- Jak pielęgnować skórę dziecka po kąpieli?
Po kąpieli musisz najpierw bardzo dokładnie osuszyć skórę noworodka, a potem ją nawilżyć lub natłuścić. Wybierając kosmetyki, także stosuj się do zasady opisanej powyżej – jeśli skóra dziecka wygląda na przesuszoną albo podrażnioną, sięgnij po emolienty. Jeśli nie, wypróbuj zwykłe kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie.
Jak pielęgnować noworodka – pupa pod szczególnym nadzorem
Jednym z najczęstszych problemów, jakie zgłaszają młodzi rodzice, jest podrażnienie skóry noworodka lub niemowlęcia w okolicy pośladków. Odparzeń nie zawsze da się uniknąć, niemniej ryzyko ich wystąpienia będzie mniejsze, jeżeli będziesz stosować się do poniższych zasad.
- Regularnie zmieniaj dziecku pieluszkę
Jak pielęgnować noworodka, aby nie miał odparzeń? Przede wszystkim pamiętaj, żeby regularnie zmieniać mu pieluszkę. Nie należy robić tego dopiero w momencie, w którym pielucha będzie już ciężka, ale o wiele wcześniej – póki specjalna warstwa chroni jeszcze skórę malca.
- Stosuj odpowiednie kosmetyki
Jednym z najczęstszych błędów młodych rodziców jest smarowanie pupy dziecka kremem na odparzenia, choć ono jeszcze tych odparzeń nie ma. To niewłaściwe, ponieważ takie preparaty mają wysuszyć zmiany. Gdy ich nie ma, wysuszają zdrowy naskórek.
Stosuj odpowiednie kosmetyki, tj. preparaty lekko natłuszczające i pielęgnujące. I pamiętaj, żeby nanosić je w odpowiednich ilościach. Zbyt duże porcje kremu wsiąkają w pieluszkę, przez co traci ona zdolność wchłaniania moczu – to z kolei sprzyja odparzeniom.
Jak pielęgnować noworodka poprzez wietrzenie? To bardzo proste – wystarczy, że kilka razy dziennie położysz malca na brzuszku, bez pieluszki. Świeże powietrze jest najlepszym lekarstwem na wszelkie podrażnienia, a samo leżenie na brzuchu to dobry trening unoszenia główki.
Aby zapobiec „wpadkom” przy okazji wietrzenia, pod pupkę noworodka podłóż specjalną matę ochronną. Pamiętaj, by nie przedłużać wietrzenia zbyt mocno – gdy maluszek zaczyna protestować, podnieś go i ubierz.
Jak pielęgnować pępek noworodka?
Dochodzimy do ostatniego pytania –
jak pielęgnować pępek noworodka, a precyzując: kikut pępowiny? Na szczęście nie jest to specjalnie trudne (choć może się takie wydawać).
Kikut pępowiny to resztka po pępowinie. Z upływem czasu staje się ona coraz bardziej sucha, by w końcu, po upływie 10-14 dni od porodu, odpaść. Aby proces ten przebiegł bez komplikacji, musisz:
- zachowywać ostrożność podczas kąpieli – staraj się nie zamoczyć kikuta,
- codziennie pielęgnować kikut, tj. przemywać go wodą z mydłem albo Octeniseptem (należy robić to stanowczo, nie bać się wyczyścić zakamarków kikuta),
- reagować na ewentualne objawy nieprawidłowości: zaczerwienienie, obrzęk, sączenie się ropy bądź nieprzyjemny zapach; w przypadku ich zaobserwowania należy udać się z dzieckiem do pediatry.