Data modyfikacji:

Pranie ubranek dla dzieci – fakty i mity

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku dzieci, słowa „brudne” i „szczęśliwe” bardzo często są synonimami. Ciekawski maluch z pewnością będzie szukał skarbów w najbardziej zapomnianym (i przy okazji zakurzonym) kącie, sprawdzi, jakim cudem kwiatek trzyma się ziemi i co się stanie, jeśli odwróci miseczkę z kaszką do góry nogami. Mamy bez wątpienia mają co czyścić! Tylko czy wiemy, jak właściwie należy prać dziecięce ubranka?

 

 

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. Jest o wiele delikatniejsza, wrażliwsza i nie stanowi odpowiednio silnej bariery dla szkodliwych substancji, które znajdują się w zwykłych proszkach do prania! Zły dobór środków piorących może nie tylko wywołać u malucha podrażnienie i alergie skórne – zawarte w nich składniki bez problemu przenikną do organizmu malucha. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór proszku do prania dla dzieci czy płynu do płukania, w którym będziemy prać ubranka. Musimy pamiętać o tym, że pielęgnacja skóry dziecka nie kończy się na wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych!

 

Środki piorące dla dzieci – konieczność czy naciąganie?

Wśród młodych mam wciąż popularnych jest wiele mitów związanych z praniem dziecięcych ubranek. Często rzeczy maluszka wrzucane są do pralki razem z ubraniami dorosłych i prane w tym samym proszku. To duży błąd! Jeśli już pierzemy ubrania wszystkich domowników razem – używajmy w tym celu proszku stworzonego z myślą o dzieciach. Proszki, mleczka i płyny do płukania przeznaczone dla dzieci, np. marki Lovela, oparte są na łagodnych detergentach. Dodatkowo nie niszczą także delikatnych dziecięcych ubranek. Innym popularnym „przesądem” jest pranie ubranek dla dzieci w wysokich temperaturach. To prawda – większość roztoczy i drobnoustrojów ginie w temp. 60 stopni C., ale przy okazji ubranka szybciej się niszczą. Rzeczy dla dzieci, szczególnie niemowląt, szyte są z delikatnych materiałów, najczęściej bawełny. Jeśli będziemy prać je w dwukrotnie wyższej temperaturze, niż ta zalecana przez producenta, szybko przestaną nadawać się do użytku. Żeby rzeczy dziecka były sterylne, wystarczy wyprasować je po pierwszym praniu. Dużo osób twierdzi również, że specjalne antyalergiczne środki dla dzieci to zwykłe naciąganie, a ubranka wystarczy po praniu kilka razy wypłukać. To również nieprawda! Detergenty stosowane w zwykłych proszkach do prania wiążą się razem z włóknami tkaniny i nawet po dwukrotnym płukaniu pozostają na ubranku, mogąc powodować podrażnienia i alergie!

 

Proszek jak kosmetyk

Nawet jeśli nasz maluch nie ma problemów ze skórą, powinniśmy używać specjalnie dobranych środków piorących. Skóra dzieci rozwija się do trzeciego roku życia, przez ten czas jest narażona na wiele niekorzystnych czynników. Używając delikatnych detergentów możemy ograniczyć, a nawet wyeliminować, ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii skórnych u najmłodszych członków rodziny. Środki piorące stworzone z myślą o delikatnej skórze dziecka są na ogół hipoalergiczne i nie tylko nie szkodzą, ale również chronią skórę maluszka przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Zdjęcie: materiały prasowe

Komentarze
03-06-2020
Ocena:
Hmm orzechy do prania ciekawe :) :) narazie używam płynu OnlyEco dla dzieci i się sprawdza. Zawiera naturalne olejki i jest bardzo delikatny dla skóry.
19-12-2017
Ocena:
orzechów do prania jeszcze nie używałam bo jestem zadowolona z płynu do prania Bebble. Ale kto wie, może kiedyś skorzystam :)
31-01-2016
Ocena:
najchętniej orzechy do prania - tanie, ekologiczne, ubranka sa po nich mniejsze- można kupić np na allegro, a coś mocniejszego np na plamy - jelp (np z happybabby.pl). Wydaje mi się że ma najmniej chemii
22-08-2015
Ocena:
Jakich proszków używacie do prania dla maluchów? Ja póki co używam płynu do prania i proszku biały jeleń, on jest hipoalergiczny i nie boję się że uczuli moją córcię
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.