Data modyfikacji:

Kiedy rozpoczyna się ojcostwo?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

O instynkcie macierzyńskim pisze i mówi się wiele. Nikt nie zaprzecza jego istnieniu, choć tak naprawdę tylko matki wiedzą, co on w rzeczywistości oznacza. Za sprawą instynktu macierzyńskiego kobieta już w parę sekund po urodzeniu dziecka, w miarę łatwo potrafi odnaleźć się i prawidłowo zachować w nowej sytuacji. A jak wygląda sprawa w odniesieniu do ojca?

 

instynkt_ojcowski

 

Instynkt ojcowski?

Nic na istnienie instynktu ojcowskiego nie wskazuje. Wręcz odwrotnie – mężczyzna wobec nowo narodzonego dziecka czuje się bezradny … jak dziecko. I choć teoretycznie ojcem jest już dobrych kilka miesięcy, bo w końcu cały okres ciąży. W praktyce rola ojca nie przychodzi z łatwością.

Podobnie rzecz wygląda w sferze więzi. O ile bowiem relacja matka – dziecko kształtuje się jeszcze przed narodzinami, o tyle relacja ojciec - dziecko na dobrą sprawę zaczyna się dopiero po narodzinach dziecka. Nie dziwi więc fakt, że wielu mężczyzn na autentyczne utożsamianie się ze słowem „ojciec” potrzebuje trochę czasu. Czasami stanowi to przyczynę niepokoju młodych ojców, którzy z powodu braku, tak żywej jak u matki, relacji z dzieckiem, niesłusznie poddają w wątpliwość swoją zdolność do pełnienia roli ojca. 

 

Chwile spędzane z dzieckiem

Ogromne znaczenie w budowaniu więzi z dzieckiem ma ilość czasu jaką ojciec mu poświęca oraz sygnały zwrotne wysyłane przez dziecko pod adresem taty. Sygnałem tym może być zaciekawione spojrzenie, pochwycenie w rączkę tatusiowego palca czy, po kilku tygodniach od chwili narodzin, pierwszy świadomy uśmiech. Niewątpliwie jednak ojcowie muszą w tym względzie uzbroić się w cierpliwość, a chcąc jak najszybciej nawiązać ze swoim maleństwem relację – spędzać z nim jak najwięcej czasu. W tej też kwestii psychologowie są nadzwyczaj zgodni jednogłośnie twierdząc, że czas poświęcony dziecku (zarówno temu maleńkiemu jak i większemu), nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

 

Bycie ojcem jest więc długotrwałym procesem, którego zarówno koniec jak i początek, jest praktycznie niemożliwy do uchwycenia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Fanfo  All right reserved

ciemieniucha

Najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę – jak zadbać o skórę głowy malucha?

2025-02-19
Ciemieniucha to częsty problem skórny u najmłodszych, który może budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Choć nie jest groźna, jej obecność bywa uciążliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co to tak naprawdę jest ciemieniucha, jak wygląda, kiedy się pojawia, a przede wszystkim – co na ciemieniuchę sprawdzi się najlepiej. Poznaj najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę oraz skuteczne domowe sposoby walki z tym kłopotem.
rodzicielstwo bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

2025-02-12
Wśród różnych filozofii wychowawczych, które zyskały popularność w ostatnich latach, wyróżnia się rodzicielstwo bliskości. Koncepcja ta stawia na pierwszym miejscu budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, dzięki czemu pociechy są w stanie lepiej radzić sobie w różnych aspektach życia. Czym dokładniej jest rodzicielstwo bliskości? Na jakich założeniach się opiera?
niemowlak na basenie

Niemowlak na basenie. Jak się przygotować i co zabrać? 

2025-01-22
Pływanie niemowlaka to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na wspieranie jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Jednak pierwszy raz na basen z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy najlepiej zacząć przychodzić z niemowlakiem na basenie? Jakie akcesoria są niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.