Data modyfikacji:

Jak uspokoić płaczącego noworodka - metoda dr Hamiltona

Autor: Magdalena Szewczyk

Każdy rodzic wie, jak wielkim wyzwaniem staje się czasem uspokojenie płaczącego dziecka. Być może dlatego tak wielkie zainteresowanie wzbudził film, na którym amerykański pediatra dr Robert Hamilton pokazuje, w jaki sposób ukoić płacz maluszka.

 

metoda dr Roberta Hamiltona

 

Robert Hamilton, pediatra pracujący w szpitalu w Santa Monica w Kalifornii, opracował nową metodę uspokajania niemowląt. Wieloletnie doświadczenie (również osobiste - lekarz jest ojcem sześciorga dzieci) pomogły mu w znalezieniu klucza do komfortu maluszków. Sposób prezentowany przez niego na filmie, zdaniem doktora, pozwala w prosty sposób wyciszyć płaczące dziecko. Wielu specjalistów nie odnosi się do tej metody ze zbyt wielkim entuzjazmem. Ich zdaniem uspokajanie dziecka powinno odbywać się poprzez tulenie niemowlęcia, co ma zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jednak metoda wygląda na tyle ciekawie, że postanowiliśmy ją przedstawić, a ocenę pozostawić rodzicom.

Metoda dr Hamiltona - krok po kroku

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ułożenie oraz trzymanie niemowlęcia. Dr Hamilton poleca skrzyżowanie rąk dziecka na klatce piersiowej, a następnie podtrzymanie złożonych rączek oraz brody swoją dłonią. Kolejnym krokiem jest trzymanie dziecka pod kątem 45 stopni przy jednoczesnym podtrzymywaniu pośladków dziecka. Integralną częścią metody jest delikatne kołysanie niemowlęcia w górę i w dół oraz lekkie poruszanie jego pupą. Poniżej znajdziecie film, w którym dr Hamilton prezentuje swoją metodę.

 

 

Spokój rodziców pomaga dziecku

Bardzo ważną kwestią jest spokojne oraz delikatne wykonywanie wszystkich zalecanych ruchów. Silniejszy ucisk czy nieskoordynowane ruchy mogą wystraszyć maluszka oraz spowodować jego dyskomfort. A wtedy z uspokajania nici. Równie ważny jest też stan psychiczny rodziców. Niemowlę bardzo dobrze odczytuje ich nastrój. Jeśli mama czy tata są zdenerwowani czy smutni, może to wpłynąć na zwiększenie płaczliwości dziecka oraz utrudnić jego uspokojenie. 

 


A może inna przyczyna?

Jeśli dziecko mimo zastosowania tej metody dalej płacze, warto poszukać innych źródeł jego dyskomfortu. Być może płacz jest sygnałem głodu albo choroby. Dlatego właśnie warto uważnie sprawdzać, co niemowlę chce nam przez swoją reakcję pokazać. 

Ważna uwaga: ta metoda uspokajania płaczącego dziecka może być stosowana jedynie przez pierwsze dwa - trzy miesiące życia dziecka. Potem maluszek może stać się zbyt ciężki, by rodzic mógł go bezpiecznie utrzymać we wskazany przez dra Hamiltona sposób. 

 

Zdjęcie: Robert Hamiltom - oficjalny kanał


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
06-04-2017
Ocena:
Bardzo skuteczna metoda, polecam!
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.