Data publikacji:

Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

Zwapnienia w łożysku pojawiają się w trakcie trwania ciąży. To naturalny efekt starzenia się łożyska. Stan łożyska jest regularnie kontrolowany w czasie ciąży, podczas badań USG. Zwapnienie łożyska w ciąży to pierwszy objaw starzenia się łożyska. Czy groźne jest zwapnienie łożyska w 33. tygodniu ciąży? A co medycy sądzą, jeśli chodzi o zwapnienie łożyska w 39. tygodniu ciąży? Omawiamy zagadnienie „zwapnienie łożyska a poród”. Jakie mogą być skutki?
Zwapnienie łożyska a poród. Jakie mogą być skutki?

Co to jest łożysko – do czego służy?

Łożysko to narząd przejściowy, który w ciele kobiety powstaje wyłącznie w trakcie ciąży. Łożysko w ciąży jest bardzo ważnym organem, który odpowiada za przepływ krwi pomiędzy matką a płodem. Zapewnia ochronę płodu przed infekcjami, chroniąc je przed większością bakterii. Niestety nie chroni przed wirusami. Pod koniec ciąży łożysko przenosi przeciwciała, które posiada matka, na dziecko, co zapewnia maluchowi odporność na około 3 miesiące po urodzeniu.

Zwapnienie łożyska – przyczyny

Łożysko formuje się około 7–12 dni po poczęciu i rozwija do 36. tygodnia ciąży. Przez ten czas dojrzewa aż wreszcie „starzeje”, przestając pełnić swą funkcję. Jego stan wciąż się zmienia, dlatego można mówić o dojrzewaniu tego narządu i starzeniu się łożyska. 
Zwapnienie łożyska w ciąży to nic innego jak powstanie złogów wapnia na jego powierzchni i jest objawem jego „starzenia się”.
Przyczyny zwapnienia łożyska:
  • Ciąża przenoszona, w której dochodzi do naturalnych procesów niewydolności łożyska.
  • Przebyte w ciąży infekcje matki oraz choroby współistniejące, takie jak nadciśnienie, cukrzyca. 
  • Palenie papierosów w ciąży.
Co robić, gdy następuje zwapnienie łożyska w ciąży? Po zdiagnozowaniu problemu, w zależności od wieku ciężarnej, ginekolog wdraża odpowiednie postępowanie. Przykładowo: w warunkach szpitalnych wykonuje się tzw. test oksytocynowy, mający na celu stwierdzenie stopnia wydolności łożyska. Jeśli istnieją ku temu odpowiednie wskazania, indukuje się (wywołuje się) poród.
Uwaga – jeżeli w poprzednich ciążach miałaś problemy z łożyskiem, występuje wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się ich w kolejnych ciążach. 

Zwapnienie łożyska w ciąży – objawy

Jakie są objawy zwapnienia łożyska w ciąży? Zwapnienie łożyska często nie daje żadnych objawów, a wszelkie nieprawidłowości diagnozowane są zwykle podczas badania ultrasonograficznego. Dlatego warto w czasie trwania ciąży regularnie kontrolować wszelkie potrzebne parametry u ginekologa. 

Zwapnienie łożyska – skutki

Zwapnienie łożyska a poród – jakie są skutki zwapnienia łożyska? Nic się nie dzieje, jeśli płód jest dojrzały, a lekarz zaobserwuje zwapnienie łożyska przed porodem. Jednak weź pod uwagę, że przedwczesne zwapnienie łożyska (przed 36. tygodniem ciąży, czyli na przykład zwapnienie łożyska w 33. tygodniu ciąży) może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju płodu.
Dlaczego tak się dzieje, że zbyt szybkie starzenie się łożyska zagraża ciąży? Ponieważ narząd w wyniku przyspieszonego procesu starzenia się może stać się niewydolny i nie zapewniać należytych potrzeb rozwijającemu się dziecku. 
Nie jest to częste, ale może doprowadzić do zahamowania rozwoju wewnątrzmacicznego, przewlekłego niedotlenienia, a nawet śmierci dziecka. Maluch nie otrzymuje bowiem w tej sytuacji wystarczającej ilości substancji odżywczych. Jest to wynikiem niewydolności naczyń łożyska zmienionych przez wapń, których funkcja staje się zaburzona.

Zwapnienie łożyska – skutki dla mam rodzących

Kobieta ze zwapniałym łożyskiem wystawiona jest na większe ryzyko trudnego do opanowania krwotoku poporodowego oraz pęknięcia łożyska.
Zwapnienie łożyska w 30. tygodniu ciąży kontra zwapnienie łożyska w 39. tygodniu ciąży
We wczesnej ciąży patologie rozwojowe łożyska prowadzą do poronienia. Nieprawidłowy rozrost łożyska w pierwszych tygodniach ciąży może być przyczyną powstania tzw. zaśniadu groniastego (zaśniad groniasty to niezłośliwa choroba trofoblastyczna rozwijająca się podczas ciąży).
Co do dalszych tygodni ciąży, to zwapnienie łożyska, czyli stare łożysko, w wyższej ciąży może prowadzić do nieprawidłowej wymiany matczyno-płodowej, czyli między innymi do zahamowania rozwoju płodu i innych zagrożeń niebezpiecznych dla jego życia.
Zauważono związek między zwapnieniem łożyska a porodem przedwczesnym, co wiąże się z przyjściem na świat dziecka o niższej niż standardowa masie urodzeniowej.
Zwapnienie łożyska w 38. tygodniu ciąży oraz zwapnienie łożyska w 39. tygodniu ciąży nie jest już tak groźne dla mamy i dziecka. O stanie łożyska wypowiada się ginekolog na podstawie przeprowadzonej diagnostyki. I to lekarz podejmuje decyzje dotyczące dalszych działań. 

Zwapnienie łożyska – jak zapobiegać?

Jak zapobiec zwapnieniu łożyska? Niestety często jest tak, że problemy związane z łożyskiem nie są zależne od ciężarnej i nie zawsze można im zapobiec. To, co możesz zrobić (i rób to, jeśli troszczysz się o swoje zdrowie i o pomyślność rozwijającego się w tobie życia), to:
  • regularne wizyty u ginekologa w trakcie trwania całej ciąży; 
  • nie pal papierosów;
  • nie pij alkoholu;
  • stosuj się do zaleceń ginekologa i położnej;
  • dbaj o zdrowe odżywianie, odpoczynek, sen, umiarkowaną aktywność fizyczną;
  • przyjmuj zalecone przez lekarza prowadzącego leki.
Łożysko starzeje się w sposób naturalny. Zdarza się jednak, że proces ten postępuje szybciej niż powinien. Często jest to efektem nieprawidłowego odżywiania, palenia papierosów lub nadciśnienia. Starzenie się łożyska nie daje żadnych objawów. Starzenie łożyska jest diagnozowane w czasie badania USG. Zwapnione łożysko może doprowadzić do niedotlenienia i niedożywienia dziecka. Kontroluj stan łożyska regularnie poprzez badania USG w gabinecie lekarskim. 
Zdjęcie: Envato Elements
Ewa Doniec
Ewa Doniec

Podróże z plecakiem, kolarstwo szosowe, góry wysokie. Pilot wycieczek, absolwentka ekonomii oraz turystyki i rekreacji.