryta meszkiem. U wcześniaków bardzo częstą przypadłością są zaburzenia oddychania i krążenia. Upośledzone są również ich odruchy ssania oraz połykania. Noworodki te, są przeważnie mało ruchliwe i niezbyt głośne. Dźwięki przez nie wydawane przypominają raczej bardzo słabe kwilenie, niż płacz niemowlęcia.
Dzieci urodzone przed czasem wymagają oczywiście o wiele większej uwagi i czujności ze strony swoich rodziców. Po pierwsze rodzice powinni zapewnić im maksymalną czystość, gdyż dzieci te wyjątkowo szybko łapią wszelkiego rodzaju zakażenia. Przez pierwsze dni a nawet tygodnie, maluchy przebywają w szpitalnych inkubatorach. Pobyt w nich, uzależniony jest od faktycznego stanu dziecka. O ile to możliwe wcześniaki powinny być karmione naturalnym pokarmem mamy. Najlepiej jest podawać go za pomocą sądy, pipetki, smoczka lub łyżeczki – jest to także uzależnione od stopnia dojrzałości dziecka. Mimo iż zajmowanie się noworodkiem przedwcześnie urodzonym, nie należy do najłatwiejszych zadań i często wymaga specjalistycznej wiedzy i dobrego przygotowania, przynosi ono rodzicom wiele zadowolenia.
Dzieci urodzone przedwcześnie, różnią się od tych, urodzonych w terminie, nie tylko wyglądem, ale również tempem rozwoju. Mimo wszystko większość maluchów dość szybko „dogania” pod tym względem swoich rówieśników (maksymalny czas na wyrównanie wszelkich braków to 2 lata). Trudno jest jednak określić, jakie umiejętności i kiedy opanuje wcześniak. Dużo zależy od daty jego przyjścia na świat, ogólnego stanu dziecka oraz tego jak będziemy stymulować jego rozwój już po narodzinach.
Rodzice maluchów powinni dążyć wszelkimi możliwymi sposobami i dostępnymi środkami do tego, by stymulować rozwój dziecka, w tych obszarach, które wymagają tego najbardziej. Szczególnie tym dzieciom warto czytać jak najwięcej, częściej do nich mówić i zachęcać do samodzielnej aktywności. Nierzadko konieczne będzie uczęszczanie z maluchem na zabiegi rehabilitacyjne. Poza tym, warto z maluchem po prostu jak najczęściej obcować. W krajach trzeciego świata kangurowanie wcześniaków (układanie ich ciało do ciała na brzuchu mamy), znacznie zmniejszyło śmiertelność. Najlepszym stymulatorem do rozwoju szkraba jest, zatem czuła i troskliwa miłość rodzicielska. Z tego też względu, wcześniaki powinny być częściej głaskane, przytulane, kołysane, noszone na rękach, dotykane.
Zdjęcie: Fotolia by © Martin Valigursky All right reserved