Data publikacji:

Ciąża a koronawirus – czy istnieje zagrożenie?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wybuch epidemii koronawirusa w marcu wywołał ogólny lęk przed zachorowaniem wśród społeczeństwa. Zarażenia obawiają się również kobiety w ciąży. Czy rozwój płodu może być zagrożony przez COVID-19 i czy przyszłe mamy są w grupie podwyższonego ryzyka?

 

ciąża a koronawirus

Ryzyko powikłań u kobiet w ciąży

COVID-19 jest z nami zbyt krótko, abyśmy mogli wyciągnąć pewne wnioski oraz obserwacje. W dalszym ciągu jednak trwają intensywne badania, sprawdzające przebieg choroby. Według danych opublikowanych przez RCOG-Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy kobiety w ciąży przechodzą chorobę łagodnie. Potwierdzają to badania opublikowane w magazynie „BMJ”. Lekarze doszli do wniosku, że typowe objawy koronawirusa takie jak gorączka czy ból mięśni występują rzadziej u kobiet ciężarnych. Jednakże są one bardziej narażone na konieczność hospitalizacji.

Należy mieć na uwadze, że zwiększone ryzyko może być wywołane przez ogólny stan zdrowia i przewlekłe choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowe, jak też cukrzycę czy otyłość i nadwagę. Wpływają one na ryzyko hospitalizacji ciężarnej kobiety, które według doniesień jest większe niż w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Czy koronawirus ma wpływ na płód?

Przyszłe mamy obawiają się nie tylko zachorowania, ale również wpływu wirusa COVID-19 na zdrowie ich dziecka. Na razie nie ma informacji na temat zwiększonego ryzyka wywołanego przez zakażenie koronawirusem. Jednakże infekcja objawiającą się gorączką zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu. Wysoka temperatura może wywołać u dziecka niewydolność nerek, wystąpienie wad wrodzonych, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową.

Lekarze zwracają uwagę również na fakt, że rozwijający się płód może wpływać na układ krążenia przyszłej matki i naciskać na jej płuca. W przypadku zakażenia koronawirusem istnieje ryzyko, że ciężarna kobieta może doświadczyć trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji będzie wymagana pomoc ze strony lekarzy lub ewentualna hospitalizacja.

Czy matka może zarazić dziecko koronawirusem?

Badania naukowców z Chin nie potwierdziły, czy koronawirus może przenosić się na dziecko przez łożysko. W tym celu analizie poddano płyn owodniowy oraz krew pępowinową. Zbadano również mleko chorujących matek. Nie znaleziono w nich wirusa SARS-CoV-2. Do tej pory udało się przeprowadzić jednak niewiele badań pod tym kątem, aby móc z całą pewnością wykluczyć takie ryzyko.

World Health Organization podkreśla, jak ważny jest kontakt dziecka z matką oraz karmienie piersią tuż po narodzinach. Dlatego nie zaleca izolacji noworodka od chorej matki i sugeruje zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Według obecnej wiedzy koronawirus nie stanowi większego zagrożenia dla najmłodszych. Z kolei oddzielenie dziecka od matki może narazić je na duży stres, który będzie miał przełożenie na jego rozwój.

W czasie epidemii koronawirusa nietrudno o niepokój. Przyszłe mamy tym bardziej są na niego narażone. Warto zatem otoczyć je opieką i zaoferować pomoc, aby kolejne miesiące do rozwiązania ciąży przebiegły spokojnie.

Fot.: Pexels.com


Autor

Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.
badanie ciśnienia w ciąży

Jak sobie radzić ze skokami ciśnienia w ciąży?

2021-03-09
Ciśnienie w ciąży zmienia się i nie jest to groźne, jeśli nie przynosi skrajnych objawów. Sprawdź, jak kontrolować ciśnienie w ciąży, jakie są objawy za niskiego lub za dużego ciśnienia.
jakie środki na uspokojenie w ciąży?

Środki na uspokojenie w ciąży - jak możemy sobie pomóc?

2021-03-03
Czym możesz się wspomóc w ich ukojeniu, a czego, jako ciężarna, powinnaś unikać? Na te i setki innych pytań znajdziesz odpowiedź na Dzidziusiowo.pl
drętwiejące ręce w ciąży

Drętwiejące ręce w ciąży

2021-03-01
Drętwiejące ręce w ciąży to jedna z dolegliwości dotykających przyszłe mamy. Pojawia się najczęściej w II trymestrze i jest dokuczliwa czasem aż do kilku tygodniu po porodzie. Sprawdź, jak ją leczyć.
czego unikać w ciąży?

Czego nie robić w ciąży? Lista rzeczy, których należy unikać aby nie poronić

2021-02-18
Ciąża to pod wieloma względami wyjątkowy czas. Niektórzy będą Cię rozpieszczać i wyręczać niemal we wszystkim czego spróbujesz się dotknąć. Inni, przekonani, że...