Data publikacji:

Wysypka u dzieci. Rodzaje, od czego, co robić?

Wysypka u dziecka może przyjmować różną postać, mieć różne przyczyny i różną lokalizację. Sprawdź, kiedy prawdopodobnie jest niegroźna, a kiedy warto skonsultować zmiany z pediatrą. Wyjaśniamy również, jakie są domowe sposoby na zwalczanie wysypki. 
wysypka u dziecka

Wysypka u dziecka – przyczyny i sposoby leczenia

Choć wysypka u dziecka niemal zawsze wzbudza poważny niepokój rodziców, zazwyczaj jej przyczyny nie są szczególnie groźne. Oto krótki ich przegląd.

Wysypka u dziecka – potówki

Potówki to małe, drobne, czerwone i wypełnione płynem krostki, które mogą pojawić się na szyi, tułowiu oraz główce niemowlęcia. Taka wysypka na brzuchu u dziecka czy w innych miejscach na ciele nie jest szczególnie groźna – by zniknęła, wystarczy tylko regularnie wystawiać skórę na działanie świeżego powietrza oraz unikać przegrzewania maluszka. 

Warto pamiętać, że w miejscach wystąpienia potówek może wystąpić stan zapalny skóry. Jeśli mimo starannej pielęgnacji zmiany zaczynają się nasilać albo gdy dołączają się inne objawy (np. gorączka), należy już skontaktować się z pediatrą.  

Wysypka u dziecka – ospa wietrzna

Jeśli dziecko nie zostało zaszczepione przeciwko ospie wietrznej, prędzej czy później może na nią zachorować. Pierwszymi objawami tej infekcji wirusowej są stan podgorączkowy oraz ogólne uczucie rozbicia. Po dwóch dniach od wystąpienia tych symptomów pojawia się wysypka – na plecach u dziecka, na jego brzuchu, nogach, twarzy, głowy, a nawet w uszach czy w okolicach narządów płciowych. Początkowo krostki mają wygląd płaskich, czerwonych plamek, ale już po kilku godzinach wypełniają się przezroczystym płynem. 

Przeczytaj także: Ospa wietrzna u dzieci

Taka wysypka u dziecka jest bardzo swędząca. Aby dziecko poczuło ulgę i nie drapało zmian, warto zastosować któryś z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Pomocne są również kąpiele z dodatkiem nadmanganianu potasu. 
Do lekarza udaj się, jeśli twoje dziecko ma mniej niż 6 miesięcy, jeśli mocno gorączkuje albo gdy cokolwiek innego wzbudza twój niepokój. 

Wysypka na twarzy u dziecka – trądzik noworodkowy

Jeśli wysypka na twarzy u dziecka przyjmuje postać czerwonych grudek, zaskórników i krostek, a do tego obejmuje głównie czoło oraz policzki, to najprawdopodobniej jest to trądzik niemowlęcy. Występuje on u około 7% niemowląt i pojawia się w ciągu 3-4 tygodni po narodzinach malca. 

Taka wysypka u dziecka rozwija się pod wpływem hormonów, w tym hormonów matki, z którymi dziecko miało kontakt w czasie życia płodowego. 

Leczenie trądziku opiera się na przestrzeganiu zasad higieny oraz wyczekiwaniu samoistnego zniknięcia zmian – najczęściej następuje to do 12. miesiąca życia dziecka. W wyjątkowo zaawansowanych przypadkach pediatra lub dermatolog może przepisać łagodny krem albo maść o działaniu przeciwtrądzikowym. Nigdy nie należy leczyć trądziku u dziecka samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. 

Wysypka u dziecka – alergia

Wysypka jak kaszka manna u dziecka w większości przypadków świadczy u uczuleniu, czyli alergii. Alergia może być kontaktowa (np. na proszek do prania), wziewna albo pokarmowa. Jednym z najczęściej uczulających dzieci produktów spożywczych jest mleko krowie. 
Taka wysypka u dziecka powinna być skonsultowana z lekarzem – zwłaszcza jeśli rodzice nie mają żadnych przypuszczeń co do czynnika uczulającego i nie są w stanie wyeliminować go samodzielnie. Do specjalisty należy udać się również w przypadku, gdy krostki pojawiają się u niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym – być może konieczne będzie zastąpienie go preparatem mlekozastępczym. 

Wysypka u dziecka – AZS

Wysypka u dziecka może być związana z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. To przewlekła choroba zapalna o podłożu alergicznym. Objawy AZS często nasilają się w reakcji na spożywanie przez dziecko białka mleka krowiego oraz produktów stworzonych na jego bazie. 

Zmiany skórne powstające w przebiegu AZS zazwyczaj mają postać krostek i rozlanych plam, które ulokowane są w zgięciach łokci, za kolanami, a także na twarzy i tułowiu.

Leczenie atopowego zapalenia skóry powinien zajmować się lekarz dermatolog lub pediatra. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie maści, które zmniejszają świąd skóry i znacznie poprawiają jej wygląd. 

Wysypka u dziecka – rumień nagły związany z „trzydniówką”

„Trzydniówka” to potoczna nazwa dla choroby, którą nazywa się rumieniem nagłym. Najczęściej występuje ona u dzieci do 2. roku życia. Pierwszym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka, która utrzymuje się przez 2-4 dni i której towarzyszy osłabienie malca. Następnie pojawia się wysypka na brzuchu u dziecka (czasem również na plecach, rzadziej w innych okolicach ciała). Zmiany mają postać czerwonych, drobnych plamek. Ustępują po kilku dniach, nie swędzą i nie pozostawiają blizn.

Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, nie należy samodzielnie „diagnozować” dziecka – konieczne jest udanie się do lekarza i wykluczenie różyczki, anginy czy np. zapalenia ucha. 

Wysypka u dziecka – co pomaga na swędzenie?

Wielu wysypkom u dzieci towarzyszy świąd skóry. W takiej sytuacji mogą okazać się wyjątkowo pomocne:

  • kąpiel w nadmanganianie potasu,
  • kąpiel w krochmalu,
  • higiena i pielęgnacja – regularne mycie oraz nawilżanie skóry przy pomocy specjalistycznych emolientów,
  • noszenie przewiewnych ubrań z bawełny organicznej,
  • jak najczęstsze wystawianie skóry na działanie świeżego powietrza,
  • stosowanie specjalistycznych kremo-pudrów z dodatkiem cynku,
  • przemywanie skóry wyciągiem z rumianku, skrzypu polnego, dziurawca,
  • przyjmowanie leków antyhistaminowych.

Autor: Robert Wojtaś