Data modyfikacji:

Depresja u dzieci

Depresja jest zaburzeniem, o którym mówi się dość dużo, ale zazwyczaj w odniesieniu do osób dorosłych. O depresji najmłodszych mówi się zdecydowanie mniej. Tymczasem jest to częste schorzenie, na które zapadają dzieci. Niestety jej nietypowe symptomy sprawiają, że często nie zostaje ona prawidłowo zdiagnozowana.

 

depresja_u_dzieci

 

Dziecięca depresja

Depresja u dzieci często objawia się dolegliwościami somatycznymi (czyli tymi dotyczącymi ciała i jego funkcjonowania). Maluch skarży się na bóle brzucha i głowy, miewa duszności oraz odczuwa suchość w ustach. Niekiedy pojawiają się u niego stany lękowe oraz problemy w szkole lub przedszkolu. Staje się apatyczny, nie chcę się bawić i potrafi wpaść w długi nieuzasadniony płacz.

Cierpiące na depresję dziecko przestaje przybierać na wadze, a niekiedy zauważalnie chudnie. Jest zniecierpliwione, nieposłuszne i nie ma na nic ochoty. Potrafi też być agresywne i stara się unikać wszelkich kontaktów społecznych.

 

Objawy depresji

 • smutek, przygnębienie, apatia;
 • brak radości z życia;
 • brak zainteresowań, niechęć do ulubionych zajęć, czy dotychczasowego hobby;
 • zmniejszenie aktywności, brak energii;
 • bezsenność lub nadmierna senność;
 • zmniejszenie apetytu;
  bóle brzucha i biegunki;
 • spadek masy ciała;
 • uczucie ciągłego zmęczenia;
 • lęk i napięcie;
 • niska samoocena
 • trudności w koncentracji;
 • bóle głowy, nerwobóle.

Na depresję zapadają dzieci w każdym wieku, także niemowlęta. U najmłodszych przeważnie pojawia się ona w drugim półroczu życia i dotyczy maluchów, które nie mają zaspakajanych potrzeb emocjonalnych oraz fizycznych. Zapadają na nią głównie dzieci porzucone, długo hospitalizowane oraz te, które przebywają w placówkach wychowawczych.

U takich małych szkrabów głównym objawem depresji jest głośny płacz, który przeradza się w pojękiwanie. Najmłodsze dzieci cierpiące na depresję zazwyczaj zapadają w letarg, a ich twarze stają się nieruchome, niczym maski odlane z wosku.

Z problemem depresji bardzo często zmagają się również nastolatki. Wchodząc w okres dojrzewania muszą poradzić sobie z licznymi zmianami osobowościowymi oraz biologicznymi, fizycznymi - zachodzącymi w ich organizmach. Burza hormonów, dojrzewanie płciowe oraz pierwsze relacje damsko - męskie sprawiają, że młodzież pomiędzy 12. a 17. rokiem życia jest szczególnie narażona na stany depresyjne.

 

Przyczyny depresji

Na pojawienie się depresji u dzieci wpływa szereg czynników: genetycznych, biologicznych, psychologicznych oraz społecznych. Pojawia się ona najczęściej na skutek nieprzepracowanej utraty (w psychologii nieprzepracowany problem oznacza, że problem jest nie zasymilowany, a więc nie zidentyfikowany, nazwany, zrozumiany i w końcu zaakceptowany) po której nie udało się zapełnić pustki.

Dzieci najczęściej zapadają na depresję po stracie rodziców, ukochanego zwierzątka, przeprowadzce, stracie przyjaciela, chłopaka lub dziewczyny. Bez wątpienia ogromny wpływ na pojawienie się depresji ma też sytuacja rodzinna. Zdecydowanie łatwiej o depresję u malucha, którego rodzice są permanentnie przemęczeni, wiecznie narzekają i panuje między nimi napięta atmosfera. Wówczas często o taki stan rzeczy dziecko obwinia po prostu siebie.

 

Depresja u dziecka – co robić?

Jeśli Twoje dziecko zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle przyjrzyj mu się uważnie. Poświęć mu więcej czasu niż to robisz na codzień. Zapytaj, czy coś go martwi, poobserwuj jego zachowanie.

Nie denerwuj się jeśli maluch jest ‘nieobecny’ lub nie słucha tego co do niego mówisz. Postaraj się uszanować jego brak chęci do rozmowy i dać mu czas na otworzenie się przed Tobą. Pamiętaj, że pytając je przekazujesz mu ważny komunikat: zależy mi na Tobie, wiedzę, że coś Cię trapi, martwi mnie to i chcę Ci pomóc. Nawet jeśli nie zdecyduje się na rozmowę to będzie wiedzieć, że ma w Tobie wsparcie.

