Data publikacji:

Krzywica

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Krzywica (z gr. Rachitis), potocznie zwana chorobą krzywych nóg, to schorzenie bezpośrednio wynikające z niedoborów żywieniowych i związanych z nimi zaburzeń gospodarki wapniowo – fosforowej spowodowanych brakiem witaminy D. Powoduje deformacje kości, zaburzenia rozwojowe i kalectwo. Mimo iż choroba ta wydaje się być reliktem przeszłości, nadal potrafi dotykać dzieci. Najczęściej występuje pomiędzy 2. miesiącem, a 3. rokiem życia. Ciężkie postacie choroby krzywych nóg spotyka się u niemowląt szybko rosnących, otyłych, karmionych sztucznie lub/i nie otrzymujących wit D3.

 

Krzywe nogi - krzywica

 

Krzywica kiedyś...

NOGI__LK

Od dawien dawna ludzie lubili słońce. Nic w tym dziwnego. Promienie słoneczne są nie tylko przyjemne. Sprawiają, że w organizmie produkowana jest witamina D, niezbędna m.in. do budowy tkanki kostnej, a więc kości i zębów. Tym samym zapobiegają różnym schorzeniom, w tym krzywicy. Choroba ta była bardzo często spotykana w XVIII, XIX i początkach XX wieku w Europie. W ówczesnych czasach ludność była uboga. Zdarzały się epidemie głodu, przewlekłe niedożywienie. Mieszkano w nieoświetlonych, wilgotnych piwnicach. Z braku słońca oraz w wyniku niedoborów żywieniowych często na nią zapadano.

 

Zdjęcie rentgenowskie 2 - letniego dziecka z krzywicą >>

Objawy krzywicy:

1. Ogólnoustrojowe:

- apatia, drażliwość, skłonność do zaparć, rozlazły tzw. żabi brzuch, opóźnienie rozwoju fizycznego, spowolnione ząbkowanie, spadek łaknienia, wzmożone pocenie się.


2. Kostne:

- wczesne, czyli rozmiękanie kości, opóźnienie zarastania ciemienia, ,,różaniec krzywiczny’’ – zgrubienie na granicy chrzęstnej i żebrowej, bruzda Harisona;

- późne, wynikające już z utrwalonych deformacji: czaszka kwadratowa, zniekształcenie klatki piersiowej, płaskostopie, skrzywienie kręgosłupa, szpotawość i koślawość kończyn.

 

Krzywica - inne przyczyny zachorowań u dzieci

Oprócz niewystarczającej ilości witaminy D w organizmie, maluch może zachorować na krzywicę przez niedobór wapnia (Ca) lub zbyt dużą ilość przyswajanych fosforanów. Dzieje się tak zazwyczaj przy konieczności stosowania diety bezmlecznej (ryzyko niedoboru wapnia) oraz w przypadku niemowląt karmionych krowim mlekiem, gdzie nadmiar fosforanów hamuje wchłanianie się Ca.


Drogie mamy! Na szczęście żyjemy w czasach, w których medycyna jest na wysokim poziomie, a nasze dzieci przebywają pod stałą kontrolą pediatryczną. Jeśli lekarz zobaczy pierwsze objawy krzywicy u Waszego szkraba, natychmiast rozpocznie leczenie. Ale nie martwcie się na zapas. Jeżeli Wasze dziecko ma odpowiednią i bogatą w witaminy dietę, często wychodzi na spacer, również jesienią i zimą, choroba krzywych nóg mu nie grozi.

 

Autor: Agnieszka Godlewska

 

Zdjęcie: Fotolia by © Ludwig Ferren, Wikipedia.org by Mrich Creative Commons 3.0

Komentarze
02-06-2016
Ocena:
Więc lepiej zapobiegać, niż leczyć! Ale czasem okazuje się to nie takie proste.
29-05-2016
Ocena:
No właśnie a ile ludzi błędnie ocenia przyczyny tej choroby... a to zdecydowanie złe odżywianie, niedobory wit D której dostarczamy sobie coraz mniej...
24-10-2015
Ocena:
Bardzo ważna jest także ocena prawidłowego rozwoju dziecka. Można ją wykonać między innymi w poznańskim gabinecie Best Care. Trzeba dbać o dziecko od najmłodszych lat. Przy drobnych pytaniach przydatne mogą być konsultacje online: http://dzieci-rehabilitacja.pl/fizjoterapeuta-on-line/
22-04-2015
Ocena:
Czasem można to zaobserwować. Biedne dzieci, skazane na głupie komentarze rówieśników . Powinno się o tym często mówić bo krzywica jest teraz bardzo powszechnym zjawiskiem. Nie powinno się zaniedbywać podawania witaminy D, przecież np. Vita D jest niedroga i a tak łatwo ją podać, w aerozolu, wygodnie, szybko.
Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki?

