Data publikacji:

Jak pielęgnować noworodka? Pielęgnacja skóry dziecka

Pielęgnacja skóry noworodka może wydawać się sporym wyzwaniem, ale wcale nie jest specjalnie trudna. Jedyne, co musisz robić, to stosować się do kilku zasad przeprowadzania kąpieli oraz prawidłowo dbać o pupę maluszka oraz kikut pępowinowy. Przeczytaj i dowiedz się dokładnie, jak pielęgnować noworodka.
jak pielęgnować norowodka
Jak pielęgnować noworodka? Ważne zasady związane z kąpielą Pierwsza ważna czynność pielęgnacyjna, którą trzeba wykonywać przy noworodku, to oczywiście jego kąpanie. Oto kilka ważnych zasad, dzięki którym będzie ci łatwiej (a skóra dziecka będzie miękka i gładka).
  • Częstotliwość kąpieli
Osoby, które szukają informacji, jak pielęgnować skórę noworodka, mogą spotkać się z dwoma stanowiskami. Pierwsze mówi, że skóry malca nie należy przesuszać zbyt częstym kontaktem z wodą – innymi słowy, że kąpiel raz na 2-3 dni jest zupełnie wystarczająca. Druga „szkoła” podkreśla ogromne znaczenie codziennych rytuałów dla dobrego funkcjonowania psychicznego maluszka.

Ostateczna decyzja zawsze zależy do rodzica. Jeśli bardzo zależy ci na tym, aby co wieczór wyciszać noworodka kąpielą, to nie ma większych ku temu przeciwwskazań. Jeśli jednak obawiasz się, że przez to skóra dziecka będzie przesuszona – kąp noworodka rzadziej.
  • Temperatura wody
Aby woda nie zaszkodziła delikatnej skórze noworodka, musi mieć odpowiednią temperaturę – to około 37 stopni Celsjusza. W określeniu właściwej temperatury pomaga metoda „na łokieć”, czyli włożenie swojego łokcia i sprawdzenie, czy woda jest po prostu przyjemnie ciepła, oraz specjalne termometry do wody. Warto pamiętać, że termometr jest tylko gadżetem, który może zawieść – na wszelki wypadek sprawdź wodę również łokciem.
  • Kosmetyki do kąpieli
Jak pielęgnować noworodka kosmetykami do kąpieli? Otóż przede wszystkim musisz wiedzieć, że nie u każdego dziecka należy stosować emolienty. Tego typu preparaty stworzone są dla skóry bardzo delikatnej, podrażnionej, mocno przesuszonej. Jeśli skóra twojego niemowlęcia taka nie jest, możesz stosować zwykły płyn do mycia albo po prostu mydło. Upewnij się jedynie, czy kosmetyki przeznaczone są do mycia skóry dzieci już od 1. dnia życia.

Jak pielęgnować skórę noworodka, jeśli jednak zauważasz objawy nieprawidłowości – suchość, podrażnienie czy zaczerwienienie? W takim przypadku sięgnij po specjalne emulsje do kąpieli, które zawierają duże ilości parafiny i innych substancji natłuszczających.

Uwaga! Skórę małego dziecka można nawilżyć również domowym sposobem, czyli dodając do wody w wanience 1-2 łyżki mąki ziemniaczanej oraz 3 krople olejku z lawendy. Olejek wyciszy i zrelaksuje dziecko, a krochmal załagodzi podrażnienia i zaczerwienia.
  • Jak pielęgnować skórę dziecka po kąpieli?
Po kąpieli musisz najpierw bardzo dokładnie osuszyć skórę noworodka, a potem ją nawilżyć lub natłuścić. Wybierając kosmetyki, także stosuj się do zasady opisanej powyżej – jeśli skóra dziecka wygląda na przesuszoną albo podrażnioną, sięgnij po emolienty. Jeśli nie, wypróbuj zwykłe kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie.

Jak pielęgnować noworodka – pupa pod szczególnym nadzorem

Jednym z najczęstszych problemów, jakie zgłaszają młodzi rodzice, jest podrażnienie skóry noworodka lub niemowlęcia w okolicy pośladków. Odparzeń nie zawsze da się uniknąć, niemniej ryzyko ich wystąpienia będzie mniejsze, jeżeli będziesz stosować się do poniższych zasad.
  • Regularnie zmieniaj dziecku pieluszkę
Jak pielęgnować noworodka, aby nie miał odparzeń? Przede wszystkim pamiętaj, żeby regularnie zmieniać mu pieluszkę. Nie należy robić tego dopiero w momencie, w którym pielucha będzie już ciężka, ale o wiele wcześniej – póki specjalna warstwa chroni jeszcze skórę malca.
  • Stosuj odpowiednie kosmetyki
Jednym z najczęstszych błędów młodych rodziców jest smarowanie pupy dziecka kremem na odparzenia, choć ono jeszcze tych odparzeń nie ma. To niewłaściwe, ponieważ takie preparaty mają wysuszyć zmiany. Gdy ich nie ma, wysuszają zdrowy naskórek. Stosuj odpowiednie kosmetyki, tj. preparaty lekko natłuszczające i pielęgnujące. I pamiętaj, żeby nanosić je w odpowiednich ilościach. Zbyt duże porcje kremu wsiąkają w pieluszkę, przez co traci ona zdolność wchłaniania moczu – to z kolei sprzyja odparzeniom.
  • Wietrz pupę noworodka
Jak pielęgnować noworodka poprzez wietrzenie? To bardzo proste – wystarczy, że kilka razy dziennie położysz malca na brzuszku, bez pieluszki. Świeże powietrze jest najlepszym lekarstwem na wszelkie podrażnienia, a samo leżenie na brzuchu to dobry trening unoszenia główki.

Aby zapobiec „wpadkom” przy okazji wietrzenia, pod pupkę noworodka podłóż specjalną matę ochronną. Pamiętaj, by nie przedłużać wietrzenia zbyt mocno – gdy maluszek zaczyna protestować, podnieś go i ubierz.

Jak pielęgnować pępek noworodka?

Dochodzimy do ostatniego pytania – jak pielęgnować pępek noworodka, a precyzując: kikut pępowiny? Na szczęście nie jest to specjalnie trudne (choć może się takie wydawać).

Kikut pępowiny to resztka po pępowinie. Z upływem czasu staje się ona coraz bardziej sucha, by w końcu, po upływie 10-14 dni od porodu, odpaść. Aby proces ten przebiegł bez komplikacji, musisz:
  • zachowywać ostrożność podczas kąpieli – staraj się nie zamoczyć kikuta,
  • codziennie pielęgnować kikut, tj. przemywać go wodą z mydłem albo Octeniseptem (należy robić to stanowczo, nie bać się wyczyścić zakamarków kikuta),
  • reagować na ewentualne objawy nieprawidłowości: zaczerwienienie, obrzęk, sączenie się ropy bądź nieprzyjemny zapach; w przypadku ich zaobserwowania należy udać się z dzieckiem do pediatry.
Autor: Robert Wojtaś