TENS - stymulacja prądem przy porodzie

Data:

W naszej świadomości słowo „poród” jest automatycznie utożsamiane ze słowem „ból”. Jest to całkiem naturalne biorąc pod uwagę fakt, że przyjście dziecka na świat najczęściej łączy się z bólem. W ostatnich latach pojawia się jednak coraz więcej metod radzenia sobie z nim podczas porodu, a kobiety mają coraz większy wachlarz dostępnych możliwości.


TENS stymulacja prądem przy porodzie

 

Wśród metod radzenia sobie z bólem porodowym są takie, które koncentrują się na pozytywnym nastawieniu rodzącej i tworzeniu sprzyjającej atmosfery. Inne wiążą się z podaniem leku, na przykład znieczulenie zewnątrzoponowe. Jest też coraz więcej metod bez użycia medykamentów. Jednym z najnowszych sposobów łagodzenia bólu porodowego jest przezskórna stymulacja nerwów TENS.

 

Czym jest TENS?

TENS (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation) to metoda zmniejszania odczuwania bólu za pomocą stymulowania nerwów bodźcami elektrycznymi. Wykorzystuje się do tego niewielkie urządzenie – stymulator, z podłączonymi do niego czterema elektrodami, które przykleja się kobiecie rodzącej do pleców. Przez elektrody przepuszczany jest lekki impuls elektryczny, który wywołuje niebolesne uczucie mrowienia. Natężenie prądu może kontrolować sama rodząca.

 

Czy TENS działa?

Według badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii w 80% porodów z zastosowaniem TENS w znacznym stopniu zmniejszyło się odczuwanie bólu porodowego przez rodzące. Dzięki temu kobiety miały możliwość większej kontroli nad tym co się z nimi dzieje, mogły też lepiej wykorzystać inne „naturalne” techniki przeciwbólowe. Propagatorzy tej metody zapewniają, że zastosowanie przezskórnej stymulacji nerwów może przyczynić się do znacznego skrócenia czasu porodu, mamie zaś daje więcej energii, gdyż jest ona mniej zmęczona podczas najważniejszego momentu, jakim jest faza parcia.

 

Zagrożenia przezskórnej stymulacji

Nie opisano żadnych działań niepożądanych związanych z zastosowaniem TENS podczas porodu. Ocena skali Apgar i równowaga kwasowo-zasadowa zdaniem badaczy nie są w żaden sposób zależne od wykorzystywanej stymulacji.

 

Wykorzystanie TENS do łagodzenia bólu porodowego

Przezskórna stymulacja nerwów coraz częściej pojawia się w salach porodowych. Jako, że jest ona skuteczną metodą łagodzenia bólu porodowego bez zastosowania medykamentów, trafia na podatny grunt, gdyż co roku rośnie grupa kobiet unikających przyjmowania jakichkolwiek leków podczas porodu. Niewątpliwą zaletą TENS jest również to, że nie unieruchamia kobiety. Podczas stosowania stymulatora można dowolnie zmieniać pozycję, chodzić, a nawet wziąć prysznic ( w tym przypadku należy jednak odkleić elektrody, które po kąpieli można umieścić znów na plecach rodzącej).

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © olly

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
7-11-2017
Ocena:
Mam stymulator, używam w ciąży na bóle pleców. Magia! :) do porodu tez zamarzam wziąć urządzenie