10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

Data:

Noworodek to dziecko od urodzenia do ukończenia 4 tygodni. Po tym czasie mówimy już o niemowlaku. Okres noworodkowy to czas adaptacji z życia płodowego do życia poza organizmem matki. Może być dla wielu zaskakujący.

 

dziwne zachowanie noworodka

 

 

10 rzeczy, którymi zaskoczy cię noworodek

 

1.Noworodek ciągle śpi
 

Dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą spać nawet do 20 godzin na dobę. Średnia ilość snu dla noworodka to 16 godzin na dobę. Najczęściej w pierwszym miesiącu życia dzieci śpią w blokach dwugodzinnych. Po takim czasie noworodek zwykle domaga się karmienia. Podczas karmienia zwykle zapełnia się pieluszka i potrzebne jest mycie i zmiana. Po karmieniu i przewijaniu maluszek z powrotem zapada w sen.

 

2.Często robi kupę
 

Noworodek karmiony piersią na żądanie załatwia się nawet przy każdym karmieniu, co może dawać nawet kilkanaście kupek dziennie. To może być zaskakujące. Warto pamiętać, że pupa noworodka wymaga szczególnej ochrony. Najlepiej myć ją ciepłą wodą i zabezpieczać warstwą ochronną tłustego kremu lub maści.

 

3.Ciągle chce być przy piersi

Noworodki mają ogromną potrzebę ssania. Wynika to z wielu czynników. Maluszek musi pobudzić piersi mamy do pracy i „zamówić” dostawę mleka, mleko jest bardzo dobrze i szybko wchłaniane przez organizm, więc dziecko szybko robi się głodne. Przy tak intensywnym rozwoju, nieustanna potrzeba jedzenia nie jest niczym dziwnym. Dodatkowo ssanie uspokaja, a bliskość ciała mamy to wycisza i daje poczucie bezpieczeństwa. Dlatego maluszki „wiszą” na piersi lubią ucinać sobie drzemki w trakcie karmienia.

 

4.Uspokaja się na rękach

Noworodek jest przyzwyczajony do noszenia… od zawsze. W końcu wszystko co zna, to brzuch mamy, w którym nosiła go 9 miesięcy. Tam był kołysany i dlatego podobne odczucia ułatwiają mu zaśnięcie. Przytulone i kołysane dziecko czuje się kochane i bezpieczne. Dlatego domaga się noszenia. Jeśli ciągłe noszenie dziecka na rękach staje się uciążliwe, warto spróbować chusty do noszenia dzieci. Daje ona bliskość, ale uwalnia ręce. Dzięki temu opiekun nosząc dziecko może zrobić sobie coś do jedzenia czy poczytać.

 

5.Ma mocny chwyt


Za mocny chwyt dłoni noworodka odpowiedzialny jest odruch chwytny. Wystarczy dotknąć wnętrza dłoni maluszka, a zaciśnie on piąstkę z siłą, która może zaskoczyć. Odruch można zaobserwować do ok. 4 miesiąca życia. Co ciekawe, odruch występuje też w kończynach dolnych, czyli na stopach.

 

6.Odruch Moro

Dziecko wyrzuca ręce do przodu jakby chciało coś chwycić i potem przyciąga je do siebie? To odruch Moro, może występować na skutek kontaktu z silnym bodźcem dźwiękowym lub zmianą położenia ciała. Często odruch Moro wybudza dzieci, gdy chcemy odłożyć je do łóżeczka, gdy zasną. Warto wówczas pilnować, aby nie odkładać dziecka pleckami do podłoża, ale bokiem lub brzuszkiem.

 

7.Dostaje wysypki lub krostek na buzi

Około trzeciego tygodnia życia dziecka może wystąpić trądzik niemowlęcy. Ta przypadłość związana jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie malucha. Choć stanowi problem estetyczny nie jest groźna. Wystarczy regularnie przemywać buzię jałowym gazikiem zamoczonym w ciepłej wodzie i poczekać aż objawy znikną samoistnie.

 

8.Cierpi na kolki

Kolki już w okresie noworodkowym? Niestety to możliwe, kolki mogą zacząć się już około trzeciego tygodnia życia i dokuczać nawet do czwartego miesiąca. Choć trudno patrzeć na cierpiącego maluszka, warto wiedzieć. Że kolki są zjawiskiem fizjologicznym, związanym z rozwojem układu pokarmowego.

 

9.Uśmiecha się

Noworodki mają bardzo bogatą mimikę i potrafią się uśmiechać. Niestety do ok. 6 tygodnia życia robią to bezwiednie i nieświadomie.

 

10.Szybko przybiera na wadze

W pierwszym miesiącu życia dziecka przybiera ono na wadze średnio 600 gram. Przy wadze wyjściowej ok. 3 kg to bardzo dużo. Ta różnica jest wyczuwalna podczas noszenia dziecka na rękach.

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-9-2020
Ocena:
No te kolki to jakaś masakra. Moja najgorsze wspomnienie w opiece nad niemowlakami. Dzieci mojej siostry miały i kiedy czasami zostawiała mi je pod opieką to była masakra! Długo przez to sama nie chciałam mieć dzieci. Na szczęście przy swoich lekarz nam polecił kropelki esputicon. Z nimi to już zupełnie inna historia.