Data modyfikacji:

Masaż w ciąży - masaż prenatalny

Autor: Anna Łasecka-Olejniczak - kosmetolog

Czy masaż w ciąży jest bezpieczny? Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że masaż prenatalny jest bezpieczną i przyjemną terapią, która wyraźnie poprawia stan fizyczny i psychiczny zarówno kobiety w ciąży jak i oczekującego na przyjście na świat dziecka.

masaż w ciąży masaż prenatalny

fot. Unsplash.com

 

Masaż prenatalny, czyli specjalny masaż dla kobiet w ciąży to uznany na świecie sposób zapewnienia przyszłej mamie komfortu i lepszego samopoczucia. Prócz badań lekarskich, szkół rodzenia i gimnastyki stanowi ważny element opieki nad kobietą w czasie ciąży.

Masaż  w ciąży - jak przebiega

Masaż prenatalny bazuje na ruchach masażu klasycznego oraz innych technik manualnych, dzięki czemu zapewnia wszechstronne działanie i wyjątkowy relaks zarówno przyszłej mamie jak i dziecku. Sekwencje ruchów masażu dobierane są do aktualnego trymestru ciąży, zmniejszając lub wręcz usuwając dolegliwości występujące w tym czasie.

Masaż prenatalny to masaż nóg, pośladków, stóp, rąk i dłoni, karku i dekoltu, a także pleców. Co ważne- nie jest to masaż brzucha.

Cały rytuał wykonuje się w różnych pozycjach ułożenia ciała i można go kreatywnie dopasować do aktualnych potrzeb przyszłej mamy. Masaż wykonuje się w pozycji leżenia na plecach, bądź przy użyciu specjalnej nakładki na leżankę, która posiada wgłębienie , tak by przyszła mama mogła komfortowo położyć się na brzuchu. Masaż wykonuje się również w pozycji bocznej z poduszką tzw. „bananem”. Pozycję ułożeniową dopasowuje się do potrzeb  przyszłej mamy.

Masaż prenatalny - dlaczego warto

Masaż prenatalny pomaga zlikwidować i zapobiega najczęściej występującym w ciąży dolegliwościom. Przygotowuje na wysiłek i obciążenie jakie niesie za sobą poród oraz korzystnie wpływa na szybki powrót do formy po porodzie. Masaż w ciąży sprawia, że kobieta doświadcza głębokiego relaksu, a także nabiera przekonania do możliwości swojego organizmu zmniejszając lęk przed porodem.

Technika masażu prenatalnego powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie, dogłębną dokumentację i szeroką wiedzę i jest akceptowaną przez lekarzy ginekologów metodą pracy z ciężarną. Masaż prenatalny jak wszystkie pozostałe zabiegi w ciąży wykonuje się wyłącznie z użyciem bezpiecznych kosmetyków wysokiej jakości. Uzyskujemy dzięki temu intensywny efekt pielęgnacyjny- skóra jest doskonale odżywiona, natłuszczona, nawilżona.

 

Masaż zaleca się wykonywać od 12 tygodnia ciąży, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie częściej niż 1x tyg. Czas trwania masażu to 75 min. Przed udaniem się na masaż należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.

 


Masaż w ciąży - przeciwwskazania

W przypadku następujących dolegliwości masaż w ciąży nie jest wskazany:

  • wszelkie stany zagrożenia poronieniem
  • krwawienia z dróg rodnych
  • niedokrwistość, skazy krwotoczne
  • stany patologiczne ciąży
  • wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu
  • nadciśnienie tętnicze
  • gestoza (zatrucie ciążowe)
  • zagrażający płód przedwczesny
  • ciąża wielopłodowa- po uzyskaniu zgody lekarza
  • ciśnienie krwi powyżej 140/90 mm Hg (pomiar bezpośrednio przed zabiegiem.

Masaż prenatalny - korzyści dla kobiety w ciąży

  • skutecznie niweluje oraz zapobiega dolegliwościom bólowym pleców mięśni i stawów
  • usprawnia krążenie krwi i limfy zapobiegając i zmniejszając obrzęk i stóp i nóg
  • przyczynia się do lepszego zaopatrzenia w tlen poszczególnych komórek ciała
  • zwiększa elastyczność ciała i zakres ruchu
  • pomaga kontrolować przyrost wagi ciała
  • stanowi idealną profilaktykę przeciwrozstępową
  • przeciwdziała utracie jędrności i sprężystości skóry 
  • daje gwarancję szybkiego powrotu do formy po porodzie
  • zapewnia dobrą kondycję fizyczną
  • zapewnia odpoczynek relaks i dobre samopoczucie mamy i dziecka
  • rozwija świadomość czucia własnego ciała niezbędną do aktywnego uczestnictwa w procesie porodu
  • łagodzi dolegliwości bólowe podczas porodu i zmniejsza komplikacje porodowe
  • wspólnie spędzony czas ze specjalistką w gabinecie to także wsparcie emocjonalne
  • stanowi doskonałą okazję do skonsultowania pielęgnacji domowej- bezpiecznej i skutecznej
  • badania Touch Research Institute (Miami, Floryda, USA) wykazały, że masaż nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji podczas porodu i połogu

 


Autor

Anna Łasecka-Olejniczak - kosmetolog

magister kosmetologii, autorka artykułów kosmetycznych na portalach, blogach i magazynach. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, instruktor masażu Shantala. Właścicielka Kliniki Kosmetycznej Esencja Piękności specjalizującej się w opiece nad kobietami w ciąży i po porodzie. Jej specjalnością są zabiegi z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała. Największą pasją Anny jest masaż do którego zdolności odziedziczyła po tacie- rehabilitancie. Wielbicielka tanga, posiadaczka konia, królika i…. jeża!

Komentarze
23-10-2018
Ocena:
Masaż w ciąży ! Bardzo chętnie...
Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.