Data modyfikacji:

Gaz rozweselający jako znieczulenie

Autor: Katarzyna Moryc

Każda kobieta marzy o „lekkim” porodzie, niestety rzeczywistość nierzadko odbiega od naszych wyobrażeń. Najczęściej poród trwa wiele, wypełnionych skurczami i coraz większym zmęczeniem, godzin. Pojawia się też ból porodowy. Nic więc dziwnego, że wciąż trwają poszukiwania środka, który nie spowalniałby akcji porodowej, był bezpieczny dla dziecka i przynosił ulgę rodzącej. Jednym z takich środków może być właśnie gaz rozweselający.

 

gaz rozweselający jako znieczulenie przy porodzie

 

Jak zmniejszyć ból porodowy?

Oczywiście, nie ulega wątpliwości, że w walce z bólem porodowym najlepiej sprawdza się znieczulenie zewnątrzoponowe. Ma ono zdecydowanie najlepsze statystyki i może, w niektórych przypadkach, całkowicie uśmierzyć ból, a nawet odczuwalność skurczy. ZZO nie jest jednak obojętne dla przebiegu akcji porodowej. W dobie powrotu do porodów naturalnych, kiedy kobiety chcą urodzić z jak najmniejszą interwencją ze strony lekarzy, wiele kobiet decyduje się z niego nie korzystać. To właśnie dla nich zastosowanie gazu rozweselającego podczas porodu może być trafionym pomysłem.

 

 

Własności Entonox-u

Entonox to medyczna nazwa mieszaniny gazów, w skład której wchodzą tlen i podtlenek azotu (50% O2 i 50% N2O). Zwyczajowa nazwa „gaz rozweselający” wzięła się stąd, że mieszanka ta oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy i wywołuje uczucie zrelaksowania, rozluźnienia.

 

Oczywiście nie uśmierza bólu całkowicie (szczególnie pod koniec porodu), ale w pierwszej fazie porodu pozwala na polepszenie nastroju i obniżenie poziomu stresu i lęku u rodzącej). Jego zaletą jest także to, że nie działa rozkurczowo na macicę, a tym samym nie zaburza więc akcji porodowej. Poza tym, co niezwykle ważne, jest bezpieczny dla dziecka, a także dla matki.

 

Gazu nie można go przedawkować, a jedynym skutkiem ubocznym mogą być zawroty głowy lub nudności. Wówczas trzeba z niego zrezygnować.

 

 

Uśmierzanie bólu porodowego gazem w praktyce

Ogromną zaletą tego środka znieczulającego jest łatwość jego stosowania. Butla z gazem znajduje się przy łóżku rodzącej, a gdy pojawią się bóle, pacjentka przez maseczkę lub ustnik sama dozuje sobie pożądaną ilość preparatu. Kolejnym plusem na koncie podtlenku azotu jest fakt, że do jego podawania nie wymaga się obecności anestezjologa. A to niezwykle ważne w czasach, gdy na szpitalnych oddziałach występują braki personelu medycznego.

 

Gaz rozweselający jest też tańszy niż znieczulenie zewnątrzoponowe, a względy ekonomiczne dla wielu kobiet są bardzo istotne.

 

Opinie co do skuteczności

Same kobiety, które stosowały Entonox wypowiadają się na temat jego skuteczności w różny sposób. Zdarzają się mamy zachwycone, jak i te, które w ogóle nie potwierdzają przeciwbólowego działania gazu. Dlatego ponownie warto podkreślić, że podtlenek azotu nie eliminuje bólu całkowicie, a jedynie podnosi próg jego odczuwania.

 

Część kobiet, które stosowały gaz przy pierwszym porodzie chwali sobie takie wsparcie w ciągu długich godzin oczekiwania na koniec porodu.  Ale i one zaznaczają, że środek nie niweluje bólu, a jedynie go łagodzi i pozwala lepiej znieść trudy ostatnich chwil przed narodzinami upragnionego dziecka.

 

Mimo wszystko, kobiety, które mają za sobą poród w znieczuleniu i przy kolejnym porodzie skorzystały z Entonoxu, uważają, że znieczulenie ZZO jest znacznie skuteczniejsze.

 

 

Warto jednak przypomnieć, że znieczulenie zewnątrzoponowe nie zawsze jest wskazane. Może wtedy warto zastanowić się nad alternatywą jaką stanowi gaz rozweselający?

Co Wy na to, drogie mamy? Zaryzykowałybyście znieczulenie gazem rozweselającym? A może macie to już za sobą?

 

Zdjęcie: fotolia.com

 

Komentarze
18-03-2019
Ocena:
Mi zdecydowanie pomógł. Wprawdzie nadał czułam ból, ale był on tak jakby za jakąś barierą, jakby nie do końca do mnie docierał. I pomógł się wyluzować, nie przejmować głupotami (w czasie porodu generalnie wygląda się mało elegancko :P ). Jednak fakt, w 2 fazie już nic nie dawał.
16-05-2018
Ocena:
Mnie tak wyluzowal, że aż się poplakalam że śmiechu, a powodów raczej po dwunastej godzinie porodu nie bylo... Trochę otumania, więc w 1 fazie nie koncentrujesz się tak na bolu. W 2 fazie już nie pomoże :/ Teraz też skorzystam.
16-03-2018
Ocena:
Pierwsze porody są zazwyczaj najcięższe, ale każdy kolejny powinien być prostszy. Pierworódki mają najgorzej.
14-01-2018
Ocena:
Gaz absolutnie nic nie daje... Jedyne, co czułam, to jakbym była pijana, ale bolało a dokładnie tak samo
18-08-2017
Ocena:
no i teraz sama nie wiem. Kobitki gaz czy znieczulenie? Co radzicie?
12-01-2017
Ocena:
ponoć w UK często stosują, czytałam o tym
18-10-2016
Ocena:
Ogolnie gaz nie uśmierza bólu tylko sprawia że o nim nie myślisz. To wprawia czlowieka w stan jak po wypiciu paru piwek, he he. Jest sie wyluzowanym majacym wszystko w d.... :)
18-02-2015
Ocena:
chętnie bym spróbowała, zzo jakoś mnie przeraża. Ktoś miał?
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?