Data modyfikacji:

Jakie mleko dla noworodka będzie najlepsze?

Jak wiadomo, najzdrowszym mlekiem dla każdego dziecka jest mleko mamy. Prędzej czy później przychodzi jednak taki moment, w którym z różnych powodów trzeba odstawić malucha od piersi. Podpowiadamy, jakie mleko dla noworodka będzie najlepszym wyborem, jeśli nie możesz dłużej karmić piersią.

jakie mleko dla noworodka

Jakie mleko dla noworodka?

Najlepszym mlekiem dla noworodka jest mleko kobiece, który w pełni zaspokaja zapotrzebowanie maluszka na wszelkie składniki odżywcze. WHO rekomenduje karmienie dziecka piersią do 2. roku życia – jeśli to tylko możliwe. Niestety bardzo często zdarza się, że z różnych przyczyn karmienie piersią należy przerwać znacznie wcześniej. Wcale nierzadko dochodzi do zatrzymania laktacji. Przed porzuceniem karmienia piersią możesz wypróbować porady, jak pobudzić laktację. Zdarzają się także choroby gruczołu mlecznego czy też sytuacje, w których maluszek po prostu nie chce pić z piersi. Gdy karmienie piersią się zakończy, należy pomyśleć o doborze odpowiedniego mleka modyfikowanego dla noworodka.

Jakie mleko dla noworodka kupić?

Wśród mieszanek mlecznych dla noworodków stosuje się preparaty początkowego żywienia (IF – infant formula). Najmłodszym maluchom podaje się mleko oznaczone cyfrą 1 przed pierwsze 6 miesięcy życia, czyli w praktyce do momentu wprowadzania pokarmów stałych. Symbolem 2 oznaczone są mieszanki dla dzieci po 6. miesiącu życia. Mleko z numerem 3 przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 10. do 12. miesiąca. Powyżej 2. roku życia dziecku można podawać mieszankę oznaczoną numerem 4.

Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?

Wbrew wielu mitom mleko dla noworodka nie jest produktem syntetycznym. Produkuje się je z białek mleka krowiego. Mieszanki dla noworodków naśladują swoim działaniem mleko kobiece, dzięki czemu rozwój maluszków je spożywających jest zbliżony do tych, które piją mleko z piersi mamy.

Jak wybrać odpowiednie mleko dla noworodka?

Białko mleczne to nie jedyny składnik, który powinien znaleźć się w dobrej mieszance. 

  • Podczas wyboru mleka zwróć uwagę również na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 i LCPUFA. Działają dobrze na rozwój układu nerwowego. 
  • Mleko dla noworodka powinno zawierać także probiotyki, czyli naturalne kultury bakterii, które wspomagają odporność organizmu. 
  • Kolejnym ważnym składnikiem mieszanek mlecznych są prebiotyki, czyli pożywka dla wcześniej wspomnianych żywych kultur bakterii. 
  • Mieszanka mleczna może zawierać również tłuszcze roślinne – rzepakowy, słonecznikowy lub mleczny.
  • W mleku modyfikowanym powinny znaleźć się również witaminy i minerały korzystne dla zdrowia małego organizmu. Mleka modyfikowane zawierają m.in. witaminy D i K, szczególnie istotne dla maluchów, które nie są karmione naturalnie.

Które składniki nie powinny znaleźć się w mleku modyfikowanym? Unikaj mieszanek z zawartością oleju palmowego, syropu glukozowego, lecytyny sojowej oraz maltodekstryny. Mają one na celu poprawę smaku i konsystencji mleka, jednak z całą pewnością nie przysłużą się twojemu dziecku!

Pamiętaj, aby dobierać mieszankę mleczną do wieku malucha, ale też do jego problemów zdrowotnych. Na rynku znajdziesz mleka modyfikowane przeznaczone np. dla dzieci z alergiami, dla wcześniaków, a nawet specjalne mieszanki dla dzieci, którym często ulewa się podczas jedzenia.

Rodzaje mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane różnicuje się przede wszystkim ze względu na wiek dziecka. Najczęściej na rynku można spotkać jego następujące odmiany:

  • mleko modyfikowane początkowe (oznaczone cyfrą 1) – przeznaczone dla noworodków oraz niemowląt do 6. miesiąca życia;
  • mleko następne (oznaczone cyfrą 2) – dla dzieci pomiędzy 6. a 12. miesiącem życia;
  • mleko Junior (oznaczone cyframi 3, 4 lub 5) – dla dzieci po 12. miesiącu życia.

Dobór mleka modyfikowanego odpowiednio do wieku dziecka jest bardzo istotny, ponieważ każda z odmian pokrywa specyficzne zapotrzebowanie maluszków na różnych etapach rozwoju.

