Owsiki

Data:

Owsiki to jedne z najdłuższych pasożytów zamieszkujących ludzki układ pokarmowy. Dojrzały osobnik może osiągać nawet 1 cm długości. Nicienie te powodują chorobę zwaną owsicą. Szacuje się, że w Polsce ich nosicielami jest około 17% dorosłych i 38% dzieci.

 

owsiki

 

Dawniej owsiki były zwane rupiami. To białe robaki (pasożytnicze nicienie), których samce osiągają do 3 mm, a samice do 10 mm długości. Żyją tylko i wyłącznie w ludzkim organizmie, żywią się treścią pokarmową i żerują głównie w jelicie grubym. Samce giną wkrótce po zapłodnieniu, a samice żyją około miesiąca. U kresu swojego życia wędrują do odbytu gdzie składają tysiące jaj z larwami, które mniej więcej po 4 godzinach są już gotowe do inwazji.

 

Zakażenie owsikami – przyczyny

Owsiki przenoszone są najczęściej na brudnych dłoniach, a do ludzkiego organizmu dostają się drogą pokarmową. Owsica dotyka głównie dzieci, bowiem często wkładają rączki do ust. Choroba rozprzestrzenia się szybko, gdyż inwazyjne jaja pasożytów zachowują żywotność w pomieszczeniach o stałej temperaturze i wilgotności nawet do kilku tygodni.

Ponieważ do zakażenia tymi pasożytami dochodzi w drodze autoinwazji (chory wielokrotnie połyka jaja, które znajdują się np. pod jego nie umytymi paznokciami) zakażenie ma charakter przewlekły, a na owsicę szczególnie narażone są maluchy uczęszczające do żłobka i przedszkola.

 

Owsica objawy

Dziecko, u którego podejrzewamy owsice skarży się na uporczywy świąd pupy, często trzyma rączki w majtkach i drapie się w okolicy odbytu. Swędzenie nasila się szczególnie wieczorami i w nocy.Gdy dziecko zaśnie owsiki wychodzą przez jego odbyt i pełzają po skórze pupy i krocza.

Obecność pasożytów w ludzkim organizmie powoduje:

 • stan zapalny jelita
 • intensywny świąd odbytu
 • zaburzenia snu
 • rozdrażnienie
 • niepokój ruchowy
 • brak apetytu
 • blade zabarwienie skóry
 • cienie pod oczami
 • bóle brzucha
 • nudności
 • wysypkę

 

Owsiki – leczenie

Rozpoznanie choroby polega na stwierdzeniu obecności pasożytów w okolicy odbytu lub w kale dziecka. Po potwierdzeniu diagnozy konieczne jest wdrożenie leczenia. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele skutecznych preparatów przeciw owsikom, a o ich wyborze powinien zadecydować lekarz. Podczas kuracji należy też stosować probiotyki, które pomogą odbudować zniszczoną florę bakteryjną jelit.

Po wykryciu choroby należy szczególnie dbać o higienę oraz oddzielić zarażonego domownika od pozostałych. Chory musi mieć osobny ręcznik i oddzielne łóżko, a jego pościel powinna być codziennie zmieniana.

 

Owsica – powikłania

Do częstych powikłań należą:

 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • zmiany skórne okolicy odbytu
 • u dziewczynek przewlekłe stany zapalne okolicy pochwy i sromu

To nieprzyjemna choroba pasożytnicza, która nie tylko powoduje dyskomfort, ale także może być przyczyną zaburzeń pracy układu pokarmowego. Dlatego gdy tylko podejrzewasz, że Twoje dziecko może mieć pasożyty nie zwlekaj z wizytą u lekarza.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Anna Sedneva All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
3-1-2021
Ocena:
Katarzyna Michniewska na uslugach firmy produkujacej Pyrantelum , sama pisze wszystkie entuzjastyczne komentarze. Nie ma leku na owsice.
18-7-2018
Ocena:
Wydaje mi się, że to najskuteczniejszy lek na owsicę. Znam go od dawna, uratował mojego najstarszego syna. Dlatego ze spokojnym sumieniem mogę polecić innym rodzicom.
28-6-2018
Ocena:
Też skorzystałam z pyrantelum, jak się okazało, że córka zaraziła się w przedszkolu owsikami. Ktoś mi polecał domowe sposoby, ale nie chciałam ryzykować, że nie uda mi się skutecznie pozbyć pasożytów
25-6-2018
Ocena:
Trzeb pamiętać o drugiej dawce, bo inaczej owsiki mogą wrócić. Lek działa na dorosłe osobniki. Ja i mąż braliśmy lek razem z córką. Dorośli często zapominają, że ich ten temat też dotyczy i oni również mogą być nosicielami.
25-6-2018
Ocena:
Nam zwalczyć owsiki pomogło pyrantelum. Podałam synkowi dwie dawki zawiesiny i skutecznie wytępiłam owsiki
28-5-2018
Ocena:
Trzeba powtarzać, poczytaj sobie dlaczego, w necie dokładnie to tłumaczą. Ja też tak zrobiłam, żeby mieś sto procent pewności, że zawiesina wszystko wytępi.
12-5-2018
Ocena:
Dobrze, że mi przypomniałyście o tym leku. Przecież trzeba powtórzyć dawkę, by leczenie było skuteczne.
28-4-2018
Ocena:
Jak to nie działa, moje dziecko nie ma owsików od dawna. Leczyłam je wspomnianym pyrantelum i uważam, że to nas uratowało.
22-2-2018
Ocena:
na owsice nic nie dziala, zadne leki ani dieta
21-2-2018
Ocena:
Mnie też niedawno polecili w aptece pyrantelum, jak synek miał owsiki i się nie zawiodłam. Owsiki szybko i bezpowrotnie zniknęły
27-1-2018
Ocena:
Myśmy mieli ten sam środek na owsiki, co i Klaudia. Kuracja przyniosła naprawdę szybko efekt. Zniknęło rozdrażnienie, kręcenie się w nocy i drapanie się. Badani wykazały, że owsików już nie ma.
3-10-2017
Ocena:
no ja na owsiki zażywałam Pyrantelum medanę, po 3 tygodniach i owiski zniknęły, dla pewności powtórzyłam kurację i jest ok