Data publikacji:

Krzywica

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Krzywica (z gr. Rachitis), potocznie zwana chorobą krzywych nóg, to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci. Najczęściej występuje pomiędzy 2. miesiącem, a 3. rokiem życia. Ciężkie postacie choroby krzywych nóg spotyka się u niemowląt szybko rosnących, otyłych, karmionych sztucznie lub/i nie otrzymujących wit D3.

 

Krzywe nogi - krzywica

 

Krzywica kiedyś...

NOGI__LK

Od dawien dawna ludzie lubili słońce. Nic w tym dziwnego. Promienie słoneczne są nie tylko przyjemne. Sprawiają, że w organizmie produkowana jest witamina D, niezbędna m.in. do budowy tkanki kostnej, a więc kości i zębów. Tym samym zapobiegają różnym schorzeniom, w tym krzywicy. Choroba ta była bardzo często spotykana w XVIII, XIX i początkach XX wieku w Europie. W ówczesnych czasach ludność była uboga. Zdarzały się epidemie głodu, przewlekłe niedożywienie. Mieszkano w nieoświetlonych, wilgotnych piwnicach. Z braku słońca oraz w wyniku niedoborów żywieniowych często na nią zapadano.

 

Zdjęcie rentgenowskie 2 - letniego dziecka z krzywicą >>

Objawy krzywicy:

1. Ogólnoustrojowe:

- apatia, drażliwość, skłonność do zaparć, rozlazły tzw. żabi brzuch, opóźnienie rozwoju fizycznego, spowolnione ząbkowanie, spadek łaknienia, wzmożone pocenie się.


2. Kostne:

- wczesne, czyli rozmiękanie kości, opóźnienie zarastania ciemienia, ,,różaniec krzywiczny’’ – zgrubienie na granicy chrzęstnej i żebrowej, bruzda Harisona;

- późne, wynikające już z utrwalonych deformacji: czaszka kwadratowa, zniekształcenie klatki piersiowej, płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa, szpotawość i koślawość kończyn.

 

Krzywica - inne przyczyny zachorowań u dzieci

Oprócz niewystarczającej ilości witaminy D w organizmie, maluch może zachorować na krzywicę przez niedobór wapnia (Ca) lub zbyt dużą ilość przyswajanych fosforanów. Dzieje się tak zazwyczaj przy konieczności stosowania diety bezmlecznej (ryzyko niedoboru wapnia) oraz w przypadku niemowląt karmionych krowim mlekiem, gdzie nadmiar fosforanów hamuje wchłanianie się Ca.


Drogie mamy! Na szczęście żyjemy w czasach, w których medycyna jest na wysokim poziomie, a nasze dzieci przebywają pod stałą kontrolą pediatryczną. Jeśli lekarz zobaczy pierwsze objawy krzywicy u Waszego szkraba, natychmiast rozpocznie leczenie. Ale nie martwcie się na zapas. Jeżeli Wasze dziecko ma odpowiednią i bogatą w witaminy dietę, często wychodzi na spacer, również jesienią i zimą, choroba krzywych nóg mu nie grozi.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Ludwig Ferren, Wikipedia.org by Mrich Creative Commons 3.0

Komentarze
02-06-2016
Ocena:
Więc lepiej zapobiegać, niż leczyć! Ale czasem okazuje się to nie takie proste.
29-05-2016
Ocena:
No właśnie a ile ludzi błędnie ocenia przyczyny tej choroby... a to zdecydowanie złe odżywianie, niedobory wit D której dostarczamy sobie coraz mniej...
24-10-2015
Ocena:
Bardzo ważna jest także ocena prawidłowego rozwoju dziecka. Można ją wykonać między innymi w poznańskim gabinecie Best Care. Trzeba dbać o dziecko od najmłodszych lat. Przy drobnych pytaniach przydatne mogą być konsultacje online: http://dzieci-rehabilitacja.pl/fizjoterapeuta-on-line/
22-04-2015
Ocena:
Czasem można to zaobserwować. Biedne dzieci, skazane na głupie komentarze rówieśników . Powinno się o tym często mówić bo krzywica jest teraz bardzo powszechnym zjawiskiem. Nie powinno się zaniedbywać podawania witaminy D, przecież np. Vita D jest niedroga i a tak łatwo ją podać, w aerozolu, wygodnie, szybko.
pasta do zębów dla niemowląt

Jaka pasta do zębów dla niemowląt będzie najlepsza?

23.04.2025
Wybór odpowiedniej pasty dla niemowląt bywa wyzwaniem – w końcu chodzi o pielęgnację pierwszych ząbków, budowanie zdrowych nawyków i troskę o bezpieczeństwo dziecka. Rodzice zastanawiają się, jaki preparat sprawdzi się najlepiej w przypadku higieny jamy ustnej maluszka. W poniższym artykule podpowiadamy więc, czym kierować się podczas poszukiwań pierwszej pasty do zębów dla niemowląt.
Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

20.03.2025
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

07.03.2025
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

26.02.2025
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

15.01.2025
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

20.11.2024
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

30.09.2024
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie