Data publikacji:

Jak ubrać dziecko do snu? Jak noworodka? Jak latem, a jak zimą?


To, jak ubierać dziecko do snu, od dziesiątek lat budzi wątpliwości młodych rodziców. Jeśli należysz do tej grupy, to koniecznie przeczytaj – mamy dla ciebie kilka najbardziej aktualnych wytycznych. Sprawdź, w co ubierać niemowlę do spania w zależności od poru roku i jego wieku.
niemowlak

Jak ubierać dziecko do snu? Kilka słów o temperaturze


Zastanawia cię, jak ubierać dziecko do snu? Zanim przejdziemy do tej kwestii, należy uściślić, że poniższe informacje najczęściej odnoszą się do najbardziej optymalnej temperatury powietrza w pokoju dziecka (o ile nie zapisano inaczej). Według lekarzy pediatrów i Amerykańskiej Akademii Pediatrii, temperatura w pokoju dziecka powinna wynosić od 18 do 21 stopniu Celsjusza. Jeśli w pokoju jest chłodniej – dziecko zmarznie w zaproponowanych przez nas ubrankach. Jeśli jest cieplej – dojdzie do przegrzania dziecka.

Pamiętaj, że przegrzewanie dziecka jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez młodych rodziców. Jednocześnie według wielu lekarzy jest ono dla dziecka o wiele bardziej szkodliwe niż chwilowe jego ochłodzenie.

Nawet gdy już dowiesz się, w co ubierać niemowlę do spania, i tak zawsze sprawdzaj, czy dziecko nie jest przegrzane albo czy nie jest mu zimno. W tym celu dotykaj jednak nie rączek malca, a jego karku. Gorący to znak, że dziecku jest gorąco. Chłodny – że jest mu za zimno.

Jak ubierać noworodka do snu?


Świeżo upieczeni rodzice najczęściej nie mają pojęcia, jak ubrać noworodka do snu – zwłaszcza gdy jest to ich pierwsze dziecko. Warto zatem przypomnieć, że noworodka ubiera się zawsze w o jedną warstwę więcej niż osobę dorosłą, kilkulatka albo starsze niemowlę.

Dorosły człowiek śpi zazwyczaj w piżamie i pod kołdrą. Oznacza to, że malutkie dziecko należy ubrać w body i pajacyk, a następnie włożyć je w śpiworek bez rękawów. Śpiworek powinien być średniej grubości. Jeśli temperatura w pokoju wynosi od 18 do 19 stopni Celsjusza, body powinno mieć długie rękawki. Jeśli od 20 do 21 stopni Celsjusza – krótkie rękawki.

Jak ubierać dziecko do snu? Różne pory roku


Starsze niemowlęta powinno się ubierać do snu tak jak siebie – bez żadnej dodatkowej warstwy. Rodzicom nierzadko trudno się na to zdobyć, przez co dzieci często są przegrzewane i często przebudzają się w nocy. Warto zatem potraktować poniższe zalecenia z należytą powagą. 
  • Jak ubierać dziecko do snu latem?

Latem, gdy panują wysokie temperatury, bez najmniejszych oporów pozwól niemowlęciu spać w samym body z krótkim rękawem. Jeżeli panuje nieznośny upał, maluszek może spać tylko i wyłącznie w pieluszce – jeśli naprawdę musisz go czymś przykryć, to niech to będzie jedna warstwa pieluszki tetrowej.

Jeśli lato jest chłodniejsze, możesz ubrać dziecko w bodziaka i przykryć go ażurowym kocem. To naprawdę w zupełności wystarczy, ale dla pewności sprawdź karczek malca.

  • Jak ubrać niemowlę do snu zimą?

Pytania o to, jak ubrać niemowlę do snu zimą, nie mają specjalnego uzasadnienia, ponieważ dzięki ogrzewaniu w pokoju dziecka i tak panuje odpowiednio wysoka temperatura. Pamiętaj więc o zasadzie, by ubierać malca tak jak siebie. Jeśli wkładasz piżamę i przykrywasz się kołdrą, załóż dziecku tzw. pajacyka i włóż je w śpiworek. 
  • Jak ubrać niemowlę do snu jesienią i wiosną?

Jeśli chodzi o kwestie tego, jak ubierać dziecko do snu jesienią i wiosną, czyli w przejściowe pory roku, to i tutaj stosuje zasadę: temperatura od 18 do 21 stopni Celsjusza = jedna warstwa ubranek + śpiworek średniej grubości.

Jak ubierać roczne dziecko do snu?


Roczne dziecko to już nie niemowlę, więc możecie pożegnać wszelakie pajacyki i bodziaki – czas na urocze piżamki! Jak ubrać roczne dziecko do snu, by było mu wygodnie, a jednocześnie odpowiednio ciepło?

  • Jeśli temperatura w pokoju wynosi między 18 a 19 stopni Celsjusza, dziecko powinno mieć na sobie piżamkę z nieco grubszej, mięsistej bawełny – długie spodnie i koszulkę z długimi rękawami.
  • Jeśli temperatura w pokoju wynosi między 20 a 21 stopni Celsjusza, dziecko powinno mieć na sobie piżamkę z dłuższymi nogawkami i długimi rękawkami, ale już z cieńszej bawełny.
  • Latem, gdy temperatury stają się wyższe, mała dziewczynka może mieć na sobie koszulkę nocną na ramiączkach, a mały chłopiec – cienką koszulkę z krótkimi rękawami i krótkie spodenki.

Uwaga! Starsze dzieci w upalne dni często pragną spać na majtkach albo po prostu same się rozbierają. Należy im na to pozwolić. Zdrowy dwulatek czy trzylatek naprawdę potrafi ocenić, czy jest mu za gorąco, czy za zimno. 

Jak ubierać niemowlę do snu – na co jeszcze zwrócić uwagę?


Na co jeszcze zwrócić uwagę, kładąc dziecko do snu? Oto kilka ważnych podpowiedzi.

  • Pamiętaj o odpowiednich materiałach

Pod pytaniem „jak ubrać dziecko do snu” kryje się również wątek odpowiednich tkanin. Pamiętaj, żeby wybierać piżamki, body, śpiochy i pajacyki wyprodukowane ze 100% bawełny. Jakiekolwiek sztuczne dodatki sprawią, że dziecko będzie się pocić i budzić w nocy. Warto również zwrócić uwagę na pochodzenie surowca. Szukaj ubranek wykonanych z bawełny organicznej – zyskasz pewność, że twoje dziecko nie będzie miało kontaktu ze szkodliwymi środkami chemicznymi.

  • Pamiętaj o bezpieczeństwie

W łóżeczku niemowlęcia nie powinny znajdować się: poduszka (aż do 6. miesiąca życia jest niewskazana z uwagi na szkodliwość dla delikatnego, rozwijającego się kręgosłupa), zabawki, maskotki, a także kocyki – lepszy jest śpiworek. Warto również zastanowić się nad ochraniaczem na szczebelki – te bardzo grube mogą okazać się niebezpieczne, kiedy dziecko wtuli w nie twarz. Jeśli musisz kupić ochraniacz, wybierz coś delikatnego i ściśle przylegającego do szczebelków.
Autorka: Robert Wojtaś