Kiedy zbijać gorączkę u dziecka?
Rodzice bardzo często zastanawiają się, jak zbić gorączkę u niemowlaka, podczas gdy nie zawsze trzeba to robić. Należy pamiętać, że podniesienie temperatury organizmu ma na celu ułatwienie organizmowi walkę z patogenami. Obniżenie jej nie będzie zatem wcale dobre dla malca.
Uważa się, że nie ma potrzeby zbijania gorączki u dziecka, dopóki temperatura jego ciała nie przekroczy 38,5 stopni Celsjusza. Dopiero gdy tak się stanie, można podać maluszkowi odpowiednie preparaty.
Jak zbić gorączkę u dziecka?
Gorączkę u dziecka zbija się przede wszystkim przy pomocy leków przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych: paracetamolu oraz ibuprofenu. Bardzo ważne jest, aby podawać te leki zamiennie, w odstępach 4-godzinnych. Przykładowy plan to: godzina 10:00: paracetamol, 14:00: ibuprofen, 18:00: paracetamol, 22:00: ibuprofen, 2:00: paracetamol, 6:00: ibuprofen. Tylko w ten sposób można utrzymać gorączkę „w ryzach” bez przedawkowania żadnej z wymienionych substancji.
Warto pamiętać, że jeśli dziecko wypluwa syrop przeciwgorączkowy, można podać mu czopek – w tym przypadku również podaje się ibuprofen i paracetamol na zmianę.
Uwaga! Dawkowanie leków należy oprzeć o wagę dziecka. Wiek, który również jest określony na opakowaniu, jest jedynie informacją orientacyjną.
Warto również pamiętać, że oprócz podawania leków przeciwgorączkowych, można obniżać temperaturę ciała dziecka poprzez stosowanie chłodnych (ale nie lodowatych) okładów. Schłodzoną chusteczkę należy przykładać nie tylko do czoła, ale także do zgięć rąk i nóg oraz na karku.