Data publikacji:

Karta Dużej Rodziny - zniżki, dla kogo, jak dostać

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także bilety na wydarzenia kulturalne i sport.

karta dużej rodziny dla kogo

 

Dla kogo Karta Dużej Rodziny

Każdy członek rodziny, rodzice, małżonek lub małżonka rodzica, macocha, a także same dzieci mogą uzyskać Kartę Dużej Rodziny. Rodzice otrzymują taką kartę dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 roku życia, a jeśli studiują – wówczas maksymalnie do 25 roku życia.

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rodziców – nie mogą być oni pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w tej władzy. 

Możliwe jest otrzymanie Karty Dużej Rodziny przez rodziców, którzy kiedykolwiek (przez dowolny okres czasu) mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Zniżki na Kartę Dużej Rodziny

Kartę Dużej Rodziny honoruje wiele instytucji i firm. Do najważniejszych z nich należą:

  • zniżki na przejazdy kolejowe — 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport — dzieci,

Wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Warto korzystać z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny. Znajdziemy tam informacje na temat instytucji i firm, które oferują zniżki. Można je wyszukać po lokalizacji lub po branży. Warto korzystać z  wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny . Znajdują się tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. 

Aby skorzystać ze zniżki wystarczy pokazać Kartę Dużej Rodziny. Z karty może korzystać każdy członek rodziny. Jest to plastikowa karta, podobna do płatniczej. Widnieje na niej imię, nazwisko, PESEL, data ważności, numer karty i zabezpieczenia. Można skorzystać również z mobilnej wersji karty. Po złożeniu wniosku , kartę i zainstalowaniu aplikacji Karta Dużej Rodziny, mobilna karta będzie dostępna z poziomu aplikacji. Rodzic może mieć dostęp do kart dzieci za pośrednictwem aplikacji.

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny

Wniosek o kartę Dużej Rodziny można złożyć w urzędzie. Wystarczy skontaktować się z urzędem gminy i sprawdzić, która jednostka zajmuje się Dużej Rodziny. Należy wypełnić wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Można go pobrać TUTAJ  oraz przygotować oświadczenie, że (w przypadku rodziców) nie występuje ograniczenie ani pozbawienie władzy rodzicielskiej (odpowiedni formularz można znaleźć TUTAJ ) . Potrzebny będzie także dowód osobisty.

 

Wniosek można złożyć także online za pośrednictwem Portalu Informacyjno- Usługowego Emp@tia. Potrzebny do tego będzie profil zaufany.

Usługa wyrobienia karty jest bezpłatna. Wyrobienie duplikatu wiąże się z opłatą 9,40 zł.

 

Czytaj również

Trzecie dziecko - za i przeciw

Mama pracująca w domu - czy to może się udać?


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

chusteczki

Jakie chusteczki dla noworodka? Ranking chusteczek dla noworodków

2023-03-07
Choć pielęgnacja pupy noworodka czy niemowlęcia wydaje się być niewielkim wyzwaniem, może przysporzyć rodzicom pewnych trudności. Jednym z częstszych pytań, które sobie zadają, jest to o najlepsze chusteczki do oczyszczania skóry. Sprawdź, jakie chusteczki dla noworodka warto wybrać, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Na końcu tekstu znajdziesz również ranking najlepszych produktów, stworzony na podstawie współpracy z magazynem Ceneo.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.
Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci

Domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci – czy działają?

2023-03-01
Obgryzanie paznokci i skórek to problem, który u swoich pociech zauważa bardzo wielu rodziców. Czasem kłopotliwy nawyk utrzymuje się u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Warto wiedzieć, że onychofagia jest często symptomem poważniejszych problemów, dlatego popularne domowe sposoby na obgryzanie paznokci u dzieci nie zawsze wystarczą, by się z nią uporać.
Jak ubrać dziecko na jesienny spacer?

Jak ubrać dziecko na jesienny spacer? - Dzidziusiowo.pl

2022-09-08
Jesienią pogoda bywa zmienna i niejeden rodzic głowi się, w co ubrać dziecko na jesienny spacer. Czy dziecko nie zmarznie? Czy się nie przegrzeje? Chcemy równie...
jak ubrać dziecko w marcu

Jak ubierać dziecko wiosną? Na cebulkę!

2020-03-30
Sezon przesilenia zimowego to okres, który nastręcza rodzicom problemów z ubieraniem maluchów przed wyjściem na zewnątrz. Jak ubrać dziecko w marcu, aby nie prz...
nauka mycia rąk dzieci

Naucz dziecko myć ręce – to najlepsza profilaktyka chorób

2020-02-20
Najlepszą profilaktyką chorób jest po prostu mycie rąk. Jeśli nauczymy dziecko robić to wystarczająco często i prawidłowo, częstotliwość chorób na pewno się zmn...
skórka

Dlaczego nie warto odcinać dzieciom skórek od chleba i miksować jedzenia

2019-04-30
Od kilku lat coraz większą popularność zdobywa BLW -- metoda wprowadzania stałych pokarmów niemowlętom polegająca m.in. na podawaniu jedzenia w kawałkach, zamia...