Data publikacji:

BoboVita - jak krok po kroku rozszerzać dietę dziecka?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Dbając o zbilansowane żywienie dziecka, możesz wspierać jego prawidłowy rozwój. Rozszerzanie diety niemowlęcia nie jest skomplikowane. Wystarczy poznać najważniejsze zasady wprowadzania nowych posiłków. 

 

 

Dlaczego prawidłowa dieta jest tak ważna?

 

1000 pierwszych dni życia jest kluczowym okresem, zwanym również „okresem możliwości”. Sposób żywienia w pierwszych latach życia ma decydujący wpływ na rozwój dziecka, ponieważ właśnie wtedy dochodzi do „programowania żywieniowego”. W pierwszych latach życia organizm dziecka jest szczególnie wrażliwy na nadmiar lub niedobór składników odżywczych, dlatego żywność podawana najmłodszym powinna odpowiadać na potrzeby niemowląt na danym etapie życia.

 

Rozszerzanie diety niemowlęcia stanowi wyzwanie dla rodziców. Pojawia się wiele pytań i niewiadomych. Od jakich produktów zacząć? Jak zaplanować posiłki? Czy moje dziecko jest już gotowe na kolejny produkt? Z myślą o najczęstszych wątpliwościach rodziców, którzy zaczynają rozszerzanie diety, BoboVita przygotowała wyjątkowy zestaw podarunkowy – można go zamówić na stronie www.bobovita.pl. Znajdziesz w nim poradnik żywienia oraz słoiczek z pysznym przecierem, aby Twoje dziecko mogło odkrywać nowe smaki (w pakiecie: BoboVita marchewka). 

 

 

Dlaczego warto zamówić Poradnik żywienia?

Poradnik żywienia małego dziecka w prosty i czytelny sposób przedstawia Plan 5 kroków rozszerzania diety. Poradnik żywieniowy BoboVita to:
•    około 80 stron fachowej wiedzy, wskazówek i porad opracowanych przez ekspertów żywieniowych;
•    5 rozdziałów dedykowanych 5 krokom w procesie rozszerzania diety;
•    zbiór wskazówek, jak uczyć dziecko jedzenia łyżeczką;
•    praktyczne rady, pomagające wypracować zdrowe nawyki żywieniowe u dziecka.

 

 

Kiedy rozpocząć urozmaicanie diety?

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt rozszerzenie diety należy zacząć nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26 tygodniu życia dziecka.

 

Jak wygląda 5 kroków BoboVita?

Krok 1 –  pierwsza łyżeczka
Pokazuje, jak wprowadzić do diety dziecka pierwsze, warzywne i owocowe smaki w postaci delikatnych przecierów, aby dziecko mogło odkrywać nowe smaki i uczyć się dotąd nieznanych konsystencji.

Krok 2 – wprowadzamy śniadanie
Na tym etapie Twoje dziecko powinno już chętnie jeść łyżeczką, dlatego możesz zacząć podawać mu śniadanie inne niż samo mleko. Polecamy więc kaszki mające łagodny smak i delikatną konsystencję.

Krok 3 – uczymy się wprowadzać nowe smaki
Kiedy dziecko poznało pierwsze smaki warzyw i owoców oraz zjada już chętnie śniadania, możesz wzbogacić jego dietę o kolejne warzywa i owoce. Będą one źródłem nowych smaków i składników odżywczych.

Krok 4 – podajemy mięso i ryby
Na tym etapie rozpoczynamy podawanie dziecku posiłków m.in. z kurczakiem, indykiem, cielęciną czy łososiem.

Krok 5 – 5 posiłków dziennie
Ostatni etap to zbiór cennych rad, które pomogą Ci kształtować u dziecka zdrowy nawyk regularnego spożywania 5 posiłków w ciągu dnia.

 

 

Komentarze
02-11-2020
Ocena:
my rozszerzanie diety zaczęlismy od holle. miałam przynajmniej pewność, ze warzywa i owoce ze słoiczków sa przebadane i mają odpowiednie certyfikaty. na pierwszy ogień według mnie powinny isc własnie takie certyfikowane produkty,
24-06-2014
Ocena:
fajny pomysł :) ja to robię trochę na własną rękę, ale na razie jest ok. najbardziej zadowolona jestem z picia wody i soków bo to samo zdrowie. a soki nie z kartonika tylko z świerze, bo są bez cukru i konserwantów. sama też je piję :)
04-06-2014
Ocena:
Aplikacja jest świetna. Bardzo pomocna. Generalnie dla młodych mam, które mają mnóstwo na głowie nadaje się idealnie. Sama uzywam i jestem bardzo zadowolona. Oby tak dalej :) Więcej podobnych apek i juz w ogóle będzie super :)
najlepsza butelka antykolkowa

Jaka jest najlepsza butelka antykolkowa?

2022-12-28
Kolka niemowlęca jest powszechną dolegliwością, która pojawia się między 3. a 5. tygodniem życia dziecka. Silny ból brzuszka może powodować nawet kilkugodzinny płacz, co z kolei prowadzi do poczucia kompletnej bezradności u rodziców. Na szczęście są sposoby na to, by zlikwidować dolegliwość albo nieco zmniejszyć jej nasilenie. Jeden z nich to sięgnięcie po butelki do karmienia antykolkowe. Sprawdź, na jakiej zasadzie działają takie produkty i które z nich warto kupić.
Żywienie niemowląt: po 6.miesiącu, czyli maluch kończy pół r

Przepisy dla niemowląt po 6 miesiącu życia - Dania dla niemowlaka

2022-12-28
Na początku rozszerzania diety najlepiej poszczególne składniki podawać pojedynczo - na przykład jedno warzywo, jeden rodzaj mięsa. Po krótkim czasie wprowadzone składniki możemy połączyć w dania. Przedstawiamy kilka przepisów, które w tym pomogą. 
ulewanie noworodka

Kiedy dziecko przestaje ulewać?

2022-07-12
Ulewanie u niemowlaka jest dość powszechną przypadłością, która w większości przypadków nie ma związku z żadnymi nieprawidłowościami. Niemniej wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy dziecko przestaje ulewać i w którym momencie należy już skonsultować tę dolegliwość z lekarzem. Wyjaśniamy wszystkie te kwestie i podpowiadamy, jak zmniejszyć nasilenie ulewania u niemowlęcia.
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.