Data publikacji:

10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Noworodek to dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni. Po tym czasie mówimy już o niemowlaku. Okres noworodkowy to czas adaptacji z życia płodowego do życia poza organizmem matki. Może być dla wielu zaskakujący.

 

dziwne zachowanie noworodka

 

 

10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

 

1.Noworodek ciągle śpi
 

Dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą spać nawet do 20 godzin na dobę. Średnia ilość snu dla noworodka to 16 godzin na dobę. Najczęściej w pierwszym miesiącu życia dzieci śpią w blokach dwugodzinnych. Po takim czasie noworodek zwykle domaga się karmienia. Podczas karmienia zwykle zapełnia się pieluszka i potrzebne jest mycie i zmiana. Po karmieniu i przewijaniu maluszek z powrotem zapada w sen.

 

2.Często robi kupę
 

Noworodek karmiony piersią na żądanie załatwia się nawet przy każdym karmieniu, co może dawać nawet kilkanaście kupek dziennie. To może być zaskakujące. Warto pamiętać, że pupa noworodka wymaga szczególnej ochrony. Najlepiej myć ją ciepłą wodą i zabezpieczać warstwą ochronną tłustego kremu lub maści.

 

3.Ciągle chce być przy piersi

Noworodki mają ogromną potrzebę ssania. Wynika to z wielu czynników. Maluszek musi pobudzić piersi mamy do pracy i „zamówić” dostawę mleka, mleko jest bardzo dobrze i szybko wchłaniane przez organizm, więc dziecko szybko robi się głodne. Przy tak intensywnym rozwoju, nieustanna potrzeba jedzenia nie jest niczym dziwnym. Dodatkowo ssanie uspokaja, a bliskość ciała mamy to wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego maluszki „wiszą” na piersi lubią ucinać sobie drzemki w trakcie karmienia.

 

4.Uspokaja się na rękach

Noworodek jest przyzwyczajony do noszenia… od zawsze. W końcu wszystko co zna, to brzuch mamy, w którym nosiła go 9 miesięcy. Tam był kołysany i dlatego podobne odczucia ułatwiają mu zaśnięcie. Przytulone i kołysane dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Dlatego domaga się noszenia. Jeśli ciągłe noszenie dziecka na rękach staje się uciążliwe, warto spróbować chusty do noszenia dzieci. Daje ona bliskość, ale uwalnia ręce. Dzięki temu opiekun nosząc dziecko może zrobić sobie coś do jedzenia czy poczytać.

 

5.Ma mocny chwyt


Za mocny chwyt dłoni noworodka odpowiedzialny jest odruch chwytny. Wystarczy dotknąć wnętrza dłoni maluszka, a zaciśnie on piąstkę z siłą, która może zaskoczyć. Odruch można zaobserwować do ok. 4 miesiąca życia. Co ciekawe, odruch występuje też w kończynach dolnych, czyli na stopach.

 

6.Odruch Moro

Dziecko wyrzuca ręce do przodu jakby chciało coś chwycić i potem przyciąga je do siebie? To odruch Moro, może występować na skutek kontaktu z silnym bodźcem dźwiękowym lub zmianą położenia ciała. Często odruch Moro wybudza dzieci, gdy chcemy odłożyć je do łóżeczka, gdy zasną. Warto wówczas pilnować, aby nie odkładać dziecka pleckami do podłoża, ale bokiem lub brzuszkiem.

 

7.Dostaje wysypki lub krostek na buzi

Około trzeciego tygodnia życia dziecka może wystąpić trądzik niemowlęcy. Ta przypadłość związana jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie malucha. Choć stanowi problem estetyczny nie jest groźna. Wystarczy regularnie przemywać buzię jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie i poczekać aż objawy znikną samoistnie.

