Data modyfikacji:

Jak myć noworodka?

Aby mycie noworodka przebiegało szybko i sprawnie, powinno odbywać się zgodnie z kilkoma ważnymi zasadami. Młodzi rodzice muszą pamiętać między innymi o odpowiedniej temperaturze wody, specjalnym stojaku pod wanienkę, a także wyznaczeniu jednej stałej godziny kąpieli. Bardzo ważne jest również, aby stosować odpowiednie produkty – przeznaczone specjalnie do wrażliwej skóry małego dziecka. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kosmetyków i jak myć noworodka, by było to jak najmniej stresujące zarówno dla niego, jak i dla jego rodziców.
Closeup of newborn baby bathing in a baby bath

Mycie noworodka – w ile dni po porodzie?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, kiedy powinna nastąpić pierwsza kąpiel dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia mycie noworodka powinno nastąpić najwcześniej po około 6. godzinach od jego przyjścia na świat, a najlepiej minimum 24 godziny po narodzinach. Skąd ta zwłoka?
Zalecenia WHO wynikają z faktu, że maź płodowa, która znajduje się na ciele dziecka po jego przyjściu na świat, chroni je przed różnymi patogenami. Warto zatem pozostawić ją na skórze na co najmniej kilka godzin (aby zdążyła się wchłonąć), a nawet w ogóle zrezygnować z mycia dziecka aż do czasu zabrania go ze szpitala (w przypadku hospitalizacji standardowej długości). Oczywiście nie oznacza to rezygnacji z oczyszczenia dziecka z krwi i śluzu. Warto jednak zrobić to przy pomocy ręczników, a nie wody i mydła.

Czym myć niemowlaka?

Czym myć noworodka, by nie wywołać u niego reakcji alergicznych lub nie doprowadzić do przesuszenia się skóry? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład wybieranych kosmetyków do kąpieli. Niezależnie od tego, czy wybierzesz kostkę do mycia, żel czy emulsję, produkt powinien mieć naturalny, prosty skład. Niewskazane są wszelkie substancje konserwujące czy zapachowe, a także barwniki – to właśnie one najczęściej wywołują reakcje alergiczne u noworodków i niemowląt.
Wybieraj spośród sprawdzonych marek i kupuj jedynie produkty przeznaczone wyłącznie dla niemowląt – szczególnie polecane są te „od pierwszego dnia życia”.
Pamiętaj też, że nie każde dziecko potrzebuje specjalnej pielęgnacji, czyli stosowania emolientów. Są to produkty przeznaczone dla maluchów z problemami skórnymi, tj. wyjątkowo suchą skórą, skazą mleczną bądź atopowym zapaleniem skóry. Jeżeli twoje dziecko nie ma tego typu przypadłości, możesz zaopatrzyć się w „zwykłe” kosmetyki do mycia noworodków i niemowląt.

Mycie niemowlaka lub noworodka – niezbędne akcesoria

Aby mycie noworodka przebiegło bez problemów, potrzebujesz kilku ważnych produktów. Oto ich zestawienie:
  • Wanienka
  • Pochylanie się nad dzieckiem w czasie kąpieli, a następnie przenoszenie wanienki wypełnionej wodą bardzo mocno obciąża kręgosłup rodzica. Jak myć noworodka, żeby tego uniknąć? Otóż wystarczy, że kupisz wygodną wanienkę na stelażu, najlepiej z odpływem. W takiej wanience woda odprowadzana jest do wiaderka, co znacznie ułatwia potem jej przeniesienie.
  • Duży ręcznik kąpielowy
  • Nie musi być to ręcznik dla niemowląt – równie dobrze możesz użyć zwykłego ręcznika, jaki od dawna posiadasz w domu (pamiętaj jedynie, że musi być on wyprany przed każdym użyciem). Jednocześnie zwróć uwagę na to, że ręczniki dla niemowląt mają wygodne kapturki, dzięki którym dziecku jest bardziej komfortowo po wyjęciu go z wanienki.
  • Mata do wanienek
  • Wielu rodziców zastanawia się, jak myć noworodka czy niemowlę, żeby malec nie wyślizgnął się z rąk w czasie jego namydlania. Aby tego uniknąć, możesz kupić specjalną matę lub stelaż do wanienki. Z czasem, gdy nabierzesz wprawy, taki produkt przestanie być potrzebny.
  • Drobne akcesoria i kosmetyki
  • Poza powyższym potrzebujesz: kosmetyków do mycia noworodka, gazików do przemywania oczu maluszka oraz soli fizjologicznej, mięciutkiej szczotki do czesania włosków, czystej pieluszki i ubranek dziecka (przygotuj je jeszcze przed kąpielą), pałeczek do czyszczenia uszu (z ogranicznikiem), a także oliwki lub innego kosmetyku nawilżającego albo natłuszczającego skórę dziecka. Jeśli maluch wciąż ma jeszcze kikut pępowiny, przygotuj sobie także Octenisept.

    Jak myć noworodka – kąpiel krok po kroku

    Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia i nie wiesz, jak myć noworodka, skorzystaj z naszej instrukcji:
  • Zanim włożysz dziecko do wody, obmyj jego twarz wacikiem. Następnie zmocz gazik solą fizjologiczną i przemyj dokładnie oczka dziecka.
  • Kolejny krok to czyszczenie małżowiny usznej. Zrób to przy pomocy patyczka z ogranicznikiem, pamiętając, by nie wsuwać go do kanału słuchowego – myj tylko zewnętrzne części ucha. Higienę twarzy, oczu i uszu możesz przeprowadzić również po kąpieli, jednak wówczas może być to trudniejsze z uwagi na płacz wyjętego z wody malca.
  • Wsuń dziecko do wody o temperaturze 37 stopni Celsjusza. Zacznij od stópek, stopniowo zanurzając kolejne partie ciała – ta kolejność jest dla dziecka najbardziej komfortowa.
  • Po włożeniu dziecka do wody wsuń jedną rękę pod jego głowę, tak by spoczywała ona na twoim przedramieniu. Dłonią tej samej ręki chwyć ramię dziecka. Dzięki temu druga ręka pozostaje swobodna, a maluszek może swobodnie się rozglądać.
  • Zacznij myć dziecko, rozpoczynając od główki. Spłukując szampon, staraj się nie zalać oczu i noska dziecka. Następnie kieruj się ku brzuszkowi, pleckom i pupie. Nie zapominaj o dokładnym umyciu wszystkich fałdek skórnych.
  • Wyjmij dziecko z wody, podtrzymując je delikatnie, ale stanowczo. Najpierw owiń je dużym ręcznikiem i dokładnie osusz, a następnie posmaruj jego skórę natłuszczającym lub nawilżającym kosmetykiem.
  • Uwaga! Mycie noworodka warto przeprowadzać w około 30 minut po nakarmieniu malca – wówczas głód nie będzie mu jeszcze bardzo doskwierał. Nie zapominaj też o wyznaczeniu stałej wieczornej godziny kąpieli. Dzięki temu stanie się ona częścią wieczornego rytuału, który ułatwi dziecku zasypianie.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.