Karta Dużej Rodziny - zniżki, dla kogo, jak dostać

Data:

Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także bilety na wydarzenia kulturalne i sport.

karta dużej rodziny dla kogo

 

Dla kogo Karta Dużej Rodziny

Każdy członek rodziny, rodzice, małżonek lub małżonka rodzica, macocha, a także same dzieci mogą uzyskać Kartę Dużej Rodziny. Rodzice otrzymują taką kartę dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 roku życia, a jeśli studiują – wówczas maksymalnie do 25 roku życia.

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rodziców – nie mogą być oni pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w tej władzy. 

Możliwe jest otrzymanie Karty Dużej Rodziny przez rodziców, którzy kiedykolwiek (przez dowolny okres czasu) mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Zniżki na Kartę Dużej Rodziny

Kartę Dużej Rodziny honoruje wiele instytucji i firm. Do najważniejszych z nich należą:

  • zniżki na przejazdy kolejowe — 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport — dzieci,

Wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Warto korzystać z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny. Znajdziemy tam informacje na temat instytucji i firm, które oferują zniżki. Można je wyszukać po lokalizacji lub po branży. Warto korzystać z  wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny . Znajdują się tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. 

Aby skorzystać ze zniżki wystarczy pokazać Kartę Dużej Rodziny. Z karty może korzystać każdy członek rodziny. Jest to plastikowa karta, podobna do płatniczej. Widnieje na niej imię, nazwisko, PESEL, data ważności, numer karty i zabezpieczenia. Można skorzystać również z mobilnej wersji karty. Po złożeniu wniosku , kartę i zainstalowaniu aplikacji Karta Dużej Rodziny, mobilna karta będzie dostępna z poziomu aplikacji. Rodzic może mieć dostęp do kart dzieci za pośrednictwem aplikacji.

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny

Wniosek o kartę Dużej Rodziny można złożyć w urzędzie. Wystarczy skontaktować się z urzędem gminy i sprawdzić, która jednostka zajmuje się Dużej Rodziny. Należy wypełnić wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Można go pobrać TUTAJ  oraz przygotować oświadczenie, że (w przypadku rodziców) nie występuje ograniczenie ani pozbawienie władzy rodzicielskiej (odpowiedni formularz można znaleźć TUTAJ ) . Potrzebny będzie także dowód osobisty.

 

Wniosek można złożyć także online za pośrednictwem Portalu Informacyjno- Usługowego Emp@tia. Potrzebny do tego będzie profil zaufany.

Usługa wyrobienia karty jest bezpłatna. Wyrobienie duplikatu wiąże się z opłatą 9,40 zł.

 

Czytaj również

Trzecie dziecko - za i przeciw

Mama pracująca w domu - czy to może się udać?

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.