Data publikacji:

Karta Dużej Rodziny - zniżki, dla kogo, jak dostać

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Rodzina, w której znajduje się troje lub więcej dzieci może otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Karta upoważnia do zniżek na zakup towarów, usług, przejazdy, a także bilety na wydarzenia kulturalne i sport.

karta dużej rodziny dla kogo

 

Dla kogo Karta Dużej Rodziny

Każdy członek rodziny, rodzice, małżonek lub małżonka rodzica, macocha, a także same dzieci mogą uzyskać Kartę Dużej Rodziny. Rodzice otrzymują taką kartę dożywotnio, a dzieci do ukończenia 18 roku życia, a jeśli studiują – wówczas maksymalnie do 25 roku życia.

Karta Dużej Rodziny jest przyznawana niezależnie od dochodu w rodzinie. Warto jednak pamiętać, że w przypadku rodziców – nie mogą być oni pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w tej władzy. 

Możliwe jest otrzymanie Karty Dużej Rodziny przez rodziców, którzy kiedykolwiek (przez dowolny okres czasu) mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Zniżki na Kartę Dużej Rodziny

Kartę Dużej Rodziny honoruje wiele instytucji i firm. Do najważniejszych z nich należą:

  • zniżki na przejazdy kolejowe — 37% na bilety jednorazowe oraz 49% na bilety miesięczne — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 50% ulgi opłaty za paszport — ojciec, matka, macocha i ojczym,
  • 75% ulgi opłaty za paszport — dzieci,

Wiele innych zniżek, które oferują różne instytucje państwowe oraz firmy prywatne. Warto korzystać z wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny. Znajdziemy tam informacje na temat instytucji i firm, które oferują zniżki. Można je wyszukać po lokalizacji lub po branży. Warto korzystać z  wyszukiwarki partnerów Karty Dużej Rodziny . Znajdują się tam wszystkie instytucje państwowe i firmy prywatne, które oferują zniżki oraz informację, jaka jest wysokość zniżek. 

Aby skorzystać ze zniżki wystarczy pokazać Kartę Dużej Rodziny. Z karty może korzystać każdy członek rodziny. Jest to plastikowa karta, podobna do płatniczej. Widnieje na niej imię, nazwisko, PESEL, data ważności, numer karty i zabezpieczenia. Można skorzystać również z mobilnej wersji karty. Po złożeniu wniosku , kartę i zainstalowaniu aplikacji Karta Dużej Rodziny, mobilna karta będzie dostępna z poziomu aplikacji. Rodzic może mieć dostęp do kart dzieci za pośrednictwem aplikacji.

Jak zdobyć Kartę Dużej Rodziny

Wniosek o kartę Dużej Rodziny można złożyć w urzędzie. Wystarczy skontaktować się z urzędem gminy i sprawdzić, która jednostka zajmuje się Dużej Rodziny. Należy wypełnić wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny. Można go pobrać TUTAJ  oraz przygotować oświadczenie, że (w przypadku rodziców) nie występuje ograniczenie ani pozbawienie władzy rodzicielskiej (odpowiedni formularz można znaleźć TUTAJ ) . Potrzebny będzie także dowód osobisty.

 

Wniosek można złożyć także online za pośrednictwem Portalu Informacyjno- Usługowego Emp@tia. Potrzebny do tego będzie profil zaufany.

Usługa wyrobienia karty jest bezpłatna. Wyrobienie duplikatu wiąże się z opłatą 9,40 zł.

 

Czytaj również

Trzecie dziecko - za i przeciw

Mama pracująca w domu - czy to może się udać?


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Detail of the fingers of a newborn, especially the nails

Piękne i zdrowe paznokcie u Twojego dziecka: odkryj najlepsze witaminy do pielęgnacji paznokci

2023-10-24
Rozdwajanie się, widoczne przebarwienia czy nadmierna łamliwość – problemy z paznokciami dotyczą nie tylko dorosłych, ale także najmłodszych. Choć zazwyczaj winowajcą są złe nawyki malucha i uszkodzenia mechaniczne, to w mimo wszystko warto sprawdzić, czy przypadkiem zmiana w wyglądzie płytki nie wynika z niedoborów. Jakie witaminy na paznokcie u dzieci przyniosą widoczne efekty i gdzie ich szukać? Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.
lampka nocna dla niemowlaka

Jaka lampka nocna dla niemowlaka? Stwórz przytulne i bezpieczne otoczenie snu dla twojego dziecka

2023-08-21
Wyposażenie dziecięcego pokoju to nie tylko mnóstwo frajdy i możliwość stworzenia prawdziwie bajecznej przestrzeni. To również konieczność zadbania o funkcjonalność i przytulność wnętrza przy jednoczesnym zapewnieniu maluszkowi bezpieczeństwa i wygody. Jednym z obowiązkowych dodatków jest lampka nocna dla niemowlaka. Dlaczego powinna znaleźć się w pokoju i jaką wybrać? Podpowiadamy!
termos dla dziecka do szkoły

Jaki termos dla dziecka do szkoły? Ważne są funkcjonalność i wygoda

2023-08-18
W sezonie jesienno-zimowym wyjście z domu bez ciepłej herbaty wydaje się niemożliwe. Właśnie dlatego zadbaj o to, aby twoje dziecko miało zawsze przy sobie gorący napój, który rozgrzeje je nawet w trakcie największych mrozów. Pomoże ci w tym poręczny termos dla dziecka do szkoły. Na co zwrócić uwagę w trakcie zakupu? Zapraszamy do lektury!
co na komary dla dzieci

Co stosować na komary dla dzieci?

2023-06-24
Zbliża się lato, a wraz z nim pytanie: co na komary dla dzieci jest najlepsze? Jaki środek przeciw insektom wybrać i czym łagodzić świąd, gdy komar jednak zaatakuje? Przedstawiamy najpopularniejsze środki z apteki/drogerii oraz domowe sposoby na ochronę przed ugryzieniami.
Lusterko do obserwacji dziecka w samochodzie

Lusterko do obserwacji dziecka w aucie – czy jest potrzebne? Jakie wybrać?

2023-06-23
Jesteś rodzicem malucha i często podróżujesz z nim samochodem? Jeśli tak, warto wyposażyć się w lusterko do obserwacji dziecka, które zapewni wam obojgu bardziej komfortową, ale i bezpieczniejszą podróż. Sprawdź, jaki model dodatkowego lusterko wybrać oraz w jakich sytuacjach docenisz je najbardziej!
sudocrem

Sudocrem – skład, właściwości, cena

2023-06-21
Sudocrem to antyseptyczny krem dla dzieci oraz dorosłych z problemami skórnymi. Zdecydowanie najczęściej sięgają po niego mamy niemowląt cierpiących z powodu podrażnień w okolicy pupy. Ma działanie łagodzące, ściągające oraz osłaniające. Produkt może być stosowany profilaktycznie w celu ochrony skóry przed pieluszkowym zapaleniem skóry.
kosmetyki dla noworodka

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2023-03-02
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.