Data publikacji:

Gorączka u niemowlaka. Kiedy roczne dziecko ma podwyższoną temperaturę? Co robić?


Podwyższona temperatura u noworodka czy niemowlaka zawsze jest dla rodziców powodem do niepokoju. Niekoniecznie słusznie, ponieważ czasem wcale nie musi ona świadczyć o toczących się stanach zapalnych czy innych nieprawidłowościach. Sprawdź, jaka jest prawidłowa temperatura u dzieci w różnym wieku i kiedy warto sięgnąć po preparat na zbicie gorączki.
mierzenie temperatury

Temperatura noworodka – jaki jest zakres normy?


Wielu rodziców wpada w panikę, gdy temperatura noworodka przekracza 37 stopni Celsjusza –uważają, że jest to niewątpliwa oznaka zbliżającej się choroby. Niesłusznie. U dziecka, które nie ukończyło jeszcze 4. tygodnia życia, można mówić o gorączce dopiero wtedy, kiedy temperatura jego ciała przekroczy 38 stopni Celsjusza. Dopóki tak się nie stanie, nie ma żadnych powodów do obaw – wszystko jest w normie!

Dlaczego jednak zakres normy jest u noworodków tak wysoki? Otóż powodem jest niewykształcony jeszcze mechanizm termoregulacji ciała. Można by rzec, że młodziutki organizm dopiero uczy się, jak naturalnie obniżać temperaturę.

Warto również zauważyć, że temperatura noworodka może zmieniać się w ciągu dnia i to również nie jest powodem do niepokoju. 

Prawidłowa temperatura niemowlaka


Temperatura niemowlaka również może być wyższa niż najbardziej pożądane 36,6 stopni Celsjusza. Uważa się, że dopóki nie przekracza ona 37,5 stopni, nie ma szczególnych powodów do obaw. Jeśli jest wyższa, oznacza to już stan podgorączkowy, a jeśli osiąga wysokość ponad 38 stopni – można już mówić o gorączce.

Temperatura u noworodka i niemowlaka – jak ją mierzyć?


Wbrew pozorom prawidłowy pomiar temperatury u noworodków i niemowląt wcale nie jest prosty – wielu rodziców popełnia na tym polu błędy, które prowadzą do błędnych wniosków. O czym warto pamiętać, aby uzyskać rzeczywisty wynik?

• Jeśli mierzysz temperaturę przez odbyt, odejmij pół stopnia Temperatura w odbycie zawsze jest nieco wyższa, dlatego od uzyskanego wyniku należy odjąć pół stopnia (pięć kreseczek).

• Przeczytaj instrukcję obsługi termometru bezdotykowego

Wiele osób uważa, że pomiar temperatury na czole u niemowlaka jest tak prosty, że instrukcja obsługi termometru jest zupełnie zbędna. To poważny błąd, który można poskutkować zbijaniem nieistniejącej gorączki. Niektóre urządzenia mierzą temperaturę po przesunięciu czujnika po czole (od skroni do środka czuła), inne należy jedynie przytrzymać w jednym miejscu. Wbrew pozorom jest to naprawdę ważne. 
• Powtórz wynik i uśrednij

Termometr bezdotykowy bardzo często podaje różne wyniki podczas pomiarów, które wykonane są w odstępach kilkunastu sekund. Dlatego dla uzyskania rzetelnego wyniku należy użyć urządzenia trzykrotnie, a następnie uśrednić uzyskane wyniki.

• Unikaj pomiaru w niektórych okolicznościach

To naturalne, że temperatura niemowlaka czy noworodka jest nieco wyższa po tym, gdy dziecko płakało albo po jego drzemce czy kąpieli. Aby uzyskać wynik zgodny z rzeczywistością, poczekaj na sprzyjający moment – gdy dziecko będzie spokojne i aktywne.

Gorączka u niemowlaka lub noworodka – czy zawsze konieczna jest konsultacja lekarska?


Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, czy gorączka u niemowlaka zawsze powinna być powodem konsultacji lekarskiej. Otóż niekoniecznie – wszystko zależy od pozostałych okoliczności oraz od wieku dziecka.

Gorączka u noworodka zawsze powinna zostać skonsultowana z pediatrą. U tak małego dziecka rożne infekcje mogą rozwijać się niezwykle szybko, dlatego maluszek musi zostać dokładnie zbadany.

W przypadku podwyższonej temperatury u niemowlaka wiele zależy od okoliczności. Jeżeli maluszek jest po szczepieniu albo gdy wiele wskazuje na to, że niedługo wyrzną mu się ząbki, wizyta u lekarza może nie być potrzebna. Trzeba natomiast udać się do specjalisty, jeżeli dziecko ma bardzo wysoką gorączkę (ponad 39 stopni Celsjusza), jest marudne, płaczliwe albo nie chce jeść lub jeżeli cokolwiek innego w jego zachowaniu/wyglądzie niepokoi rodziców. W przypadku, gdy gorączka u niemowlaka jest bardzo wysoka – znacznie przekracza 40 stopni Celsjusza, należy udać się z dzieckiem na szpitalny oddział ratunkowy. 

Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?


Rodzice bardzo często zastanawiają się, jak zbić gorączkę u niemowlaka, podczas gdy nie zawsze trzeba to robić. Należy pamiętać, że podniesienie temperatury organizmu ma na celu ułatwienie organizmowi walkę z patogenami. Obniżenie jej nie będzie zatem wcale dobre dla malca.

Uważa się, że nie ma potrzeby zbijania gorączki u dziecka, dopóki temperatura jego ciała nie przekroczy 38,5 stopni Celsjusza. Dopiero gdy tak się stanie, można podać maluszkowi odpowiednie preparaty.

Jak zbić gorączkę u dziecka?


Gorączkę u dziecka zbija się przede wszystkim przy pomocy leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych: paracetamolu oraz ibuprofenu. Bardzo ważne jest, aby podawać te leki zamiennie, w odstępach 4-godzinnych. Przykładowy plan to: godzina 10:00: paracetamol, 14:00: ibuprofen, 18:00: paracetamol, 22:00: ibuprofen, 2:00: paracetamol, 6:00: ibuprofen. Tylko w ten sposób można utrzymać gorączkę „w ryzach” bez przedawkowania żadnej z wymienionych substancji.

Warto pamiętać, że jeśli dziecko wypluwa syrop przeciwgorączkowy, można podać mu czopek – w tym przypadku również podaje się ibuprofen i paracetamol na zmianę.

Uwaga! Dawkowanie leków należy oprzeć o wagę dziecka. Wiek, który również jest określony na opakowaniu, jest jedynie informacją orientacyjną.

Warto również pamiętać, że oprócz podawania leków przeciwgorączkowych, można obniżać temperaturę ciała dziecka poprzez stosowanie chłodnych (ale nie lodowatych) okładów. Schłodzoną chusteczkę należy przykładać nie tylko do czoła, ale także do zgięć rąk i nóg oraz na karku.
Autor: Robert Wojtaś