Data publikacji:

Jak czytać bajki przed snem?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Niektóre maluchy mają duże problemy ze snem. Wrażenia i przeżycia z całego dnia kumulują się w dziecięcej głowie tak mocno, że nie jest ono w stanie zasnąć. Aby ułatwić mu ten proces, ustalcie ze szkrabem stałe wieczorne rytuały. Jednym z nich może być czytanie bajek. Pamiętajcie, że zdrowy sen dziecka w dużej mierze uzależniony jest od tego, jak szkrab spędził dzień oraz od tego, jak długa była jego popołudniowa drzemka.

bajki przed snem

 

Problemy ze snem a codzienne rytuały

Dzieci lubią porządek. Pewnie teraz patrzysz na stertę klocków porozrzucanych na podłodze i nie wierzysz w to, co czytasz? Jaki porządek? Książeczki wyrzucone z półki, klocki pod łóżkiem, kredki na stole i masa pluszaków na kanapie.

Już wyjaśniam. Dzieci lubią ład. Niepokoją je nowości i brak konsekwencji. Są spokojne gdy ich dzień jest uporządkowany i zaplanowany, a codzienne rytuały dają im poczucie bezpieczeństwa. Dzieci uwielbiają wiedzieć, co czeka je za chwilę. A więc kolacja o stałej porze, kąpiel, marsz do łóżka i czytanie bajek. Ale jak czytać bajki?

 

Jak skutecznie czytać dziecku ?

 • Jeśli chcesz uśpić dziecko, musisz je przede wszystkim wyciszyć. Maluch, który kładzie się spać pobudzony z pewnością będzie miał spore problemy ze snem.
 • Przed ułożeniem dziecka do snu, przygotuj pokój. Opuść rolety, przyciemnij światło i ścisz telefon. Ważne aby przed zaśnięciem nic nie zainteresowało malucha. Ciekawski maluch na pewno będzie chciał zobaczyć kto dzwoni, albo co trąbi za oknem.
 • Przed rozpoczęciem czytania ustal z dzieckiem jasne reguły gry. Czytacie całą bajkę czy tylko jej kawałek?
 • Czytaj spokojnym i wyciszonym głosem.
 • Trzymaj książkę z bajkami tak, aby maluch widział ilustracje.
 • Nie komentuj rysunków i nie odpowiadaj na pytania ‘co to?’.
 • Nie wdawaj się w rozmowę z dzieckiem i nie reaguj na zaczepki.
 • Unikaj kontaktu wzrokowego z maluchem.
 • Jeśli szkrab musi iść do toalety, postaraj się ograniczyć liczbę bodźców, które mogą go zainteresować.
 • Gdy mały uparciuch nie chce spać, wstaje i skacze, spokojnie połóż go z powrotem.
 • Pozwól zabrać dziecku do łóżka ulubiona przytulankę. Gdy wyjdziesz z pokoju maluch nie będzie samotny.
 • Po zakończeniu bajki otul dziecko kołdrą, daj całusa i wyjdź po cichu, bez względu na to, czy dziecko zasnęło czy nie.

 

Kolorowych snów.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Pavel Losevsky All right reserved

Komentarze
07-02-2018
Ocena:
U mnie to nie działa. Oczywiscie czytam dziecku, ale nie do usypiania. Lepiej sprawdza się jakaś relaksacyjna muzyczka cicho puszczona i oczka się same zamykają :)
chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2023-03-07
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

2023-03-01
Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer? - Dzidziusiowo.pl

2022-09-08
Jesienią pogoda bywa zmienna i niejeden rodzic głowi się, w co ubrać dziecko na jesienny spacer. Czy dziecko nie zmarznie? Czy się nie przegrzeje? Chcemy równie...
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
karta dużej rodziny dla kogo

Karta Dużej Rodziny - korzyści, zniżki, jak ją zdobyć

2020-01-08
Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także ...