Data publikacji:

Kiedy dzieci zaczynają̨ mówić?

Ile słów zna twoje roczne dziecko? A jak biegle językiem włada twój dwulatek? Nie rozumiesz ani jednego wyrazu z tego gulgotania? To jest zupełnie normalne. Na rozwój mowy u dziecka składa się tak wiele elementów, że nawet na pierwsze słowo musisz nieco poczekać. Bądź cierpliwa, a wkrótce przekonasz się, że kiedy dziecko zaczyna mówić „mama”, twój świat nabierze żywszych barw. Odpowiadamy na pytanie, kiedy dzieci zaczynają̨ mówić.

Sprawdź również, kiedy dziecko zaczyna chodzić.
kiedy dzieci zaczynają mówić

W jakim wieku dziecko zaczyna mówić?

Jak noworodki i niemowlęta przygotowują się do werbalnej komunikacji, która jest początkiem do powiedzenia pierwszego słowa? Krzyk i płacz. Tak nowo narodzone dziecko komunikuje swoje potrzeby. To jedyna droga do oznajmienia opiekunowi, że maluchowi jest za gorąco, pieluszka uwiera, a najbardziej ze wszystkiego – teraz potrzebne jest mocne przytulanie.

W okolicach trzeciego miesiąca życia pojawia się głużenie. To krótkie połączenia głosek: „gla”, „gli”, „eby”. Około 6. miesiąca życia dźwięki przechodzą w zwarty ciąg sylab, nazywany gaworzeniem. W taki sposób rodzic słyszy „lala”, „baba”, „gaga”.

Pod koniec pierwszego roku życia zwykle dziecko jest w stanie świadomie powiedzieć „mama” i/lub „tata”, a nawet wskazać tę osobę. Kolejny popularny wyraz w słowniku roczniaka to „daj”. A potem, często lawinowo, następuje wypowiadanie pierwszych prostych słów, z których brzmieniem dziecko osłuchiwało się od miesięcy: „auto”, „baba”, misio”. Później następuje etap łączenia dwóch i trzech słów w jeden zbitek.

Do drugiego roku życia dzieci wypowiadają już proste zdania, stale poszerzając słownik oraz tworząc coraz bardziej rozbudowane połączenia i konstrukcje. Umieją zadawać proste pytania i czekają na udzielenie odpowiedzi. Określa się, że dziecko, które rozpoczyna trzeci rok życia, powinno już tworzyć dłuższe zdania o różnym charakterze.

Kiedy dziecko zaczyna mówić pierwsze słowa?

Często jest tak, że kiedy dziecko zaczyna mówić „mama” albo „tata”, lawinowo następuje potok nowych słów. Przyjmuje się, że pod koniec drugiego roku życia maluch wypowiada około 50 słów, a połowa z tego jest zrozumiała dla osób niebędących domownikami. Od momentu, kiedy dziecko zaczyna mówić, do ukończenia 3. roku życia, dziecko włada około 800-1500 wyrazami.

Kiedy najpóźniej dziecko zaczyna mówić? Jeśli wcześniej nie usłyszysz, to zazwyczaj koło 10. - 18. miesiąca życia padną pierwsze sylabo-słowa takie jak „bam”, „papa”, „mama”. W przypadku, gdy cokolwiek cię niepokoi w rozwoju twojego szkraba i martwi cię kwestia, kiedy dzieci zaczynają̨ mówić, udaj się z maluchem na wizytę do logopedy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić „r”?

Większość dzieci zaczyna mówić głoskę „r” na przestrzeni od 3. do 5. roku życia, ale całkiem normalne będzie także, jeśli zacznie mówić „r” w wieku 6 lat. Najpierw „r” zastępowane jest przez „j” („rower” - „jowej”), a potem przez „l” („rower” - „lowel”), by na końcu pięknie wybrzmieć („rower” - „rower”).

Jak wspierać naukę mówienia u dziecka?

Pamiętaj, że to, w jakim wieku dzieci zaczynają̨ mówić, zależy od wielu czynników. Niektóre z nich są od ciebie niezależne, inne możesz wspierać. Jak najwięcej mów do dziecka (nawet od momentu poczęcia!), czytaj bajki, puszczaj piosenki. Zabieraj na spacery, by pokazywać świat. Cierpliwie nazywaj przedmioty. Odpowiadaj na pytania pełnymi zdaniami. Używaj różnorodnych słów.

Autorka: Ewa Doniec