Data modyfikacji:

Gaz rozweselający podczas porodu - wady i zalety

Autor: Agnieszka Pytlińska

Gaz rozweselający, a dokładniej mieszanina tlenu i podtlenku azotu, to środek stosowany częściej niż kiedyś na polskich porodówkach. Zobaczmy, jak dokładnie działa taki gaz i dlaczego rodzące kobiety decydują się na taki sposób znieczulenia podczas porodu. 

 

gaz rozweselający przy porodzie

 

Trochę historii

Gaz rozweselający to substancja znana już od XVIII wieku. A wiek później, z jej właściwości znieczulających zaczęto korzystać na porodówkach. Jak to jednakże w medycynie bywa, wraz powstawaniem nowszych leków i nastania epoki znieczulenia zewnątrzoponowego (czyli ZZO), zapomina się o sposobach stosowanych wcześniej. W przypadku nadtlenku azotu tak właśnie się stało. Dopiero niedawno zaczął wracać do łask i pojawia się coraz częściej na oddziałach położniczych.

 

Rodzić z uśmiechem na ustach?

Nazwa „gaz rozweselający” jest trochę myląca. Okazuje się, że substancja ta nie wywołuje bynajmniej salw śmiechu, jednak podana w odpowiednim momencie może spowodować, że odczucie bólu znacznie się zmniejszy. Gaz podawany podczas porodu ma też za zadanie uspokoić rodzącą i obniżyć u niej lęk.

 


Jak i czy to działa?

Gaz używany do znieczulenia składa się z tlenu i podtlenku azotu, w równych proporcjach – 50/50.

 

To znieczulenie wziewne, podawane przez maseczkę albo specjalny ustnik. To sama kobieta dawkuje sobie gaz i to ona decyduje o momencie zażycia kolejnej dawki. Najlepiej, gdy gaz wziewa się w momencie pojawienia się bolesnego skurczu. Dzięki podtlenkowi azotu, ból stanie się mniej dokuczliwy, a sama kobieta - wyciszona.

 

UWAGA: gaz rozweselający nie eliminuje bólu, a jedynie zmniejsza jego odczuwanie!

 

Podtlenek azotu posiada wiele zalet, które sprawiają, że doskonale sprawdza się podczas porodu. Można do nich zaliczyć:

 • szybkość działania – efekty można zauważyć już po 10 wdechach lub 50-60 sekundach wdychania gazu,
 • dogodna forma – środek ten podawany jest w formie wziewnej,
 • dawkowanie zgodne z potrzebami kobiety – to rodząca sama decyduje czy potrzebuje znieczulenia, jak często i w jakich ilościach,
 • nie powoduje zwiotczenia mięśni macicy – a tym samym nie ma wpływu na akcję porodową,
 • nie ma konieczności obecności anestezjologa,
 • gaz szybko ulatnia się z organizmu kobiety,
 • cenę - to tańsza alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego.Wady podtlenku azotu

Warto pamiętać jednak, że każdy lek, a tym właśnie jest podawany na sali porodowej podtlenek azotu, ma również swoje wady. Wiele kobiet, które korzystały z tej metody znieczulenia podczas porodu skarży się na:

 • senność, oszołomienie, zawroty głowy, nudności – może to wynikać ze zbyt długiego lub zbyt intensywnego wdychania,
 • suchość w ustach,
 • mrowienie rąk,
 • „mgliste” wspomnienia z porodu,
 • zbyt krótkotrwałe działanie, na przykład tylko przy kilku pierwszych skurczach,
 • dezorientacja, przez którą ciężko jest się skupić, na przykład na wybranej pozycji porodowej,
 • ograniczenie możliwości przemieszczania się – podczas wdychania kobieta musi być w pozycji siedzącej lub leżącej.

 

Wspomniane oszołomienie niektórym przypomina stan upojenia alkoholowego, a medycznie stan taki nazywany jest sedacją, czyli obniżeniem aktywności ośrodkowego układu nerwowego przy użyciu środków farmakologicznych, ale bez wyłączenia świadomości pacjentki.

 

Jest to jednak dobra metoda, zwłaszcza u kobiet, które panicznie boją się porodu. Nie od dziś wiadomo bowiem, że stres i panika mogą znacznie spowolnić akcję porodową, a nawet ją zatrzymać.

 

Co więcej, specjaliści uważają, że wielu z tych skutków ubocznych da się uniknąć odpowiednio wdychając mieszankę gazów. Odpowiednio, czyli jak? Kobieta powinna zacząć oddychać przez maseczkę na początku skurczu, a skończyć, gdy ten jest najsilniejszy.

 


Czy są jakieś przeciwskazania?

Warto wiedzieć, że gaz rozweselający jest formą znieczulenia bezpieczną zarówno dla matki, jak i dziecka, a organizm kobiety szybko pozbywa się podtlenku azotu. Jednak istnieją pewne przeciwskazania do stosowania tej metody. A są to:

 • przeziębienie,
 • przerost migdałków,
 • stwardnienie rozsiane,
 • choroby psychiczne.