Niejedną z mam zastanawia, do jakiego momentu dziecko może pić mleko modyfikowane. Nie istnieje ściśle określona granica, a wielu pediatrów twierdzi, że mieszanki mleczne mogą stosować nawet 3 i 4-letnie dzieci. Trzeba mieć na uwadze, że w tym wieku dziecko może już sięgać także po mleko zwierzęce, jeśli nie występuje u niego nietolerancja pokarmowa.

Mleko dla noworodka – jak podawać?

Noworodek powinien być karmiony mlekiem modyfikowanym 7 razy na dobę, z 3-godzinnymi przerwami między posiłkami. Dzieci karmione mieszankami mlecznymi mają wolniejszą przemianę materii niż te, które piją mleko z piersi, dlatego należy trzymać się tego harmonogramu. W pierwszym tygodniu życia dziecka porcja mleka modyfikowanego powinna wynosić 30-60 ml. W drugim wartość ta wynosi 70-80 ml, w trzecim – 80-90 ml. Pod koniec pierwszego miesiąca życia porcja mleka dla noworodka powinna wynosić 110 ml.

Mleko modyfikowane to konieczność, jeśli nie możesz dłużej karmić swojego dziecka piersią. Warto więc wybrać to, które będzie najbardziej odpowiadało potrzebom twojego maluszka. Pamiętaj, aby przygotowywać mieszanki mleczne zgodnie z zaleceniami producenta i podawać je dziecku w rekomendowanych porcjach.

Jakie mleko do szpitala?

Wcale nierzadko zdarza się, że kobieta jeszcze przed porodem wie, że nie będzie karmić swojego dziecka piersią. Wówczas w wyposażeniu szpitalnej torby powinno znaleźć się mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1, a więc dedykowane najmłodszym maluszkom. A co, jeśli wybrana mieszanka nie posłuży twojemu dziecku? Bez obaw – w takiej sytuacji będziesz mogła liczyć na pomoc położnej, która może podać maleństwu mleko innej marki.

Warto pamiętać, że nawet najstaranniej zaplanowany pobyt w szpitalu może zaskoczyć przyszłą mamę. Większość kobiet wyobraża sobie, że karmienie piersią będzie proste i przyjemne – niestety, w rzeczywistości bywa inaczej. Być może będziesz miała problemy z przystawieniem malucha do piersi lub ten po prostu nie będzie chciał z niej pić. Dlatego, nawet jeśli planujesz karmić piersią, mleczną mieszankę warto wrzucić do torby szpitalnej – na wszelki wypadek.

Jakie mleko dla dziecka z alergią?

W gabinetach pediatrycznych coraz częściej pojawiają się mamy z niemowlętami, które wykazują alergię nie tylko na mleko modyfikowane. Jeśli podawanie naturalnego pokarmu nie jest możliwe, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą – być może mleko konkretnej firmy nie jest odpowiednie dla twojego dziecka. Wcale nierzadko zdarza się, że maluch nie toleruje żadnego mleka modyfikowanego – w takiej sytuacji można zdecydować się na tzw. preparat mlekozastępczy. W takiej mieszance białka mleka są podzielone na drobniejsze cząsteczki, znacznie lepiej tolerowane przez organizm alergika.

Jak przechowywać mleko modyfikowane?

Modyfikowane mleko dla noworodka występuje w postaci sproszkowanej, dlatego cechuje się długim okresem przydatności do spożycia. Mieszankę należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu. Ważne również, aby mleko nie było narażone na działanie wysokich temperatur. Po otwarciu puszki z mlekiem modyfikowanym, należy zużyć je w ciągu 4 tygodni.

Niektóre mamy zastanawiają się, czy mleko modyfikowane warto przesypywać do innego pojemnika. Odpowiedź brzmi: tak, ale tylko wówczas, gdy jest on równie szczelny, co oryginalne opakowanie. Nigdy nie przechowuj mleka dla dziecka w zwykłym słoiku lub pudełku.

Mleka modyfikowane - Często zadawane pytania

Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?
Mleko modyfikowane jest produkowane z białek mleka krowiego, a tym samym naśladuje mleko matki karmiącej piersią. Mleko modyfikowane jest więc zdrowe i można je podawać już noworodkom.

Jakie mleko dla noworodka wybrać?
W wypadku noworodków zaleca się podawanie mleka początkowego, czyli oznaczonego cyfrą 1. Jest to mleko dedykowane maluchom do 6. miesiąca życia.

Polecani producenci mleka dla noworodka
Warto sięgać po sprawdzone produkty uznanych producentów, do których należą: Nestle-NAN, Bebiko, Bebilon czy Enfamil.