 

8.Cierpi na kolki

Kolki już w okresie noworodkowym? Niestety to możliwe, kolki mogą zacząć się już około trzeciego tygodnia życia i dokuczać nawet do czwartego miesiąca. Choć trudno patrzeć na cierpiącego maluszka, warto wiedzieć. Że kolki są zjawiskiem fizjologicznym, związanym z rozwojem układu pokarmowego.

 

9.Uśmiecha się

Noworodki mają bardzo bogatą mimikę i potrafią się uśmiechać. Niestety do ok. 6 tygodnia życia robią to bezwiednie i nieświadomie.

 

10.Szybko przybiera na wadze

W pierwszym miesiącu życia dziecka przybiera ono na wadze średnio 600 gram. Przy wadze wyjściowej ok. 3 kg to bardzo dużo. Ta różnica jest wyczuwalna podczas noszenia dziecka na rękach.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
30-10-2020
Ocena:
Oj kolki, zgodzę się to była jedna z najbardziej zaskakujących rzeczy. Niby słyszałam wcześniej ale nie byłam przygotowana na to, że to aż taki problem :o U nas najbardziej pomogłyKrople esputicon- trzeba pamiętać, żeby podawać podczas karmienia. Czasami pomagał też termoforek albo ogrzewanie brzuszka suszarką ;)
22-09-2020
Ocena:
No te kolki to jakaś masakra. Moja najgorsze wspomnienie w opiece nad niemowlakami. Dzieci mojej siostry miały i kiedy czasami zostawiała mi je pod opieką to była masakra! Długo przez to sama nie chciałam mieć dzieci. Na szczęście przy swoich lekarz nam polecił kropelki esputicon. Z nimi to już zupełnie inna historia.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.
krostki na pupie

Jak usunąć krostki na pupie u dziecka?

2021-05-20
Krostki na pupie dziecka pojawiają się przede wszystkim w okresie niemowlęcym, choć oczywiście dolegliwość ta może przytrafić się również starszym dzieciom czy osobom dorosłym. Przeczytaj, z czego wynikają, jak je zwalczyć domowymi sposobami i kiedy należy już udać się do lekarza.
pierwsze dni z noworodkiem

Pierwsze dni z noworodkiem

2021-05-09
Wyczekane, wytęsknione, ale też zwyczajnie trudne – takie są właśnie pierwsze dni z noworodkiem. Jeśli chcesz się na nie jak najlepiej przygotować, koniecznie przeczytaj ten tekst. Wyjaśniamy, jakie akcesoria są niezbędne podczas tych pierwszych dni, jak opiekować się maluszkiem i jak zadbać o swój dobrostan psychiczny.
wiaderko do kąpieli noworodka

Wiaderko do kąpieli noworodka – czy kąpiel noworodka w wiaderku to dobry pomysł?

2021-05-07
Wiaderko do kąpieli noworodka jest gadżetem budzącym wiele kontrowersji. Niemniej należy przyznać, że zdobywa ono popularność i ma swoje zalety. Jeśli zastanawiasz się, czy je kupić – koniecznie przeczytaj!
Przyrost wagi w wzrostu dziecka

Prawidłowy przyrost wagi i wzrostu u dzieci

2021-03-20
Wszyscy rodzice chcą, by ich dzieci rozwijały się zdrowo, dobrze jadły, rosły i przybierały na wadze. Przyrost wagi świadczy (między innymi) o prawidłowym rozwo...
Baw się z dzieckiem już od jego pierwszych dni! Nie ważne cz

Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące

2021-03-09
Niemowlak od urodzenia uczy się otoczenia, zaczyna obserwować świat i zapamiętać dźwięki. Sprawdź jak w prosty pomóc maluszkowi w jego rozwoju poprzez wspólną zabawę.
trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

Jak odróżnić trądzik niemowlęcy od skazy białkowej?

2021-03-02
Noworodki i małe niemowlęta borykają się często z problemami skórnymi. Trądzik niemowlęcy i skaza białkowa są często ze sobą mylone.