Data modyfikacji:

Oznaki głodu u noworodka i niemowlaka

Autor: Katarzyna Moryc

Kiedy jesteś głodna, burczy Ci w brzuchu. Wiesz wtedy, że czas coś przekąsić. A co z noworodkiem lub małym niemowlęciem? Przecież nie powie, że chce jeść, nie wstanie i nie pójdzie samo do lodówki. Nie musisz nasłuchiwać, czy z małego brzuszka da się słyszeć jak „kiszki marsza grają”. Wystarczy, że będziesz uważnie obserwować maluszka i nauczysz się rozpoznawać jego oznaki głodu. Sprawdźmy, na co zwrócić uwagę.

 

oznaki głodu u noworodka

 

Naukowcy twierdzą, że zanim rodzice nauczą się rozróżniać poszczególne sygnały jakie wysyła im płaczące dziecko, mijają około 2 tygodnie. Bo przecież płacz nie oznacza wyłącznie głodu. A głodu dziecko nie sygnalizuje wyłącznie płaczem.

 

Język noworodka i niemowlaka

Jak nowonarodzone dziecko kontaktuje się ze światem zewnętrznym? Płaczem, minami, gestami. Rodzice wiedzą, że płacz nie jest jeden, spokojnie można wyróżnić kilka jego wariantów, od cichego kwilenia, po histeryczny krzyk i każdy z nich oznacza coś innego.

Twarz maluszka jest na początku najważniejszym nośnikiem jego emocji. Dziecko odwraca główkę, gdy potrzebuje przerwać kontakt wzrokowy, czy traci zainteresowanie, uśmiecha się, gdy jest zadowolone (choć należy pamiętać, że świadomy uśmiech zaczyna się pojawiać około 6 tygodnia życia), zaciska powieki kiedy czuje dyskomfort, krzywi się, gdy coś mu nie smakuje (na przykład odbije mu się i poczuje w buzi smak treści żołądkowej).

Ale nie tylko twarz „mówi”, robi to całe ciało dziecka. Maluch stopniowo opanowuje umiejętność wyginania ciała, gdy odczuwa dyskomfort, pręży się, na przykład ze zdenerwowania przy karmieniu (choćby, gdy nieumiejętnie chwycona brodawka wypada z buzi). Dziecko pociera oczy, gdy jest zmęczone, „szuka” ustami, gdy coś lub ktoś dotknie jego policzek.

Obserwując swoje dziecko, być może dostrzeżesz o wiele więcej.

 

 

Skąd wiadomo, że dziecko jest głodne?

Nie tylko za pomocą płaczu maleństwo może Ci sygnalizować, że jest głodne. Obserwuj maluszka i poszukaj u niego oznak pustego brzuszka, na przykład:

  • rozglądanie się szeroko otwartymi oczami, jakby maleństwo się rozglądało,
  • nawet lekkie muśniecie policzka powoduje aktywne poszukiwanie piersi,
  • dziecko może szybciej ruszać rączkami, otwierać i zaciskać piąstki, wiercić się i sprawiać wrażenie coraz mniej spokojnego,
  • może postękiwać i mruczeć, a także mlaskać, cmokać i układać usta jakby do ssania,
  • brzdąc próbuje ssać wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ust – palce, całe rączki, róg kocyka, czy ubranka,
  • języczek malucha wysuwa się z buzi i się do niej chowa.

Staraj się wyłapać te pierwsze sygnały i nakarmić dziecko zanim jeszcze zacznie płakać. Zwłaszcza, że płaczące niemowlę powinno się uspokoić przed karmieniem, inaczej ssanie będzie nieefektywne, dziecko może się jeszcze bardziej denerwować, a nieprawidłowe ułożenie języka związane z płaczem, może sprzyjać powstawaniu gazów i bólu brzuszka.

