Data publikacji:

Kiedy dziecko zaczyna chodzić - pomagać, czy nie?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Większość rodziców z niecierpliwością wyczekuje, kiedy ich dziecko postawi samodzielnie ten pierwszy krok, kiedy wreszcie zacznie chodzić. Najpierw jednak niemowlę powinno nauczyć się raczkować, ponieważ chodzenie na czworakach bardzo korzystnie wpływa na jego rozwój. Dopiero później przychodzi kolej na naukę chodzenia.

 

chodzenie, dziecko, niemowlak, kiedy dziecko zaczyna chodzić

 

Kiedy dzieci zaczynają chodzić i jak im w tym pomóc?

Niektóre maluchy pierwsze kroki stawiają w 10 miesiącu życia, a inne dopiero po ukończeniu 17 miesiąca, jest to sprawa bardzo indywidualna. Jednak w życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym rodzice po raz pierwszy stawiają je na jego własnych nóżkach i zaczynają prowadzać za rączki. Bobas  zapewne będzie wtedy przeszczęśliwy i będzie domagał się kolejnych takich wspaniałych momentów. Rodzice oczywiście nie potrafią odmówić swojemu dziecku i stawiają je w takiej pozycji nawet kilka razy dziennie. Jest to niestety nie wskazane, ponieważ nóżki i stopy takiego maleństwa, nie są jeszcze gotowe do tak dużych obciążeń i w konsekwencji mogą ulec deformacji.

Możecie być pewne, że kiedy dziecko będzie gotowe, samo zacznie chodzić, bez niczyjej pomocy.  Zanim maluszek stanie na nóżkach, jego struktury kostno-stawowe muszą dojrzeć, muszą się przygotować na przyjęcie ciężaru całego ciała. 

 

Etapy chodzenia

Zanim maluszek postawi swój pierwszy kroczek, najpierw zaczyna raczkować. Chociaż zdarzają się wyjątki i niemowlęta od razu zaczynają chodzić, z pominięciem etapu chodzenia na czworakach. W końcu nadchodzi taki moment, w którym dziecko samo stanie przy meblach, a następnie zaczyna chodzić wzdłuż kanapy bądź swojego łóżeczka. To oczywiście tylko taki przykład, bo bobas łapie się wszystkiego co ma pod ręką i próbuje się przemieszczać na stópkach. 

Wreszcie nadchodzi ten cudowny dzień, w którym dziecko postawi samodzielnie pierwszy krok. Na samym początku maluszek stawia dość szeroko nóżki, niczym mały kowboj. Jednak z czasem, kiedy dziecko opanuje sztukę chodzenia, stawi już bardzo ładne kroczki. Oczywiście na samym początku zdarzają się upadki na pupę, ale z upływem czasu jest już ich coraz mniej.

 

 

A może kupić dziecku chodzik?

Piękne kształty i kolory chodzików z cała pewnością zachęcają do ich kupna. Jednak chodziki są naprawdę bardzo szkodliwe. W niektórych krajach ich produkcja i sprzedaż zostały nawet zakazane. Dlatego jeśli kiedykolwiek pojawi się w Twojej głowie chęć kupna chodzika, od razu o tym zapomnij. Dzieci które chodzą w chodzikach, mają o wiele mniejszą orientację przestrzenną, nie mają szansy doskonalenia zmysłu równowagi, rozwija się u nich nieprawidłowy wzorzec chodu jak również nieprawidłowa postawa ciała.

Także prowadzanie dziecka za dwie rączki bądź jedną,  może w konsekwencji doprowadzić do asymetrii ciała i nieprawidłowej postawy.

 

 

Na co zwrócić uwagę w mieszkaniu, kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Kiedy maluszek zacznie stawiać pierwsze kroki, trzeba dokonać pewnych małych zmian w mieszkaniu. Mają one na celu uchronienie dziecka przed urazami i wypadkami. Przede wszystkim pochowajcie wszystkie kable, a do kontaktów kupcie specjalne zabezpieczenia, tak aby maluszek nie wsadził tam swoich paluszków. Dzieci są bardzo ciekawe świata, dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniach szuflad i drzwi, które uchronią przed przycięciem sobie paluszków. A na ostre rogi stołu, nałóżcie sylikonowe nakładki, wówczas bobas będzie mógł chodzić bez obaw, że uderzy się główką. Pamiętajcie również, aby na wierzchu nigdy nie leżały żadne ostre przedmioty, noże, zapałki, leki. Wystarczy ułamek sekundy, a dziecko może zrobić sobie krzywdę. Dlatego zawsze lepiej dmuchać na zimne.

 

 

Kiedy kupić dziecku pierwsze buty do chodzenia?

Jeśli dziecko nie chodzi jeszcze samodzielnie, buciki zakładajcie mu jak najrzadziej, najlepiej tylko kiedy wychodzicie na spacery. W domu dziecko powinno raczkować i ćwiczyć stawanie, przemieszczanie się przy meblach na bosakach. Bo to właśnie na bosakach stopa dziecka najlepiej się kształtuje. Kiedy dziecko zacznie już chodzić, warto zaopatrzyć się w pierwsze buciki. Czym kierować się przy ich wyborze i na co zwracać szczególną uwagę?

  • Buty powinny być przede wszystkim lekkie, miękkie i elastyczne.
  • Cholewka nie powinna obcierać, uwierać stopy.
  • But musi dobrze trzymać się stopy, dobrze byłoby, aby był sznurowany bądź zasuwany na suwak. Unikajcie tych wciąganych z gumką.
  • Zapiętek powinien dobrze trzymać stopę.
  • Zwróćcie również uwagę na materiał z jakiego buty są wykonane. Najlepiej, aby było to obuwie skórzane, dzięki czemu stopa dziecka nie będzie się pocić. 
  • Nie kupujcie dziecku butów na zapas, obuwie nie może być ani za duże, ani też za ciasne. Najlepiej, aby dziecko przymierzyło buciki w sklepie, wtedy będziesz mieć pewność, że wybrałaś właściwy rozmiar.
  • Obcas buta powinien być szeroki i niewysoki.

 

A wy jakie macie wspomnienia z okresem, kiedy Wasz maluch zaczął chodzić? Czekamy na komentarze!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Komentarze
14-01-2018
Ocena:
Zabezpieczanie kontaktów to bzdura. Wystarczy zwracać uwagę na dziecko. Musiałoby wsadzić gwoździa żeby zrobić sobie krzywdę. Dużo ważniejsze jest zrezygnowanie z obrusów. Dziecko znajomych oparzyło się kawą bo pociągnęło za obrus. Trzeba po prostu zwracać uwagę co maluch robi i nie panikować za bardzo. Dzieci uczą się robiąc sobie krzywdę. Oczywiście bez przesady ale czasem pacnięcie na pupę czy nabicie sobie guza pomaga dziecku zrozumieć jak działa grawitacja.
29-09-2017
Ocena:
Mój synek skończył dzisiaj 8 miesięcy. Od kilku tygodni próbuje sam stawać i domaga się pionizacji i pomocy w chodzeniu. Nie chce siedzieć ani leżeć , tylko chce żeby go trzymać pod paszki a on stawia wielkie kroki i jest bardzo zadowolony z tego. Nie da się posadzić, ani położyć. Chcę wstawać i chodzić...
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.