 

Ponieważ lek podaje się drogą wziewną, bardzo ważne, by drogi oddechowe były całkowicie drożne.

 

 

Czy jest to dobra i skuteczna metoda? Opinie rodzących, które miały okazję z niej skorzystać są podzielone. Wynikać to może z faktu, że żaden poród nie jest taki sam, a i kobiety odczuwają ból w różny sposób i z różnym nasileniem.

Z pewnością jest to metoda warta rozważenia w sytuacji, gdy w szpitalu brakuje anestezjologów. Ale jeśli nadal się wahasz, sprawdź także opcję jaką jest TENS, czyli stymulacją prądem przy porodzie.

Mamusie, jaką metodę znieczulenia stosowałyście? Czy brałyście gaz pod uwagę?

 

Autor: Katarzyna Moryc

 

 

Zdjęcie: fotolia.com

Komentarze
11-12-2018
Ocena:
Ja dostałam gaz rozweselajacy w trakcie łyżeczkowania łożyska - nie urodziłam go w całości. Jedyne co mogę powiedzieć to TRAGEDIA. Gaz w żaden sposób mi nie pomógł - wręcz przeciwnie. Ból był nie do zniesienia, a gaz spowodował takie zwiotczenie całego ciała, że nie byłam w stanie nawet mówić. Zero panowania nad własnymi ciałem. Czułam się jak w horrorze - miałam świadomość wszystkiego co się dzieje że mną i wokół mnie, ból był taki sam, a ja nie mogłam się ruszyć ani wydusić słowa. Ten gaz to raczej pomoc dla personelu który bezkarnie wykonuje zabieg medyczny łyżeczkowania bez znieczulenia - człowiek leży jak zwłoki i nawet nie może się poskarżyć.
12-06-2018
Ocena:
Rodziła w Anglii w towarzystwie dwóch położnych i przy użyciu gazu w basenie z ciepła wodą. Sama akcja porodowa szła szybko 5 godzin i dziecko urodzone. Przy przyjęciu do szpitala miałam 7cm rozwarcia. Przy kaźdym Skorczu wdech, najbardziej odczułem jak mi się ktoś w kręgosłupie przedstawił mówię o tej guzicznej. Parłam jak głupia żeby jak najszybciej urodzić wszystko szło sprawnie do momentu gdy położna stwierdziła żeby zmieni pozycję i wyjść na chwilę z basenu. Nie dałam rady wrócić już i rodziła na łóżku w pozycji klęczącej. Dzięki Bogu żadnego nacięcia krocza. Jeśli będę mieć w przyszłości następne dziecko to też wyniorè gaz i najlepiej też w basenie. Pozdrawiam
02-01-2018
Ocena:
Same skurcze bolały bardzo mimo gazu. Ale poza tym byłam tak senna, że zasypiałam między skurczami, tym bardziej, że zamiast być częściej, były coraz rzadziej. Parcie w ogóle nie bolało, ale nie dałam rady do końca wypchnąć córki i miałam próżnociąg i kleszcze. Nie wiem, czy to dlatego, że poród był tzw. twarzyczkowy, czy przez gaz nie miałam dość siły i nie mogłam się skupić.
28-09-2017
Ocena:
Wdychanie gazu jest tak zajmujące, że przestaje się myśleć o bólu. Poza tym czułam się jak naćpana, bardzo przyjemnie to wspominam ;) jeżeli będę jeszcze kiedyś rodzić, to będzie mój jedyny sposób znieczulenia. Polecam, pomaga przetrwać najgorszy ból
21-02-2017
Ocena:
Ja rodxilam rok temu 2 poród 19 godzin przyczyny były odpięte trzy kroplowki z oksytocyna ból nie do opisania ale gdy zaczęły się skurcze co 3 minuty i rozwarcie coraz większe robić zaczęła się mowa plątać zaczęłam mówić bez sensu wylkinac i lekarz zalecił właśnie podać gaz rozweselajacy gdy podawano zaczęły się skurcze parte trwające 30 minut z poloczeniem z kroplówka ból niedo opisania ale po podaniu gazu odleciałam miałam swój świat swoje kredki przez. 20 minut do samego porodu czułam się jak nacpana jak po 0.7 ból ogóle nie był odczuwalny hej gdy lekarz zpolozna przyszły ze już się poród zaczął to im powiedziałam ze nie mam czasu bo czuje się jak nacpana wszyscy się zaczęli śmiać a ja bólu partego nie odczułam naprawdę polecam gaz przy końcu efekt zniewalajacy :)
27-01-2017
Ocena:
MagdaJa niestety zrobiłam się taka senna, i osłabiona ,że nie miałam siły na nic.Nie pamiętam wszystkiego co się działo dookoła mnie.
05-06-2016
Ocena:
Ja akurat miałam to szczęście dostania tego gazu, bo właśnie tak można określić ten gaz-SZCZĘŚCIE. Jest super! Mój poród można by było zaliczyć do tych gorszych, trwał 17 godzin. Gaz rozweselajacy bardzo mi pomógł. Podczas skurczu ból był z tlumiony, a zarazem nawet przyjemny. Podczas partych już mi go odebrano i porównując teraz ból gaz naprawdę pomaga. Gdy doktor mnie zszywal byłam dość wesoła, nie zdawałam sobie sprawy z tego co mówiłam, lezalam relaksujac się. Polecam.
20-02-2016
Ocena:
Osobiście miałam gaz przy 2-gim porodzie. Teraz gdy szykuje się trzeci zastanawiam się tylko jak dostać ten gaz, bo jestem skłonna za niego nawet zapłacić. Jedyne co czułam podczas ostatniej fazy porodu to kiedy mam przeć, zero bólu. A po tym jak maluch wyskoczył praktycznie nie czułam skutków tego znieczulenia. POLECAM ten środek znieczulający :)
08-02-2015
Ocena:
Nie odczułam negatywnych skutków wdychania gazu rozweselającego podczas porodu. Nie wiem też, czy działał, bo bolało jak jasna cholera mimo wszystko. Może bez gazu bolałoby jeszcze bardziej, kto wie, ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie tego.
dziecko po porodzie

