Data modyfikacji:

Gaz rozweselający podczas porodu - wady i zalety

Autor: Agnieszka Pytlińska

Gaz rozweselający, a dokładniej mieszanina tlenu i podtlenku azotu, to środek stosowany częściej niż kiedyś na polskich porodówkach. Zobaczmy, jak dokładnie działa taki gaz i dlaczego rodzące kobiety decydują się na taki sposób znieczulenia podczas porodu. 

 

gaz rozweselający przy porodzie

 

Trochę historii

Gaz rozweselający to substancja znana już od XVIII wieku. A wiek później, z jej właściwości znieczulających zaczęto korzystać na porodówkach. Jak to jednakże w medycynie bywa, wraz powstawaniem nowszych leków i nastania epoki znieczulenia zewnątrzoponowego (czyli ZZO), zapomina się o sposobach stosowanych wcześniej. W przypadku nadtlenku azotu tak właśnie się stało. Dopiero niedawno zaczął wracać do łask i pojawia się coraz częściej na oddziałach położniczych.

 

Rodzić z uśmiechem na ustach?

Nazwa „gaz rozweselający” jest trochę myląca. Okazuje się, że substancja ta nie wywołuje bynajmniej salw śmiechu, jednak podana w odpowiednim momencie może spowodować, że odczucie bólu znacznie się zmniejszy. Gaz podawany podczas porodu ma też za zadanie uspokoić rodzącą i obniżyć u niej lęk.

 


Jak i czy to działa?

Gaz używany do znieczulenia składa się z tlenu i podtlenku azotu, w równych proporcjach – 50/50.

 

To znieczulenie wziewne, podawane przez maseczkę albo specjalny ustnik. To sama kobieta dawkuje sobie gaz i to ona decyduje o momencie zażycia kolejnej dawki. Najlepiej, gdy gaz wziewa się w momencie pojawienia się bolesnego skurczu. Dzięki podtlenkowi azotu, ból stanie się mniej dokuczliwy, a sama kobieta - wyciszona.

 

UWAGA: gaz rozweselający nie eliminuje bólu, a jedynie zmniejsza jego odczuwanie!

 

Podtlenek azotu posiada wiele zalet, które sprawiają, że doskonale sprawdza się podczas porodu. Można do nich zaliczyć:

 • szybkość działania – efekty można zauważyć już po 10 wdechach lub 50-60 sekundach wdychania gazu,
 • dogodna forma – środek ten podawany jest w formie wziewnej,
 • dawkowanie zgodne z potrzebami kobiety – to rodząca sama decyduje czy potrzebuje znieczulenia, jak często i w jakich ilościach,
 • nie powoduje zwiotczenia mięśni macicy – a tym samym nie ma wpływu na akcję porodową,
 • nie ma konieczności obecności anestezjologa,
 • gaz szybko ulatnia się z organizmu kobiety,
 • cenę - to tańsza alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego.Wady podtlenku azotu

Warto pamiętać jednak, że każdy lek, a tym właśnie jest podawany na sali porodowej podtlenek azotu, ma również swoje wady. Wiele kobiet, które korzystały z tej metody znieczulenia podczas porodu skarży się na:

 • senność, oszołomienie, zawroty głowy, nudności – może to wynikać ze zbyt długiego lub zbyt intensywnego wdychania,
 • suchość w ustach,
 • mrowienie rąk,
 • „mgliste” wspomnienia z porodu,
 • zbyt krótkotrwałe działanie, na przykład tylko przy kilku pierwszych skurczach,
 • dezorientacja, przez którą ciężko jest się skupić, na przykład na wybranej pozycji porodowej,
 • ograniczenie możliwości przemieszczania się – podczas wdychania kobieta musi być w pozycji siedzącej lub leżącej.

 

Wspomniane oszołomienie niektórym przypomina stan upojenia alkoholowego, a medycznie stan taki nazywany jest sedacją, czyli obniżeniem aktywności ośrodkowego układu nerwowego przy użyciu środków farmakologicznych, ale bez wyłączenia świadomości pacjentki.

 

Jest to jednak dobra metoda, zwłaszcza u kobiet, które panicznie boją się porodu. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stres i panika mogą znacznie spowolnić akcję porodową, a nawet ją zatrzymać.

 

Co więcej, specjaliści uważają, że wielu z tych skutków ubocznych da się uniknąć odpowiednio wdychając mieszankę gazów. Odpowiednio, czyli jak? Kobieta powinna zacząć oddychać przez maseczkę na początku skurczu, a skończyć, gdy ten jest najsilniejszy.

 


Czy są jakieś przeciwskazania?

Warto wiedzieć, że gaz rozweselający jest formą znieczulenia bezpieczną zarówno dla matki, jak i dziecka, a organizm kobiety szybko pozbywa się podtlenku azotu. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do stosowania tej metody. A są to:

 • przeziębienie,
 • przerost migdałków,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroby psychiczne.

 

Ponieważ lek podaje się drogą wziewną, bardzo ważne, by drogi oddechowe były całkowicie drożne.

 

 

Czy jest to dobra i skuteczna metoda? Opinie rodzących, które miały okazję z niej skorzystać są podzielone. Wynikać to może z faktu, że żaden poród nie jest taki sam, a i kobiety odczuwają ból w różny sposób i z różnym nasileniem.

Z pewnością jest to metoda warta rozważenia w sytuacji, gdy w szpitalu brakuje anestezjologów. Ale jeśli nadal się wahasz, sprawdź także opcję jaką jest TENS, czyli stymulacją prądem przy porodzie.