Z początku, wszystko może się wydawać nowe i trudne. Ale zobaczysz, to minie! Po jakimś czasie, będziesz w stanie bezbłędnie rozpoznać co „mówi” do Ciebie Twoje dziecko, kiedy sygnalizuje zmęczenie, a kiedy na przykład głód. Uważna obserwacja w połączeniu z instynktem macierzyńskim są w stanie zdziałać cuda. Powodzenia!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
22-09-2019
Ocena:
Wcale ci się nie dziwię, ja również bardzo lubię jego smak. Każdego dnia zaczynam dzień od tej pozycji i uważam, że to dzięki niej tak pięknie pobudzila się moja laktacja.
31-08-2019
Ocena:
Lena, mi kryzys minął dawno temu a nadal go piję. Tak mi smakuje, że zrezygnowałam z kawy na jego korzyść. Zresztą mleka mam pod dostatkiem i taka opcja jak najbardziej mi odpowiada. Strasznie mi zależy na naturalnym karmieniu piersią, ponieważ to jest najlepszy i najzdrowszy start.
27-08-2019
Ocena:
Ja początkowo musiałam dokarmiać maluszka bo mleka było za mało. Położna wytłumaczyła mi jak prawidłowo przykładać dziecko i karmić na żądanie, nawet w nocy. Po piciu lactosanu jest lepiej niż kilka dni temu i nawet nie muszę dokarmiać synka butelką.
14-04-2019
Ocena:
to w takim razie ja jestem beznadziejna matka, dziecko ma ponad 2 miesiące i ciągle zagduje o co mu chodzi jak płacze :-(
23-10-2018
Ocena:
Super pomocne :)
29-09-2018
Ocena:
Myślę, że prolaktan Ci pomoże, mi pomógł delikatnie już po pierwszej saszetce delikatnie, po drugiej już było dość fajnie a dalej hulaj dusza piekła nie ma :)
29-09-2018
Ocena:
O proszę czytam sobie komentarze a ostatni z dziś. Moja córka 3 dni wyla z głodu a ja nigdy wcześniej nie widziałam jej tak łączącej, myśleliśmy z mężem że to kolki a to skok rozwojowy i kryzys... uswiadomila mnie polozna, częściej przystawiam ale mala nie jest w stanie się najeść. Staram się nie dokarmiać ale było to nieuniknione, córka odczepiala się od piersi i wyła tak długo aż padła że zmęczenia (2.5h). Więc łatwo powiedzieć nie dokarmiać... A co miałam dziecko zaglodzic... ciekawe kto by zniósł taki widok. Pije femalticon czy jakoś tak, jest więcej mleka ale trwa to od środy a nadal szału nie ma. Dokarmiam od czwartku ale nie przy każdym karmieniu. Dziś jadę do apteki po prolaktan.
29-09-2018
Ocena:
Tak, jasne pamiętam. Jestem spokojna, przynajmniej się staram, dużo piję, częściej przystawiam i raz dziennie prolaktan do jogurtu.
17-09-2018
Ocena:
No to bardzo fajnie Gosiu, ale pamiętaj żeby cały czas często przystawiać dziecko do piersi, pić dużo płynów, utrzymywać zdrową dietę, być w miarę możliwości zrelaksowaną.
16-09-2018
Ocena:
Dzieki, faktycznie poprawa była już po kilku dniach, więc resztę opakowania schowałam na czarną godzinę.
30-08-2018
Ocena:
Gosiu pijesz jedną saszetkę dziennie, to na dwa tygodnie ale jak mleko ruszy możesz przestać i wrócić jakbyś znowu potrzebowała.
30-08-2018
Ocena:
@kiki, 14 saszetek to na tydzień? dwa? Ile dziennie muszę tego pić?
29-08-2018
Ocena:
Sama coś o tym wiem. Tez mialam problemy z karmieniem ale Prolaktan faktycznie sprawdził sie najlepiej.
29-08-2018
Ocena:
To nie są duże pieniądze, chyba około 20 zł płaciłam za 14 saszetek. Róznica była wyraźna już po kilku dniach, więc zdecydowanie warto.
