Data modyfikacji:

Wybieramy pierwsze klocki dla niemowlaka

Kolejna grzechotka? Następna karuzela nad łóżeczko? A może jeszcze jedna maskotka? Czasem wybór prezentu dla malutkiego dziecka wcale nie jest prosty. Na szczęście masz jeszcze jedną opcję: to różnego rodzaju klocki. Przeczytaj, jak wybrać bezpieczne klocki dla niemowlaka i jakie rodzaje tego typu zabawek dostępne są na rynku.
wybieramy pierwsze klocki dla niemowlaka

Klocki dla niemowlaka – zalety

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy zakup klocków dla kilkumiesięcznego dziecka jest dobrym pomysłem, to odpowiedź jest tylko jedna: tak! Klocki to zabawki edukacyjne. Zabawa nimi związana jest z mnóstwem korzyści dla dziecka. W szczególności są to:
  • ćwiczenie sprawności manualnej (maluszek trenuje motorykę małą i dużą),
  • trenowanie koordynacji – przede wszystkim koordynacji oko-ręka,
  • rozwój wyobraźni,
  • ćwiczenie logicznego myślenia,
  • trening zręczności,
  • wzmacnianie pamięci oraz cierpliwości.


Pierwsze klocki dla niemowlaka – kiedy je kupić?

Pierwsze klocki możesz zakupić maluszkowi już wtedy, gdy skończy on kilkanaście tygodni. Oczywiście z uwagi na to, że zabawka ma być przeznaczona dla niemowlęcia, nie mogą być to przypadkowe klocki (np. odpadają klasyczne Lego, raczej nie zaleca się również klocków z drewna). Jeśli jednak zwrócisz uwagę na kilka ważnych parametrów, to możesz podarować klocki nawet trzy- czy czteromiesięcznemu szkrabowi.

Klocki dla niemowlaka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kupując klocki dla niemowlaka, koniecznie musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Świadczą one o jakości produktu, a zatem o tym, czy będzie on bezpieczny dla dziecka. O czym szczególnie warto pamiętać?
  • Dostosowanie zabawki do wieku dziecka
Pierwsze klocki dla dziecka nie mogą stanowić dla niego zagrożenia. Zwróć uwagę na to, czy w zestawie z klockami nie ma drobnych elementów, które maluszek mógłby połknąć. Jeżeli wybierasz klocki z tkaniny, to upewnij się, czy nigdzie nie wystaje żadna nitka i czy szew jest mocny. Jeśli natomiast decydujesz się na interaktywne klocki dla niemowląt, to pamiętaj, że wszystkie ich elementy powinny być przymocowane na stałe. Klocki dla niemowlaka, zwłaszcza najmłodszego, dodatkowo muszą być bardzo lekkie i nie mogą mieć ostrych krawędzi.
  • Możliwość umycia lub wyprania zabawki
Malutkie dzieci biorą do buzi niemal wszystkie przedmioty, które trafiają do ich rąk. Dlatego klocki dla niemowlaka powinny być wykonane z materiałów, które można umyć lub wyprać.
  • Bezpieczne materiały
Materiał, z którego wykonane są klocki dla niemowląt, musi być bezpieczny. Oznacza to, że nie może pęknąć (gdy np. dziecko rzuci klockiem o podłogę). Tworzywo nie powinno zawierać szkodliwych substancji, czyli np. rakotwórczych ftalanów. Aby mieć pewność co do dobrego składu, warto kupować u sprawdzonych producentów.


Kupując klocki dla rocznego dziecka albo dla niemowlęcia, zwróć uwagę na to, czy na opakowaniu zawarto informację o odpowiednich certyfikatach. Jedne z najważniejszych to Certyfikat Instytutu Matki i Dziecka lub Certyfikat Państwowego Zakładu Higieny (polskie certyfikaty), DEKRA, GS (Geprüfte Sicherheit), Spiel gut (certyfikaty niemieckie) czy TÜV Rheinland (oznacza zgodność zabawki z europejskimi normami). Im więcej certyfikatów i odznaczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zabawka jest w 100% bezpieczna dla niemowlaka.

Oczywiście poza odznaczeniami, certyfikatami i informacjami dotyczącymi wieku warto zaufać zdrowemu rozsądkowi. Jeśli intuicja podpowiada ci, że jakaś zabawka nie jest odpowiednia dla niemowlęcia albo że jest niskiej jakości – prawdopodobnie masz rację.

