Data publikacji:

Fizjoterapeuta po porodzie – czy warto się wybrać do fizjoterapeuty po porodzie?

Poród to bardzo trudny czas dla każdej kobiety. Nie zawsze przebiega on zgodnie z planem i bez komplikacji. Niekiedy niezbędne jest wykonanie w trakcie porodu radykalnych czynności, które powodują w następstwie długą rekonwalescencję. Nieplanowane działania mogą zdarzyć się zarówno podczas porodu siłami natury, jak i przy cięciu cesarskim. Dlatego czasami niezbędna lub przydatna bywa rehabilitacja krocza po porodzie. Dzięki dobraniu właściwych ćwiczeń i zaleceń specjalistów w tej dziedzinie kobieta może oszczędzić sobie dużo bólu i dyskomfortu oraz znacznie szybciej powrócić do zdrowia. Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta po porodzie i jak wygląda wizyta u takiej osoby? Sprawdź i pomóż sobie w powrocie do zdrowia oraz pełnej sprawności.
Fizjoterapeuta po porodzie

Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna?

Fizjoterapia uroginekologiczna to nieoceniona formy pomocy dedykowana głównie kobietom. Dziedzina ta zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem nieprawidłowości i różnego rodzaju problemów natury kobiecej w zakresie mięśniowo-powięziowym narządów miednicy mniejszej. Taka forma fizjoterapii dedykowana jest kobietom po operacjach uroginekologicznych, z dolegliwościami pęcherza moczowego, schorzeniami rejonu odbytnicy, przy nietrzymaniu stolca czy gazów.
Nieoceniona jest również fizjoterapia poporodowa. Dzięki właściwemu zdiagnozowaniu i określeniu stanów narządów fizjoterapeuta uroginekologiczny po cc jest w stanie zaproponować ćwiczenia oraz działania, dzięki którym znacznie łatwiej jest dojść do zdrowia. Niekiedy zdarza się, że kobieta po takiej operacji nie czuje się dobrze, a miejsce cięcia jest wyjątkowo bolesne. Czasami też świeżo upieczona mama chciałaby powrócić do odzyskiwania formy i kształtowania sylwetki po porodzie, a w wyniku cięcia cesarskiego dolegliwości w podbrzuszu nie ustępują. Bywa, że takim dolegliwościom towarzyszy też sztywność stawów po porodzie, w czym również pomoże fizjoterapia.
W wielu przypadkach zdarza się, że podczas porodu siłami natury szczególnie ucierpią okolice intymne, które nie zawsze wracają do doskonałej formy w okresie połogu, a zaistniałe dolegliwości mogą trwać znacznie dłużej. Problem ten z powodzeniem rozwiąże właśnie rehabilitacja krocza po porodzie.

Terminarz młodej mamy – kiedy do fizjoterapeuty po porodzie?

Okres połogu trwający 6 tygodni może mieć zróżnicowany przebieg. Jedne dolegliwości mijają wcześniej, inne później. Wiele zależy też od indywidualnego organizmu kobiety. Czasem może się wydawać, że rana jest nietypowa, lub krocze w dużo gorszym stanie niż powinno, jednak procesy regeneracyjne, właściwa pielęgnacja i czas mogą znacznie pomóc w powrocie do właściwego stanu.
Niestety w wielu przypadkach dolegliwości nie mijają wraz z połogiem, a nawet ulegają nasileniu, dlatego potrzebny jest fizjoterapeuta uroginekologiczny. Kiedy po porodzie można się do niego udać? Optymalnym czasem na pierwszą wizytę jest 6-8 tygodni po porodzie, kiedy wiadomo, że rany lub inne dolegliwości powinny już ustąpić. Można też odbyć wizytę w połogu.

Fizjoterapeuta po porodzie – wskazania 

Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie wskazany jest szczególnie w takich przypadkach, jak powikłania po cięciu cesarskim i nacięciu krocza podczas porodu, endometrioza, bóle występujące podczas stosunku, których nie było przed porodem, obniżenie narządów rodnych, uczucie luzu w pochwie, bolesne miesiączki, bóle pachwin i rozejście spojenia łonowego czy dolegliwości bólowe pochwy.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie oceni też stan blizny po cesarskim cięciu w trakcie połogu, kondycję mięśni dna miednicy oraz brzucha i zaproponuje zestaw ćwiczeń, które można wykonywać, aby rozpocząć stopniowy powrót do formy.
Specjalista w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej pomoże nie tylko po porodzie. Warto udać się do niego również będąc w ciąży. Fizjoterapeuta uroginekologiczny wesprze w przygotowaniu się do porodu, dokładnie określi, co dziać się będzie z ciałem podczas porodu i jak wyglądać będzie połóg. Specjalista zaproponuje też zestaw ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie dna miednicy i pomogą opanować najlepsze techniki oddechowe. Dzięki temu poród przeżyć można w sposób bardziej świadomy, co dla wielu kobiet stanowi podczas akcji porodowej ogromne ułatwienie.

Fizjoterapia poporodowa – jak wygląda wizyta?

Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny po porodzie przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentką na temat ogólnego stanu zdrowia, przyczyn problemów i istniejących dolegliwości. Wykonywana jest szczegółowa ocena postawy ciała, funkcjonalne badanie układu ruchu, badanie manualne miednicy, powłok brzusznych, żeber, przepony i kręgosłupa oraz toru oddechowego. Niekiedy przeprowadzane jest również (za zgodą pacjentki) badanie przezodbytnicze i przezpochwowe, dzięki czemu możliwa jest dokładna ocena istniejącego schorzenia.
W kolejnym kroku ustalany jest plan leczenia, częstotliwość wizyt i przekazywane są szczegółowe zalecenia, co do pracy, jaką wykonywać należy w domu. To nie tylko różnorodne ćwiczenia fizyczne, ale często też zmiana diety czy codziennych nawyków. Na kolejnych spotkaniach weryfikowane są postępy oraz wydawane kolejne zalecenia.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!