Dlaczego dziecko się nie obraca do porodu?

2022-06-28
W ciągu życia płodowego dziecko wielokrotnie zmienia swoje ułożenie w brzuchu mamy – do około 34. tygodnia ciąży ma tyle miejsca, aby robić to swobodnie. Później, w ostatnich 4-6 tygodniach przed porodem, maluszek powinien już przyjąć pozycję odpowiednią do przyjścia na świat, czyli tę z główką skierowaną ku dołowi. Niestety nie zawsze tak się dzieje. Dlaczego dziecko nie obraca się do porodu, czy inne pozycje są wskazaniem do cesarskiego cięcia i czy można pomóc maluszkowi w ustawieniu się w odpowiedni sposób? Wyjaśniamy.
koszula do porodu

Jaka koszula do porodu?

2022-03-19
Masz już plan porodu? Torba do szpitala spakowana? Wszystko dopięte na ostatni guzik czy brak ci jeszcze koszuli do porodu? Jeśli zastanawiasz się, jaka koszula do porodu będzie praktyczna, koniecznie przeczytaj ten artykuł. W nim dowiedz się, jakie zalety ma koszula do porodu jednorazowa, koszula do porodu rozpinana oraz czy wybrać długi rękaw, czy jednak lepsza będzie koszula do porodu na ramiączkach. Doradzamy najlepiej, jak umiemy :)
torba na poród

Kiedy spakować torbę do porodu? Lista

2022-02-25
Za miesiąc masz wyznaczony termin porodu? To najwyższy czas, by torba do porodu była gotowa do akcji razem z tobą! Podpowiadamy, kiedy spakować torbę do porodu. Lista rzeczy potrzebnych w szpitalu w okresie okołoporodowym nie jest zbyt długa, ale zawiera wszystko, co koniecznie musisz mieć ze sobą, gdy szykujesz się na przyjęcie nowego członka rodzinny. Notuj, by nie zgubić się w gąszczu informacji.
co kupić na baby shower

Co kupić na baby shower? Propozycje prezentów na baby shower

2022-01-01
Baby shower, czyli imprezka na cześć mającego się narodzić dziecka, staje się coraz bardziej popularna. Niestety osoby zaproszone często nie wiedzą do końca, co przynieść ciężarnej w prezencie. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, nie martw się – pomożemy ci podjąć decyzję. Oto, co kupić na baby shower, by uszczęśliwić przyszłą mamę.
cesarskie

Jak wygląda planowane cesarskie cięcie?

2021-10-17
Cesarskie cięcie to rodzaj porodu operacyjnego – dziecko przychodzi na świat po otwarciu powłok brzusznych matki. Czasami konieczność jego przeprowadzenia zachodzi nagle, ale często jest to zabieg planowany. Dowiedz się, jak wygląda cesarskie cięcie w obu tych trybach i kiedy należy udać się do szpitala, gdy termin „cesarki” jest już ustalony.
porod

Objawy porodu. Poznaj pierwsze oznaki

2021-09-21
Niemal każda przyszła mama zastanawia się, czy zorientuje się w odpowiednim czasie, że zbliża się poród. Jeśli i ty należysz do tego grona, mamy dla ciebie ważną informację: spokojnie, na pewno nie przeoczysz sygnałów, które będzie wysyłać ci ciało. Niemniej dla większego spokoju ducha możesz przeczytać, jakie są pierwsze objawy porodu i kiedy należy udać się do szpitala.
pród

Poród w wodzie - jak wygląda? Jakie są jego wady i zalety?

2021-07-10
Poród to wyjątkowe wydarzenie w życiu kobiety, może mieć również ogromny wpływ na przyszłość dziecka oraz na kształt relacji matka-niemowlę. Zdarza się, że jest to przeżycie bardzo trudne, dlatego świadomi przyszli rodzice starają się zaplanować ze szczegółami jego przebieg. Jednym z pomysłów na ułatwienie dziecku przyjścia na świat i ulżenie kobiecie w bólu jest poród w wodzie. Staje się on coraz popularniejszy i łatwiej dostępny. Czy warto wziąć go pod uwagę, przygotowując plan porodu?