Data publikacji:

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka

Paznokcie zaczynają wykształcać się około 13.-16. tygodnia życia płodowego. Początkowo są miękkie i delikatne, a często też zrośnięte błoną z opuszkami palców. Dziecko może przyjść na świat z dość długimi paznokciami, ale z pierwszym obcięciem należy wstrzymać się co najmniej do momentu powrotu do domu. Obcinanie paznokci u noworodka w warunkach szpitalnych jest niebezpieczne. Łatwo może dojść do skaleczenia palca i zakażenia licznymi bakteriami.

Aby zapobiec zadrapaniom, należy zaopatrzyć się w specjalne rękawiczki tzw. niedrapki lub po prostu założyć dziecku bawełniane skarpetki na dłonie. To rozwiązanie nie jest jednak polecane na czas dłuższy niż kilka dni, ponieważ hamuje rozwój motoryczny dziecka. Noworodek jest przyzwyczajony do uspokajania się przez ssanie palców i dotykanie twarzy, a obecność materiału mu to uniemożliwia.
Po powrocie do domu młodzi rodzice często mają wątpliwości, kiedy obciąć noworodkowi paznokcie. Zazwyczaj ten moment nadchodzi po dwóch lub trzech tygodniach. Płytka paznokcia twardnieje w kontakcie z powietrzem i staje się dość sztywna. Oddziela się też od opuszka palca. Jest to odpowiedni moment, aby po raz pierwszy obciąć niemowlęciu paznokcie.

Może zdarzyć się, że płytka wcześniej samoczynnie zacznie się kruszyć i łamać. Wystarczy wtedy wyrównać paznokieć, aby wyeliminować ostre krawędzie, które mogą doprowadzić do zadrapania. Obcinanie paznokci u niemowlaka na początku bywa stresujące. Za pierwszym razem można poprosić o pomoc położną środowiskową.

Jak obcinać paznokcie niemowlakowi?

Ważne jest przygotowanie odpowiedniego sprzętu. Nie należy używać przyrządów stosowanych przez pozostałych członków rodziny. Na rynku dostępne są zestawy do pielęgnacji paznokci u niemowląt, składające się z zaokrąglonych nożyczek, miniaturowego obcinacza, a zazwyczaj również pilniczka. Wybór między nożyczkami a obcinaczem to kwestia indywidualnych preferencji rodzica. Stosowanie pilniczka zaleca się u starszych dzieci, po osiemnastym miesiącu życia. Należy przygotować również jałowy gazik, aby przyłożyć go do rany, w razie skaleczenia.

Wielu młodych rodziców zastanawia się, jak obcinać paznokcie niemowlakowi, aby go nie zranić. Należy wybrać moment, w którym dziecko jest spokojne, co zmniejsza ryzyko gwałtownych ruchów. Paznokcie zazwyczaj obcina się po kąpieli, podczas snu lub po karmieniu.
Przed zabiegiem należy umyć ręce swoje i niemowlęcia. Trzeba stabilnie oprzeć dłoń dziecka na swojej i trzymać ją na tyle mocno, aby kontrolować ruchy noworodka. Następnie należy lekko przycisnąć opuszkę palca. Koniec paznokcia odstaje wtedy od ciała i łatwo jest go obciąć.

Paznokcie u dłoni powinno się obcinać na półokrągło, a u stóp na prosto, aby uniknąć wrastania. Po obcięciu paznokcia trzeba sprawdzić palcem jego krawędź, żeby nie pozostawić nierówności, mogących doprowadzić do zadrapania dziecka.

Paznokcie należy czyścić miękką szczotką podczas kąpieli, nie używając pilniczka. Nie można również usuwać skórek. W razie skaleczenia, krwawienie nie jest powodem do niepokoju, ponieważ opuszki palców są silnie unaczynione. Należy przyłożyć do ranki jałowy gazik, aby zatamować krwawienie.
Paznokcie u dłoni należy obcinać około raz w tygodniu, a u niektórych dzieci nawet częściej. Szybkość ich odrastania jest cechą indywidualną. Paznokcie u stóp rosną wolniej, dlatego zazwyczaj wystarczy obciąć je raz na dwa tygodnie.

Obcinanie paznokci u noworodka to dobra okazja, aby przyjrzeć się ich kondycji. Przestrzeganie odpowiedniej techniki zazwyczaj pozwala zapobiec ich wrastaniu. Jeśli jednak ten problem się pojawi, warto moczyć paznokcie w ciepłej wodzie z mydłem lub wykonywać delikatny masaż, odsuwający płytkę od opuszka palca. Jeśli domowe sposoby są nieskuteczne, należy udać się do pediatry. Szczególny niepokój rodziców powinno wywołać zasinienie paznokci, wskazujące na problemy krążeniowe, które należy zgłosić lekarzowi.
Autorka: Adrianna Stankiewicz