29-08-2018
Ocena:
Dziewczyny a ile kosztuje prolaktan? Po jakim czasie Wam pomaga?
27-08-2018
Ocena:
@dominika22, możesz, na pewno nie zaszkodzi. Ja piłam tylko w kryzysie, ale koleżanka pije codziennie i też jest ok.
26-08-2018
Ocena:
Dlatego ja też polecam Prolaktan. Mnie bardzo pomógł kiedy pojawił się u mnie kryzys laktacyjny.
25-08-2018
Ocena:
Czy wspomniany Prolaktan mozna pić profilaktycznie? Czy raczej tylko jak sa problemy z pokarmem?
24-08-2018
Ocena:
Ja sobie ta myślę, że położne powinny bardziej uświadamiać młode mamy jak mogą sobie pomagać w czasie kryzysu laktacyjnego. Ja nie wiedziaam o prolaktanie dopiero przy czwartym dziecku i to pod koniec karmienia jak sama zaczęłam szukać informacji w necie a wcześniej musiałam się męczyć.
19-07-2018
Ocena:
Dzięki, tak się zastanawiałam czy go nie pić profilaktycznie, żeby nie doprowadzić do kryzysu, ale sporo tak szybko działa, to nie wiem czy jest sens? To prawda, że poprawa jest już po 2-3 dniach? Tak czytałam w necie.
17-07-2018
Ocena:
Prolaktan wystarczy pić tylko jak czujecie, że zbliża się susza w piersiach, że dziecko coraz częściej chce jeść, bardziej marudzi i ogólnie widać, że jest głodne.
22-06-2018
Ocena:
Dziewczyny, a Wy go pijecie cały czas czy tylko jak macie kryzys laktacyjny?
21-06-2018
Ocena:
To bardzo dobry środek, sama go stosowałam, niestety dopiero przy czwartym dziecku i mam porównanie, gdybym wiedziała o jego istnieniu dużo łatwiej byłoby mi przeżyć kryzysy laktacyjne.
17-06-2018
Ocena:
wrona, chyba w kazdej aptece kupisz ;) kosztuje około 20 zł i tam masz 14 saszetek, jedną dziennie sie pije.
16-06-2018
Ocena:
Widzę, że polecacie Prolaktan... a powiedzcie, gdzie to dostanę? Jaka cena? Na długo starczy?
26-05-2018
Ocena:
Moja mała chyba nigdy nie płakała za pokarmem (no poza chwilami kryzysu laktacyjnego, ale na to pomógł mi niżej wspomniany Prolaktan), karmiłam ją regularnie i jej kwilenie na ogół oznaczało, że chciała na ręce. Dzieci pragną bliskości matki, nie trzeba tego interpretować cały czas jako głód. Niemniej ciekawy artykuł.
21-05-2018
Ocena:
Moje płakały i szukały piersi, po prostu. Kwestia kilku dni "poznania się" z dzieckiem i wszystko stanie się jasne :) Sasza, ja też piję prolaktan :) położna mi go poleciła na problemy z laktacją, tak mi fajnie ją rozkręcił, że w ogóle już nie dokarmiam.
21-05-2018
Ocena:
Mi się wydaje, że matka to jakoś intuicyjnie ogarnia takie tematy. Dziecko płacze, niby płacz nie wiele się różni a ja jakoś czułam, że teraz chodzi o jedzenie, teraz o mokrą pieluszkę, teraz chce spać. Niestety u mnie do momentu kiedy nie przetestowałam prolaktanu dziecko płakało z głodu.
16-03-2018
Ocena:
Każda mama z czasem uczy się rozpoznawać o co chodzi jej dziecku. Tak więc nie przejmować się dziewczyny, umiejętność rozpoznawania niuansów w płaczu maluchów przyjdzie z czasem :) A artykuł bardzo pomocny!
14-09-2017
Ocena:
Super artykul
21-08-2017
Ocena:
jak widzę, muszę baczniej obserwować Anielkę, dotąd jak płakała to zawsze myślałam że głodna :(
17-08-2017
Ocena:
bardzo przydatny artykuł!
laktator medela