Klocki dla niemowlaka lub rocznego dziecka – przegląd

Zastanawiasz się, jakiego rodzaju klocki możesz kupić niemowlęciu? Oto przydatny przegląd – klocki interesujące dla każdego maluszka i bezpieczne.
  • Klocki z pianki
Jedne z bardziej polecanych zabawek dla niemowląt to klocki z pianki. Są bardzo lekkie, więc mogą bawić się nimi kilkumiesięczne dzieci. Zachwycają kolorami i kształtami, dodatkowo maluszek może używać ich w kąpieli. Jeśli kupisz zestaw składający się z różnych elementów, z czasem dziecko będzie mogło układać z klocków sporej wielkości budowle.

Bardzo dobrymi opiniami cieszą się również duże klocki piankowe, dzięki którym w mieszkaniu można stworzyć bezpieczny tor przeszkód. Wystarczy zaledwie 5 czy 6 elementów, aby na podłodze powstał wyjątkowo interesujący dla maluszka, a zarazem bezpieczny plac zabaw.

  • Klocki sensoryczne
Idealne klocki dla niemowlaka lub rocznego dziecka to wszystkie te, które pobudzają zmysły do rozwoju – czyli klocki sensoryczne. Zabawki te mają różne elementy, które przykuwają uwagę dziecka: plastikowe lusterko, piszczałkę, stronę szeleszczącą albo o nietypowej fakturze. Jednocześnie można je układać w klasyczny sposób, czyli jeden na drugim. Najbezpieczniejsze klocki sensoryczne dla niemowlęcia to te lekkie, uszyte z tkaniny i wypełnione kulką silikonową.

  • Klocki gumowe
W kategorii pierwsze klocki prym wiodą te wykonane z gumy. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze – klocki te są bardzo miękkie, więc dziecko nie może zrobić sobie nimi krzywdy. Po drugie – gumowe klocki mogą pełnić rolę gryzaków, przynosząc ulgę ząbkującemu maluszkowi. W końcu po trzecie – tego typu klocki można szybko umyć, dziecko może też bawić się nimi podczas kąpieli.

Poza wszystkim powyższym należy zauważyć, że produkowane dzisiaj klocki gumowe są niezwykle atrakcyjne. Mają przepiękne kolory, różne kształty i wytłoczone literki albo cyferki. Niektóre z nich można łączyć ze sobą (jeden wsuwa się w drugi), z pozostałych można ustawić wieżę, kładąc jeden na drugim.

  • Klocki plastikowe
Czy pierwsze klocki dla dziecka mogą być z plastiku? Oczywiście tak, podobnie jak grzechotki czy inne zabawki. Warto jedynie pamiętać, że powinien być to plastik naprawdę dobrej jakości – elastyczny, odporny na uderzenia i bez ostrych krawędzi. Koniecznie upewnij się, czy w zestawie nie ma malutkich elementów.

Kupując plastikowe klocki dla niemowlaka, sprawdź, czy ich łączenie jest intuicyjne i proste. Jeśli wymaga jakiejkolwiek precyzji albo siły, maluszek z pewnością sobie nie poradzi.

Uwaga! Czy wiesz, że marka Lego oferuje nie tylko zestawy dla starszaków? Klocki dla rocznego dziecka oraz nieco starszych smyków znajdziesz w serii Lego Duplo. To bardzo ciekawe, świetnie wykonane zabawki, które cieszą się fantastycznymi opiniami rodziców.

  • Pierwsze klocki – z gąbki i folii
Ciekawe pierwsze klocki to również te wykonane z pianki i pokryte cienką, kolorową folią. Są bezpieczne (dzieci mogą się nawet nimi rzucać) i łatwe do umycia. Ułożenie z nich wieży nie przysporzy maluszkowi żadnego problemu. Dodatkowo klocki te zazwyczaj mają ciekawe grafiki, przedstawiające zwierzątka, literki lub cyferki.

Drewniane klocki dla rocznego dziecka: tak czy nie?

Wiele osób zastanawia się, czy małemu dziecku można kupić bardzo popularne i cieszące się dobrymi opiniami klocki drewniane. Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli chodzi o niemowlę dwu- lub trzymiesięczne, to zdecydowanie warto wstrzymać się z zakupem. Drewniane klocki dla rocznego dziecka to już natomiast bardzo dobry pomysł.
Autor: Robert Wojtaś