Data publikacji:

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Autor: Klaudia Kierzkowska

Raczkowanie jest jednym z ważniejszych etapów w rozwoju niemowlęcia. Niesie za sobą wiele korzyści w rozwoju fizycznym, które zaowocują podczas nauki chodzenia. Jednak czy każdy maluch powinien raczkować? A co w przypadku, gdy dziecko nie jest w ogóle zainteresowane tym nowym etapem? Jak zachęcić niemowlę do raczkowania i na co zwrócić uwagę?

dziecko nie raczkuje

 

Dlaczego raczkowanie jest tak istotne w rozwoju niemowlęcia?

Raczkowanie to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia, pierwszy krok w kierunku samodzielności mobilnej. Możliwość samodzielnego poruszania się sprawia dziecku mnóstwo satysfakcji, jest dla niego wielkim osiągnięciem i poprawia samoocenę.

 • To wspaniałe ćwiczenie mięśni bioder, nadgarstków, szyi, brzucha.
 • Chodzenie na czworakach uczy przenoszenia ciężaru ciała, utrzymania równowagi, poruszania się w przestrzeni i oceny odległości.
 • Naprzemienny schemat (prawa ręka i lewa ręka do przodu) jest niezwykle istotny dla mózgu – komunikuje ze sobą obydwie półkule mózgowe.  
 • „Postępy w rozwoju ruchowym poszerzają zakres odbieranych wrażeń oraz wzbogacają życie uczuciowe malucha oraz jego rozwój emocjonalny. To wszystko wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, zwanego ciałem modzelowatym, kierującym procesami zarówno mowy jak i wyrażania emocji oraz procesów uczenia się” – mówi dr Anna Czajka – Bełz, neurolog z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie.
 • Raczkowanie pozytywnie wpływa na gibkość kręgosłupa, koordynację ruchową, przygotowując dziecko do następnego etapu – chodzenia.
 • Raczkowanie pomaga odpowiednio ustawić panewki biodrowe i stopy - kształtuje poprawną postawę.
 • Rozwój systemu nerwowego – praca oczu i uszu.
 • Harmonizacja obydwu stron ciała pomaga w równomiernym kształtowaniu się układu szkieletowego i mięśniowego.

 

Czołgające się dzieci rozwijają umiejętności nawigacyjne i zapamiętują fakty. Odkrywają, że muszą przejść wokół stolika do kawy i ominąć fotel, aby dostać się do kosza z zabawkami”


Kiedy dzieci zaczynają raczkować?


Większość dzieci uczy się raczkować w wieku od  6 miesięcy do 10 miesięcy - nie ma jednak określonego okresu, w którym niemowlę powinno zacząć chodzić na czworakach. W tym czasie dziecko może wybrać także inną metodę poruszania się – ślizganie się brzuchem po podłodze, turlanie. Niektóre maluchy całkowicie pomijają fazę raczkowania i od razu przechodzą do etapu chodzenia. Jak wiadomo raczkowanie niesie za sobą wiele korzyści i z tego powodu warto zachęcić dziecko do poznania tej nowej umiejętności. Zdarzają się niemowlęta raczkujące do tyłu, co nie powinno budzić niepokoju u rodziców. To etap, który zazwyczaj poprzedza naukę chodzenia na czworakach do przodu.

 

Jak zachęcić niemowlę do raczkowania?

 • Pozwól dziecku spędzać jak najwięcej czasu na podłodze. Wylegiwanie na miękkim łóżku nie zachęca i nie ułatwia  raczkowania.
 • Niektóre niemowlęta nie lubią leżeć na brzuchu – spraw, aby czas spędzony w takiej pozycji był interesujący. Porozkładaj ulubione zabawki, nowe przedmioty – to najlepsza motywacja. Kiedy maluch zacznie robić mini pompki,  oprze się na kolanach, łokciach to znak, że jest gotowy do rozpoczęcia raczkowania.
 • Zejdź na ziemię i spędzaj z dzieckiem na kolorowej macie, dywanie jak najwięcej czasu.
 • Usiądź na podłodze i pozwól maluchowi wspinać się po swoich nogach.
 • Zacznij raczkować! Pokarz dziecku jak chodzić na czworakach, może zechce Cię naśladować.
 • Nie zmuszaj bo możesz zniechęcić. Daj maluchowi czas.

 


Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo podczas raczkowania?

Rodzicu pamiętaj, raczkujące niemowlę to mały odkrywca. Może wejść w każdy kąt, wczołgać się pod stół i dotknąć wszystkiego co jest w zasięgu jego rąk.  Dlatego też tak istotne jest zapewnienie maluchowi bezpieczeństwa podczas raczkowania.

 

 • Zabezpiecz gniazdka i przewody elektryczne.
 • Zabezpiecz schody przy pomocy specjalnej, zamykanej barierki.
 • Zwróć uwagę na rośliny i stojaki.
 • Schowaj środki do czyszczenia, kosmetyki, lekarstwa.
 • Usuń ostre przedmioty, zabezpiecz rogi stołu, ławy.
 • Drobne bibeloty schowaj wysoko.
 • Zamknij pomieszczenia nieprzystosowane do raczkowania dziecka.
 • Zablokuj szuflady.
 • Zrezygnuj z obrusów.

 


Autor

Klaudia Kierzkowska

Z wykształcenia chemik, z zawodu dziennikarka, a prywatnie żona i mama. Uwielbia teatr, kawę i włoską kuchnię. Pasjonatka podróży, która uwielbia poznawać świat.

Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
mata edukacyjna kinderkraft

Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

2023-08-19
Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.