Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?
Raczkowanie to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia, pierwszy krok w kierunku samodzielności mobilnej. Możliwość samodzielnego poruszania się sprawia dziecku mnóstwo satysfakcji, jest dla niego wielkim osiągnięciem i poprawia samoocenę.
- To wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, nadgarstków, szyi, brzucha.
- Chodzenie na czworakach uczy przenoszenia ciężaru ciała, utrzymania równowagi, poruszania się w przestrzeni i oceny odległości.
- Naprzemienny schemat (prawa ręka i lewa ręka do przodu) jest niezwykle istotny dla mózgu – komunikuje ze sobą obydwie półkule mózgowe.
- „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
- Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa, koordynację ruchową, przygotowując dziecko do następnego etapu – chodzenia.
- Raczkowanie pomaga odpowiednio ustawić panewki biodrowe i stopy - kształtuje poprawną postawę.
- Rozwój systemu nerwowego – praca oczu i uszu.
- Harmonizacja obydwu stron ciała pomaga w równomiernym kształtowaniu się układu szkieletowego i mięśniowego.
Czołgające się dzieci rozwijają umiejętności nawigacyjne i zapamiętują fakty. Odkrywają, że muszą przejść wokół stolika do kawy i ominąć fotel, aby dostać się do kosza z zabawkami”
Kiedy dzieci zaczynają raczkować?
Większość dzieci uczy się raczkować w wieku od 6 miesięcy do 10 miesięcy - nie ma jednak określonego okresu, w którym niemowlę powinno zacząć chodzić na czworakach. W tym czasie dziecko może wybrać także inną metodę poruszania się – ślizganie się brzuchem po podłodze, turlanie. Niektóre maluchy całkowicie pomijają fazę raczkowania i od razu przechodzą do etapu chodzenia. Jak wiadomo raczkowanie niesie za sobą wiele korzyści i z tego powodu warto zachęcić dziecko do poznania tej nowej umiejętności. Zdarzają się niemowlęta raczkujące do tyłu, co nie powinno budzić niepokoju u rodziców. To etap, który zazwyczaj poprzedza naukę chodzenia na czworakach do przodu.
Jak zachęcić niemowlę do raczkowania?
- Pozwól dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze. Wylegiwanie na miękkim łóżku nie zachęca i nie ułatwia raczkowania.
- Niektóre niemowlęta nie lubią leżeć na brzuchu – spraw, aby czas spędzony w takiej pozycji był interesujący. Porozkładaj ulubione zabawki, nowe przedmioty – to najlepsza motywacja. Kiedy maluch zacznie robić mini pompki, oprze się na kolanach, łokciach to znak, że jest gotowy do rozpoczęcia raczkowania.
- Zejdź na ziemię i spędzaj z dzieckiem na kolorowej macie, dywanie jak najwięcej czasu.
- Usiądź na podłodze i pozwól maluchowi wspinać się po swoich nogach.
- Zacznij raczkować! Pokarz dziecku jak chodzić na czworakach, może zechce Cię naśladować.
- Nie zmuszaj bo możesz zniechęcić. Daj maluchowi czas.
Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas raczkowania?
Rodzicu pamiętaj, raczkujące niemowlę to mały odkrywca. Może wejść w każdy kąt, wczołgać się pod stół i dotknąć wszystkiego co jest w zasięgu jego rąk. Dlatego też tak istotne jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa podczas raczkowania.
- Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne.
- Zabezpiecz schody przy pomocy specjalnej, zamykanej barierki.
- Zwróć uwagę na rośliny i stojaki.
- Schowaj środki do czyszczenia, kosmetyki, lekarstwa.
- Usuń ostre przedmioty, zabezpiecz rogi stołu, ławy.
- Drobne bibeloty schowaj wysoko.
- Zamknij pomieszczenia nieprzystosowane do raczkowania dziecka.
- Zablokuj szuflady.
- Zrezygnuj z obrusów.