Data publikacji:

10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Noworodek to dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni. Po tym czasie mówimy już o niemowlaku. Okres noworodkowy to czas adaptacji z życia płodowego do życia poza organizmem matki. Może być dla wielu zaskakujący.

 

dziwne zachowanie noworodka

 

 

10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

 

1.Noworodek ciągle śpi
 

Dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą spać nawet do 20 godzin na dobę. Średnia ilość snu dla noworodka to 16 godzin na dobę. Najczęściej w pierwszym miesiącu życia dzieci śpią w blokach dwugodzinnych. Po takim czasie noworodek zwykle domaga się karmienia. Podczas karmienia zwykle zapełnia się pieluszka i potrzebne jest mycie i zmiana. Po karmieniu i przewijaniu maluszek z powrotem zapada w sen.

 

2.Często robi kupę
 

Noworodek karmiony piersią na żądanie załatwia się nawet przy każdym karmieniu, co może dawać nawet kilkanaście kupek dziennie. To może być zaskakujące. Warto pamiętać, że pupa noworodka wymaga szczególnej ochrony. Najlepiej myć ją ciepłą wodą i zabezpieczać warstwą ochronną tłustego kremu lub maści.

 

3.Ciągle chce być przy piersi

Noworodki mają ogromną potrzebę ssania. Wynika to z wielu czynników. Maluszek musi pobudzić piersi mamy do pracy i „zamówić” dostawę mleka, mleko jest bardzo dobrze i szybko wchłaniane przez organizm, więc dziecko szybko robi się głodne. Przy tak intensywnym rozwoju, nieustanna potrzeba jedzenia nie jest niczym dziwnym. Dodatkowo ssanie uspokaja, a bliskość ciała mamy to wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego maluszki „wiszą” na piersi lubią ucinać sobie drzemki w trakcie karmienia.

 

4.Uspokaja się na rękach

Noworodek jest przyzwyczajony do noszenia… od zawsze. W końcu wszystko co zna, to brzuch mamy, w którym nosiła go 9 miesięcy. Tam był kołysany i dlatego podobne odczucia ułatwiają mu zaśnięcie. Przytulone i kołysane dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Dlatego domaga się noszenia. Jeśli ciągłe noszenie dziecka na rękach staje się uciążliwe, warto spróbować chusty do noszenia dzieci. Daje ona bliskość, ale uwalnia ręce. Dzięki temu opiekun nosząc dziecko może zrobić sobie coś do jedzenia czy poczytać.

 

5.Ma mocny chwyt


Za mocny chwyt dłoni noworodka odpowiedzialny jest odruch chwytny. Wystarczy dotknąć wnętrza dłoni maluszka, a zaciśnie on piąstkę z siłą, która może zaskoczyć. Odruch można zaobserwować do ok. 4 miesiąca życia. Co ciekawe, odruch występuje też w kończynach dolnych, czyli na stopach.

 

6.Odruch Moro

Dziecko wyrzuca ręce do przodu jakby chciało coś chwycić i potem przyciąga je do siebie? To odruch Moro, może występować na skutek kontaktu z silnym bodźcem dźwiękowym lub zmianą położenia ciała. Często odruch Moro wybudza dzieci, gdy chcemy odłożyć je do łóżeczka, gdy zasną. Warto wówczas pilnować, aby nie odkładać dziecka pleckami do podłoża, ale bokiem lub brzuszkiem.

 

7.Dostaje wysypki lub krostek na buzi

Około trzeciego tygodnia życia dziecka może wystąpić trądzik niemowlęcy. Ta przypadłość związana jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie malucha. Choć stanowi problem estetyczny nie jest groźna. Wystarczy regularnie przemywać buzię jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie i poczekać aż objawy znikną samoistnie.

 

8.Cierpi na kolki

Kolki już w okresie noworodkowym? Niestety to możliwe, kolki mogą zacząć się już około trzeciego tygodnia życia i dokuczać nawet do czwartego miesiąca. Choć trudno patrzeć na cierpiącego maluszka, warto wiedzieć. Że kolki są zjawiskiem fizjologicznym, związanym z rozwojem układu pokarmowego.

 

9.Uśmiecha się

Noworodki mają bardzo bogatą mimikę i potrafią się uśmiechać. Niestety do ok. 6 tygodnia życia robią to bezwiednie i nieświadomie.

 

10.Szybko przybiera na wadze

W pierwszym miesiącu życia dziecka przybiera ono na wadze średnio 600 gram. Przy wadze wyjściowej ok. 3 kg to bardzo dużo. Ta różnica jest wyczuwalna podczas noszenia dziecka na rękach.

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
30-10-2020
Ocena:
Oj kolki, zgodzę się to była jedna z najbardziej zaskakujących rzeczy. Niby słyszałam wcześniej ale nie byłam przygotowana na to, że to aż taki problem :o U nas najbardziej pomogłyKrople esputicon- trzeba pamiętać, żeby podawać podczas karmienia. Czasami pomagał też termoforek albo ogrzewanie brzuszka suszarką ;)
22-09-2020
Ocena:
No te kolki to jakaś masakra. Moja najgorsze wspomnienie w opiece nad niemowlakami. Dzieci mojej siostry miały i kiedy czasami zostawiała mi je pod opieką to była masakra! Długo przez to sama nie chciałam mieć dzieci. Na szczęście przy swoich lekarz nam polecił kropelki esputicon. Z nimi to już zupełnie inna historia.
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.