Data publikacji:

Złamany ząb

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy maluch biegnie, łatwo o potkniecie i upadek, przy którym wszyscy dorośli aż wstrzymują oddech ze strachu. Przeważnie nie dzieje się nic poważnego, a wszystko kończy się płaczem i co najwyżej niewielkim guzem. Niestety, czasem dochodzi do poważniejszego urazu.

 

urazy-zebow-550x350

 

Urazy zębów

Urazów zębów mlecznych najczęściej doznają dzieci w wieku 2-3 lat. Dzieje się tak dlatego, że wówczas dzieci są bardzo aktywne ruchowo, ale ich koordynacja oraz umiejętność ocenienia odległości, nie są jeszcze zbyt dobre. Urazy zębów stałych najczęściej przytrafiają się nastoletnim chłopcom, którzy uprawiają sport i nie zawsze prawidłowo oceniają konsekwencje swojego postępowania. Wady zgryzu także są czynnikiem zwiększającym ilość urazów.

 

Złamanie korony zęba

Jeżeli dziecko podczas urazu się skaleczyło, należy przemyć ranę i zatamować krwawienie (tamponem z gazy). Następnie trzeba znaleźć ułamany ząb, umieścić go w naczyniu z wodą i jak najszybciej udać się do lekarza. Jeśli fragmentu zęba nie udało się odnaleźć, trzeba to zgłosić stomatologowi, gdyż może to oznaczać, że brakujący kawałek został połknięty lub tkwi w tkankach miękkich (np. wardze).

 

Zwichnięcie zęba

Może być częściowe – wówczas lekarz ustawi ząb we właściwym miejscu i unieruchomi go. Zwichnięcie może być też całkowite, co oznacza, że ząb jest całkowicie wybity. Należy wówczas go odnaleźć, delikatnie (nie dotykając korzeni!) podnieść, jeśli trzeba, to opłukać pod bieżącą wodą i próbować osadzić w dole zębowym. Jeśli to nie jest możliwe, ząb umieszczamy w naczyniu z solą fizjologiczną lub mlekiem (można go też trzymać między policzkiem a zębami) i natychmiast udać się do stomatologa (liczą się nawet minuty!). Jeśli ząb będzie w środowisku wilgotnym, to w ciągu 30 minut od wypadku udaje się go reimplantować.

 

Pęknięcie zęba

W przypadku pęknięcia, także trzeba udać się do stomatologa, gdyż konieczne może być leczenie zębów, które uległy uszkodzeniu. Jeżeli ząb staje się martwy, trzeba usunąć jego miazgę, aby nie dochodziło do stanów zapalnych. Zęby u dzieci, także te mleczne, warunkują prawidłowy zgryz, dlatego w przypadku ich utraty, trzeba zadbać o protezę, która zapewni miejsce dla zęba stałego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Ramona Heim


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci

Czym są drgawki gorączkowe u dzieci? Jak pomóc dziecku w trakcie ataku?

2025-03-20
Drgawki gorączkowe u dzieci wyglądają na ogół bardzo dramatycznie, ale w większości przypadków są one łagodne i nie powinny powodować trwałych uszkodzeń mózgu. Ważne jest to,  aby rodzice zachowali wtedy spokój i wdrożyli odpowiednie postępowanie. Co zatem robić, kiedy wystąpią drgawki przy gorączce? Wyjaśniamy!
masc majerankowa pod nos

Maść majerankowa pod nos – dlaczego warto ją stosować?

2025-03-07
Maść majerankowa pod nos to naturalny środek, który zdobywa coraz większą popularność jako skuteczna pomoc w walce z dolegliwościami górnych dróg oddechowych. Wiele osób sięga po nią, gdy boryka się z katarem, przeziębieniem czy problemami z oddychaniem. Co sprawia, że maść majerankowa na katar jest tak ceniona? Jakie właściwości sprawiają, że warto ją stosować? Przekonaj się, dlaczego ten produkt warto mieć w swojej apteczce.
Percepcja wzrokowa u dzieci

Percepcja wzrokowa u dzieci. Jak ją rozwijać?

2025-02-26
Percepcja wzrokowa dziecka to ważny element jego rozwoju, który wpływa na wiele dziedzin życia, takich jak nauka czy zabawa. Zdrowo kształtujący się wzrok pozwala maluchom rozpoznawać kształty, kolory, odległości, a także zrozumieć otaczający świat. Zastanawiasz się, jak więc wspierać rozwój wzroku swojego maluszka od pierwszych chwil życia? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które mogą okazać się bardzo pomocne.
chrapanie u dziecka

Chrapanie u dziecka. Dlaczego dziecko chrapie?

2025-01-15
Twoje dziecko chrapie podczas snu i zastanawiasz się, czy to normalne? Chrapanie u dziecka może niepokoić rodziców, jednak sporadyczne przypadki są całkiem normalne. Wbrew pozorom, chrapanie to nie tylko problem dorosłych – zdarza się także u najmłodszych. Jeśli się zastanawiasz, dlaczego dziecko chrapie i co można z tym zrobić, przeczytaj nasz artykuł.
choroba lokomocyjna u dzieci

Choroba lokomocyjna u dzieci – jak pomóc maluchowi przetrwać podróż?

2024-11-20
Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to problem, który dotyka wielu dzieci podczas podróży samochodem, autobusem czy statkiem. Nudności, zawroty głowy i ogólne złe samopoczucie potrafią skutecznie zepsuć rodzinny wyjazd. Jak sobie z tym radzić i co robić, by podróż z dzieckiem była jak najbardziej komfortowa? O tym opowiemy w poniższym artykule.
ochrona uv

Czy słońce naprawdę szkodzi dzieciom? Jak skutecznie chronić maluchy przed promieniowaniem UV?

2024-09-30
Słońce jest naturalnym źródłem witaminy D, ale jego promieniowanie może być niebezpieczne dla dzieci. Skóra maluchów jest delikatna i bardziej podatna na szkodliwe działanie słońca. Czy naprawdę słońce szkodzi dzieciom, czy może są sposoby na bezpieczne korzystanie z jego dobrodziejstw? Sprawdź, jak skutecznie chronić najmłodszych przed promieniowaniem UV i co warto wiedzieć o zdrowej opaleniźnie
zatrucie pokarmowe u dziecka

Co na zatrucie pokarmowe u dziecka? Poradnik

2024-03-25
Zatrucie pokarmowe to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które występują po kontakcie z wirusem bądź na skutek spożycia pokarmów zawierających szkodliwe bakterie lub toksyny. Zatrucie pokarmowe u dziecka jest dość częstą przypadłością, ponieważ młody układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Sprawdź, jakie są objawy zatrucia pokarmowego, jak radzić sobie z nim przy pomocy domowych metod i kiedy należy szukać pomocy lekarskiej.