W co się bawić podczas podróży samochodem?

Data:

Dziecko w samochodzie potrafi każdemu dać się we znaki. Płacze, jęczy, co chwila pyta czy "daleko jeszcze". A jeśli na tylnej kanapie siedzi więcej niż jedno, dochodzą do tego krzyki i bicie. Ból głowy mamy murowany. Podróż z dziećmi może jednak wyglądać inaczej. Wystarczy szczypta wyobraźni, a kilka godzin w samochodzie upłynie szybko i miło dla wszystkich.

 

zabawa-w-samochodzie-550x350

 

Planujemy podróż z dziećmi

Na początek warto przypomnieć, szczególnie jeśli podróż samochodem będzie dłuższa, że przed wyjazdem zabieramy kilka niezbędnych podczas podróży z dzieckiem drobiazgów:

 • picie oraz coś do przegryzienia dla malców,
  • kocyk oraz poduszkę, ponieważ dzieci bardzo często zasypiają podczas podróży
   • ukochane przytulanki,
   • kilka dodatkowych gadżetów, czy zabawek.


   To absolutne podstawy każdego wyjazdu. Koniecznie trzeba pamiętać o zaplanowaniu przerw podczas jazdy. To czas na odpoczynek dla kierowcy, ale również ważna chwila dla dzieci, które powinny rozprostować kości i trochę pobiegać.

    

   Zabawa i dziecko w samochodzie

   Samochód to, wbrew pozorom, bardzo dobre miejsce do wspólnego spędzania czasu z dziećmi. Choć niektórzy twierdzą, że jest to nieco wymuszona sytuacja, dzięki niej możemy sporo nauczyć malców, a także dowiedzieć się czegoś od nich. Jednym słowem warto ten czas dobrze wykorzystać. Pomysłów na zabawy w trakcie jazdy jest naprawdę mnóstwo:

   • zgadywanki. Większość dzieci bardzo lubi, kiedy udaje im się zaskoczyć rodzica swoją wiedzą. Jednak znacznie bardziej maluchy lubią zadawać pytania, na które rodzice nie znają odpowiedzi,
   • doskonałą zabawą w drodze na wypoczynek z dziećmi jest opowiadanie historyjek. Opowiadać może rodzic, albo dzieci. Świetnym pomysłem jest również opowiadanie historii po kawałku. W tym wariancie każdy uczestnik po kolei dodaje jedno zdanie rozwijające wspólną opowieść,
   • innym pomysłem na zabawę dla dzieci są wyścigi. Rodzic zadaje jakieś zadanie a pozostali uczestnicy zabawy je wykonują. Przykładem takiego zadania może być „Kto pierwszy zobaczy… „ czerwony samochód, ciężarówkę, traktor itp. Każdy rodzic wie, że wszelkiego rodzaju wyścigi to doskonała zabawa dla dziecka.

    

   A kiedy się zmęczymy?

   Kiedy już chęć na zgadywanki i wyścigi mija zawsze można skorzystać z dobrodziejstw techniki. Jedną z możliwości jest włączenie audiobooka lub ulubionych piosenek na płycie CD. Każdy z nas pamięta wycieczki rozśpiewanym autokarem z własnego dzieciństwa. Podróż samochodem może wyglądać podobnie. Innym rozwiązaniem na jest włączenie bajki na laptopie. Podczas oglądania ulubionych kreskówek szybko minie czas podróży.

    

   Zdjęcie: Fotolia fot. by © aleksey ipatov

   Polecane artykuły
   Komentarze
   Dodaj komentarz
   Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.