Czy masaż w ciąży jest bezpieczny? Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że masaż prenatalny jest bezpieczną i przyjemną terapią, która wyraźnie poprawia stan fizyczny i psychiczny zarówno kobiety w ciąży jak i oczekującego na przyjście na świat dziecka.
fot. Unsplash.com
Masaż prenatalny, czyli specjalny masaż dla kobiet w ciąży to uznany na świecie sposób zapewnienia przyszłej mamie komfortu i lepszego samopoczucia. Prócz badań lekarskich, szkół rodzenia i gimnastyki stanowi ważny element opieki nad kobietą w czasie ciąży.
Masaż prenatalny bazuje na ruchach masażu klasycznego oraz innych technik manualnych, dzięki czemu zapewnia wszechstronne działanie i wyjątkowy relaks zarówno przyszłej mamie jak i dziecku. Sekwencje ruchów masażu dobierane są do aktualnego trymestru ciąży, zmniejszając lub wręcz usuwając dolegliwości występujące w tym czasie.
Masaż prenatalny to masaż nóg, pośladków, stóp, rąk i dłoni, karku i dekoltu, a także pleców. Co ważne- nie jest to masaż brzucha.
Cały rytuał wykonuje się w różnych pozycjach ułożenia ciała i można go kreatywnie dopasować do aktualnych potrzeb przyszłej mamy. Masaż wykonuje się w pozycji leżenia na plecach, bądź przy użyciu specjalnej nakładki na leżankę, która posiada wgłębienie , tak by przyszła mama mogła komfortowo położyć się na brzuchu. Masaż wykonuje się również w pozycji bocznej z poduszką tzw. „bananem”. Pozycję ułożeniową dopasowuje się do potrzeb przyszłej mamy.
Masaż prenatalny pomaga zlikwidować i zapobiega najczęściej występującym w ciąży dolegliwościom. Przygotowuje na wysiłek i obciążenie jakie niesie za sobą poród oraz korzystnie wpływa na szybki powrót do formy po porodzie. Masaż w ciąży sprawia, że kobieta doświadcza głębokiego relaksu, a także nabiera przekonania do możliwości swojego organizmu zmniejszając lęk przed porodem.
Technika masażu prenatalnego powstała w oparciu o wieloletnie doświadczenie, dogłębną dokumentację i szeroką wiedzę i jest akceptowaną przez lekarzy ginekologów metodą pracy z ciężarną. Masaż prenatalny jak wszystkie pozostałe zabiegi w ciąży wykonuje się wyłącznie z użyciem bezpiecznych kosmetyków wysokiej jakości. Uzyskujemy dzięki temu intensywny efekt pielęgnacyjny- skóra jest doskonale odżywiona, natłuszczona, nawilżona.
Masaż zaleca się wykonywać od 12 tygodnia ciąży, gdy nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie częściej niż 1x tyg. Czas trwania masażu to 75 min. Przed udaniem się na masaż należy skonsultować to z lekarzem prowadzącym ciążę.
W przypadku następujących dolegliwości masaż w ciąży nie jest wskazany:
magister kosmetologii, autorka artykułów kosmetycznych na portalach, blogach i magazynach. Wykładowca akademicki, szkoleniowiec, instruktor masażu Shantala. Właścicielka Kliniki Kosmetycznej Esencja Piękności specjalizującej się w opiece nad kobietami w ciąży i po porodzie. Jej specjalnością są zabiegi z zakresu pielęgnacji twarzy i ciała. Największą pasją Anny jest masaż do którego zdolności odziedziczyła po tacie- rehabilitancie. Wielbicielka tanga, posiadaczka konia, królika i…. jeża!