Mamusie, jaką metodę znieczulenia stosowałyście? Czy brałyście gaz pod uwagę?

 

Autor: Katarzyna Moryc

 

 

Zdjęcie: fotolia.com

Komentarze
11-12-2018
Ocena:
Ja dostałam gaz rozweselajacy w trakcie łyżeczkowania łożyska - nie urodziłam go w całości. Jedyne co mogę powiedzieć to TRAGEDIA. Gaz w żaden sposób mi nie pomógł - wręcz przeciwnie. Ból był nie do zniesienia, a gaz spowodował takie zwiotczenie całego ciała, że nie byłam w stanie nawet mówić. Zero panowania nad własnymi ciałem. Czułam się jak w horrorze - miałam świadomość wszystkiego co się dzieje że mną i wokół mnie, ból był taki sam, a ja nie mogłam się ruszyć ani wydusić słowa. Ten gaz to raczej pomoc dla personelu który bezkarnie wykonuje zabieg medyczny łyżeczkowania bez znieczulenia - człowiek leży jak zwłoki i nawet nie może się poskarżyć.
12-06-2018
Ocena:
Rodziła w Anglii w towarzystwie dwóch położnych i przy użyciu gazu w basenie z ciepła wodą. Sama akcja porodowa szła szybko 5 godzin i dziecko urodzone. Przy przyjęciu do szpitala miałam 7cm rozwarcia. Przy kaźdym Skorczu wdech, najbardziej odczułem jak mi się ktoś w kręgosłupie przedstawił mówię o tej guzicznej. Parłam jak głupia żeby jak najszybciej urodzić wszystko szło sprawnie do momentu gdy położna stwierdziła żeby zmieni pozycję i wyjść na chwilę z basenu. Nie dałam rady wrócić już i rodziła na łóżku w pozycji klęczącej. Dzięki Bogu żadnego nacięcia krocza. Jeśli będę mieć w przyszłości następne dziecko to też wyniorè gaz i najlepiej też w basenie. Pozdrawiam
02-01-2018
Ocena:
Same skurcze bolały bardzo mimo gazu. Ale poza tym byłam tak senna, że zasypiałam między skurczami, tym bardziej, że zamiast być częściej, były coraz rzadziej. Parcie w ogóle nie bolało, ale nie dałam rady do końca wypchnąć córki i miałam próżnociąg i kleszcze. Nie wiem, czy to dlatego, że poród był tzw. twarzyczkowy, czy przez gaz nie miałam dość siły i nie mogłam się skupić.
28-09-2017
Ocena:
Wdychanie gazu jest tak zajmujące, że przestaje się myśleć o bólu. Poza tym czułam się jak naćpana, bardzo przyjemnie to wspominam ;) jeżeli będę jeszcze kiedyś rodzić, to będzie mój jedyny sposób znieczulenia. Polecam, pomaga przetrwać najgorszy ból
21-02-2017
Ocena:
Ja rodxilam rok temu 2 poród 19 godzin przyczyny były odpięte trzy kroplowki z oksytocyna ból nie do opisania ale gdy zaczęły się skurcze co 3 minuty i rozwarcie coraz większe robić zaczęła się mowa plątać zaczęłam mówić bez sensu wylkinac i lekarz zalecił właśnie podać gaz rozweselajacy gdy podawano zaczęły się skurcze parte trwające 30 minut z poloczeniem z kroplówka ból niedo opisania ale po podaniu gazu odleciałam miałam swój świat swoje kredki przez. 20 minut do samego porodu czułam się jak nacpana jak po 0.7 ból ogóle nie był odczuwalny hej gdy lekarz zpolozna przyszły ze już się poród zaczął to im powiedziałam ze nie mam czasu bo czuje się jak nacpana wszyscy się zaczęli śmiać a ja bólu partego nie odczułam naprawdę polecam gaz przy końcu efekt zniewalajacy :)
27-01-2017
Ocena:
MagdaJa niestety zrobiłam się taka senna, i osłabiona ,że nie miałam siły na nic.Nie pamiętam wszystkiego co się działo dookoła mnie.
05-06-2016
Ocena:
Ja akurat miałam to szczęście dostania tego gazu, bo właśnie tak można określić ten gaz-SZCZĘŚCIE. Jest super! Mój poród można by było zaliczyć do tych gorszych, trwał 17 godzin. Gaz rozweselajacy bardzo mi pomógł. Podczas skurczu ból był z tlumiony, a zarazem nawet przyjemny. Podczas partych już mi go odebrano i porównując teraz ból gaz naprawdę pomaga. Gdy doktor mnie zszywal byłam dość wesoła, nie zdawałam sobie sprawy z tego co mówiłam, lezalam relaksujac się. Polecam.
20-02-2016
Ocena:
Osobiście miałam gaz przy 2-gim porodzie. Teraz gdy szykuje się trzeci zastanawiam się tylko jak dostać ten gaz, bo jestem skłonna za niego nawet zapłacić. Jedyne co czułam podczas ostatniej fazy porodu to kiedy mam przeć, zero bólu. A po tym jak maluch wyskoczył praktycznie nie czułam skutków tego znieczulenia. POLECAM ten środek znieczulający :)
08-02-2015
Ocena:
Nie odczułam negatywnych skutków wdychania gazu rozweselającego podczas porodu. Nie wiem też, czy działał, bo bolało jak jasna cholera mimo wszystko. Może bez gazu bolałoby jeszcze bardziej, kto wie, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego.
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?