Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
Wiosna to wyjątkowo kapryśna pora roku – czasem zaskakuje piękną pogodą już w marcu, a czasem zadziwia chłodem pod koniec kwietnia. Nie dziwne zatem, że rodzice bardzo często zastanawiają się, jak ubierać niemowlaka na spacer. Oto kilka podpowiedzi.
Wczesną wiosną, gdy temperatura nie przekracza 20 stopni Celsjusza, ubieraj dziecko „na cebulkę”, pamiętając, że powinno mieć ono na sobie o jedną warstwę więcej niż masz ty.
Dla przykładu, jeżeli ty masz na sobie T-shirt i bluzę oraz spodnie, dziecku załóż body z krótkim rękawem, koszulkę z długim rękawem i bluzę oraz spodenki. Jeśli masz wątpliwości, czy to za mało, dotknij kark malca (więcej szczegółów znajdziesz na dole tekstu). Pamiętaj, że przegrzewanie niemowlęcia ma fatalny wpływ na jego odporność i jest źródłem jego dużego dyskomfortu.
Jeśli temperatura nie przekracza 15 stopni Celsjusza, zakładaj dziecku cienką, bawełnianą czapeczkę. Nie rób tego przy wyższej temperaturze – to naprawdę zbędne.
Jak ubierać niemowlaka na spacer, gdy wiosna „szaleje”, a temperatura sięga 20 stopni Celsjusza? Zdecydowanie tak jak siebie, czyli już bez dodatkowej warstwy. Jeśli chcesz przykryć niemowlaka kocem (bo np. akurat śpi), wybierz cieniutki koc ażurowy. Jeśli czapeczka, to tylko taka, która chroni przed słońcem.
Jak ubrać niemowlę na spacer latem? Czy dziecko musi mieć na sobie czapkę? Co ze skarpetkami? I czy okrywać malca kocem? Oto odpowiedzi na te bardzo często padające pytania.
W upalne dni lata wiele dzieci jest przegrzewanych. Jeśli nie chcesz, aby twoje dołączyło do tej grupy, ubieraj je jedynie w rampers albo w koszulkę i pieluszkę. W chłodniejsze dni albo wieczory w zupełności wystarczy pajacyk. Dopiero gdy tobie jest chłodno w koszulce, dziecku załóż drugą warstwę (np. cienką bluzę i cienkie, bawełniane spodenki).
W upalne dni dziecko nie potrzebuje ani czapki, ani skarpetek – są zupełnie zbędne. Jedynie w momentach, w których maluszek wystawiony jest na słońce, warto chronić jego głowę cieniutką czapeczką. Nie musi ona jednak zasłaniać uszu – jej zadaniem jest ochrona przed słońcem.
Uwaga! Oczywiście latem pogoda także bywa zmienna. Dlatego zawsze miej przy sobie dodatkowe ubranka dla malucha oraz kocyk.
Kapryśna polska jesień także prowokuje rodziców do stawiania pytań, jak ubierać niemowlaka na spacer. Oto kilka wskazówek:
W cieplejsze dni jesieni, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi około 15 stopni Celsjusza, maluch może mieć na sobie kaftanik, śpioszki oraz kombinezon z polaru. Oczywiście dobrze mieć przy sobie kocyk na wszelki wypadek (oraz np. dodatkową kurteczkę), ale zasadniczo dziecku nie powinno być zimno.
W późne jesienne dni, gdy temperatura spada, powyższy zestaw będzie zbyt cienki. Załóż maluszkowi kaftanik i śpioszki, na to grubszy kombinezon. Pamiętaj o czapce i kocyku. Uważaj jednak, aby nie przegrzać malca!
Jeśli chodzi o ubranie niemowlaka, zima wydaje się być pod tym względem „najtrudniejsza”. Jak ubrać niemowlę na spacer zimą, aby go nie przegrzać, ale też nie wychłodzić?
Zimą ubieramy dziecko na cebulkę – jeśli będzie mu za gorąco, można wejść do galerii czy knajpki, rozpiąć mu kombinezon i zdjąć jedną z warstw. Pierwszą warstwę stanowi body z długim rękawem oraz rajstopy albo pełne śpioszki. Koszulki nie są zalecane, ponieważ często się rolują, przez co leżące dziecko odczuwa dyskomfort. Kolejne ubranka, które należy założyć niemowlęciu, to spodenki dresowe z szerokim ściągaczem, bluza z polaru albo ciepły sweter, kombinezon, rękawiczki i czapka (bawełniana lub wełniana). Jeśli szyja niemowlaka jest goła, można założyć mu też golf-szalik. Nie zaleca się klasycznych szalików, ponieważ często zsuwają się na buźkę, co prowadzi do zbierania się pary wodnej na skórze dziecka i tworzenia się odmrożeń. Jeśli kombinezon nie ma zabudowanych stópek, koniecznie trzeba założyć maluszkowi zimowe buciki niechodki. Oczywiście rękawiczki muszą być dość grube.
Tak ubrane dziecko należy okryć grubym kocykiem oraz – jeśli jest bardzo chłodno, pokrowcem wózka. Można też zrezygnować z kocyka na rzecz specjalnego zimowego pokrowca. Tak ubrane dziecko z pewnością nie zmarznie.