Data modyfikacji:

Rozszerzanie diety dziecka, nigdy nie było prostsze!

Autor: Magdalena Szewczyk

Mamo, Tato! Jesteście na etapie wprowadzania nowych smaków, innych niż mleko do diety dziecka? Nie wiecie od czego zacząć? Brakuje Wam pomocnika, który wesprze Was na tym etapie? Mamy coś dla Was! Wyjątkowe i praktyczne narzędzie, które zawsze będzie pod ręką!​

 

Kiedy zacząć rozszerzać dietę dziecka? Po 4 miesiącu życia,

 

Czy rozszerzanie diety to twardy orzech do zgryzienia?

W pewnym momencie mleko nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb kształtującego się, młodego organizmu i dostarczyć mu wszystkich niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju składników odżywczych. Według aktualnego schematu żywienia nowe smaki do diety malucha należy wprowadzać nie wcześniej niż po ukończeniu przez niego 17. Tygodnia życia i nie później niż w 26. tygodniu. Czy wiecie, jakie produkty powinny się pojawić w diecie jako pierwsze? Pamiętajcie też, że dziecko powinno decydować ile je, a rodzic – co dziecko je. 

 

Niezawodna pomoc! Aplikacja mobilna

BoboVita ma idealną propozycję dla rodziców, którzy chcą prawidłowo rozszerzyć dietę dziecka. W jednym narzędziu znajdują się wskazówki i rady dotyczące żywienia malucha. Pobierając na telefon aplikację mobilną BoboVita, w dowolnym momencie będziecie mogli sprawdzić, jaki produkt podać dziecku danego dnia. Aplikacja jest prosta i bardzo przejrzysta. Ułatwia wprowadzanie nowych posiłków, wskazuje, jak powinien wyglądać zbilansowany jadłospis dziecka na każdy dzień oraz doradza, jak można urozmaicić dietę niemowlaków, które rozpoczęły odkrywanie nowych smaków. Informacje zawarte w aplikacji powstały w oparciu o zalecenia ekspertów, którzy specjalizują się w żywieniu niemowląt i małych dzieci. 

 

 

Jak działa aplikacja?

Pierwszym krokiem w korzystaniu z aplikacji jest wpisanie imienia i daty urodzin maluszka. Dzięki temu aplikacja jest w stanie określić, ile dziecko ma miesięcy i na jakim etapie rozwoju się znajduje. Możecie założyć profil dla kilku dzieci i dodawać ich zdjęcia! 

 

 

Zakładka „Żywienie dziecka”

W tej zakładce” znajdziecie praktyczne porady i informacje o żywieniu noworodka oraz niemowlęcia. Mamy dzieci do 4. miesiąca życia znajdą dodatkowo wskazówki, jak zadbać o siebie oraz jak nie zaburzyć laktacji. Porady o rozszerzaniu diety dotyczą nie tylko prawidłowej diety, ale także odpowiedniego dobierania składników odżywczych. Będą wsparciem w nauce prawidłowych nawyków żywieniowych i nauczą odnajdywania się w różnych sytuacjach, które czekają rodziców, kiedy maluch zacznie jeść regularnie posiłki.

 

 

Szukaj inspiracji w przykładowych jadłospisach

Dzięki tej zakładce przygotowywanie jadłospisu dla dziecka na kolejny dzień będzie wyjątkowo łatwe! Z aplikacją możecie zaplanować jadłospisy na cały pierwszy rok życia dziecka. Co więcej, aby jak najbardziej ułatwić rodzicom zadanie, aplikacja dokładnie wskaże np. ile mleka modyfikowanego należy podać dziecku, kiedy mama zakończy etap karmienia piersią. Każdego dnia będziecie wiedzieli, ile Wasze dziecko powinno spożyć posiłków i jak duże powinny one być. Pamiętajcie, że macie pełną dowolność w podawaniu posiłków maluchowi, który nie zawsze może chcieć zjeść, co mu zaproponujecie. Czasami potrzeba nawet 7-8 prób, aby dziecko zaakceptowało nowy smak. Musicie uzbroić się w cierpliwość!

 

 

Zakładka „Dzienniczek nowych smaków”

Już nie musicie mieć zeszytu i długopisu, aby pamiętać, co podaliście dziecku wczoraj, czy na początku tygodnia. Wystarczy wpisać wszystkie dane do aplikacji w „Dzienniczku nowych smaków”. Co ważne, możecie także dopisać reakcje dziecka (również alergiczne) na określony produkt, czy smak lub swoje obserwacje, czy dziecko chętnie coś jadło. Dzięki temu zapamiętacie, że niemowlęciu nie smakował np. brokuł i będziecie wiedzieli, aby spróbować mu go podać ponownie za jakiś czas. Dzienniczek da Wam pewność, że nie pominęliście żadnego zalecanego produktu czy kroku, ważnego na etapie rozszerzania diety niemowlęcia. 

 

 

Zakładka „Rozwój dziecka”

W aplikacji w przejrzysty sposób jest opisane, jakie umiejętności powinno posiąść dziecko tydzień po tygodniu. Oczywiście nie powinniście się przejmować, jeśli w 6. miesiącu życia niemowlę np. jeszcze nie będzie siedziało. Każde dziecko rozwija się inaczej, we własnym tempie! Aplikacja ma Was wspierać w dostrzeganiu pojawiających się czasami wyjątkowo szybko nowych umiejętności malucha.

 

 

Zadaj pytanie ekspertom

Jeśli przejrzeliście aplikację wzdłuż i wszerz, macie wrażenie, że przeczytaliście już wszystko, a i tak pojawiają się pytania i wątpliwości, nie zwlekajcie – skorzystajcie z pomocy ekspertów BoboVita. Możecie zadzwonić lub napisać – na pewno otrzymacie cenną poradę lub wsparcie w rozwiązaniu problemu! 

 

 

Podsumowując…

Aplikacja jest dla rodziców, którzy zostali nimi po raz pierwszy lub mają już dzieci. Oszczędza czas, krok po kroku pomaga w rozszerzaniu diety dziecka, pozwala śledzić jego rozwój tydzień po tygodniu, proponuje gotowe i sprawdzone jadłospisy, a co najważniejsze –dzięki dzienniczkowi ułatwia kontrolowanie całego procesu wprowadzenia dziecka w świat nowych smaków, dostosowanego do potrzeb i możliwości wciąż rozwijającego się organizmu.

Aplikację BoboVita ściągniesz zarówno na Android jak i iOS.      

Pobierz aplikację na swój telefon!

 

Artykuł sponsorowany

Zdjęcie: Fotolia.pl 

Komentarze
22-09-2020
Ocena:
hmmm my tez się przekonalismy do Holle. niby troche droższa od zwykłych, ale przynajmniej nie zawiera cukru. mysle, ze warto.
29-04-2020
Ocena:
Po wielu próbach i eksperymentach wreszcie udało nam się trafić na kaszkę, która zaspokajałaby potrzeby naszego malucha. I o dziwo nie jest to żadna z najpopularniejszych supermarketowych kaszek, ale ekologiczna kaszka Holle. Najlepiej smakuje ta bananowa:)
butelka dla noworodka

Jaka butelka dla noworodka z wolnym przepływem?

2022-06-11
Próbujesz wybrać butelkę dla noworodka i nie wiesz, co wybrać? To zrozumiałe – oferta artykułów dla dzieci jest tak duża, że może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiemy ci, czym mogą różnić się poszczególne z nich i czym powinna cechować się dobra butelka dla noworodka z wolnym przepływem.
owoce i warzywa dla dzieci

Od kiedy można dawać surowe owoce i warzywa dla niemowlaka?

2022-05-04
Rozszerzanie diety dziecka jest dla rodzica bardzo emocjonującym momentem. Niemowlak, który do tej pory pił wyłącznie mleko, przechodzi do następnego etapu rozwoju, co wiąże się z wieloma nowymi doznaniami. Mama i tata zastanawiają się, w jaki sposób najlepiej wprowadzać nowe posiłki, a jednym z dylematów z tym związanych jest pytanie, od kiedy podawać surowe owoce dla niemowlaka, a także czy kolejność wprowadzania poszczególnych warzyw i owoców ma znaczenie.
dziecko jedzace lyzeczka

Jak nauczyć dziecko jeść łyżeczką?

2022-04-25
Jaka pierwsza łyżeczka dla niemowlaka jest najlepsza? Ważna jest nie tylko technika i odpowiednie podejście do maluszka, ale także łyżeczka i miseczka, która nie zniechęci dziecka do samodzielnego nabierania pokarmu. Sprawdź, jak podejść do tematu i jak nauczyć dziecko jedzenia z łyżeczki oraz jak nauczyć maluszka jedzenia łyżeczką samodzielnie.
uczulenie na mleko modyfikowane

Uczulenie na mleko modyfikowane: jakie są objawy?

2022-03-23
U małych dzieci dość często występuje uczulenie na mleko modyfikowane, a dokładnie – na białko mleka krowiego zawarte w mieszankach. Sprawdź, jakie są objawy tego typu alergii i co robić, gdy wystąpią u niemowlęcia.
orzechy

Od kiedy orzechy dla niemowlaka?

2022-03-03
Przez wiele lat lekarze pediatrzy i dietetycy zalecali, aby wprowadzać orzechy do diety dziecka najwcześniej po ukończeniu przez nie drugiego lub nawet trzeciego roku życia. Jednak aktualne wytyczne mówią coś zupełnie innego. Sprawdź, czy orzechy dla niemowlaka to dobry pomysł i w jaki sposób je wprowadzać.
karmienie mieszane

Karmienie mieszane noworodka – wszystko, co powinnaś wiedzieć

2022-02-27
Karmienie mieszane to rodzaj karmienia, który polega na podawaniu dziecku mleka naturalnego oraz mleka modyfikowanego. Taki sposób karmienia jest dość często wybierany przez matki – z różnych powodów. Jeśli i ty się na niego zdecydowałaś, sprawdź o czym musisz pamiętać i jaki to może mieć wpływ na kolki lub kupki niemowlęcia.
jajko dla niemowlaka

Jajko dla niemowlaka – jak podawać?

2022-01-26
Jajka mają bardzo dużo witamin i minerałów, dlatego dość szybko powinny znaleźć się w diecie dziecka – jeszcze zanim ukończy ono pierwszy rok życia. Rozszerzanie diety o ten produkt budzi jednak wiele pytań rodziców. W tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć – dowiesz się na przykład, kiedy podawać jajko dla niemowlaka, jak często to robić i czy taki maluszek może jeść jajka na miękko.