Data modyfikacji:

Jak uspokoić płaczącego noworodka - metoda dr Hamiltona

Autor: Magdalena Szewczyk

Każdy rodzic wie, jak wielkim wyzwaniem staje się czasem uspokojenie płaczącego dziecka. Być może dlatego tak wielkie zainteresowanie wzbudził film, na którym amerykański pediatra dr Robert Hamilton pokazuje, w jaki sposób ukoić płacz maluszka.

 

metoda dr Roberta Hamiltona

 

Robert Hamilton, pediatra pracujący w szpitalu w Santa Monica w Kalifornii, opracował nową metodę uspokajania niemowląt. Wieloletnie doświadczenie (również osobiste - lekarz jest ojcem sześciorga dzieci) pomogły mu w znalezieniu klucza do komfortu maluszków. Sposób prezentowany przez niego na filmie, zdaniem doktora, pozwala w prosty sposób wyciszyć płaczące dziecko. Wielu specjalistów nie odnosi się do tej metody ze zbyt wielkim entuzjazmem. Ich zdaniem uspokajanie dziecka powinno odbywać się poprzez tulenie niemowlęcia, co ma zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jednak metoda wygląda na tyle ciekawie, że postanowiliśmy ją przedstawić, a ocenę pozostawić rodzicom.

Metoda dr Hamiltona - krok po kroku

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ułożenie oraz trzymanie niemowlęcia. Dr Hamilton poleca skrzyżowanie rąk dziecka na klatce piersiowej, a następnie podtrzymanie złożonych rączek oraz brody swoją dłonią. Kolejnym krokiem jest trzymanie dziecka pod kątem 45 stopni przy jednoczesnym podtrzymywaniu pośladków dziecka. Integralną częścią metody jest delikatne kołysanie niemowlęcia w górę i w dół oraz lekkie poruszanie jego pupą. Poniżej znajdziecie film, w którym dr Hamilton prezentuje swoją metodę.

 

 

Spokój rodziców pomaga dziecku

Bardzo ważną kwestią jest spokojne oraz delikatne wykonywanie wszystkich zalecanych ruchów. Silniejszy ucisk czy nieskoordynowane ruchy mogą wystraszyć maluszka oraz spowodować jego dyskomfort. A wtedy z uspokajania nici. Równie ważny jest też stan psychiczny rodziców. Niemowlę bardzo dobrze odczytuje ich nastrój. Jeśli mama czy tata są zdenerwowani czy smutni, może to wpłynąć na zwiększenie płaczliwości dziecka oraz utrudnić jego uspokojenie. 

 


A może inna przyczyna?

Jeśli dziecko mimo zastosowania tej metody dalej płacze, warto poszukać innych źródeł jego dyskomfortu. Być może płacz jest sygnałem głodu albo choroby. Dlatego właśnie warto uważnie sprawdzać, co niemowlę chce nam przez swoją reakcję pokazać. 

Ważna uwaga: ta metoda uspokajania płaczącego dziecka może być stosowana jedynie przez pierwsze dwa - trzy miesiące życia dziecka. Potem maluszek może stać się zbyt ciężki, by rodzic mógł go bezpiecznie utrzymać we wskazany przez dra Hamiltona sposób. 

 

Zdjęcie: Robert Hamiltom - oficjalny kanał


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
06-04-2017
Ocena:
Bardzo skuteczna metoda, polecam!
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.
szumy dla niemowlaka

Szumy dla niemowlaka. Twoje narzędzie do udanego snu i uspokojenia

2023-08-16
Biały szum to jednostajne, miarowe dźwięki o różnych częstotliwościach. Nie od dziś wiadomo, że są one bardzo przydatne w uspokajaniu i usypianiu niemowlęcia – pozwalają dziecku odciąć się od nadmiaru bodźców i odprężyć. Takie szumy dla niemowlaka można pozyskać tradycyjnie – np. włączając suszarkę, jak i bardziej nowocześnie, czyli dzięki specjalnej aplikacji albo szumiącej maskotce.
emolium

Emolium – idealny kosmetyk dla wrażliwej skóry noworodka

2023-08-15
Skóra małego dziecka, choć zbudowana jest identycznie jak skóra osoby dorosłej, cechuje się niezwykłą delikatnością i dużą podatnością na podrażnienia. Aby ją chronić, należy stosować odpowiednie kosmetyki – takie jak Emolium. Dla noworodka jest on idealny, ponieważ odpowiednio natłuszcza skórę, zabezpiecza przed podrażnieniami, a nawet ułatwia zlikwidowanie ciemieniuchy.
bepanthen

Wszystko, co musisz wiedzieć o maści Bepanthen 

2023-08-09
Dla każdego rodzica opieka nad maluszkiem jest sprawą najwyższej wagi, podobnie jak dbanie o jego zdrowie. Nie ma wątpliwości, że niemowlęta wymagają szczególnej troski i odpowiedniego wsparcia. Z myślą o delikatnej i wrażliwej skórze najmłodszych stworzono maść ochronną Bepanthen Baby przeciw odparzeniom pieluszkowym. Zapewnia wszechstronną pielęgnację skóry niemowlęcej już od pierwszych dni życia, a cała seria kremów Bepanthen pozwala dbać o zdrową skórę wszystkich członków rodziny, nawet tych zmagających się z takimi problemami jak egzema.
w czym prać ubranka niemowlęce

W czym prać ubranka noworodka? Polecane środki

2023-08-01
Odpowiednie przygotowanie ubranek dla noworodka jest niezwykle istotne. Szczególnie stresujące jest pierwsze pranie ubranek dla noworodka. Maluszek posiada nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy, a nieodpowiednie pranie może wywołać podrażnienia lub zmiany alergiczne na delikatnej skórze noworodka. Są one swędzące, mogą się sączyć i sprawiać ból. Poza tym mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia malucha. W czym prać ubranka noworodka? Jak je prać? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na pewno znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.
jak ubierać noworodka w domu

Jak ubierać noworodka w domu? Poradnik na każdą porę roku

2023-07-27
Jak ubierać noworodka w domu? To pytanie zadaje sobie niemal każda świeżo upieczona mama. Odpowiedź brzmi: to zależy. Inaczej ubiera się noworodka zimą, inaczej w upalne lato, a jeszcze inaczej jesienią i wiosną. Bardzo ważne jest, by mieć tego świadomość, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie młodego organizmu zdecydowanie nie służy jego zdrowiu.