Data publikacji:

Ciąża a koronawirus – czy istnieje zagrożenie?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wybuch epidemii koronawirusa w marcu wywołał ogólny lęk przed zachorowaniem wśród społeczeństwa. Zarażenia obawiają się również kobiety w ciąży. Czy rozwój płodu może być zagrożony przez COVID-19 i czy przyszłe mamy są w grupie podwyższonego ryzyka?

 

ciąża a koronawirus

Ryzyko powikłań u kobiet w ciąży

COVID-19 jest z nami zbyt krótko, abyśmy mogli wyciągnąć pewne wnioski oraz obserwacje. W dalszym ciągu jednak trwają intensywne badania, sprawdzające przebieg choroby. Według danych opublikowanych przez RCOG-Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy kobiety w ciąży przechodzą chorobę łagodnie. Potwierdzają to badania opublikowane w magazynie „BMJ”. Lekarze doszli do wniosku, że typowe objawy koronawirusa takie jak gorączka czy ból mięśni występują rzadziej u kobiet ciężarnych. Jednakże są one bardziej narażone na konieczność hospitalizacji.

Należy mieć na uwadze, że zwiększone ryzyko może być wywołane przez ogólny stan zdrowia i przewlekłe choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowe, jak też cukrzycę czy otyłość i nadwagę. Wpływają one na ryzyko hospitalizacji ciężarnej kobiety, które według doniesień jest większe niż w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Czy koronawirus ma wpływ na płód?

Przyszłe mamy obawiają się nie tylko zachorowania, ale również wpływu wirusa COVID-19 na zdrowie ich dziecka. Na razie nie ma informacji na temat zwiększonego ryzyka wywołanego przez zakażenie koronawirusem. Jednakże infekcja objawiającą się gorączką zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu. Wysoka temperatura może wywołać u dziecka niewydolność nerek, wystąpienie wad wrodzonych, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową.

Lekarze zwracają uwagę również na fakt, że rozwijający się płód może wpływać na układ krążenia przyszłej matki i naciskać na jej płuca. W przypadku zakażenia koronawirusem istnieje ryzyko, że ciężarna kobieta może doświadczyć trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji będzie wymagana pomoc ze strony lekarzy lub ewentualna hospitalizacja.

Czy matka może zarazić dziecko koronawirusem?

Badania naukowców z Chin nie potwierdziły, czy koronawirus może przenosić się na dziecko przez łożysko. W tym celu analizie poddano płyn owodniowy oraz krew pępowinową. Zbadano również mleko chorujących matek. Nie znaleziono w nich wirusa SARS-CoV-2. Do tej pory udało się przeprowadzić jednak niewiele badań pod tym kątem, aby móc z całą pewnością wykluczyć takie ryzyko.

World Health Organization podkreśla, jak ważny jest kontakt dziecka z matką oraz karmienie piersią tuż po narodzinach. Dlatego nie zaleca izolacji noworodka od chorej matki i sugeruje zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Według obecnej wiedzy koronawirus nie stanowi większego zagrożenia dla najmłodszych. Z kolei oddzielenie dziecka od matki może narazić je na duży stres, który będzie miał przełożenie na jego rozwój.

W czasie epidemii koronawirusa nietrudno o niepokój. Przyszłe mamy tym bardziej są na niego narażone. Warto zatem otoczyć je opieką i zaoferować pomoc, aby kolejne miesiące do rozwiązania ciąży przebiegły spokojnie.

Fot.: Pexels.com


Autor

Ciąża i zwierzęta domowe

Ciąża i zwierzęta domowe – jak to pogodzić?

2025-01-08
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, ale co zrobić, gdy w domu są zwierzęta domowe? Czy ich obecność może stanowić zagrożenie dla przyszłej mamy lub dziecka? W artykule odpowiemy na te pytania i rozwiejemy wątpliwości dotyczące ciąży w domu, w którym żyją zwierzęta.
co na ból gardła w ciąży

Co stosować na ból gardła w ciąży: domowe sposoby i leki

2024-09-23
Ból gardła w ciąży to dolegliwość, która może budzić niepokój, szczególnie w kontekście ograniczeń związanych z przyjmowaniem leków. Warto pamiętać, że w okresie ciąży priorytetem jest bezpieczeństwo zarówno matki, jak i rozwijającego się dziecka, dlatego dobór odpowiednich metod łagodzenia bólu gardła jest niezwykle istotny. W tym artykule przedstawiamy zarówno domowe sposoby, jak i bezpieczne leki, które odpowiedzą na pytanie “co na ból gardła w ciąży?”.
zgaga w ciąży

Jakie są przyczyny zgagi w ciąży? Jak ją leczyć?

2024-08-16
Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety, pełen radości i oczekiwania na narodziny dziecka. Niestety, dla wielu przyszłych mam jest to również okres wyzwań związanych z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Jednym z najczęściej występujących problemów jest zgaga w ciąży. Uczucie pieczenia w przełyku, które często pojawia się po posiłkach lub w nocy, może znacząco obniżyć komfort życia. W tym artykule przyjrzymy się, jakie są przyczyny zgagi w ciąży oraz jak skutecznie sobie z nią radzić, aby cieszyć się spokojnym i zdrowym okresem oczekiwania na maleństwo.
łupież w ciąży

Łupież w ciąży. Jak z nim walczyć?

2024-06-17
Wbrew pozorom łupież w ciąży jest dość powszechnym problemem. To wszystko za sprawą zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, będących przyczyną prawdziwej rewolucji. Kobiety mogą uskarżać się też na bezsenność, na ich nogach pojawiają się żylaki, a brzuch pokrywa się rozstępami. Jak walczyć z łupieżem w ciąży? Pomożemy ci znaleźć skuteczne produkty, które są jednocześnie bezpieczne dla przyszłej mamy i maluszka.
ból brzucha w ciąży

Co stosować na ból głowy w ciąży?

2024-03-20
Ból głowy to częsta przypadłość ciężarnych. Niestety z uwagi na rozwijający się płód powinny one zażywać jak najmniej leków – bardziej zalecane są naturalne metody leczenia bólu. Co na ból głowy w ciąży sprawdzi się najlepiej, jakie leki są najbardziej bezpieczne dla mamy i dziecka i kiedy warto skonsultować tę przypadłość z lekarzem?
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować.