Data publikacji:

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Raczkowanie jest jednym z ważniejszych etapów w rozwoju niemowlęcia. Niesie za sobą wiele korzyści w rozwoju fizycznym, które zaowocują podczas nauki chodzenia. Jednak czy każdy maluch powinien raczkować? A co w przypadku, gdy dziecko nie jest w ogóle zainteresowane tym nowym etapem? Jak zachęcić niemowlę do raczkowania i na co zwrócić uwagę?

dziecko nie raczkuje

 

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Raczkowanie to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia, pierwszy krok w kierunku samodzielności mobilnej. Możliwość samodzielnego poruszania się sprawia dziecku mnóstwo satysfakcji, jest dla niego wielkim osiągnięciem i poprawia samoocenę.

 • To wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, nadgarstków, szyi, brzucha.
 • Chodzenie na czworakach uczy przenoszenia ciężaru ciała, utrzymania równowagi, poruszania się w przestrzeni i oceny odległości.
 • Naprzemienny schemat (prawa ręka i lewa ręka do przodu) jest niezwykle istotny dla mózgu – komunikuje ze sobą obydwie półkule mózgowe.  
 • „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
 • Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa, koordynację ruchową, przygotowując dziecko do następnego etapu – chodzenia.
 • Raczkowanie pomaga odpowiednio ustawić panewki biodrowe i stopy - kształtuje poprawną postawę.
 • Rozwój systemu nerwowego – praca oczu i uszu.
 • Harmonizacja obydwu stron ciała pomaga w równomiernym kształtowaniu się układu szkieletowego i mięśniowego.

 

Czołgające się dzieci rozwijają umiejętności nawigacyjne i zapamiętują fakty. Odkrywają, że muszą przejść wokół stolika do kawy i ominąć fotel, aby dostać się do kosza z zabawkami”


Kiedy dzieci zaczynają raczkować?


Większość dzieci uczy się raczkować w wieku od  6 miesięcy do 10 miesięcy - nie ma jednak określonego okresu, w którym niemowlę powinno zacząć chodzić na czworakach. W tym czasie dziecko może wybrać także inną metodę poruszania się – ślizganie się brzuchem po podłodze, turlanie. Niektóre maluchy całkowicie pomijają fazę raczkowania i od razu przechodzą do etapu chodzenia. Jak wiadomo raczkowanie niesie za sobą wiele korzyści i z tego powodu warto zachęcić dziecko do poznania tej nowej umiejętności. Zdarzają się niemowlęta raczkujące do tyłu, co nie powinno budzić niepokoju u rodziców. To etap, który zazwyczaj poprzedza naukę chodzenia na czworakach do przodu.

 

Jak zachęcić niemowlę do raczkowania?

 • Pozwól dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze. Wylegiwanie na miękkim łóżku nie zachęca i nie ułatwia  raczkowania.
 • Niektóre niemowlęta nie lubią leżeć na brzuchu – spraw, aby czas spędzony w takiej pozycji był interesujący. Porozkładaj ulubione zabawki, nowe przedmioty – to najlepsza motywacja. Kiedy maluch zacznie robić mini pompki,  oprze się na kolanach, łokciach to znak, że jest gotowy do rozpoczęcia raczkowania.
 • Zejdź na ziemię i spędzaj z dzieckiem na kolorowej macie, dywanie jak najwięcej czasu.
 • Usiądź na podłodze i pozwól maluchowi wspinać się po swoich nogach.
 • Zacznij raczkować! Pokarz dziecku jak chodzić na czworakach, może zechce Cię naśladować.
 • Nie zmuszaj bo możesz zniechęcić. Daj maluchowi czas.

 


Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas raczkowania?

Rodzicu pamiętaj, raczkujące niemowlę to mały odkrywca. Może wejść w każdy kąt, wczołgać się pod stół i dotknąć wszystkiego co jest w zasięgu jego rąk.  Dlatego też tak istotne jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa podczas raczkowania.

 

 • Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne.
 • Zabezpiecz schody przy pomocy specjalnej, zamykanej barierki.
 • Zwróć uwagę na rośliny i stojaki.
 • Schowaj środki do czyszczenia, kosmetyki, lekarstwa.
 • Usuń ostre przedmioty, zabezpiecz rogi stołu, ławy.
 • Drobne bibeloty schowaj wysoko.
 • Zamknij pomieszczenia nieprzystosowane do raczkowania dziecka.
 • Zablokuj szuflady.
 • Zrezygnuj z obrusów.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

głużenie a gaworzenie

Głużenie a gaworzenie. Co to jest? Jaka jest różnica?

2023-05-23
Noworodek od pierwszych chwil życia wydaje z siebie dźwięki. Najpierw jest płacz i krzyk, a zaraz po nich, już między drugim a trzecim miesiącem życia, pojawia się głużenie. Chociaż dźwięki wydawane na tym etapie przez dziecko nie są przez nie kontrolowane, to pierwszy ważny etap przygotowujący aparat mowy do przyszłej pracy. Dopiero około 6. miesiąca życia niemowlę zaczyna gaworzyć, powtarzając dźwięki zasłyszane z otoczenia. Co jeszcze musisz wiedzieć o głużeniu i gaworzeniu?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.