Wszystko, co musisz wiedzieć o laktatorze marki Medela

2023-08-30
Karmienie piersią to jedno z najważniejszych doświadczeń dla matki i dziecka. Może być ono czasami wyzwaniem, szczególnie jeśli stajesz się mamą po raz pierwszy. Na szczęście istnieją różne urządzenia, które mogą pomóc w tym procesie, a jedno z najpopularniejszych i najbardziej zaufanych to laktator marki Medela. W tym artykule przyjrzymy się temu urządzeniu i dowiemy się, dlaczego jest to często niezastąpiony sprzęt dla wielu matek.
Laktator elektryczny Canpol babies

Laktator elektryczny Canpol babies – idealny dla mam, które chcą karmić swoje dziecko naturalnie

2023-08-14
Laktator ma szerokie zastosowanie. Sprzęt zaprojektowany z myślą o mamach przydaje się w przypadku przedwczesnego porodu, poranionych lub wklęsłych brodawek, nawału lub niedoboru pokarmu, przyjmowania niektórych leków czy po prostu wyjścia z domu. Jednym z polecanych produktów jest laktator elektryczny Canpol babies. Co warto o nim wiedzieć i jakie modele znajdziesz aktualnie w sprzedaży? Zapraszamy do lektury.
poduszka do karmienia

Jaka poduszka do karmienia? Ranking najlepszych produktów

2023-05-15
Niemal każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się, czy kupić poduszkę do karmienia. Wyjaśniamy, czy taki produkt rzeczywiście jest przydatny i podpowiadamy, jaka jest najlepsza poduszka do karmienia – rankingiem według ocen w serwisie Ceneo.pl.
karmienie piersią

Karmienie na leżąco, czyli pozycja spod pachy

2022-12-28
Niedawno zostałaś mamą i rozpoczęłaś przygodę z karmieniem piersią? Gratulujemy! Teraz dowiedz się, jak powinno przebiegać prawidłowe karmienie – na leżąco, spod pachy czy w pozycji „koala”. Z naszymi wskazówkami z pewnością będzie ci o wiele łatwiej.
przestac karmic

Kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy?

2022-12-28
Nocne karmienie dziecka to ogromne obciążenie dla rodziców. Nic zatem dziwnego, że dążą oni do jak najszybszego nauczenia maluszka, że noc jest od spania, a nie od jedzenia. Pytanie: kiedy można zacząć taką „naukę” i przede wszystkim – jak to zrobić, by obyło się bez łez?
ręczne odciąganie pokarmu

Ręczne odciąganie pokarmu – jak to zrobić?

2022-07-17
U niemal każdej młodej mamy prędzej czy później pojawia się potrzeba odciągnięcia mleka. Nie każda jednak dysponuje laktatorem. Na szczęście nadmiar mleka można odprowadzić również ręcznie – i nie jest to wcale tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, jak ręcznie odciągać pokarm, aby poczuć ulgę i nie zrobić sobie krzywdy.
odciąganie pokarmu

Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem?

2022-07-16
Świeżo upieczone mamy, które rozpoczynają „przygodę” ze ściąganiem mleka, zazwyczaj mają mnóstwo wątpliwości dotyczących tej czynności. Jak przyłożyć laktator? Jaki tryb włączyć? Co ile godzin odciągać pokarm laktatorem? Dzisiaj skupimy się przede wszystkim na ostatnim z wymienionych zagadnień. Sprawdź, ile trwa odciąganie pokarmu laktatorem elektrycznym i jak często w ciągu doby powinnaś powtarzać tę czynność.