Pierwsze urodziny dziecka stanowiły dawniej okazję do hucznego spotkania całej rodziny. Była to jedna z okazji, którą obchodziło się w gronie właśnie najbliższych. Obecnie mamy prześcigają się w modnych pomysłach na organizacje wspaniałego przyjęcia dla dziecka, uwiecznią je na zdjęciach i filmach, które po latach pokażą dziecku, a ono nic z tego nie zapamięta. Coraz powszechniejsze staje się jednocześnie podejście bardziej ekonomiczne, czyli przygotowanie 1 urodzin malucha razem z chrzcinami. Wówczas można zaprosić więcej osób i urządzić całość w restauracji.
Są oczywiście rodzice, którzy zadają sobie to pytanie. Z pewnością każde urodziny naszej pociechy stanowią powód do celebracji i radości w gronie najbliższych osób. Uroczystość przygotować więc z pewnością warto, jednak należy zastanowić się nad jej zakresem. W niektórych domach nadal organizuje się wielkie imprezy, na które sprasza się całą rodzinę, czasem również przyjaciół i znajomych. Niektórzy rozważają także przygotowanie zabawy jedynie dla dzieci, które są na co dzień w otoczeniu ich pociechy. Z uwagi na fakt, że roczne dziecko niewiele rozumie, nie odróżnia zwykłych dni od świąt, czy innych okazji, impreza nie powinna zakłócać jego normalnego rytmu dnia. Najlepiej umówić się z gośćmi na ograniczone czasowo spotkanie, które rozpocznie się po popołudniowej drzemce, a zakończy przed porą spania. Da to dziecku poczucie bezpieczeństwa i unikniemy niepotrzebnego dla niego stresu.
Jeśli ma to być impreza dla dziecka, a nie dla gości warto zdecydować się jedynie na zaproszenie najbliższych osób, które dziecko dobrze zna. Już sam fakt, że będzie z większą ilością ludzi niż tylko mama i tata może być pewnego rodzaju przeżyciem. Niech więc dziecko cieszy się z obecności i radości ukochanych babć i dziadków, czy bliskiej cioci i kuzynki.
Z uwagi na wiek dziecka najlepszym wyborem będzie przygotowanie pierwszych urodzin w domu. Dziecko będzie się tu czuło spokojnie i więcej dostrzeże. Modne jest organizowanie imprezy w restauracjach, gdyż jest to na swój sposób wygodniejsze – chociażby nie musimy gotować czy później sprzątać. Warto jednak potraktować roczek jako rodzinne święto dla najbliższych i przeżyć ten dzień z najbliższymi, nawet jeśli na stole zagości jedynie tort i kawa. Gości możemy zaprosić osobiście, telefonicznie, lub przygotować zaproszenia. Należy również pamiętać o przygotowaniu zaproszeń. Mogą być zrobione własnoręcznie przez rodziców np. z odrysowaniem rączki dziecka bądź kupione w sklepach papierniczych, czy przez Internet. Najlepiej zaprosić gości na 2 tygodnie przed uroczystością, aby każdy zarezerwował sobie czas.
Tort, jaki pojawi się na pierwszych urodzinach dziecka, jest niezwykle istotny. U rocznego dziecka można już najczęściej zaobserwować pierwsze upodobania, fascynacje związane z bajkami, czy zabawkami. Właśnie do takiego ulubionego elementu powinien nawiązywać wygląd tortu. Może to być, postać z bajki, którą lubi maluch, lub miś, piłka czy auto. Taki tort z pewnością wzbudzi zainteresowanie.
Modne są również torty niebieskie lub różowe w różnym kształcie, nawet cyfry „1”, zwykle umieszcza się na nich cukrowe figurki prezentujące różne zabawki wieku wczesnodziecięcego. Ich dopasowanie jest wówczas dość uniwersalne i uzależnione od płci. Powszechne jest również umieszczanie na tortach napisów w stylu „Roczek Julki”, czy „1-sze urodzinki Jasia”. To już kwestia uzależniona od naszej inwencji.
