Data publikacji:

Odpieluszkowe odparzenie skóry - czym jest i jak powstaje?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Odpieluszkowe odparzenie skóry to powszechna przyczyna rozdrażnienia i płaczu u dzieci wywołana podrażnieniem skóry przez kontakt z moczem i stolcem. Stan ten zaczyna się od lekkiego zaczerwienienia skóry w miejscach zakrytych pieluszką, które zbagatelizowane może przerodzić się w stan zapalny, wywołujący ból i uczucie dyskomfortu.

 

sudocrem-550

 

Jakie są przyczyny odpieluszkowego odparzenia skóry?

Odpieluszkowe odparzenie skóry pojawia się, gdy skóra dziecka przez dłuższy czas pozostaje w kontakcie z moczem. Mocz, reagujący dodatkowo ze stolcem, może podrażniać skórę, a w ostrych przypadkach może powodować pęknięcia naskórka lub nawet pęcherze. Dochodzi wówczas do odparzenia. Tarcie, powodowane ocieraniem się pieluszki o delikatną skórę dziecka i niedokładne wypłukanie środków piorących z pieluszki może również przyczynić się do wystąpienia odpieluszkowego odparzenia skóry.

 

Co wywołuje odpieluszkowe odparzenia skóry?

Odpieluszkowe odparzenie skóry może wystąpić w każdych warunkach, nawet bez widocznych powodów, ponieważ niektóre dzieci mają bardziej wrażliwą skórę i mogą być bardziej podatne na tę dolegliwość.

Należy pamiętać, że dzieci są szczególnie podatne na odpieluszkowe odparzenie skóry:

  • podczas ząbkowania,
  • przy odstawianiu od karmienia piersią i przechodzeniu na karmienie butelką,
  • po stosowaniu antybiotyków, które mogą zaburzać pracę układu trawiennego dziecka i powodować biegunkę,
  • po rozpoczęciu przyjmowania pokarmów stałych,
  • przy pierwszym piciu mleka krowiego.


Każdy z tych czynników może wywołać podrażnienia skóry.

 

Jak objawia się odpieluszkowe odparzenie skóry?

Odpieluszkowe odparzenie skóry można rozpoznać na kilka sposobów:

  • Zwykle zaczyna się ono od lekkiego zaczerwienienia skóry w okolicach przylegania pieluszki.
  • Raczej nie obejmuje fałdów skóry.
  • Pośladki i górna część ud mogą się zaczerwienić i być wilgotne.
  • Skóra może również stać się bolesna, pokryta plamkami i gorąca w dotyku.
  • Mogą pojawić się plamy suchej, łuszczącej się skóry.

Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu odpieluszkowego odparzenia skóry. Jeśli już jednak ono wystąpi, musimy zadbać o złagodzenie podrażnienia, zmniejszenie dyskomfortu i odpowiednią pielęgnację podrażnionej skóry. Najlepsze efekty przynosi nakładanie kremu Sudocrem® podczas każdej zmiany pieluszek, co pomaga zapobiegać nawrotom odpieluszkowego odparzenia skóry.

 

Przeczytaj również:
Gdy PZS już się pojawi >>

Dlaczego Sudocrem jest tak skuteczny? >>

 

Artykuł sponsorowany

Zdjęcia: materiały promocyjne

ciemieniucha

Najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę – jak zadbać o skórę głowy malucha?

2025-02-19
Ciemieniucha to częsty problem skórny u najmłodszych, który może budzić niepokój u niedoświadczonych rodziców. Choć nie jest groźna, jej obecność bywa uciążliwa i wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wyjaśniamy, co to tak naprawdę jest ciemieniucha, jak wygląda, kiedy się pojawia, a przede wszystkim – co na ciemieniuchę sprawdzi się najlepiej. Poznaj najlepsze kosmetyki na ciemieniuchę oraz skuteczne domowe sposoby walki z tym kłopotem.
rodzicielstwo bliskości

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

2025-02-12
Wśród różnych filozofii wychowawczych, które zyskały popularność w ostatnich latach, wyróżnia się rodzicielstwo bliskości. Koncepcja ta stawia na pierwszym miejscu budowanie silnej więzi emocjonalnej między rodzicami a dziećmi, dzięki czemu pociechy są w stanie lepiej radzić sobie w różnych aspektach życia. Czym dokładniej jest rodzicielstwo bliskości? Na jakich założeniach się opiera?
niemowlak na basenie

Niemowlak na basenie. Jak się przygotować i co zabrać? 

2025-01-22
Pływanie niemowlaka to nie tylko świetna zabawa, ale także sposób na wspieranie jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Jednak pierwszy raz na basen z niemowlakiem wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Kiedy najlepiej zacząć przychodzić z niemowlakiem na basenie? Jakie akcesoria są niezbędne? Odpowiedzi na te i kilka innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.
Bezpieczne zabawy dla dzieci 6-9 miesięcznych

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha?

2024-12-06
Między 6. a 9. miesiącem życia dziecko zaczyna coraz bardziej eksplorować świat. Pełzanie, pierwsze próby siadania i stawiania kroków to kluczowe momenty w jego rozwoju. Poprzez zabawy z niemowlakiem możesz wspierać te umiejętności, a jednocześnie budować silniejszą więź. Zobacz, jakie zabawy są najlepsze dla maluchów w tym wieku!
Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy: Jak wspierać rozwój malucha w tym okresie?

2024-12-04
Między 9. a 12. miesiącem życia dziecko robi ogromne postępy w rozwoju ruchowym i poznawczym. Zaczyna raczkować, stawiać pierwsze kroki, a także coraz więcej rozumieć. Zabawy z niemowlakiem w tym wieku to nie tylko sposób na spędzanie wspólnego czasu, ale przede wszystkim kluczowy element wspierający jego rozwój. Poznaj najlepsze propozycje zabaw dla maluchów w tym okresie!
zabawa z dzieckiem 3-6 miesięcy

Jakie zabawy dla niemowlaka w wieku 3-6 miesięcy? Pomysły na rozwijającą zabawę z dzieckiem

2024-11-29
Twój maluszek właśnie przekroczył trzeci miesiąc życia i z każdym dniem staje się coraz bardziej ciekawy świata? To idealny moment, by poprzez zabawę wspierać jego rozwój. W artykule znajdziesz pomysły na zabawy z niemowlakiem w wieku od 3 do 6 miesięcy, które nie tylko dostarczą mu radości, ale też pomogą w rozwijaniu zdolności motorycznych i poznawczych.
zabawa z dzieckiem 0-3 misiąca

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące: Jak wspierać rozwój noworodka?

2024-11-27
Pierwsze trzy miesiące życia dziecka to okres intensywnego rozwoju i budowania więzi z rodzicami. Choć noworodek większość czasu spędza na spaniu i jedzeniu, warto już wtedy wprowadzać proste zabawy, które będą wspierać jego zmysły i umiejętności motoryczne. Dowiedz się, jakie zabawy z niemowlakiem w wieku 0-3 miesięcy możesz bezpiecznie wprowadzić, aby wspomagać rozwój Twojego malucha.