Nie krzycz jeśli nie może się skoncentrować i skupić na wykonywanym zadaniu. Jeżeli podejrzewasz, że dziecko obwinia siebie za kiepskie relacje pomiędzy rodzicami postaraj się je przekonać, że nie ono ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację a wina nie leży po jego stronie. Przepracujcie własne problemy między sobą w taki sposób, aby nie obciążać nimi dziecka. Mimo problemów osobistych warto się zjednoczyć i wspólnie rozmawiać z dzieckiem. Niech maluch ma pewność, że jest bardzo kochany i nie ma na sobie odpowiedzialności za relację między rodzicami. Wasz szkrab musi mieć pewność, że bez względu na wszystko zawsze będzie mógł liczyć na oboje rodziców.

Jeśli to nie pomoże, udaj się z dzieckiem do psychologa. Koniecznie miej na uwadze, że niekiedy potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Nie bagatelizuj sprawy. Dziecko samo nie poradzi sobie z problemem, a depresje u dzieci i młodzieży są główną przyczyną prób samobójczych.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Cheryl Casey All rights reserved

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Nie mozna bagatelizowac zadnych sygnalow. I nie chodzi tutaj o nadopiekunczosc, ale troske i poswiecony czas dla dziecka
syrop na kaszel dla niemowląt

Jaki syrop na kaszel dla niemowląt jest najlepszy?

2023-11-30
Każdy rodzic niemowlaka wie, jak duże spustoszenie w codziennym rodzinnym życiu może siać zwykły kaszel. Chorujący bobas nie przesypia nocy, budząc innych domowników. Uporczywy kaszel może przekładać się na jego samopoczucie przez cały dzień. Jak złagodzić ten nieprzyjemny objaw? Najchętniej stosowanym sposobem jest syrop na kaszel dla dzieci. Dziś podpowiadamy, jak wybrać odpowiedni specyfik.
plamy na języku u dziecka

Plamy na języku dziecka: co oznaczają? 

2023-07-29
Wystąpienie plam na języku u dziecka to stosunkowo popularna dolegliwość. Zazwyczaj nie ma powodu do paniki, choć oczywiście nie należy bagatelizować problemu. W tym artykule dowiesz się, co oznaczają plamy na języku u dziecka, a także poznasz ewentualne przyczyny tej dolegliwości.  
Podwyższone płytki krwi u dziecka

Podwyższone płytki krwi u dziecka: czy należy się martwić? 

2023-07-26
Płytki krwi (trombocyty) to elementy morfotyczne krwi, które aktywnie uczestniczą w procesie krzepnięcia. Nadmiar płytek, zwany inaczej trombocytozą lub nadpłytkowością może nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Czy zatem w przypadku podwyższonych płytek krwi u dziecka należy się martwić? 
witaminy dla 3 latka

Jakie witaminy dla 3-latka wybrać? Polecane produkty

2023-07-18
Z pewnością doskonale wiesz, że dla zdrowego rozwoju twoje dziecko potrzebuje odpowiednich porcji witamin i minerałów. Co jednak, jeśli maluch lubi tylko niektóre owoce i warzywa, a do tego niespecjalnie przepada za mięsem? Jakie witaminy dla 3-latka warto wówczas wybrać i czy właściwie w ogóle należy je dziecku podawać?
wysypka po mmr

Wysypka po MMR: charakterystyka 

2023-07-13
MMR należy do grupy szczepionek atenuowanych, co oznacza, że w swoim składzie zawiera żywe wirusy o obniżonej chorobotwórczości. W związku z tym, wielu rodziców zastanawia się, jakie mogą być skutki uboczne po przyjęciu MMR? Jednym z nich może być tak zwany odczyn odrowy, objawiający się zmianami skórnymi. Poznaj charakterystykę wysypki po MMR. 
azotyny w moczu dziecka

Co oznaczają azotyny w moczu dziecka?

2023-03-22
Gdy badanie wskazuje na azotyny w moczu u dziecka, najczęściej świadczy to o infekcji o charakterze bakteryjnym – w większości przypadków wywołanych przez bakterie E. Coli. Infekcji bardzo często towarzyszą charakterystyczne objawy, takie jak gorączka, ból w czasie oddawania moczu czy brak apetytu. Czy i jakie leczenie należy w takim przypadku zastosować?
objawy przegrzania organizmu

Objawy przegrzania dziecka. Ile trwa przegrzanie organizmu?

2023-03-20
Przegrzanie dziecka przez rodziców zdarza się dość często. Zazwyczaj jest to przegrzanie wynikające ze zbyt grubego ubrania maluszka, które skutkuje pogorszeniem się nastroju niemowlęcia i pojawieniem się na jego skórze potówek. Skutki przegrzania dziecka na słońcu, w wysokich temperaturach, mogą być już znacznie poważniejsze – to między innymi zagrażający życiu udar cieplny. Sprawdź, jak rozpoznać objawy takiego przegrzania i co robić, gdy się pojawią.