Data publikacji:

Zespół Aspergera

Autor: Joanna Górnisiewicz

Dziecko nie radzi sobie w kontaktach z innymi i wszyscy zgodnie uznają, że jest niegrzeczne, źle wychowane i strasznie uparte. Jedni kręcą z ubolewaniem głową nad rodzicami, którzy nie podołali wychowaniu „łobuza”, inni – ci lepiej znający sytuację – wzdychają nad nimi współczująco. Tymczasem może to być zespół Aspergera.

 

zespol-aspergera-550x350

 

Objawy zespołu Aspergera

Zespół Aspergera jest zaburzeniem zaliczającym się to tych ze spektrum autyzmu. Diagnoza jest często trudna i długotrwała. Wymaga starannego wywiadu z rodzicami i uważnej obserwacji dziecka. Diagnozę utrudnia fakt, że obraz zaburzeń jest ogromnie zróżnicowany i w przypadku każdego dziecka inny, niepowtarzalny. Powszechnie występującymi objawami są:

  • trudności w relacjach z innymi, niestosowne pytania, zachowania nieadekwatne do sytuacji,
  • kłopoty z wyrażaniem emocji, niechęć do dzielenia się nimi, często zaburzona mimika (wyraz twarzy sztywny lub (kiedy dziecko próbuje się dostosować i okazać to, czego inni oczekują) przesadnie pokazujący uczucia),
  • nietypowy język, nie pasujący do dziecka: wyrażenia naukowe, dziwna intonacja, stosowanie słów o innym znaczeniu niż wymaga sytuacja, ale też wady wymowy, jąkanie się,
  • wybuchy gniewu, agresji spowodowane nieustająca frustracją dziecka, które czuje się zupełnie nierozumiane przez otoczenie,
  • naiwność, branie wszystkiego co inni mówią za prawdziwe i dobre,
  • nadruchliwość, trudności z koncentracją (objawy podobne jak w ADHD),
  • zainteresowanie się jakąś jedną, wąską dziedziną czy specjalizacją i bycie w niej perfekcjonistą, czasem zainteresowanie jest obsesyjne,
  • kolekcjonowanie czegoś, układanie przedmiotów w określonym porządku, wykonywanie czynności zawsze w ten sam sposób,
  • nieakceptowanie zmian,
  • nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, kolory i niska wrażliwość na dotyk, ból.

 

Zespół Aspergera – terapia

Leczenie farmakologiczne może hamować pewne objawy, jednak na dłuższą metę najbardziej skuteczna jest terapia, która musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Skupia się ona głównie na nauce umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz regularnym trenowaniu ich. Dziecko uczy się jak rozpoznawać emocje innych i własne, jak na nie reagować, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, zwłaszcza tych, które są stresujące. Systematyczna praca nad tym zapewnia dziecku szansę na samodzielne i dające zadowolenie życie.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © julius-ise


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

2025-03-20
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

2025-03-07
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

2025-02-26
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

2025-01-15
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

2024-11-20
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

2024-09-30
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie
zatrucie pokarmowe u dziecka

Co na zatrucie pokarmowe u dziecka? Poradnik

2024-03-25
Zatrucie pokarmowe to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które występują po kontakcie z wirusem bądź na skutek spożycia pokarmów zawierających szkodliwe bakterie lub toksyny. Zatrucie pokarmowe u dziecka jest dość częstą przypadłością, ponieważ młody układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia pokarmowego, jak radzić sobie z nim przy pomocy domowych metod i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej.