Krzywica

Data:

Krzywica (z gr. Rachitis), potocznie zwana chorobą krzywych nóg, to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci. Najczęściej występuje pomiędzy 2. miesiącem, a 3. rokiem życia. Ciężkie postacie choroby krzywych nóg spotyka się u niemowląt szybko rosnących, otyłych, karmionych sztucznie lub/i nie otrzymujących wit D3.

 

Krzywe nogi - krzywica

 

Krzywica kiedyś...

NOGI__LK

Od dawien dawna ludzie lubili słońce. Nic w tym dziwnego. Promienie słoneczne są nie tylko przyjemne. Sprawiają, że w organizmie produkowana jest witamina D, niezbędna m.in. do budowy tkanki kostnej, a więc kości i zębów. Tym samym zapobiegają różnym schorzeniom, w tym krzywicy. Choroba ta była bardzo często spotykana w XVIII, XIX i początkach XX wieku w Europie. W ówczesnych czasach ludność była uboga. Zdarzały się epidemie głodu, przewlekłe niedożywienie. Mieszkano w nieoświetlonych, wilgotnych piwnicach. Z braku słońca oraz w wyniku niedoborów żywieniowych często na nią zapadano.

 

Zdjęcie rentgenowskie 2 - letniego dziecka z krzywicą >>

Objawy krzywicy:

1. Ogólnoustrojowe:

- apatia, drażliwość, skłonność do zaparć, rozlazły tzw. żabi brzuch, opóźnienie rozwoju fizycznego, spowolnione ząbkowanie, spadek łaknienia, wzmożone pocenie się.


2. Kostne:

- wczesne, czyli rozmiękanie kości, opóźnienie zarastania ciemienia, ,,różaniec krzywiczny’’ – zgrubienie na granicy chrzęstnej i żebrowej, bruzda Harisona;

- późne, wynikające już z utrwalonych deformacji: czaszka kwadratowa, zniekształcenie klatki piersiowej, płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa, szpotawość i koślawość kończyn.

 

Krzywica - inne przyczyny zachorowań u dzieci

Oprócz niewystarczającej ilości witaminy D w organizmie, maluch może zachorować na krzywicę przez niedobór wapnia (Ca) lub zbyt dużą ilość przyswajanych fosforanów. Dzieje się tak zazwyczaj przy konieczności stosowania diety bezmlecznej (ryzyko niedoboru wapnia) oraz w przypadku niemowląt karmionych krowim mlekiem, gdzie nadmiar fosforanów hamuje wchłanianie się Ca.


Drogie mamy! Na szczęście żyjemy w czasach, w których medycyna jest na wysokim poziomie, a nasze dzieci przebywają pod stałą kontrolą pediatryczną. Jeśli lekarz zobaczy pierwsze objawy krzywicy u Waszego szkraba, natychmiast rozpocznie leczenie. Ale nie martwcie się na zapas. Jeżeli Wasze dziecko ma odpowiednią i bogatą w witaminy dietę, często wychodzi na spacer, również jesienią i zimą, choroba krzywych nóg mu nie grozi.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Ludwig Ferren, Wikipedia.org by Mrich Creative Commons 3.0

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-6-2016
Ocena:
Więc lepiej zapobiegać, niż leczyć! Ale czasem okazuje się to nie takie proste.
29-5-2016
Ocena:
No właśnie a ile ludzi błędnie ocenia przyczyny tej choroby... a to zdecydowanie złe odżywianie, niedobory wit D której dostarczamy sobie coraz mniej...
24-10-2015
Ocena:
Bardzo ważna jest także ocena prawidłowego rozwoju dziecka. Można ją wykonać między innymi w poznańskim gabinecie Best Care. Trzeba dbać o dziecko od najmłodszych lat. Przy drobnych pytaniach przydatne mogą być konsultacje online: http://dzieci-rehabilitacja.pl/fizjoterapeuta-on-line/
22-4-2015
Ocena:
Czasem można to zaobserwować. Biedne dzieci, skazane na głupie komentarze rówieśników . Powinno się o tym często mówić bo krzywica jest teraz bardzo powszechnym zjawiskiem. Nie powinno się zaniedbywać podawania witaminy D, przecież np. Vita D jest niedroga i a tak łatwo ją podać, w aerozolu, wygodnie, szybko.