Data modyfikacji:

Chrzest - formalności

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Chrzest to pierwszy sakrament święty jaki przyjmuje człowiek wkraczając tym samym na drogę chrześcijaństwa. Jednakże zanim Twoje maleństwo zostanie ochrzczone musisz dopełnić kilku formalności. Jak przebiega droga do otrzymania chrztu, jakie są wymagania? Czytajcie dalej.

 

chrzest dziecka, formalności związane z chrztem, chrzciny dz

 

Zazwyczaj wszelkie sprawy formalne związane z chrztem należy załatwić nie później niż trzy tygodnie przed planowanym terminem uroczystości. W praktyce jest tak, że w każdej parafii panują nieco inne zwyczaje, a zatem przed planowanym terminem najlepiej wcześniej udać się po szczegóły do kancelarii wybranego Kościoła.

 

Chrzest - wymagane dokumenty:

  • akt urodzenia dziecka,
  • świadectwo ślubu kościelnego rodziców,
  • imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, parafia chrzestnych,
  • dowody osobiste chrzestnych (wymagane najczęściej w dniu chrztu),
  • zaświadczenie z parafii właściwej dla miejsca zamieszkania chrzestnych, że mogą pełnić funkcję ojca chrzestnego lub matki chrzestnej,
  • zgoda rodziców na chrzest i zapewnienie o wychowaniu dziecka w warunkach wiary chrześcijańskiej (gotowy dokument podpisywany w kancelarii)

W niektórych parafiach na kilka dni przed uroczystością rodzice chrzczonego dziecka (a czasami też jego przyszli rodzice chrzestni) będą zaproszeni na spotkanie przygotowujące do chrztu (lub katechezę). Przed uroczystością rodzice i rodzice chrzestni powinni również wyspowiadać się.

 

W dniu chrztu rodzice i chrzestni powinny być w kościele na 10-20 min. przed rozpoczęciem mszy.

 

Czasem zdarza się, że rodzice chcą aby chrzest odbył się w innej parafii (np. w parafii dziadków). Jest to możliwe ale będziecie potrzebowali pisemnej zgody Waszej parafii na sakrament dziecka w innym kościele.

 

Rodzice chrzestni:

  • muszą mieć ukończone 16 lat,
  • muszą posiadać sakrament bierzmowania i być praktykującymi katolikami,
  • muszą prowadzić życie zgodnie z wiarą (np. nie mogą być w związku niesakramentalnym),
  • nie mogą mieć nałożonych kar kanonicznych,
  • nie mogą być rodzicami osoby chrzczonej oraz nie powinny być małżeństwem.

 


Jakie rzeczy będą potrzebne w dniu chrztu?

  •  BIAŁA SZATA - ozdobna biała chusta, którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie - symbol nowego stworzenia bożego, oczyszczonego z grzechu i przyobleczonego w Chrystusa (na szacie może być wypisane imię dziecka oraz data chrztu),
  • ŚWIECA CHRZCIELNA - zapalana po chrzcie na znak, że ochrzczony stał się dzieckiem światłości.

 

W praktyce rodzice często zabierają do chrztu również medalik z wizerunkiem Matki Bożej do poświęcenia. To miła pamiątka chrztu ale nie jest on wymagany podczas udzielania sakramentu.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot by  © federico igea

Komentarze
11-05-2019
Ocena:
Dwoje dzieci chrzcilam w innej parafii i nikt ode mnie nie chcial pisemnej zgody z mojej parafii. Takze ti troche takie przekrecone.
10-05-2019
Ocena:
A co worker przypadku kiedy rodzice są po rozwodzie i nie mają kontaktu?
co po urlopie macierzyńskim

Co po urlopie macierzyńskim? Ile trwa? Przepisy

2021-11-03
Twój urlop macierzyński powoli dobiega końca i nie wiesz, co dalej? W podobnej sytuacji co roku są tysiące kobiet. Sprawdź, jakie masz możliwości i czy jest możliwe przedłużenie urlopu macierzyńskiego.
kobieta w ciąży

Prawa kobiet w ciąży. Jakie prawa ma kobieta w ciąży?

2021-05-17
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu każdej kobiety. To piękne, a zarazem trudne miesiące, ponieważ przyszła mama czeka z niecierpliwością na mające przyjść na świat maleństwo, a w jej organizmie zachodzi szereg zmian fizjologicznych. Samopoczucie w tym okresie bywa zmienne, kobiety często czują się zmęczone, obolałe, bez energii. Panie spodziewające się dziecka powinny być traktowane szczególnie w każdej sferze życia. Każda przyszła mama powinna poznać prawa kobiet w ciąży i domagać się ich przestrzegania.
dziecko

Urlop macierzyński – ile trwa, jakie dokumenty i jakie zasady?

2021-04-29
Urlop macierzyński przysługuje wszystkim kobietom, które urodziły dziecko i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Czas trwania urlopu jest zależny od liczby urodzonych dzieci oraz kilku innych czynników. Na jakich zasadach pracodawca udziela urlopu macierzyńskiego? Jakie dokumenty powinna przygotować kobieta?
jak zameldować noworodka

Zameldowanie noworodka

2021-03-10
Jak zameldować noworodka? Wystarczy tylko jedna wizyta w urzędzie . Sprawdź, jak to zrobić.
miejskie programy dofinansowania in-vitro

Dofinansowanie do in-vitro - kto może na nie liczyć

2019-10-24
Kto może liczyć na dofinansowanie do procedury in-vitro? Niektóre miasta mają takie programy. Dziś radzimy, dokąd udać się po pomoc w kwestii dofinansowania na ...
tacierzyński, ojciec opiekujący się dzieckiem, ojciec trzyma

Urlop ojcowski - wymiar i formalności - Dzidziusiowo.pl

2017-11-22
Mamusie mają urlop macierzyński, a tatusiowie ojcowski. Dzięki niemu, także ojciec może spędzić czas ze swoim dzieckiem i stawić czoła wyzwaniom jakie stawia op...
zasiłek macierzyński, rodzice z dzieckiem

Zasiłek macierzyński - czym różni się od urlopu macierzyńskiego? - Dzidziusiowo.pl

2017-10-31
Urlop macierzyński, czy zasiłek macierzyński? A może to dwie zupełnie różne rzeczy? No właśnie, okazuje się, że niektórzy mylą urlop macierzyński, który jest pr...