Data modyfikacji:

Kiedy rozpoczyna się ojcostwo?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

O instynkcie macierzyńskim pisze i mówi się wiele. Nikt nie zaprzecza jego istnieniu, choć tak naprawdę tylko matki wiedzą, co on w rzeczywistości oznacza. Za sprawą instynktu macierzyńskiego kobieta już w parę sekund po urodzeniu dziecka, w miarę łatwo potrafi odnaleźć się i prawidłowo zachować w nowej sytuacji. A jak wygląda sprawa w odniesieniu do ojca?

 

instynkt_ojcowski

 

Instynkt ojcowski?

Nic na istnienie instynktu ojcowskiego nie wskazuje. Wręcz odwrotnie – mężczyzna wobec nowo narodzonego dziecka czuje się bezradny … jak dziecko. I choć teoretycznie ojcem jest już dobrych kilka miesięcy, bo w końcu cały okres ciąży. W praktyce rola ojca nie przychodzi z łatwością.

Podobnie rzecz wygląda w sferze więzi. O ile bowiem relacja matka – dziecko kształtuje się jeszcze przed narodzinami, o tyle relacja ojciec - dziecko na dobrą sprawę zaczyna się dopiero po narodzinach dziecka. Nie dziwi więc fakt, że wielu mężczyzn na autentyczne utożsamianie się ze słowem „ojciec” potrzebuje trochę czasu. Czasami stanowi to przyczynę niepokoju młodych ojców, którzy z powodu braku, tak żywej jak u matki, relacji z dzieckiem, niesłusznie poddają w wątpliwość swoją zdolność do pełnienia roli ojca. 

 

Chwile spędzane z dzieckiem

Ogromne znaczenie w budowaniu więzi z dzieckiem ma ilość czasu jaką ojciec mu poświęca oraz sygnały zwrotne wysyłane przez dziecko pod adresem taty. Sygnałem tym może być zaciekawione spojrzenie, pochwycenie w rączkę tatusiowego palca czy, po kilku tygodniach od chwili narodzin, pierwszy świadomy uśmiech. Niewątpliwie jednak ojcowie muszą w tym względzie uzbroić się w cierpliwość, a chcąc jak najszybciej nawiązać ze swoim maleństwem relację – spędzać z nim jak najwięcej czasu. W tej też kwestii psychologowie są nadzwyczaj zgodni jednogłośnie twierdząc, że czas poświęcony dziecku (zarówno temu maleńkiemu jak i większemu), nigdy nie jest czasem zmarnowanym.

 

Bycie ojcem jest więc długotrwałym procesem, którego zarówno koniec jak i początek, jest praktycznie niemożliwy do uchwycenia.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Fanfo  All right reserved

niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.