Data modyfikacji:

Masaż w ciąży - masaż prenatalny

Autor: Anna Łasecka-Olejniczak - kosmetolog

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny? Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że masaż prenatalny jest bezpieczną i przyjemną terapią, która wyraźnie poprawia stan fizyczny i psychiczny zarówno kobiety w ciąży jak i oczekującego na przyjście na świat dziecka.

masaż w ciąży masaż prenatalny

fot. Unsplash.com

 

Masaż prenatalny, czyli specjalny masaż dla kobiet w ciąży to uznany na świecie sposób zapewnienia przyszłej mamie komfortu i lepszego samopoczucia. Prócz badań lekarskich, szkół rodzenia i gimnastyki stanowi ważny element opieki nad kobietą w czasie ciąży.

Masaż  w ciąży - jak przebiega

Masaż prenatalny bazuje na ruchach masażu klasycznego oraz innych technik manualnych, dzięki czemu zapewnia wszechstronne działanie i wyjątkowy relaks zarówno przyszłej mamie jak i dziecku. Sekwencje ruchów masażu dobierane są do aktualnego trymestru ciąży, zmniejszając lub wręcz usuwając dolegliwości występujące w tym czasie.

Masaż prenatalny to masaż nóg, pośladków, stóp, rąk i dłoni, karku i dekoltu, a także pleców. Co ważne- nie jest to masaż brzucha.

Cały rytuał wykonuje się w różnych pozycjach ułożenia ciała i można go kreatywnie dopasować do aktualnych potrzeb przyszłej mamy. Masaż wykonuje się w pozycji leżenia na plecach, bądź przy użyciu specjalnej nakładki na leżankę, która posiada wgłębienie , tak by przyszła mama mogła komfortowo położyć się na brzuchu. Masaż wykonuje się również w pozycji bocznej z poduszką tzw. „bananem”. Pozycję ułożeniową dopasowuje się do potrzeb  przyszłej mamy.

Masaż prenatalny - dlaczego warto

Masaż prenatalny pomaga zlikwidować i zapobiega najczęściej występującym w ciąży dolegliwościom. Przygotowuje na wysiłek i obciążenie jakie niesie za sobą poród oraz korzystnie wpływa na szybki powrót do formy po porodzie. Masaż w ciąży sprawia, że kobieta doświadcza głębokiego relaksu, a także nabiera przekonania do możliwości swojego organizmu zmniejszając lęk przed porodem.

Technika masażu prenatalnego powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie, dogłębną dokumentację i szeroką wiedzę i jest akceptowaną przez lekarzy ginekologów metodą pracy z ciężarną. Masaż prenatalny jak wszystkie pozostałe zabiegi w ciąży wykonuje się wyłącznie z użyciem bezpiecznych kosmetyków wysokiej jakości. Uzyskujemy dzięki temu intensywny efekt pielęgnacyjny- skóra jest doskonale odżywiona, natłuszczona, nawilżona.

 

Masaż zaleca się wykonywać od 12 tygodnia ciąży, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie częściej niż 1x tyg. Czas trwania masażu to 75 min. Przed udaniem się na masaż należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

 


Masaż w ciąży - przeciwwskazania

W przypadku następujących dolegliwości masaż w ciąży nie jest wskazany:

 • wszelkie stany zagrożenia poronieniem
 • krwawienia z dróg rodnych
 • niedokrwistość, skazy krwotoczne
 • stany patologiczne ciąży
 • wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu
 • nadciśnienie tętnicze
 • gestoza (zatrucie ciążowe)
 • zagrażający płód przedwczesny
 • ciąża wielopłodowa- po uzyskaniu zgody lekarza
 • ciśnienie krwi powyżej 140/90 mm Hg (pomiar bezpośrednio przed zabiegiem.

Masaż prenatalny - korzyści dla kobiety w ciąży

 • skutecznie niweluje oraz zapobiega dolegliwościom bólowym pleców mięśni i stawów
 • usprawnia krążenie krwi i limfy zapobiegając i zmniejszając obrzęk i stóp i nóg
 • przyczynia się do lepszego zaopatrzenia w tlen poszczególnych komórek ciała
 • zwiększa elastyczność ciała i zakres ruchu
 • pomaga kontrolować przyrost wagi ciała
 • stanowi idealną profilaktykę przeciwrozstępową
 • przeciwdziała utracie jędrności i sprężystości skóry 
 • daje gwarancję szybkiego powrotu do formy po porodzie
 • zapewnia dobrą kondycję fizyczną
 • zapewnia odpoczynek relaks i dobre samopoczucie mamy i dziecka
 • rozwija świadomość czucia własnego ciała niezbędną do aktywnego uczestnictwa w procesie porodu
 • łagodzi dolegliwości bólowe podczas porodu i zmniejsza komplikacje porodowe
 • wspólnie spędzony czas ze specjalistką w gabinecie to także wsparcie emocjonalne
 • stanowi doskonałą okazję do skonsultowania pielęgnacji domowej- bezpiecznej i skutecznej
 • badania Touch Research Institute (Miami, Floryda, USA) wykazały, że masaż nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu i połogu

 


Autor

Anna Łasecka-Olejniczak - kosmetolog

magister kosmetologii, autorka artykułów kosmetycznych na portalach, blogach i magazynach. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, instruktor masażu Shantala. Właścicielka Kliniki Kosmetycznej Esencja Piękności specjalizującej się w opiece nad kobietami w ciąży i po porodzie. Jej specjalnością są zabiegi z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała. Największą pasją Anny jest masaż do którego zdolności odziedziczyła po tacie- rehabilitancie. Wielbicielka tanga, posiadaczka konia, królika i…. jeża!

Komentarze
23-10-2018
Ocena:
Masaż w ciąży ! Bardzo chętnie...
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.