Data modyfikacji:

Pranie ubranek dla dzieci – fakty i mity

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Nie ulega wątpliwości, że w przypadku dzieci, słowa „brudne” i „szczęśliwe” bardzo często są synonimami. Ciekawski maluch z pewnością będzie szukał skarbów w najbardziej zapomnianym (i przy okazji zakurzonym) kącie, sprawdzi, jakim cudem kwiatek trzyma się ziemi i co się stanie, jeśli odwróci miseczkę z kaszką do góry nogami. Mamy bez wątpienia mają co czyścić! Tylko czy wiemy, jak właściwie należy prać dziecięce ubranka?

 

 

Skóra dziecka różni się od skóry osoby dorosłej. Jest o wiele delikatniejsza, wrażliwsza i nie stanowi odpowiednio silnej bariery dla szkodliwych substancji, które znajdują się w zwykłych proszkach do prania! Zły dobór środków piorących może nie tylko wywołać u malucha podrażnienie i alergie skórne – zawarte w nich składniki bez problemu przenikną do organizmu malucha. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór proszku do prania dla dzieci czy płynu do płukania, w którym będziemy prać ubranka. Musimy pamiętać o tym, że pielęgnacja skóry dziecka nie kończy się na wyborze odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych!

 

Środki piorące dla dzieci – konieczność czy naciąganie?

Wśród młodych mam wciąż popularnych jest wiele mitów związanych z praniem dziecięcych ubranek. Często rzeczy maluszka wrzucane są do pralki razem z ubraniami dorosłych i prane w tym samym proszku. To duży błąd! Jeśli już pierzemy ubrania wszystkich domowników razem – używajmy w tym celu proszku stworzonego z myślą o dzieciach. Proszki, mleczka i płyny do płukania przeznaczone dla dzieci, np. marki Lovela, oparte są na łagodnych detergentach. Dodatkowo nie niszczą także delikatnych dziecięcych ubranek. Innym popularnym „przesądem” jest pranie ubranek dla dzieci w wysokich temperaturach. To prawda – większość roztoczy i drobnoustrojów ginie w temp. 60 stopni C., ale przy okazji ubranka szybciej się niszczą. Rzeczy dla dzieci, szczególnie niemowląt, szyte są z delikatnych materiałów, najczęściej bawełny. Jeśli będziemy prać je w dwukrotnie wyższej temperaturze, niż ta zalecana przez producenta, szybko przestaną nadawać się do użytku. Żeby rzeczy dziecka były sterylne, wystarczy wyprasować je po pierwszym praniu. Dużo osób twierdzi również, że specjalne antyalergiczne środki dla dzieci to zwykłe naciąganie, a ubranka wystarczy po praniu kilka razy wypłukać. To również nieprawda! Detergenty stosowane w zwykłych proszkach do prania wiążą się razem z włóknami tkaniny i nawet po dwukrotnym płukaniu pozostają na ubranku, mogąc powodować podrażnienia i alergie!

 

Proszek jak kosmetyk

Nawet jeśli nasz maluch nie ma problemów ze skórą, powinniśmy używać specjalnie dobranych środków piorących. Skóra dzieci rozwija się do trzeciego roku życia, przez ten czas jest narażona na wiele niekorzystnych czynników. Używając delikatnych detergentów możemy ograniczyć, a nawet wyeliminować, ryzyko wystąpienia podrażnień i alergii skórnych u najmłodszych członków rodziny. Środki piorące stworzone z myślą o delikatnej skórze dziecka są na ogół hipoalergiczne i nie tylko nie szkodzą, ale również chronią skórę maluszka przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.

 

Zdjęcie: materiały prasowe

Komentarze
03-06-2020
Ocena:
Hmm orzechy do prania ciekawe :) :) narazie używam płynu OnlyEco dla dzieci i się sprawdza. Zawiera naturalne olejki i jest bardzo delikatny dla skóry.
19-12-2017
Ocena:
orzechów do prania jeszcze nie używałam bo jestem zadowolona z płynu do prania Bebble. Ale kto wie, może kiedyś skorzystam :)
31-01-2016
Ocena:
najchętniej orzechy do prania - tanie, ekologiczne, ubranka sa po nich mniejsze- można kupić np na allegro, a coś mocniejszego np na plamy - jelp (np z happybabby.pl). Wydaje mi się że ma najmniej chemii
22-08-2015
Ocena:
Jakich proszków używacie do prania dla maluchów? Ja póki co używam płynu do prania i proszku biały jeleń, on jest hipoalergiczny i nie boję się że uczuli moją córcię
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.