2022-08-07
Dziecko się pręży. Co oznacza, gdy niemowlę prostuje i napina nóżki? Jeśli tułów niemowlęcia nie będzie stabilny, dziecko będzie musiało „szukać” innych form kontroli, np. napinając swój „obwód”. Prężenie się niemowlaka podczas snu spędza sen z oczu niejednej młodej mamie. Odpowiadamy na pytania, które poruszają ważne zagadnienie, jakim jest prężenie się noworodka.
katar u dziecka

Co na katar dla 2-latka?

2022-06-17
Katar jest jedną z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Nie jest specjalnie groźny, za to bardzo męczący – uniemożliwia maluszkowi spokojny sen i swobodne jedzenie oraz negatywnie wpływa na jego samopoczucie. Na szczęście wydzielinę z nosa można skuteczne zwalczać. Sprawdź, co na katar dla 2-latka sprawdza się najlepiej i kiedy należy już udać się z tym problemem do pediatry.
operacja

Jaka jest prawidłowa pielęgnacja po zabiegu stulejki u dzieci?

2022-06-10
Dość często zdarza się, że napletek małego chłopca nie daje się całkowicie zsunąć, co kwalifikuje malucha do zabiegu operacyjnego. Istnieją dwa rodzaje leczenia: jedno polega na operacji plastycznej napletka, drugi to obrzezanie. Niezależnie od tego, co zaleci lekarz i na co zdecydują się rodzice, po zabiegu chłopiec będzie potrzebował specjalnej pielęgnacji. Wyjaśniamy, na czym polega pielęgnacja po zabiegu stulejki u dziecka.
kleszcze

Kleszcz u dziecka? Co robić?

2022-03-12
Ugryzienie kleszcza u dziecka przyprawia cię o silne dreszcze? Nie pozwalasz swobodnie hasać dziecku na łące w obawie przed kleszczami? Wiedz, że nawet na trawniku miejskiego parku znajdziesz rzesze tych pajęczaków. Wcale nie musicie zagłębiać się w leśną głuszę. Zapamiętaj jedno: kleszcz u niemowlaka oraz u starszaka to nie koniec świata. Jeśli wbije się on w ciało – nie panikuj. Szybko i we właściwy sposób usuń kleszcza z ciała dziecka oraz obserwuj rumień. W tym artykule rozprawiamy się z tematem: kleszcz u dziecka? Co robić?
opryszczka u rocznego dziecka

Opryszczka u rocznego dziecka – leczenie, sposoby

2022-02-01
Opryszczka wargowa to choroba skóry wywołana wirusem HSV-1. O ile u dorosłych powoduje ona jedynie dyskomfort, o tyle dla dzieci może być już groźna. Sprawdź, jak objawia się opryszczka u rocznego dziecka i co robić w razie wystąpienia jej objawów.
gorączka u rocznego dziecka

Gorączka u rocznego dziecka. Co robić?

2022-01-30
Gorączka u dziecka zawsze martwi rodziców. Czy jednak rzeczywiście w każdym przypadku musi ona zwiastować infekcję? Sprawdź, z czego może wynikać gorączka u rocznego dziecka, kiedy należy ją zbijać i kiedy należy udać się z dzieckiem do lekarza.
szczoteczka dla rocznego dziecka

Jaka szczoteczka dla rocznego dziecka?

2022-01-10
Aby w buzi małego dziecka szybko nie rozwinęła się próchnica, niezwykle ważne jest przestrzeganie higieny – czyli po prostu mycie zębów. Będzie ono przebiegało bez większych trudności, jeśli tylko zastosujesz się do pewnych zasad i wybierzesz odpowiednią szczoteczkę. Wyjaśniamy, jaka szczoteczka dla rocznego dziecka będzie najlepsza i jak jej używać.