Data publikacji:

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Raczkowanie jest jednym z ważniejszych etapów w rozwoju niemowlęcia. Niesie za sobą wiele korzyści w rozwoju fizycznym, które zaowocują podczas nauki chodzenia. Jednak czy każdy maluch powinien raczkować? A co w przypadku, gdy dziecko nie jest w ogóle zainteresowane tym nowym etapem? Jak zachęcić niemowlę do raczkowania i na co zwrócić uwagę?

dziecko nie raczkuje

 

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Raczkowanie to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia, pierwszy krok w kierunku samodzielności mobilnej. Możliwość samodzielnego poruszania się sprawia dziecku mnóstwo satysfakcji, jest dla niego wielkim osiągnięciem i poprawia samoocenę.

 • To wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, nadgarstków, szyi, brzucha.
 • Chodzenie na czworakach uczy przenoszenia ciężaru ciała, utrzymania równowagi, poruszania się w przestrzeni i oceny odległości.
 • Naprzemienny schemat (prawa ręka i lewa ręka do przodu) jest niezwykle istotny dla mózgu – komunikuje ze sobą obydwie półkule mózgowe.  
 • „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
 • Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa, koordynację ruchową, przygotowując dziecko do następnego etapu – chodzenia.
 • Raczkowanie pomaga odpowiednio ustawić panewki biodrowe i stopy - kształtuje poprawną postawę.
 • Rozwój systemu nerwowego – praca oczu i uszu.
 • Harmonizacja obydwu stron ciała pomaga w równomiernym kształtowaniu się układu szkieletowego i mięśniowego.

 

Czołgające się dzieci rozwijają umiejętności nawigacyjne i zapamiętują fakty. Odkrywają, że muszą przejść wokół stolika do kawy i ominąć fotel, aby dostać się do kosza z zabawkami”


Kiedy dzieci zaczynają raczkować?


Większość dzieci uczy się raczkować w wieku od  6 miesięcy do 10 miesięcy - nie ma jednak określonego okresu, w którym niemowlę powinno zacząć chodzić na czworakach. W tym czasie dziecko może wybrać także inną metodę poruszania się – ślizganie się brzuchem po podłodze, turlanie. Niektóre maluchy całkowicie pomijają fazę raczkowania i od razu przechodzą do etapu chodzenia. Jak wiadomo raczkowanie niesie za sobą wiele korzyści i z tego powodu warto zachęcić dziecko do poznania tej nowej umiejętności. Zdarzają się niemowlęta raczkujące do tyłu, co nie powinno budzić niepokoju u rodziców. To etap, który zazwyczaj poprzedza naukę chodzenia na czworakach do przodu.

 

Jak zachęcić niemowlę do raczkowania?

 • Pozwól dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze. Wylegiwanie na miękkim łóżku nie zachęca i nie ułatwia  raczkowania.
 • Niektóre niemowlęta nie lubią leżeć na brzuchu – spraw, aby czas spędzony w takiej pozycji był interesujący. Porozkładaj ulubione zabawki, nowe przedmioty – to najlepsza motywacja. Kiedy maluch zacznie robić mini pompki,  oprze się na kolanach, łokciach to znak, że jest gotowy do rozpoczęcia raczkowania.
 • Zejdź na ziemię i spędzaj z dzieckiem na kolorowej macie, dywanie jak najwięcej czasu.
 • Usiądź na podłodze i pozwól maluchowi wspinać się po swoich nogach.
 • Zacznij raczkować! Pokarz dziecku jak chodzić na czworakach, może zechce Cię naśladować.
 • Nie zmuszaj bo możesz zniechęcić. Daj maluchowi czas.

 


Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas raczkowania?

Rodzicu pamiętaj, raczkujące niemowlę to mały odkrywca. Może wejść w każdy kąt, wczołgać się pod stół i dotknąć wszystkiego co jest w zasięgu jego rąk.  Dlatego też tak istotne jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa podczas raczkowania.

 

 • Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne.
 • Zabezpiecz schody przy pomocy specjalnej, zamykanej barierki.
 • Zwróć uwagę na rośliny i stojaki.
 • Schowaj środki do czyszczenia, kosmetyki, lekarstwa.
 • Usuń ostre przedmioty, zabezpiecz rogi stołu, ławy.
 • Drobne bibeloty schowaj wysoko.
 • Zamknij pomieszczenia nieprzystosowane do raczkowania dziecka.
 • Zablokuj szuflady.
 • Zrezygnuj z obrusów.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.