5 praktycznych porad jak przetrwać ząbkowanie niemowlaka
Kiedy nasza pociecha zaczyna ząbkować, czujemy dumę. W końcu nasz maluch dorasta. Jednak za chwilę, w miejsce dumy wkracza zniecierpliwienie, niepewność i bezsilność. Okazuje się, że ząbkowanie dostarcza naszemu dziecku więcej bólu i cierpień, niż zadowolenia. Pojawia się gorączka, a maluch jest marudny i rozdrażniony. Jak pomóc dziecku w tych trudnych chwilach?
Kiedy niemowlak zaczyna ząbkować?
Trudno jest wychwycić moment, gdy pierwsze ząbki wyrzynają się naszemu dziecku, ponieważ pękniecie dziąsła jest bardzo niewielkie. Wkrótce potem w miejscu pęknięcia pojawia się pierwszy ząbek. I zazwyczaj w tym momencie rodzice go zauważają.
Uwaga: Zazwyczaj objawem ząbkowania jest rozdrażnienie i częste wkładanie rączek do buzi przez dziecko - w ten sposób próbuje ono złagodzić ból. Jeśli zauważymy takie objawy to dobry moment aby pomóc dziecku.
Jeżeli chcemy upewnić się, że nasze maleństwo ząbkuje, możemy wziąć metalową łyżeczkę i bardzo delikatnie postukać w dziąsło dziecka. Jeśli gdzieś tam kiełkuje ząbek, usłyszymy charakterystyczny dźwięk uderzenia łyżeczki o niego, mimo, że samego zęba jeszcze nie widać.
Jak możemy złagodzić ból przy ząbkowaniu?
- Najlepszy jest masaż - Spróbuj delikatnie rozmasować dziąsła malucha najlepiej specjalną miękką nakładką na palec, którą kupisz w aptece. Malec również może wykonać sobie masaż sam, jeśli tylko dostarczysz mu odpowiedniego sprzętu np. gryzaka. Jeśli schłodzisz gryzaczek w lodówce (nie w zamrażalniku!), pomoże to dodatkowo ukoić ból dziąseł.
- Drugim sposobem jest żel łagodzący - Każdy rodzic powinien być zaopatrzony w specjalny żel łagodzący ból dziąseł np. Dentinox N. Zapytajcie o niego w aptece. Nawet, jeśli nasze dziecko jeszcze nie ząbkuje, w każdej chwili może zacząć odczuwać dyskomfort z powodu wyrzynających się zębów i wtedy taki żel okazuje się niezwykle pomocny.
- Ssanie - Dzieci czasami same instynktownie wiedzą, czego w danym momencie potrzebują. Zazwyczaj przy ząbkowaniu ssanie jest częstsze i bardziej intensywne, niezależnie od tego, czy karmi się dziecko butelką czy piersią. W tych dniach staraj się jak najczęściej dawać mu coś do ssania. Nawet jeśli nie jesteś zwolenniczką smoczka przez krótki okres ząbkowania na pewno stosowanie go nie zaszkodzi, a trochę uspokoi dziecko.
- Kolejnym skutecznym sposobem jest rumianek - możesz również podać dziecku do picia herbatkę z kwiatu lipy, melisy, czy rumianku. Zioła te naturalnie uspokoją twojego malucha. Jeżeli zauważysz mocne zaczerwienienie dziąsła koło wyrzynającego się ząbka, może to oznaczać stan zapalny, który na pewno sprawia dziecku ból. Aby go złagodzić przemywaj to miejsce gazikiem nasączonym w rumianku. Istnieją również specjalistyczne żele z ekstraktem z rumianku, które idealnie nadają się na ząbkowanie.
- Jeżeli Twoje dziecko nie radzi sobie z bólem konieczna będzie wizyta u lekarza - prawdopodobnie przepisze bezpieczny lek przeciwbólowy.
- łagodzi ból przy wyrzynaniu się ząbków,
- zawiera przeciwzapalny i stymulujący gojenie ran wyciąg z kwiatów rumianku,
- zawiera miejscowo działające składniki przeciwbólowe, w stężeniu odpowiednim dla dzieci,
- zawiera ksylitol hamujący powstawanie próchnicy,
- nie zawiera cukru.
- Jego zastosowanie jest naprawdę proste, wystarczy czystym palcem lub wacikiem nałożyć żel na dziąsło w miejscu gdzie wyrzyna się ząbek i lekko wmasować. Najlepiej jest go użyć po posiłkach, czy przed snem, aby pomóc dziecku przespać spokojnie noc.
Pamiętaj! Ząbkowaniu często towarzyszy podwyższona temperatura. Nigdy jej nie lekceważ, gdyż może się okazać, że przyczyna gorączki jest inna niż wyżynające się zęby - dziecko jest chore, ma przeziębienie lub poważny stan zapalny i wymaga konsultacji lekarskiej?
To, jaką metodę łagodzenia bólu podczas wyrzynania ząbków wybierzemy, zależy od potrzeb naszego dziecka i od tego, na co najlepiej reaguje. Warto wypróbować kilku metod. Wielu dzieciom pomaga żel łagodzący ból, innym gryzaki, kostka lodu zawinięta w czystą ściereczkę i podana "do ssania", czy przykładanie do dziąseł zwilżonego solą fizjologiczną wacika lub nawet ostukiwanie dziąseł metalową łyżeczką.
Zachęcamy do dzielenia się pomysłami. Co Wy używacie przy wyrzynaniu się ząbków i co się u Was sprawdza najlepiej?
Więcej dowiesz się na: Dentinox N
Zdjęcie: Fotolia.pl
Materiał opracowany przy pomocy marki Dentinox N
Szczerze? Wolę Viburcol i schlodzone gryzaki. W ostateczności lek przeciwbólowy i przecigorączkowy.
Z zębami od urodzenia do śmierci człowiek się męczy!