Pierwsze miesiące życia niemowląt kręcą się wokół drzemek. Wieczorne usypianie to zwykle długotrwały rytuał noszenia, tulenia i innych prób wysłania dziecka w objęcia Morfeusza. Dziś podpowiadamy 10 sprawdzonych sposobów na usypianie niemowlaka.
Wysoka skuteczność. Bardzo wiele dzieci usypia na spacerach. Niestety zwykle wiąże się to z koniecznością chodzenia. Kiedy wózek staje dziecko się budzi. Jest dobra metoda na dzienne drzemki, ale niestety nie umożliwia mamie lub innym opiekunom zrobienia niczego w czasie, kiedy dziecko śpi. Niemniej spacer na świeżym powietrzu to idealny relaks i odpoczynek, a do tego dobry wpływ na kondycję i zdrowie.
Ciasne opasanie chustą do noszenia dzieci, bliskość mamy lub taty i bujanie podczas poruszania się przypomina maluchowi czasy z brzucha mamy. Uspokaja i usypia. Korzyścią chusty są na pewno wolne ręce. Jednak odłożenie dziecka, które usnęło w chuście rzadko się udaje. Słodki ciężar trzeba zatem nosić aż do końca drzemki.
Na wiele dziecięcych smuteczków pomaga noszenie na rękach. Któż by nie chciał być noszony. Kolki, problemy z zasypianiem, niepokój. Noszenie zawsze się sprawdza.
Kołysanie uspokaja bardzo skutecznie. Kołyski, hamaczki, bujaczki, bujanie na rękach, warto poszukać sposobu, który najlepiej się sprawdzi.
Pierś mamy to najlepszy usypiacz. Bliskość, zapach mamy, kojący posiłek. Choć karmienie piersią to nie tylko żywienia, ale także zaspokajanie potrzeby bliskości. Dodatkowo warto pamiętać, że w nocy w mleku kobiecym znajdują się substancje wspomagające zasypianie.
Monotonny szum, tzw. „white noise” jest znanym sposobem na usypianie oraz wydłużenie snu niemowlęcia. Można korzystać z przytulanek z funkcją szumienia, aplikacji mobilnych lub tradycyjnej suszarki.
Jedna z tych metod, które działają, gdy wszystko inne zawodzi.Wieczorne kółko wokół osiedla z dzieckiem w foteliku to zwyczaj wielu rodziców z kilkumiesięcznymi dziećmi.
Plecy bolą od chodzenia, ręce od noszenia? Rozwiązaniem może być piłka gimnastyczna. Wystarczy na niej usiąść z dzieckiem na rękach i delikatnie podskakiwać. Będzie nam za to wdzięczne nie tylko dziecko, ale przede wszystkim – nasz kręgosłup.
Wspólne spanie z dzieckiem poprawia jakość snu zarówno rodziców jak i dziecka. To udowodnione badaniami. Bliskość ukochanych rodziców sprawia, że maluch rzadziej się wybudza.
Ciasny otulacz sprawdza się w przypadku najmłodszych dzieci, które wybudza na przykład odruch Moro. Ciasne otulenie przypomina stan z czasu ciąży, kiedy maluszek był zwinięty w macicy.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.