Data modyfikacji:

Od kiedy mleko krowie zamiast modyfikowanego?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dać dziecku krowie mleko – czy można zrobić to w pierwszym roku życia, czy może jednak później? Częstym pytaniem jest również to, jakie mleko krowie powinno się podawać dziecku i jak je wprowadzać do diety. Jeśli i ty masz podobne dylematy – koniecznie przeczytaj.
kiedy mleko dla dziecka

Mleko w diecie dziecka – dlaczego jest tak ważne?

Mleko w diecie dziecka odgrywa ogromną rolę. Dostarcza ono niezbędnych ilości białka, tłuszczu i węglowodanów, a także cennych składników mineralnych oraz witamin – w tym jodu, żelaza, wapnia oraz witaminy D. Warto w tym miejscu wspomnieć, że według badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka aż 94% dzieci w wieku od jednego do trzeciego roku życia cierpi na niedobory witaminy D, a u 42% występują również niedobory wapnia.
 Mleko modyfikowane ma tę przewagę nad krowim, że wszystkie wymienione wyżej składniki są tak zbilansowane, aby całkowicie pokryć zapotrzebowanie maluszka. Z drugiej strony – kiedyś przecież trzeba z niego zrezygnować. I tutaj pojawia się pytanie: kiedy jest na to odpowiedni moment?

Od kiedy mleko krowie zamiast modyfikowanego?

Zdanie ekspertów w kwestii tego, kiedy dać dziecku krowie mleko, są podzielone. Niektórzy specjaliści zalecają, by podawać je już roczniakom, inni – że warto wstrzymać się z tym krokiem nieco dłużej. Niemniej wszyscy zgadzają się z twierdzeniem, że nie należy zastępować mleka modyfikowanego krowim, dopóki maluszek nie ukończy pierwszego roku życia. Jest tak z następujących powodów:
 • mleko krowie ma niską zawartość żelaza – zbyt wczesne jego podawanie może zatem skutkować rozwinięciem się anemii u maluszka,
• mleko krowie zawiera niewiele witamin A, C, D oraz E,
• w krowim mleku znajduje się mało nienasyconych kwasów tłuszczowych, a sporo – nasyconych, które nie są korzystne dla ludzkiego organizmu,
• krowie mleko często bywa przyczyną alergii, ponieważ w składzie ma aż 30 silnie alergizujących białek.
 Odpowiedź na pytanie, od kiedy mleko krowie zamiast modyfikowanego, brzmi zatem: dopiero po roku. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań, aby wcześniej, np. po siódmym miesiącu życia, maluszek otrzymywał małe porcje produktów przygotowanych na bazie krowiego mleka (twarożek, ser, jogurt itd.).

Jak wprowadzić mleko krowie dziecku?

Jeżeli postanowisz zastąpić mleko modyfikowane mlekiem krowim, to pamiętaj, żeby robić to stopniowo. Pierwszy etap to podanie kilku łyżek zwykłego mleka do zupy czy kaszki i obserwowanie maluszka przez kilka dni. W tym okresie należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany skórne – wysypkę czy zaczerwienienia.
 Jeżeli u dziecka nie wystąpią objawy alergii, możesz zacząć podawać większe ilości mleka – np. podać maluszkowi kaszkę przygotowaną wyłącznie na mleku krowim. Potem również wskazana jest obserwacja maluszka. Brak reakcji oznacza, że dziecko prawdopodobnie nie ma alergii na żaden ze składników mleka, dlatego można zastąpić nim mleko modyfikowane.

Krowie mleko w diecie dziecka – jakie wybrać?

Mleko w diecie dziecka powinno mieć odpowiednią ilość tłuszczu, czyli od 2% do 3,2%. To, czy będzie to mleko pasteryzowane, czy UHT, nie ma większego znaczenia. Warto jednak wiedzieć, czym różnią się oba produkty. Mianowicie mleko UHT jest sterylizowane w wysokiej temperaturze, dzięki czemu natychmiast niszczone są w nim wszelkie drobnoustroje. Mleko pasteryzowane jest poddawane nieco dłuższej obróbce cieplnej.
Uwaga! Smak mleka UHT nieco różni się od smaku mleka pasteryzowanego. Jeśli dziecku nie smakuje pierwsze z wymienionych, warto podać mu drugie. Nie zaleca się natomiast podawania dziecku mlek smakowych albo z dodatkiem kakao z cukrem.

 Mleko modyfikowane po roku – jakie wybrać?

Jeśli zdecydujesz się podawać dziecku mleko modyfikowane po roku (albo podawać mleko modyfikowane oraz mleko krowie, co także jest wskazane), to pamiętaj, aby dobrze je wybrać. Mleka oznaczane są cyframi – to dla dzieci od 1. do 3. roku życia najczęściej oznaczane jest cyfrą 3. Na opakowaniach tego typu produktów możesz też znaleźć napis „Junior”.
Wybierając mleko modyfikowane po roku, zwróć uwagę również na dodatki w nim zawarte. Szczególnie polecane są produkty, które mają w składzie:
• probiotyki, które pomagają w utrzymywaniu właściwej mikroflory jelitowej,
• prebiotyki, dzięki którym utrzymywana jest właściwa mikroflora w całym układzie pokarmowym,
• nukleotydy – to składniki, które przyczyniają się do prawidłowego wzrostu oraz rozwoju odporności małego dziecka.
Pamiętaj też, że jeśli do tej pory dziecko było karmione mieszanką, a nie mlekiem kobiecym, to dobrze byłoby nie zmieniać marki. Innymi słowy, zacznij kupować mleko z tej samej linii, ale oznaczone wyższą cyferką. Jeżeli dana marka nie produkuje mleka dla „starszaków”, wybierz produkt inne firmy – taki, który ma najlepszy skład.

 Ile mleka po 1. roku życia powinno pić dziecko?

Pytanie, od kiedy mleko krowie zamiast modyfikowanego, to nie jedyne, które zadają sobie rodzice małych dzieci. Wielu z nich zastanawia się również nad tym, ile mleka powinien spożywać maluch, który ukończył już pierwszy rok życia.
 Jeśli chodzi o mleko modyfikowane, to najlepiej sugerować się wytycznymi umieszczonymi na opakowaniu. Mleko krowie powinno być podawane dzieciom w wieku około roku w ilości od 300 do 400 ml na dzień. Należy jednocześnie pamiętać, że jeżeli dziecko pije mleko krowie, to nie powinno spożywać już dużych ilości produktów mlecznych. Nadwyżka białka wcale nie jest korzystna dla zdrowia maluszka – może doprowadzić do poważnych trudności we wchłanianiu ważnych witamin i składników mineralnych.
Autor: Robert Wojtaś