Taka wysypka u dziecka powinna być skonsultowana z lekarzem – zwłaszcza jeśli rodzice nie mają żadnych przypuszczeń co do czynnika uczulającego i nie są w stanie wyeliminować go samodzielnie. Do specjalisty należy udać się również w przypadku, gdy krostki pojawiają się u niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym – być może konieczne będzie zastąpienie go preparatem mlekozastępczym.
Wysypka u dziecka – AZS
Wysypka u dziecka może być związana z AZS, czyli atopowym zapaleniem skóry. To przewlekła choroba zapalna o podłożu alergicznym. Objawy AZS często nasilają się w reakcji na spożywanie przez dziecko białka mleka krowiego oraz produktów stworzonych na jego bazie.
Zmiany skórne powstające w przebiegu AZS zazwyczaj mają postać krostek i rozlanych plam, które ulokowane są w zgięciach łokci, za kolanami, a także na twarzy i tułowiu.
Leczenie atopowego zapalenia skóry powinien zajmować się lekarz dermatolog lub pediatra. W niektórych przypadkach konieczne jest stosowanie maści, które zmniejszają świąd skóry i znacznie poprawiają jej wygląd.
Wysypka u dziecka – rumień nagły związany z „trzydniówką”
„Trzydniówka” to potoczna nazwa dla choroby, którą nazywa się rumieniem nagłym. Najczęściej występuje ona u dzieci do 2. roku życia. Pierwszym objawem trzydniówki jest wysoka gorączka, która utrzymuje się przez 2-4 dni i której towarzyszy osłabienie malca. Następnie pojawia się wysypka na brzuchu u dziecka (czasem również na plecach, rzadziej w innych okolicach ciała). Zmiany mają postać czerwonych, drobnych plamek. Ustępują po kilku dniach, nie swędzą i nie pozostawiają blizn.
Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia wysokiej gorączki, nie należy samodzielnie „diagnozować” dziecka – konieczne jest udanie się do lekarza i wykluczenie różyczki, anginy czy np. zapalenia ucha.