Data publikacji:

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Raczkowanie jest jednym z ważniejszych etapów w rozwoju niemowlęcia. Niesie za sobą wiele korzyści w rozwoju fizycznym, które zaowocują podczas nauki chodzenia. Jednak czy każdy maluch powinien raczkować? A co w przypadku, gdy dziecko nie jest w ogóle zainteresowane tym nowym etapem? Jak zachęcić niemowlę do raczkowania i na co zwrócić uwagę?

dziecko nie raczkuje

 

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Raczkowanie to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia, pierwszy krok w kierunku samodzielności mobilnej. Możliwość samodzielnego poruszania się sprawia dziecku mnóstwo satysfakcji, jest dla niego wielkim osiągnięciem i poprawia samoocenę.

 • To wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, nadgarstków, szyi, brzucha.
 • Chodzenie na czworakach uczy przenoszenia ciężaru ciała, utrzymania równowagi, poruszania się w przestrzeni i oceny odległości.
 • Naprzemienny schemat (prawa ręka i lewa ręka do przodu) jest niezwykle istotny dla mózgu – komunikuje ze sobą obydwie półkule mózgowe.  
 • „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
 • Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa, koordynację ruchową, przygotowując dziecko do następnego etapu – chodzenia.
 • Raczkowanie pomaga odpowiednio ustawić panewki biodrowe i stopy - kształtuje poprawną postawę.
 • Rozwój systemu nerwowego – praca oczu i uszu.
 • Harmonizacja obydwu stron ciała pomaga w równomiernym kształtowaniu się układu szkieletowego i mięśniowego.

 

Czołgające się dzieci rozwijają umiejętności nawigacyjne i zapamiętują fakty. Odkrywają, że muszą przejść wokół stolika do kawy i ominąć fotel, aby dostać się do kosza z zabawkami”


Kiedy dzieci zaczynają raczkować?


Większość dzieci uczy się raczkować w wieku od  6 miesięcy do 10 miesięcy - nie ma jednak określonego okresu, w którym niemowlę powinno zacząć chodzić na czworakach. W tym czasie dziecko może wybrać także inną metodę poruszania się – ślizganie się brzuchem po podłodze, turlanie. Niektóre maluchy całkowicie pomijają fazę raczkowania i od razu przechodzą do etapu chodzenia. Jak wiadomo raczkowanie niesie za sobą wiele korzyści i z tego powodu warto zachęcić dziecko do poznania tej nowej umiejętności. Zdarzają się niemowlęta raczkujące do tyłu, co nie powinno budzić niepokoju u rodziców. To etap, który zazwyczaj poprzedza naukę chodzenia na czworakach do przodu.

 

Jak zachęcić niemowlę do raczkowania?

 • Pozwól dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze. Wylegiwanie na miękkim łóżku nie zachęca i nie ułatwia  raczkowania.
 • Niektóre niemowlęta nie lubią leżeć na brzuchu – spraw, aby czas spędzony w takiej pozycji był interesujący. Porozkładaj ulubione zabawki, nowe przedmioty – to najlepsza motywacja. Kiedy maluch zacznie robić mini pompki,  oprze się na kolanach, łokciach to znak, że jest gotowy do rozpoczęcia raczkowania.
 • Zejdź na ziemię i spędzaj z dzieckiem na kolorowej macie, dywanie jak najwięcej czasu.
 • Usiądź na podłodze i pozwól maluchowi wspinać się po swoich nogach.
 • Zacznij raczkować! Pokarz dziecku jak chodzić na czworakach, może zechce Cię naśladować.
 • Nie zmuszaj bo możesz zniechęcić. Daj maluchowi czas.

 


Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas raczkowania?

Rodzicu pamiętaj, raczkujące niemowlę to mały odkrywca. Może wejść w każdy kąt, wczołgać się pod stół i dotknąć wszystkiego co jest w zasięgu jego rąk.  Dlatego też tak istotne jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa podczas raczkowania.

 

 • Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne.
 • Zabezpiecz schody przy pomocy specjalnej, zamykanej barierki.
 • Zwróć uwagę na rośliny i stojaki.
 • Schowaj środki do czyszczenia, kosmetyki, lekarstwa.
 • Usuń ostre przedmioty, zabezpiecz rogi stołu, ławy.
 • Drobne bibeloty schowaj wysoko.
 • Zamknij pomieszczenia nieprzystosowane do raczkowania dziecka.
 • Zablokuj szuflady.
 • Zrezygnuj z obrusów.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.
niemowlak

Niemowlę nie może głęboko zasnąć: jaka może być przyczyna? Poradnik

2022-05-18
Temat zasypiania niemowląt przewija się nieustannie w rozmowach świeżo upieczonych rodziców, znajduje się bowiem w samym centrum ich uwagi. Od tego, czy dziecko dobrze śpi w dzień i w nocy, zależy samopoczucie niemowlaka, ale też zmęczonego rodzica. Specjaliści podkreślają również wagę jakości snu w kontekście rozwoju umysłowego i fizycznego. Sytuacja, gdy niemowlę nie może głęboko zasnąć, jest niezwykle frustrująca. Co można zrobić, żeby pomóc dziecku?
jakie buty do nauki chodzenia

Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

2022-04-13
Pierwszy krok dziecka. Czekasz na to tak samo niecierpliwie, jak na pierwsze słowo? Wypatrujesz chwili, kiedy twój maluch zacznie dążyć do samodzielnego przemieszczania się? Nawet jeśli trzymasz na rękach półrocznego niemowlaka, to pewnie już po głowie chodzi ci pytanie: jakie buty do nauki chodzenia wybrać? Podpowiadamy, jakie są najlepsze buty do nauki chodzenia, jak wybrać, aby stopa dziecka miała komfort i możliwość prawidłowego rozwoju, na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych kapci do chodzenia.
niemowlak

Jak uśpić niemowlę?

2022-03-04
Uśpienie małego dziecka bardzo często sprawia trudność młodym rodzicom. Na szczęście są sposoby, aby ten proces znacznie ułatwić i przyspieszyć. Sprawdź, jak uśpić niemowlę i które metody usypiania są obecnie odradzane przez specjalistów.
co do kąpieli dla noworodka

Co do kąpieli dla noworodka? Jakie produkty do kąpieli noworodka warto użyć?

2022-02-18
Kąpiel noworodka zawsze jest dla młodych rodziców pewnym wyzwaniem. Powodów do stresów będzie jednak mniej, jeśli odpowiednio się przygotujesz. Sprawdź, co do kąpieli dla noworodka jest najbardziej przydatne – zarówno w kontekście akcesoriów, jak i kosmetyków.
raczkowanie

Kiedy dziecko zaczyna raczkować?

2021-10-29
Raczkowanie stanowi niezwykle ważny etap rozwoju małego człowieka. W trakcie naprzemiennego ruchu górnych i dolnych kończyn tworzą się zupełnie nowe połączenia w mózgu, kształtuje się kręgosłup, a mięśnie całego ciała ulegają wzmocnieniu. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna raczkować i jak je do tej czynności zachęcić.
kosmetyki

Kosmetyki dla noworodka – ranking. Jakie kosmetyki dla noworodka wybrać?

2021-10-19
Malutkie dziecko potrzebuje wyjątkowej pielęgnacji, ponieważ jego skóra jest o wiele delikatniejsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Pytanie – które kosmetyki wybrać, aby zniwelować ryzyko podrażnień czy alergii? W dokonaniu wyboru pomoże ci nasz ranking kosmetyków dla niemowląt, stworzony na podstawie popularności produktów w serwisie Ceneo.pl.