Mamy, które posiadają pewne zdolności kulinarne oraz odpowiednią ilość czasu mogą spróbować przygotować tort na pierwsze urodziny swojej pociechy samodzielnie. Wówczas dokładnie wiemy jakie składniki są w nim zawarte i z czystym sercem damy posmakować maluchowi. Dobrym rozwiązaniem jest również zamówienie w sprawdzonej cukierni. Efekt z pewnością będzie genialny i godny zapamiętania.
Na rynku dostępny jest ogrom produktów powiązanych z pierwszymi urodzinami dziecka, co sprawia, że niemal każdy swój pomysł na kolorystykę i motyw przewodni zrealizujemy bez większych problemów. Nieodłącznym elementem każdej imprezy dla małych dzieci są balony – one zawsze będą najważniejsze więc nie może ich zabraknąć. Możemy kupić takie, na których będzie znajdował się napis w stylu „mam już roczek”, czy ładne obrazki. Dostępna kolorystyka również jest szeroka.
Ciekawym pomysłem jest zawieszenie w centralnym punkcie pokoju girlandy, na której również znajdzie się napis. Później, po latach na zdjęciach będzie nam jeszcze łatwiej rozpoznać, że pochodzą one właśnie z pierwszych urodzin dziecka. Ważnym elementem będzie także dekoracja stołu. Powinna zostać dopasowana do kolorystyki i motywu przewodniego całej imprezy. Potrzebne będą specjalne serwetki na roczek, kolorowe talerzyki, można wykorzystać naklejki ze zdjęciem lub napisem.
Modnym elementem jest stworzenie formy podziękowania dla gości, za przybycie i uczczenie z nami tego wyjątkowego dnia. Może to być lizak, czy czekoladka, ciekawe będzie również wykorzystanie malutkich maskotek lub breloczków i dopięcie do nich specjalnie przygotowanych podziękowań. Można je zostawić obok każdego talerza lub rozdać podczas pożegnania na koniec.
Większość gości pyta co byłoby nam potrzebne, czego dziecko jeszcze nie ma, a mu się spodoba. Możemy przygotować listę prezentów w różnym pułapie cenowym, aby goście mogli dobrać coś do swojego budżetu, a my będziemy mieć pewność, że prezenty się nie powtórzą. Z pewnością wielu gości do prezentu dołączy pamiątkowe kartki, warto je zachować w pudełku z pamiątkami dziecka. Z przyjemnością obejrzy je po latach. Nie zapomnijmy również robić zdjęć czy nagrywać filmików. Takie pamiątki są na wagę złota.
Utarta pozostała pewna tradycja, a raczej zabawa, którą przyrównać można do wróżb z wosku w andrzejki. Na tacy przed dzieckiem kładzie się kilka przedmiotów. W zależności od regionu i rodziny różnią się one pomiędzy sobą. Często występuje różaniec, książka, pieniądze, można również dodać coś od siebie, co np. będzie symbolem zawodu, który jest powszechny w rodzinie. Rzecz, którą maluch chwyci jako pierwszą, ma symbolizować zawód, jaki wybierze w przyszłości.
Pewnym zwyczajem w niektórych domach jest również zachowanie świeczki z pierwszego tortu dziecka i jej ponowne zapalenie na torcie urodzinowym w dniu 18-tych urodzin. Jest to w pewien sposób symboliczne i sentymentalne, ale z pewnością warto spróbować pamiętać o tym przez te lata i zachować świeczkę.
Zdjęcie: Fotolia.pl
Z wykształcenia jestem Kosmetologiem. W skład moich licznych zainteresowań wchodzi szeroko pojęte zdrowie, prawidłowe żywienie oraz aktywność – nie tylko fizyczna. Od lat pracuję jako copywriter i każdy temat nawet z najbardziej nietypowej dziedziny jest dla mnie okazją do samorozwoju i poszerzania swojej wiedzy.
Zapraszam na moją stronę: https://www.piszebolubie.pl/