Kiedy nasza pociecha zaczyna ząbkować, czujemy dumę. W końcu nasz maluch dorasta. Jednak za chwilę, w miejsce dumy wkracza zniecierpliwienie, niepewność i bezsilność. Okazuje się, że ząbkowanie dostarcza naszemu dziecku więcej bólu i cierpień, niż zadowolenia. Pojawia się gorączka, a maluch jest marudny i rozdrażniony. Jak pomóc dziecku w tych trudnych chwilach?
Trudno jest wychwycić moment, gdy pierwsze ząbki wyrzynają się naszemu dziecku, ponieważ pękniecie dziąsła jest bardzo niewielkie. Wkrótce potem w miejscu pęknięcia pojawia się pierwszy ząbek. I zazwyczaj w tym momencie rodzice go zauważają.
Uwaga: Zazwyczaj objawem ząbkowania jest rozdrażnienie i częste wkładanie rączek do buzi przez dziecko - w ten sposób próbuje ono złagodzić ból. Jeśli zauważymy takie objawy to dobry moment aby pomóc dziecku.
Jeżeli chcemy upewnić się, że nasze maleństwo ząbkuje, możemy wziąć metalową łyżeczkę i bardzo delikatnie postukać w dziąsło dziecka. Jeśli gdzieś tam kiełkuje ząbek, usłyszymy charakterystyczny dźwięk uderzenia łyżeczki o niego, mimo, że samego zęba jeszcze nie widać.
Pamiętaj! Ząbkowaniu często towarzyszy podwyższona temperatura. Nigdy jej nie lekceważ, gdyż może się okazać, że przyczyna gorączki jest inna niż wyżynające się zęby - dziecko jest chore, ma przeziębienie lub poważny stan zapalny i wymaga konsultacji lekarskiej?
To, jaką metodę łagodzenia bólu podczas wyrzynania ząbków wybierzemy, zależy od potrzeb naszego dziecka i od tego, na co najlepiej reaguje. Warto wypróbować kilku metod. Wielu dzieciom pomaga żel łagodzący ból, innym gryzaki, kostka lodu zawinięta w czystą ściereczkę i podana "do ssania", czy przykładanie do dziąseł zwilżonego solą fizjologiczną wacika lub nawet ostukiwanie dziąseł metalową łyżeczką.
Zachęcamy do dzielenia się pomysłami. Co Wy używacie przy wyrzynaniu się ząbków i co się u Was sprawdza najlepiej?
Więcej dowiesz się na: Dentinox N
Zdjęcie: Fotolia.pl
Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N
Jestem studentką 3 roku na kierunku zdrowie publiczne. Od ponad roku pracuję w firmie Shop-dent, a moje życie zawodowe związałam bezpośrednio z szerzeniem wiedzy na temat profilaktyki chorób higieny jamy ustnej. Obecnie prowadzę badania w tym zakresie, dotyczące najmłodszych. W tej chwili mogę śmiało powiedzieć, że produkty do higieny jamy ustnej nie mają przede mną tajemnic :)
Ukończyłam profesjonalne szkolenia z zakresu profilaktyki chorób jamy ustnej prowadzone przez stomatologów i higienistki z prestiżowej, warszawskiej kliniki Optident. Prywatnie zawodniczka drużyny piłkarskiej.