Grypa żołądkowa w ciąży to jedna z bardziej przykrych dolegliwości, jaka może się przydarzyć kobiecie w ciąży. Dobra informacja jest taka - nie zagraża ona w żaden sposób dziecku. Jednak musisz odpowiednio zadbać o siebie, by nie dopuścić do odwodnienia swojego organizmu. Dlatego podpowiadamy, jak sobie radzić z grypą żołądkową w ciąży.
Grypa żołądkowa, grypa jelitowa, jelitówka, biegunka wirusowa - to określenia dla infekcji układu pokarmowego, którą wywołują rotawirus oraz norowirus. Jest bardzo zaraźliwa, dlatego nie omija także kobiet w ciąży. Naukowcy oszacowali, że przechodzi ją nawet 1/3 ciężarnych.
Grypa jelitowa w ciąży objawia się silnym bólem brzucha, wymionami i/lub biegunką. Kolejne dolegliwości to: nudności, gorączka, bóle głowy. W efekcie może dojść do odwodnienia przyszłej mamy oraz płodu. Zagrożeniem jest też ryzyko przedwczesnego porodu. Sytuacja poronienia jest jednak niezwykle rzadkim przypadkiem.
Rotawirus przenosi się na dłoniach, przedmiotach oraz drogą powietrzną. Możesz się zarazić od osoby, która kichnie obok ciebie albo z której śliną przez przypadek się zetkniesz. Dlatego niezwykle ważny jest wzmożony poziom dbania o siebie w ciąży, gdy cierpi się na przypadłość zwaną jelitówką.
Grypę jelitową leczy się lekami ogólnodostępnymi w aptekach oraz odpowiednią dietą. Jednak ciąża to tak szczególny okres w życiu kobiety, że w trosce o rozwijające się dziecko nie można przyjmować większości leków bez recepty.
Jeśli w ciągu trzech dni (przy obfitym pojeniu oraz odpowiedniej diecie) objawy nie ustąpią, koniecznie udaj się do lekarza. Dla bezpieczeństwa swojego i dziecka.
Jeśli jednak masz tak silną biegunkę i/lub wymioty, że słabniesz, a nawet kilka łyków przegotowanej wody pobudza twój żołądek do niekontrolowanych wyczynów, wiedz, że grozi ci odwodnienie. W takim przypadku z wizytą u lekarza nie czekaj aż miną standardowo zalecane trzy dni.
Jeśli towarzyszy ci grypa jelitowa w 36. tygodniu ciąży (lub w jeszcze bardziej zaawansowanym stadium ciążowym), niezwłocznie udaj się do lekarza. Pamiętaj, że skurcze, bóle brzucha oraz biegunka mogą być objawem porodu przedwczesnego. Lepiej więc, by internista profesjonalnie ocenił stan zdrowia i bezpieczeństwo przyszłej mamy i jej nienarodzonego jeszcze dziecka.
Jeśli jesteś w ciąży i masz jelitówkę - pamiętaj - nigdy nie stosuj głodówki! Może ona doprowadzić do spadków poziomu glukozy we krwi, co stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla ciebie - szczególnie jeśli masz cukrzycę ciążową.
W czasie występowania objawów choroby oraz nawet do 2-3 tygodni po ich ustąpieniu stosuj dietę lekkostrawną. Ugotuj kleik ryżowy albo kaszę manną na wodzie. Jedz suchary i biszkopty z małą zawartością cukru oraz ugotowane: kasze, ziemniaki, makarony, ryż. Bezpieczne są także ugotowane lub przygotowane na parze warzywa i chude mięsa oraz domowe, delikatne zupy.
Unikaj potraw ciężkostrawnych i wzdymających oraz drażniących błonę śluzową jelit. Na czas trwania grypy żołądkowej całkowicie zrezygnuj z: marynat, warzyw kapustnych, roślin strączkowych oraz potraw smażonych. Z diety usuń mleko i produkty mleczne, bo w trakcie infekcji może występować przejściowa nietolerancja laktozy.
Gorączkę w ciąży należy zbijać, bo jest ona niebezpieczna dla płodu. Bezpiecznie możesz przyjmować Paracetamol, ale pamiętaj o stosowaniu najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy możliwy czas.
Podstawą leczenia jelitówki w ciąży jest nawadnianie i odpoczynek. Małymi porcjami pij elektrolity dostępne w aptekach. Dostarczaj płyny do organizmu przygotowane w domu: słabą herbatę, wodę średnio zmineralizowaną, napary ziołowe. Na czas infekcji układu pokarmowego w ciąży zrezygnuj z mocnej herbaty, kawy, napoi słodzonych oraz soków owocowych. Nasilają one objawy choroby.
Stosuj probiotyki, czyli żywe kultury bakterii i drożdży, odbudowujące mikroflorę jelit. To preparaty bezpieczne dla kobiet w ciąży. Ich zadaniem jest odnowienie flory jelitowej i przywrócenie ich prawidłowego funkcjonowania.
Grypa żołądkowa a ciąża - to zależność niemalże pewna, szczególnie jeśli masz w domu starszaka, który uczęszcza do żłobka, przedszkola lub szkoły. Grypa jelitowa przenosi się bowiem drogą kropelkową, dlatego jeśli ktoś w grupie dzieci zaraża, to najczęściej szybko łapią to wszystkie dzieci. Jeśli twoje starsze dziecko przyniosło do domu grypę żołądkowa, czyść klamki, krany i inne powierzchnie środkami dezynfekującymi oraz nie jedz i nie pij z tych samych naczyń, co dziecko w trakcie trwania infekcji.
Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zachowania na jelitówkę w ciąży, unikaj kontaktu z osobami chorymi oraz małymi dziećmi. Kolejna kluczowa sprawa to dbałość o higienę osobistą. Najważniejsze jest częste mycie rąk, zwłaszcza po korzystaniu z toalety, przed przygotowaniem posiłku i przed spożywaniem go. Dokładnie płucz też warzywa i owoce. Nie pij wody oraz napojów z niepewnego źródła. Dbaj o czystość w domu oraz w łazience. Często wietrz mieszkanie.
Pamiętaj jednak, że nawet przy zachowaniu należnej ostrożności, będąc w ciąży, możesz zachorować na grypę żołądkową. To bardzo popularna przypadłość wśród ciężarnych. Pamiętaj też, że gdy podczas infekcji będziesz bacznie obserwować swoje ciało oraz objawy choroby, dbać o dietę, nawodnienie i odpoczynek, przykra dolegliwość minie w kilka dni. A tobie i twojemu dziecku nie stanie się nic złego.