Data publikacji:

Zespół Aspergera

Autor: Joanna Górnisiewicz

Dziecko nie radzi sobie w kontaktach z innymi i wszyscy zgodnie uznają, że jest niegrzeczne, źle wychowane i strasznie uparte. Jedni kręcą z ubolewaniem głową nad rodzicami, którzy nie podołali wychowaniu „łobuza”, inni – ci lepiej znający sytuację – wzdychają nad nimi współczująco. Tymczasem może to być zespół Aspergera.

 

zespol-aspergera-550x350

 

Objawy zespołu Aspergera

Zespół Aspergera jest zaburzeniem zaliczającym się to tych ze spektrum autyzmu. Diagnoza jest często trudna i długotrwała. Wymaga starannego wywiadu z rodzicami i uważnej obserwacji dziecka. Diagnozę utrudnia fakt, że obraz zaburzeń jest ogromnie zróżnicowany i w przypadku każdego dziecka inny, niepowtarzalny. Powszechnie występującymi objawami są:

  • trudności w relacjach z innymi, niestosowne pytania, zachowania nieadekwatne do sytuacji,
  • kłopoty z wyrażaniem emocji, niechęć do dzielenia się nimi, często zaburzona mimika (wyraz twarzy sztywny lub (kiedy dziecko próbuje się dostosować i okazać to, czego inni oczekują) przesadnie pokazujący uczucia),
  • nietypowy język, nie pasujący do dziecka: wyrażenia naukowe, dziwna intonacja, stosowanie słów o innym znaczeniu niż wymaga sytuacja, ale też wady wymowy, jąkanie się,
  • wybuchy gniewu, agresji spowodowane nieustająca frustracją dziecka, które czuje się zupełnie nierozumiane przez otoczenie,
  • naiwność, branie wszystkiego co inni mówią za prawdziwe i dobre,
  • nadruchliwość, trudności z koncentracją (objawy podobne jak w ADHD),
  • zainteresowanie się jakąś jedną, wąską dziedziną czy specjalizacją i bycie w niej perfekcjonistą, czasem zainteresowanie jest obsesyjne,
  • kolekcjonowanie czegoś, układanie przedmiotów w określonym porządku, wykonywanie czynności zawsze w ten sam sposób,
  • nieakceptowanie zmian,
  • nadwrażliwość na dźwięki, zapachy, kolory i niska wrażliwość na dotyk, ból.

 

Zespół Aspergera – terapia

Leczenie farmakologiczne może hamować pewne objawy, jednak na dłuższą metę najbardziej skuteczna jest terapia, która musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Skupia się ona głównie na nauce umiejętności komunikacyjnych i społecznych oraz regularnym trenowaniu ich. Dziecko uczy się jak rozpoznawać emocje innych i własne, jak na nie reagować, jak zachowywać się w różnych sytuacjach, zwłaszcza tych, które są stresujące. Systematyczna praca nad tym zapewnia dziecku szansę na samodzielne i dające zadowolenie życie.

 

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © julius-ise


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.
ugryzienia roztoczy

Ugryzienia roztoczy: jak wyglądają? Jak pozbyć się roztoczy?

2023-03-15
Roztocza to mikroskopijne organizmy, które żyją w naszych mieszkaniach, a w szczególności w naszych łóżkach, pościelach, materacach i kocach. Choć ugryzienia roztoczy nie są możliwe (organizmy te żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem), to warto wiedzieć, że mogą one powodować wiele nieprzyjemnych przypadłości – takich jak objawy alergii, atopowego zapalenia skóry czy trudności ze swobodnym oddychaniem. Sprawdź, jak się pozbyć roztoczy.