Data publikacji:

Ciąża a koronawirus – czy istnieje zagrożenie?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Wybuch epidemii koronawirusa w marcu wywołał ogólny lęk przed zachorowaniem wśród społeczeństwa. Zarażenia obawiają się również kobiety w ciąży. Czy rozwój płodu może być zagrożony przez COVID-19 i czy przyszłe mamy są w grupie podwyższonego ryzyka?

 

ciąża a koronawirus

Ryzyko powikłań u kobiet w ciąży

COVID-19 jest z nami zbyt krótko, abyśmy mogli wyciągnąć pewne wnioski oraz obserwacje. W dalszym ciągu jednak trwają intensywne badania, sprawdzające przebieg choroby. Według danych opublikowanych przez RCOG-Coronavirus (COVID-19) Infection in Pregnancy kobiety w ciąży przechodzą chorobę łagodnie. Potwierdzają to badania opublikowane w magazynie „BMJ”. Lekarze doszli do wniosku, że typowe objawy koronawirusa takie jak gorączka czy ból mięśni występują rzadziej u kobiet ciężarnych. Jednakże są one bardziej narażone na konieczność hospitalizacji.

Należy mieć na uwadze, że zwiększone ryzyko może być wywołane przez ogólny stan zdrowia i przewlekłe choroby układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowe, jak też cukrzycę czy otyłość i nadwagę. Wpływają one na ryzyko hospitalizacji ciężarnej kobiety, które według doniesień jest większe niż w przypadku kobiet niebędących w ciąży.

Czy koronawirus ma wpływ na płód?

Przyszłe mamy obawiają się nie tylko zachorowania, ale również wpływu wirusa COVID-19 na zdrowie ich dziecka. Na razie nie ma informacji na temat zwiększonego ryzyka wywołanego przez zakażenie koronawirusem. Jednakże infekcja objawiającą się gorączką zawsze niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla rozwoju płodu. Wysoka temperatura może wywołać u dziecka niewydolność nerek, wystąpienie wad wrodzonych, przedwczesny poród czy niską masę urodzeniową.

Lekarze zwracają uwagę również na fakt, że rozwijający się płód może wpływać na układ krążenia przyszłej matki i naciskać na jej płuca. W przypadku zakażenia koronawirusem istnieje ryzyko, że ciężarna kobieta może doświadczyć trudności w oddychaniu. W takiej sytuacji będzie wymagana pomoc ze strony lekarzy lub ewentualna hospitalizacja.

Czy matka może zarazić dziecko koronawirusem?

Badania naukowców z Chin nie potwierdziły, czy koronawirus może przenosić się na dziecko przez łożysko. W tym celu analizie poddano płyn owodniowy oraz krew pępowinową. Zbadano również mleko chorujących matek. Nie znaleziono w nich wirusa SARS-CoV-2. Do tej pory udało się przeprowadzić jednak niewiele badań pod tym kątem, aby móc z całą pewnością wykluczyć takie ryzyko.

World Health Organization podkreśla, jak ważny jest kontakt dziecka z matką oraz karmienie piersią tuż po narodzinach. Dlatego nie zaleca izolacji noworodka od chorej matki i sugeruje zastosowanie odpowiednich środków ostrożności. Według obecnej wiedzy koronawirus nie stanowi większego zagrożenia dla najmłodszych. Z kolei oddzielenie dziecka od matki może narazić je na duży stres, który będzie miał przełożenie na jego rozwój.

W czasie epidemii koronawirusa nietrudno o niepokój. Przyszłe mamy tym bardziej są na niego narażone. Warto zatem otoczyć je opieką i zaoferować pomoc, aby kolejne miesiące do rozwiązania ciąży przebiegły spokojnie.

Fot.: Pexels.com


Autor

elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.