Poprawna pielęgnacja kikuta pępowinowego - Sprawdź czy robisz to prawidłowo?

Data:

Technika i rodzaj pielęgnacji kikuta pępowinowego ulegały modyfikacji przez wiele lat. Metody stosowane w naszym kraju nie były uregulowane żadnymi oficjalnymi zaleceniami. Jeszcze kilka lat temu do jego pielęgnacji używano, zarówno podczas pobytu dziecka w szpitalu, jak i po wypisaniu do domu, 70% roztworu alkoholu etylowego lub spirytusowego roztworu pioktaniny (czyli fioletu gencjanowego). Gencjana działa bakteriobójczo, ale zmienia środowisko wokół pępka i pod intensywnym kolorem nie widać obrzęku ani zmian. 

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

 

Według przeprowadzonych badań alkohol nie wysusza kikuta pępowinowego, mimo że działa tak na skórę. Prowadzi to do wydłużenia czasu jego odpadnięcia i może się wiązać ze zwiększoną częstotliwością występowania komplikacji. Pojawiały się także przypadki po-drażnienia, a nawet poparzenia alkoholem etylowym skóry noworodka. Nie zapominajmy, że naskórek takiego maleństwa jest cieńszy od naskórka osoby dorosłej, co może powodować przenikanie alkoholu do głębszych warstw skóry, a stąd do krwiobiegu i w rezultacie powodować efekt neurotoksyczny; dlatego też nie jest zalecane stosowanie tego rodzaju preparatów (antyseptyków) miejscowo w pielęgnacji pępka. 

Obecnie funkcjonujące w naszym kraju zalecenia dotyczące pielęgnacji kikuta pępowino-wego u noworodków są tożsame z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia a lekarze i farmaceuci zachęcają do ich przestrzegania.  Przyniosło to podstawową zmianę w pielęgnacji - odstąpiono od rutynowego stosowania al-koholu etylowego na rzecz użycia Octeniseptu.

Octenisept jako lek i preparat na bazie oktenidyny posiada badania kliniczne dopuszczające go do stosowania NAWET DLA WCZEŚNIAKÓW URODZONYCH od 26 tygodnia ze względu całkowity brak toksyczności, brak zawartości alkoholu i wysoką skuteczność bójczą .

Octenisept jest rekomendowany do stosowania u dzieci od 25 tygodnia życia jako najbe-zpieczniejszy antyseptyk.

Preparat odkażający należy stosować raz na dobę, zwracając uwagę na dokładne jego nanie-sienie na całą powierzchnię kikuta, ze szczególnym uwzględnieniem nasady. Czas działania to ok. 1 min. Następnie należy kikut pępowinowy dokładnie osuszyć. Tak pielęgnowany pępek powinien odpaść do 15-21 dnia po porodzie. 

Pamiętaj! Podstawą prawidłowego gojenia jest właściwa pielęgnacja oraz przestrzeganie podstawowych zasad higieny. 

 

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

 

Niezbędnik w pielęgnacji pępuszka: 

  • Jałowe waciki,
  • Waciki/gaziki,
  • Octenisept - lek odkażający zawierający oktenidynę,
  • Miękki, mały ręcznik,
  • Tetrowa pieluszka.

 

Toaleta kikuta pępowinowego krok po kroku: 

1.    Umyj ręce wodą z mydłem przed kontaktem i po kontakcie z pępkiem dziecka. 
2.    Staraj się utrzymywać kikut pępowinowy dziecka w czystości i suchości. 
3.    Do pielęgnacji kikuta pępowinowego używaj bawełnianego wacika nasączonego Oc-teniseptem. 
4.    Nie używaj środków na bazie alkoholu ani chusteczek nawilżanych dla niemowląt. 
5.    Do kąpieli wlewaj mniej wody, aby unikać zamoczenia pępowiny. Jeśli do tego dojdzie - osusz pępowinę. 
6.    Jak najczęściej wystawiaj kikut na działanie powietrza.
7.    Nie przykrywaj kikuta pieluchą. 
8.    Chroń kikut pępowinowy przed podrażnieniem przez guziki, zamki, napy itp. 

 

Dowiedz się więcej na: www.oczywisciemamto.pl

 

 

Zdjęcia: materiały promocyjne

Artykuł sponsorowany

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
2-2-2021
Ocena:
Zgadzam się - super artykuł dla świeżo upieczonych rodziców. Ja już co prawda tą wiedzę mam utrwaloną po dwójce dzieci ;) Dorzucę swoje wrażenia - za każdym razem zbliżający się moment odpadnięcia kikuta był dla mnie przerażający, ale nie poddawałam się i regularnie odkażałam to miejsce Octeniseptem. Cieszę się, że wybrałam właśnie jego, bo dzięki temu dziecko nie cierpiało podczas przemywania pępka, bo preparat nie wywołuje pieczenia.
15-5-2018
Ocena:
Dzięki za praktyczne wskazówki. U nas wszystko goi się tak jak powinno na szczęście :)