Data publikacji:

10 sposobów na usypianie niemowlaka

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Pierwsze miesiące życia niemowląt kręcą się wokół drzemek.  Wieczorne usypianie to zwykle długotrwały rytuał noszenia, tulenia i innych prób wysłania dziecka w objęcia Morfeusza. Dziś podpowiadamy 10 sprawdzonych sposobów na usypianie niemowlaka.

jak uśpić niemowlę

 

  1. Spacer

Wysoka skuteczność. Bardzo wiele dzieci usypia na spacerach. Niestety zwykle wiąże się to z koniecznością chodzenia. Kiedy wózek staje dziecko się budzi. Jest dobra metoda na dzienne drzemki, ale niestety nie umożliwia mamie lub innym opiekunom zrobienia niczego w czasie, kiedy dziecko śpi. Niemniej spacer na świeżym powietrzu to idealny relaks i odpoczynek, a do tego dobry wpływ na kondycję i zdrowie.

  1. Chusta

Ciasne opasanie chustą do noszenia dzieci, bliskość mamy lub taty i bujanie podczas poruszania się przypomina maluchowi czasy z brzucha mamy. Uspokaja i usypia. Korzyścią chusty są na pewno wolne ręce. Jednak odłożenie dziecka, które usnęło w chuście rzadko się udaje. Słodki ciężar trzeba zatem nosić aż do końca drzemki.

  1. Noszenie

Na wiele dziecięcych smuteczków pomaga noszenie na rękach. Któż by nie chciał być noszony. Kolki, problemy z zasypianiem, niepokój. Noszenie zawsze się sprawdza.

  1. Kołysanie

Kołysanie uspokaja bardzo skutecznie. Kołyski, hamaczki, bujaczki, bujanie na rękach, warto poszukać sposobu, który najlepiej się sprawdzi.

  1. Pierś

Pierś mamy to najlepszy usypiacz. Bliskość, zapach mamy, kojący posiłek. Choć karmienie piersią to nie tylko żywienia, ale także zaspokajanie potrzeby bliskości. Dodatkowo warto pamiętać, że w nocy w mleku kobiecym znajdują się substancje wspomagające zasypianie.

  1. Szumy

Monotonny szum, tzw. „white noise” jest znanym sposobem na usypianie oraz wydłużenie snu niemowlęcia. Można korzystać z przytulanek z funkcją szumienia, aplikacji mobilnych lub tradycyjnej suszarki.

  1. Jazda samochodem

Jedna z tych metod, które działają, gdy wszystko inne zawodzi.Wieczorne kółko wokół osiedla z dzieckiem w foteliku to zwyczaj wielu rodziców z kilkumiesięcznymi dziećmi.

  1. Piłka gimnastyczna

Plecy bolą od chodzenia, ręce od noszenia? Rozwiązaniem może być piłka gimnastyczna. Wystarczy na niej usiąść z dzieckiem na rękach i delikatnie podskakiwać. Będzie nam za to wdzięczne nie tylko dziecko, ale przede wszystkim – nasz kręgosłup.

  1. Współspanie

Wspólne spanie z dzieckiem poprawia jakość snu zarówno rodziców jak i dziecka. To udowodnione badaniami. Bliskość ukochanych rodziców sprawia, że maluch rzadziej się wybudza.

  1. Otulanie

Ciasny otulacz sprawdza się w przypadku najmłodszych dzieci, które wybudza na przykład odruch Moro. Ciasne otulenie przypomina stan z czasu ciąży, kiedy maluszek był zwinięty w macicy.


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
09-12-2019
Ocena:
nasz Antoś spi w wózku, zawsze po sparerze myję kola i wózek jest w domu. Mamy anex m type. Lekki jest wiec bez problemu wnoszę go po schodach
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!