Data publikacji:

10 sposobów na usypianie niemowlaka

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Pierwsze miesiące życia niemowląt kręcą się wokół drzemek.  Wieczorne usypianie to zwykle długotrwały rytuał noszenia, tulenia i innych prób wysłania dziecka w objęcia Morfeusza. Dziś podpowiadamy 10 sprawdzonych sposobów na usypianie niemowlaka.

jak uśpić niemowlę

 

  1. Spacer

Wysoka skuteczność. Bardzo wiele dzieci usypia na spacerach. Niestety zwykle wiąże się to z koniecznością chodzenia. Kiedy wózek staje dziecko się budzi. Jest dobra metoda na dzienne drzemki, ale niestety nie umożliwia mamie lub innym opiekunom zrobienia niczego w czasie, kiedy dziecko śpi. Niemniej spacer na świeżym powietrzu to idealny relaks i odpoczynek, a do tego dobry wpływ na kondycję i zdrowie.

  1. Chusta

Ciasne opasanie chustą do noszenia dzieci, bliskość mamy lub taty i bujanie podczas poruszania się przypomina maluchowi czasy z brzucha mamy. Uspokaja i usypia. Korzyścią chusty są na pewno wolne ręce. Jednak odłożenie dziecka, które usnęło w chuście rzadko się udaje. Słodki ciężar trzeba zatem nosić aż do końca drzemki.

  1. Noszenie

Na wiele dziecięcych smuteczków pomaga noszenie na rękach. Któż by nie chciał być noszony. Kolki, problemy z zasypianiem, niepokój. Noszenie zawsze się sprawdza.

  1. Kołysanie

Kołysanie uspokaja bardzo skutecznie. Kołyski, hamaczki, bujaczki, bujanie na rękach, warto poszukać sposobu, który najlepiej się sprawdzi.

  1. Pierś

Pierś mamy to najlepszy usypiacz. Bliskość, zapach mamy, kojący posiłek. Choć karmienie piersią to nie tylko żywienia, ale także zaspokajanie potrzeby bliskości. Dodatkowo warto pamiętać, że w nocy w mleku kobiecym znajdują się substancje wspomagające zasypianie.

  1. Szumy

Monotonny szum, tzw. „white noise” jest znanym sposobem na usypianie oraz wydłużenie snu niemowlęcia. Można korzystać z przytulanek z funkcją szumienia, aplikacji mobilnych lub tradycyjnej suszarki.

  1. Jazda samochodem

Jedna z tych metod, które działają, gdy wszystko inne zawodzi.Wieczorne kółko wokół osiedla z dzieckiem w foteliku to zwyczaj wielu rodziców z kilkumiesięcznymi dziećmi.

  1. Piłka gimnastyczna

Plecy bolą od chodzenia, ręce od noszenia? Rozwiązaniem może być piłka gimnastyczna. Wystarczy na niej usiąść z dzieckiem na rękach i delikatnie podskakiwać. Będzie nam za to wdzięczne nie tylko dziecko, ale przede wszystkim – nasz kręgosłup.

  1. Współspanie

Wspólne spanie z dzieckiem poprawia jakość snu zarówno rodziców jak i dziecka. To udowodnione badaniami. Bliskość ukochanych rodziców sprawia, że maluch rzadziej się wybudza.

  1. Otulanie

Ciasny otulacz sprawdza się w przypadku najmłodszych dzieci, które wybudza na przykład odruch Moro. Ciasne otulenie przypomina stan z czasu ciąży, kiedy maluszek był zwinięty w macicy.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
09-12-2019
Ocena:
nasz Antoś spi w wózku, zawsze po sparerze myję kola i wózek jest w domu. Mamy anex m type. Lekki jest wiec bez problemu wnoszę go po schodach
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.