Data publikacji:

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.

niemowlak
Źle dopasowana poduszka przyczynia się do powstania sporej asymetrii między wysokością głowy a resztą ciała. Taka asymetria może wywołać napięcie mięśniowe szyi oraz odkształcenie główki. Aby zapobiec sytuacji, w której dochodzi do odkształcenia główki spowodowanego leżeniem dziecka w jednej pozycji, warto skorzystać ze specjalnie zaprojektowanych poduszek ortopedycznych.

Czym jest syndrom płaskiej głowy?

Problem płaskiej głowy to częsta przypadłość, która dotyka dzieci już w dniu narodzin oraz może rozwijać się w początkowych miesiącach życia. Najczęściej deformację główki można zaobserwować w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka. Jest to skutek niezmienianej pozycji, ponieważ dziecko w takim wieku najwięcej czasu spędza leżąc w łóżeczku. Syndrom płaskiej głowy można podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • plagiocefalia – to najczęściej diagnozowana deformacja główki występująca u niemowląt. Ta asymetria dotyczy jednostronnego spłaszczenia czaszki. Dochodzi do niej najczęściej wtedy, gdy dziecko większość czasu spędza leżąc tyłem, 
  • brachycefalia – ta deformacja nosi także nazwę krótkogłowia. Tylna część czaszki poddanej takiej deformacji jest spłaszczona i poszerzona. Taka asymetria spowodowana jest zbyt częstym leżeniem dziecka na pleckach. Z tą przypadłością często muszą się mierzyć dzieci z zespołem Downa, 
  • scafocefalia – to asymetria znana także pod nazwą dolichocefalia. Tak zniekształcona główka jest długa i wąska. Ta deformacja, w odróżnieniu od dwóch wcześniejszych, najczęściej jest wadą wrodzoną, która często występuje u dzieci urodzonych przedwcześnie.

Przyczyny deformacji czaszki u niemowląt

Asymetria główki u niemowląt to częste schorzenie, które może być następstwem różnych przyczyn. Wśród najważniejszych powodów odkształcenia czaszki znajduje się:

  • wcześniactwo – kości u dzieci urodzonych przedwcześnie są wyjątkowo miękkie, co zwiększa ryzyko deformacji główki. Wcześniaki, które spędzają większość czasu w pierwszych tygodniach życia, leżąc płasko na plecach, są znacznie bardziej narażone na spłaszczenie główki, 
  • niezmieniana pozycja – główki dziecka, które podatne są na odkształcenia, mogą ulec zdeformowaniu poprzez zbyt długie leżenie dziecka w jednej pozycji, 
  • ciąże mnogie – rozwijające się w łonie matki bliźnięta lub trojaczki mogą nie mieć wystarczająco dużo miejsca, co może doprowadzić do asymetrii główki, 
  • akcja porodowa – podczas porodu często dochodzi do sytuacji, w której główka dziecka ulega skręceniu. Do odkształceń może dojść także wtedy, gdy lekarz podczas porodu korzysta z kleszczy lub próżnociągu, 
  • kręcz szyi – deformacja czaszki to częsta wada, która występuje u około 85% dzieci ze skróconym mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym.

Według licznych badań nieleczone deformacje czaszki u noworodków mogą doprowadzić do wielu powikłań. Uważa się, że asymetria główki dziecka powoduje spowolniony rozwój neuromotoryczny w przyszłości. Wśród skutków zaobserwowanych u starszych dzieci, u których problem asymetrii główki nie został wyleczony w wieku niemowlęcym, można wyróżnić skoliozę, czyli nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa, liczne problemy ortodontyczne, które są związane z asymetrią żuchwy, oraz problemy ze wzrokiem.

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt – podstawowe informacje

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie dziecięcej główki przed asymetrią jest wykorzystanie innowacyjnych poduszek ortopedycznych, które zostały specjalnie opracowane i dopasowane do kształtu małej głowy. Takie poduszki pozwalają na zoptymalizowanie siły nacisku podczas leżenia dziecka. Stosowanie takich poduszek ma działanie profilaktyczne, dzięki czemu ochrania główkę przed możliwym zniekształceniem.

Jak działa poduszka ortopedyczna?

Poduszki ortopedyczne to innowacyjny produkt, po który sięga coraz więcej rodziców spodziewających się dziecka. Taka poduszka została zaprojektowana w odpowiedni sposób, który ochrania główkę dziecka przed możliwymi zniekształceniami oraz pomaga w leczeniu miejsc, które uległy zdeformowaniu. Działanie takiej poduszki polega na równomiernym rozłożeniu ciężaru główki na poduszce oraz zmniejsza nacisk tylko na jeden punkt, dzięki czemu siła, z jaką główka dziecka oddziałuje na poduszkę, nie jest skoncentrowana w jednym miejscu. Większość dostępnych na rynku poduszek ortopedycznych przeznaczona jest do użytku już od chwili narodzin dziecka.

Poduszka ortopedyczna to świetny, zdrowy dodatek do dziecięcego łóżeczka, który umożliwia leżenie dziecka na plecach bez ryzyka deformacji główki. Poduszka zapewnia odpowiednie ułożenie główki oraz kręgosłupa podczas snu, niwelując tym samym ryzyko nadmiernego napięcia w górnej części kręgosłupa. Wbrew nieprzychylnym opiniom, taka poduszka nie ogranicza naturalnych ruchów dziecka. Wybierając odpowiedni model, należy przede wszystkim określić jej rozmiar. Rozmiar poduszki dobiera się, biorąc pod uwagę wiek, wagę oraz wzrost dziecka. Decydując się na taki gadżet, warto zwrócić uwagę także na inne, równie ważne aspekty:

  • odpowiednio wyprofilowany kształt poduszki oraz jej elastyczność, 
  • jakość materiałów, które zostały użyte do jej wykonania (zarówno warstwa zewnętrzna, jak i wypełnienie poduszki), 
  • przewiewność, 
  • sposób czyszczenia, 
  • certyfikaty oraz potwierdzenia bezpieczeństwa.

Poduszka Frejki – poduszka ortopedyczna dla niemowląt na bioderka

Poduszka Frejki to rodzaj poduszki ortopedycznej, którą stosuje się w procesie leczenia dysplazji stawów biodrowych. Dysplazja stawu biodrowego to jedno z najczęściej występujących schorzeń biodra u noworodków. Taka wada najczęściej spowodowana jest czynnikami genetycznymi. Równie często jest efektem zmiany ułożenia pośladkowego płodu lub nagłym wyprostowaniem nóżek dziecka podczas porodu. Duży wpływ na pojawienie się dysplazji stawu biodrowego ma wiotkość torebek stawowych. Poduszka Frejki sprawdzi się podczas rehabilitacji dziecka oraz jako produkt wykorzystywany profilaktycznie u dzieci, które są zagrożone dysplazją rozwojową.

Najlepsze poduszki ortopedyczne dla niemowląt – ranking

Poduszki ortopedyczne to stosunkowo nowy produkt na półce dziecięcych akcesoriów, który szybko podbił serca rodziców noworodków. Na liście najchętniej wybieranych poduszek ortopedycznych znajdują się:

Zdjęcie: fxquadro/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!